Úvod » Blog » Zdravie » Účinky aloe vera – všeliek, ktorý si môžete pestovať aj doma

Účinky aloe vera – všeliek, ktorý si môžete pestovať aj doma

Petra Ondrašáková
aloe vera účinky

Aloe vera patrí medzi nenáročné rastliny, ktoré si ľahko môžeš pestovať aj doma. Dá sa kúpiť vo väčších kvetinárstvach. Stačí odrezať list, vytlačiť z neho tekutinu a po pozdĺžnom rozkrojení vybrať lyžičkou dužinu. Poznáš všetky aloe vera účinky?

Aloe vera sa objavila už v staroegyptských papyrusoch, kde ju považovali za rastlinu nesmrteľnosti a často s ňou pochovávali faraónov. Aj v Grécku a v Ríme ju používali takmer odjakživa kvôli jej široko ďaleko známym účinkom. Do Ameriky sa dostala až niekde v 16. storočí a to z Afriky. 

Dokonca sa nachádzala aj v liekoch, ktoré putovali s astronautmi na Mesiac, kde nakoniec úspešne pristála. Táto zázračná rastlina toho zažila a spoznala už ozaj mnoho a jej využitie je skutočne široké. 

Účinky aloe vera sú široké. Šťava s dužinou sa môže použiť na:

  • liečenie ekzémov, akné či psoriázy prikladaním na postihnuté miesta.
  • Liečenie kožných zápalov, infekcií aj popálenín prikladaním na postihnuté miesta.
  • 1 čajová lyžička pomáha pri tráviacich ťažkostiach – nadúvaní, zápche – môžeš si šťavu z Aloe Vera pridať aj do smoothie.
  • Aloe taktiež posilňuje imunitu a zvláčňuje pokožku. Vyskúšaj si pravidelne potierať pleť s Aloe a uvidíš výsledky aj na sebe. Viac o tom, ako môžeš posilniť imunitu otužovaním si prečítaš v tomto článku.

Túto rastlinu môžeš nájsť v rôznych produktoch, napríklad vo forme gélu, oleja, prášku alebo si môžeš kúpiť aloe vera džús  či doplnky výživy.  Pridáva sa aj do kozmetiky.

aloe vera účinky, Účinky aloe vera – všeliek, ktorý si môžete pestovať aj doma

Aké má táto rastlina zázračné účinky?

Aloe vera je skvelým zdrojom antioxidantov, ktoré v tele bojujú proti voľným radikálom a tak ti pomôžu s oxidačným stresom ale taktiež znížia riziko vzniku rôznych nepríjemných chronických ochorení. Okrem toho má aj antibakteriálne a protivírusové účinky.

hojivé účinky. znižuje množstvo zubného povlaku, môže ti pomôcť s nepríjemnou zápchou, pretože podporuje trávenie a taktiež údajne znižuje hladinu cukru v krvi. Dokonca môže podporiť zdravé a krásne vlasy, vrátane ich rastu!

Obsahuje vitamín C, E a taktiež niektoré zo skupiny vitamínov B. Okrem toho je skvelým zdrojom magnézia, ktorý pomáha v boji proti stresu a únave, vápnika, draslíka, zinku a mangánu. 

Aloe vera z vlastnej záhradky: takto si ju vypestuješ

Aloe Vera má rada suché, slnečné miesta. Umiestni ju na južnú stranu a nepreháňaj to s priamym slnečným žiarením.

Zasaď aloe do suchej, priestupnej zeminy.

Aloe vera je nenáročná na pestovanie a má rada suchšie prostredie. Zalievaj ju s mierou, aby nezhnila a vždy sa pred polievaním uisti, že je zemina suchá. V zime polievanie ešte viac obmedz.

Hnojiť stačí s mierou, raz za niekoľko mesiacov.

Účinky Aloe Vera sú široké a ak máš nejaké svoje tipy, neváhaj sa o ne s nami podeliť.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať