Úvod » Blog » Tréneri: ako a kde nájdem toho správneho trénera?

Tréneri: ako a kde nájdem toho správneho trénera?

Viktória Janáčková
tréneri

Fitness komunita prudko rastie. Možno preto, že ľudia konečne začali chápať, že pohyb je liek takmer na všetko. A možno preto, že to akosi začalo byť moderné a „IN“. Spolu s dopytom rastie ponuka – tréneri už sú takmer všade. Lenže… Nie každý tréner je dobrý tréner, respektíve niektorí sú vyslovene zlí a ak sa im zveríš do rúk, môžeš stratiť nielen peniaze a čas, ale si aj uškodiť, či už fyzicky alebo psychicky.

Preto je dôležité dať si pozor na to, komu sa zveríš do rúk. Ako a kde nájsť toho správneho trénera, keď ich je tak veľa a ty sa v tom možno až tak nevyznáš?

V tomto článku sa dozvieš, že:

  • stať sa trénerom na Slovensku nie je vôbec náročné – preto ich je tak veľa a preto je ich kvalita často nízka,
  • vysoká škola nezaručuje, že sú daní tréneri dobrí tréneri,
  • existuje niekoľko bodov, podľa ktorých rozoznáš, či je daný tréner dobrý – a hlavne či je vhodný práve pre teba.

Fitness tréneri: čo potrebuje človek na to, aby sa jedným stal?

Na Slovensku nie sú vysoké požiadavky na ľudí, ktorí chcú byť trénermi. Nepotrebujú vysokú školu. Stačí im jeden kurz, ktorý trvá 2 víkendy.

To je šialene málo, však?

Prejdú si tam základy anatómie (anatómia na leveli biológie základných škôl), minimum biomechaniky, niečo zo zákona v športe a podobne.

Nie je tam časová kapacita na to, aby sa jednotlivé témy dali rozoberať podrobne, to je asi jasné. Ale človek s takýmto kurzom, ktorý ak sa sám nevzdeláva mimo tohto kurzu (celý život), dobrým trénerom naozaj nedokáže byť.

Ale na to, aby mohol trénovať, to stačí. Bohužiaľ.

Tréneri s vysokou školou (nie) sú istota

Potom sú tu ľudia, čo študujú trénerstvo na vysokej škole. Obetujú tomu niekoľko rokov, štúdium ozaj nie je ľahké, aj keď si mnoho ľudí myslí, že je to „iba športovka“ – ale záleží tiež od školy samotnej. Niekde majú trochu náročnejšie požiadavky.

Niekoľko mesiacov anatómie, biomechaniky, fyziológie, kineziológie… Nie je to iba o dvoch víkendoch.

A predsa titul pred menom nemusí vôbec nič znamenať. Opäť sa vraciame k tomu, že ak sa človek nevzdeláva sám navyše, nevenuje tomu denne hromadu času, nezbiera skúsenosti a nie je otvorený novým poznatkom, ani vysoká škola z neho neurobí dobrého trénera.

Okrem toho, ak si študovala alebo študuješ na vysokej škole, možno vieš, že veľa ľudí sa do kníh pomaly ani nepozrie a prechádza ročníkmi s odretými ušami.

Tréneri – ako nájsť v tom množstve toho správneho trénera do fitka?

V nasledujúcich bodoch ti zhrnieme pár najdôležitejších vecí, ktoré ti ukážu, podľa čoho si môžeš voliť trénera.

1. Prvý dojem

Prvý dojem je dôležitý. Určite by si človeka nemala hneď odpísať, ak ti na prvý pohľad úplne nesedí. Ale dbaj na svoju intuíciu.

Ako sa pri ňom cítiš? Myslíš si, že mu budeš môcť dôverovať? Si uvoľnená (a možno trochu nervózna, ale to je v poriadku :)), alebo si musíš dávať pozor na každé slovo, ktoré povieš, nepáči sa ti jeho vyjadrovanie a niečo ti na ňom možno vadí, aj keď úplne nevieš, čo to je?

Dokáže ťa počúvať alebo máš pocit, že hádžeš hrach o stenu?

Je tiež veľmi dôležité, aby sa tréner pred začiatkom spolupráce zaujímal hlavne o teba. Nie len o to, aké máš ciele a koľkokrát môžeš chodiť cvičiť. Mala by si zhodnotiť aj toto:

  • Je zvedavý na tvoju minulosť – športovú aj stravovaciu?
  • Zisťuje, aký tréning by ti vyhovoval a ako často?
  • Zisťoval si tvoje zdravotné problémy v minulosti? Rôzne operácie, choroby…
  • Zaujímal sa o to, čo od neho očakávaš?
  • Pýtal sa ťa na dôvod oslovenia?
  • Dokáže ti zrozumiteľne odpovedať na tvoje otázky?
  • Dáva ti priestor vyjadriť svoje námietky?
  • Chápe, že potrebuješ individuálny prístup?
  • Snaží sa zistiť maximum informácií o tebe?
  • Dokáže komunikovať?
tréneri, Tréneri: ako a kde nájdem toho správneho trénera?

Image by Freepik

2. Kompromis

Každý tréner má nejaký postup, ktorým pri svojich klientoch postupuje. To je normálne.

A tiež je normálne, ak ti to nebude úplne vyhovovať. Dôležité však je, ako sa daný tréner v tej chvíli zachová.

Povie ti, že za žiadnu cenu nejde prístup či program upraviť tvojim požiadavkám, alebo sa snaží nájsť kompromis, ktorý bude vyhovovať obom? Alebo ti možno vysvetlí, prečo je dôležité robiť veci, ktoré sa ti možno nepáčia a znejú zložito a ťažko, ale vie, že sú dôležité – tak ti ich prispôsobí, zjednoduší alebo vďaka nemu pochopíš, že naozaj je dôležité tieto veci robiť.

3. Miluje dokonalosť

Musíš chodiť za každú cenu cvičiť 4-krát týždenne, inak odmieta spoluprácu a nič nemá zmysel. A je jedno, že máš 2 deti, pracuješ, chodíš po krúžkoch, staráš sa o chorého manžela a niekedy si rada, že si nájdeš 30 minút pre seba.

4 tréningy týždenne, pričom každý trvá minimálne hodinu. Inak to nemá zmysel.

A ty si demotivovaná, lebo by si sa naozaj chcela začať o seba starať a hýbať sa, no niekto ti práve povedal, že to je úplne zbytočné, pretože tebe sa dá chodiť iba 3-krát týždenne a budeš rada, ak si nájdeš aspoň hodinu na každý tréning.

Presne takto by to vyzerať nemalo.

Dobrý tréner si uvedomuje, že aj keby si mala iba 20 minút denne na tréning, je to omnoho lepšie ako nič. Prispôsobí tomu tvoj tréning. Áno, niekedy naozaj potrebuje klient pomôcť s tým, že ten čas sa dá nájsť – ale to môže ísť aj časom.

Dobrý tréner ťa nedemotivuje hneď na prvom stretnutí tým, že nemá zmysel cvičiť, ak nemáš toľko času, koľko si on predstavuje. Chápe, že máš osobný život, nechceš byť vrcholová športovkyňa a chápe tvoje ciele – a zároveň to neznamená, že ak si jednoducho lenivá a nechce sa ti, tak ťa v tom nechá. Ale pomôže ti s tým.

Ten rozdiel medzi týmito dvoma prístupmi určite pocítiš.

4.  Odporúčanie extrémnych tvrdení

Nemôžeš jesť sacharidy. Jedenie po šiestej hodine večer je smrť. Cukor v ovocí je smrť. Neraňajkuj. Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Cvičiť musíš 5-krát týždenne. Ak sa ti nechce (lebo si lenivá a vyhováraš sa), tak nemusíš ísť na tréning. Jedz presne 120 g bielkovín, inak nemá nič zmysel. To, že máš menštruáciu nič neznamená, musíš sa hýbať rovnako ako bez nej. Ak si dostala menštruáciu, nemôžeš ani prejsť okolo fitka, lebo musíš oddychovať.

Protichodné informácie z každej strany. Extrémne tvrdenia. Čierna alebo biela.

Toto určite od dobrého trénera počuť nebudeš. Dobrý tréner sa prispôsobuje tvojmu aktuálnemu stavu a vyťaží z neho maximum, čo zvládneš tak, aby ti neuškodil a neprehnal to.

Ak máš veľké bolesti v prvý deň menštruácie, dá ti pokyny, že prvý deň chodiť cvičiť nebudeš a zvyšok tréningov prispôsobí tomu, ako sa budeš cítiť – ale rozhodne ti nezakáže silový tréning a nepošle ťa na menštruačnú jogu v strede mesačného svitu so skupinkou menštruujúcich žien.

Ak neraňajkuješ, vysvetlí ti, že je dôležité aspoň niečo menšie do 2 hodín po zobudení zjesť, no to neznamená, že musíš do seba natlačiť ovsenú kašu zo 60 g vločiek.

Dobrý tréner vidí tú sivú pasáž a nemá čiernobiele okuliare. Naučí ťa prispôsobiť postup a tréning tvojmu aktuálnemu stavu, lebo si možno  do 3 rána bola s dcérkou, ktorá vracala. Alebo si nespala, lebo susedia mali do rána oslavu. Chápe, že máš veľa stresu v práci, tak to nebude preháňať zo stresom z fyzickej aktivity.

5. Štúdium a znalosti

Už vieš, že stať sa trénerom je ozaj ľahké. Vysoká škola možno nie je jasným ukazovateľom toho, že tréner je určite dobrý, ale… Ak nič iné, tak ti to aspoň ukáže to, že ten daný človek bol ochotný obetovať 5 rokov svojho života, pracovať na sebe a byť trpezlivý.

Namiesto 2 víkendov zvolil náročnejšiu a zdĺhavejšiu cestu. Ale to je iba jeden z faktorov.

Lebo môžeš mať dvoch trénerov – jeden s vysokou školou (VŠ) a druhý bez VŠ. Ten vysokoškolák strávil štúdium viac v bare ako na prednáškach, prešiel s odretými ušami a v živote si neprečítal nič iné okrem toho, čo v rámci štúdia musel.

Ten bez VŠ má síce ten jeden povinný kurz, ale ďalej investoval niekoľko tisícok eur to zahraničných kurzov, odbornej literatúry, denne sa vzdeláva a pracuje na sebe.

Preto sa neboj opýtať sa na vzdelanie daného človeka (rôzne certifikáty a podobne). Môžeš na to neskôr doplatiť.

tréneri, Tréneri: ako a kde nájdem toho správneho trénera?

Image by Freepik

6. Referencie a výsledky klientov

Samozrejme je tiež dôležitým faktorom, aké má tréner referencie a výsledky od klientov.

Ak nič také nevieš nájsť, možno si na internete dokážeš dohľadať niekoho, koho trénoval – dal ho verejne von (s jeho súhlasom, samozrejme), je označený na fotke a podobne. Môžem sa s daným človekom skontaktovať a spýtať sa ho, či je spokojný, čo mu možno menej vyhovovalo a podobne.

Len to tiež nemusí byť ukazovateľ ničoho, ale o tom si povieme nižšie – lebo nemusíš dosahovať výsledky, aj keď máš dobrého trénera (a nie je to chyba IBA trénera).

7. Riešenie problémov

Vyskytol sa nejaký problém. Niečo sa ti nepáči na spolupráci a chcela by si to zmeniť. Zranila si sa. Neprišla si na tréning, lebo si 15 minút pred začiatkom musela bežať na pohotovosť s blízkym človekom.

Ako sa tento tréner v takýchto situáciách zachová? Povie ti to naozaj veľa.

8. Na výzore (ne)záleží

To, či daný tréner má alebo nemá tehličky alebo tvoju vysnívanú postavu, nič neznamená.

Zdravá žena má určité percento tuku (vyššie ako potrebujú muži) a je to v poriadku. Nie každá trénerka súťaží na pódiu a má vysekané ramená a pekáč buchiet na bruchu.

A je to v poriadku.

Lebo tehličky neukazujú to, čo daný človek naozaj vie.

Samozrejme, ak je nejaká trénerka obézna, tam už treba zbystriť pozornosť – lebo ako ti môže niekto hovoriť, čo máš robiť, keď on sám to nedokáže?

Len si naozaj nevyberaj podľa toho, kto má užší pás alebo výraznejšie tehličky. Môžeš sa na tom veľmi popáliť.

9. Aká je jeho filozofia?

Pozri sa sociálne siete či stránky daného výživového poradcu. Ako sa prezentuje, ako sa vyjadruje a aké zdieľa názory? Sú v súlade s tvojimi presvedčeniami?

10. Aká je jeho cieľová skupina?

Si tehotná? V tom prípade potrebuješ trénera, ktorý sa zameriava na tehotné ženy, má ohľadom toho dosť skúseností aj znalostí a dokáže pracovať s odporúčaniami od lekárov.

Si študentka a práve končíš maturitný ročník? Asi nepôjdeš k človeku, ktorý pracuje primárne so seniormi.

Si žena, ktorej práve začala menopauza? Nevyberieš si trénera, ktorý sa špecializuje na prípravu mužov na kulturistické súťaže.

Dobrí fitness tréneri – prečo aj tak nemusíš dosiahnuť výsledky?

Veľa ľudí často zabúda na to, že tréneri nie sú zárukou úspechu. Ani tí dobrí nie.

Čo si musíš ty ako klientka uvedomiť je, že sa jedna o spoluprácu. Nie je to teda čisto postavené na trénerovi a rovnako ani nie na tebe. Ste v tom obaja, spolu.

Tréner chce, aby si ty dosiahla výsledky, aby mal spokojných klientov.

A ty chceš z nejakého dôvodu tiež dosahovať výsledky, inak by si ho, pravdepodobne, neoslovila.

Bez toho, aby ste vy dvaja dokázali spolupracovať, nevyhrá ani jeden.

To si vyžaduje tieto základné veci:

  • úprimnosť,
  • dôvera,
  • rešpekt,
  • komunikácia,
  • úcta,
  • kompromis.

Ak ti niečo vadí alebo nevyhovuje, nemôžeš sa na to reálne sťažovať, pokiaľ si to trénerovi nepovedala. On by to možno zmenil, našiel cestu vhodnú pre teba, ktorá by ti viac vyhovovala a zároveň viedla k rovnakému cieľu. Ale bez toho, aby o tom on vedel, ti nemôže pomôcť – a tu je možno otázka, prečo si mu to nepovedala. Možno je to preto, že nedokázal daný tréner vytvoriť „safe place“, alebo akési bezpečné miesto. A možno je to preto, že sa jednoducho vo všeobecnosti bojíš povedať, ak sa ti niečo nepáči.

Rovnako tréner musí byť úprimný k tebe. A veľakrát ti musí povedať veci, ktoré možno počuť nechceš a budú ťa bolieť, ale potrebuješ ich počuť.  Dobrý tréner ti nebude stále len natierať med okolo úst. A ty to musíš rešpektovať, rešpektovať jeho pokyny a prijať aj pravdu, ktorá je niekedy nepríjemná a nechceme ju počuť.

Čím sa dostávame k dôvere. Ak neveríš svojmu trénerovi a postupom, ktoré ti zaviedol, spolupráca nebude mať zmysel. Ako klientka potrebuješ veriť svojmu trénerovi – a ak mu neveríš, zamyslieť sa nad tým, prečo to tak je. Môže byť za tým viacero dôvodov:

  • nikdy si sa nepýtala, prečo robíte veci, ktoré robíte a nedávajú ti zmysel (to neznamená, že reálne zmysel nemajú, len tomu nerozumieš),
  • možno si sa na tie veci aj pýtala, no daný tréner ti nevedel sám odôvodniť jednotlivé faktory a namiesto toho, aby priznal, že nevie – čo je dobre, pretože nikto nevie všetko – splietal dokopy úplne nezmysly, ktorým si nerozumela (a ani on sám pravdepodobne nie),
  • máš celkovo problém dôverovať ľuďom – ale tu už zachádzame do psychológie, čo nie je chyba trénera, ale možno máš jednoducho zlé skúseností a podobne.

Pamätaj na to, že ide o SPOLUprácu

Samozrejme tých možností a kombinácií je omnoho viac, no chceli sme hlavne poukázať na to, že je to naozaj SPOLUpráca. Je to vzťah klient-tréner. A rovnako ako každý iný vzťah potrebuje mať pevné základy spočívajúce v bodoch, ktoré sme vypísali vyššie.

A možno nebudeš mať výsledky preto, že ti zvolený tréner vyhovovať nebude. Môže to byť pokojne dobrý tréner so zástupom klientov so skvelými výsledkami, no jeho prístup nemusí práve tebe vyhovovať a je to v poriadku. Niekedy si nevyberieme to pravé hneď na prvýkrát – rovnako, ako nie všetci ostanú do konca života so svojou prvou láskou.

Alebo si objednáš topánky, ktoré sú síce pekné, no o pár milimetrov sú ti malé alebo veľké a musíš ich vymeniť. To neznamená, že topánky sú nejakým spôsobom pokazené, však?

Tréneri majú skvelé poslanie a naozaj bojujú za naše zdravie. Prajeme ti do života iba tých dobrých, ktorí ti skutočne pomôžu, pretože nie všetci tréneri sú dobrí tréneri, čo už vďaka tomuto článku vieš. Držíme ti na tvojej ceste palce.

Mohlo by ťa zaujímať:

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať