Úvod » Blog » Vieš, čo je kalanetika? 8 dôvodov, prečo by si ju mala začať cvičiť

Vieš, čo je kalanetika? 8 dôvodov, prečo by si ju mala začať cvičiť

Viktória Janáčková

Kalanetika sa objavila začiatkom osemdesiatych rokov. Kombinuje prvky silového tréningu s flexibilitou a vytrvalosťou. Čo to tá kalanetika je, aké môže prinášať benefity a prečo by si ju (ne)mala zaradiť do svojho tréningového plánu?

Čo je kalanetika?

Kalanetika je cvičenie nízkej až strednej intenzity, ktorá spája viacero typov tréningov do jedného celku. Konkrétne v nej nájdeš prvky:

Callan Pinckey bola americká fitness profesionálka, ktorá túto formu cvičenia vymyslela začiatkom osemdesiatych rokov. Vychádzala z klasických baletných cvičení.

Teória kalanetiky

Kalanetika vychádza z teórie, že hlboké svaly sa najlepšie precvičujú pomocou malých kontrolovaných pohybov, pričom bežne obľúbené cvičebné programy často precvičujú len povrchové svaly.

Kalanetika sa díva na svaly takto:

1. Povrchové svaly:

  • Tie, ktoré sa nachádzajú bližšie k povrchu tela.
  • Slúžia na vykonávanie pohybov, ktoré vidíme a cítime. Patrí sem zdvíhanie závaží, beh, skákanie a iné aktivity, ktoré vyžadujú silový výkon.
  • Ich hlavnou úlohou je vykonávať pohyby a držať telo v určitej pozícii.

2. Hlboké svaly:

  • Skryté hlboko v tele a nachádzajú sa bližšie k kostiam a orgánom.
  • Ich hlavnou úlohou je podpora a stabilizácia tela, teda aj správna postura.
  • Sú zodpovedné za vnútornú silu a stabilitu tela, a to nielen pri cvičení, ale aj pri bežných denných aktivitách.

Hlboké a povrchové svaly spolupracujú pri väčšine pohybov. Povrchové svaly sú tie, ktoré generujú silu potrebnú na vykonanie pohybu a  hlboké svaly zabezpečujú stabilitu.

Ak si nevieš predstaviť, ako takéto cvičenie môže vyzerať, pozrieť si to môžeš na tomto videu.

Kalanetika: prečo ju zaradiť do tréningu?

Kalanetika nie je niečo, na čo by si si musela vyhradiť niekoľko hodín týždenne. Úplne stačí, ak si vyberieš pár z cvikov vypísaných nižšie v článku, ktoré zaradíš do svojej tréningovej rutiny, napríklad na jej koniec či v rámci rozcvičky.

Je to však na tebe – nech už sa rozhodneš kalanetiku zaradiť akokoľvek alebo aj vôbec, mysli na to, že (takmer) každý pohyb je lepší ako žiadny pohyb. Nedostatok pohybu je jedným zo základných problémov dnešnej civilizácie, v ktorej priemerný človek presedí až 12 hodín denne.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo sa kalanetika môže hodiť do tvojho tréningu:

  1. Zlepšuje držanie tela
  2. Posilňuje jadro tela
  3. Zlepšuje rovnováhu a koordináciu
  4. Lepšia flexibilita
  5. Zvýšené sebavedomie
  6. Skvelé cvičenie pre každého, kto nechce skákať
  7. Nepotrebuješ žiadne špeciálne pomôcky či vybavenie a dá sa odcvičiť kdekoľvek
  8. Zahŕňa relaxáciu a dychové cvičenia

Nezabudni, že pred každým tréningom je potrebné najskôr sa rozcvičiť. Ako na to sa dozvieš tu:

Kalanetika a chudnutie

Možno už vieš, že žiadne cvičenie nie je zodpovedné za redukciu hmotnosti. Kľúčové pre chudnutie je vytvorenie negatívnej energetickej bilancie, teda kalorického deficitu. Čo to znamená?

Ak chceš chudnúť, potrebuješ, aby tvoj príjem bol dlhodobejšie nižší ako tvoj výdaj. Ak ťa to zaujíma viac a chceš vedieť, ako schudnúť raz a navždy, prečítaj si tento článok:

Kalanetika, silový tréning a dokonca ani kardio či akékoľvek iné cvičenie nie sú primárnym kľúčom ku chudnutiu. Môžu však podporiť tvoje chudnutie prostredníctvom regulácie apetítu či zvýšením energetického výdaja.

Kalanetika a ako ju zaradiť do tréningu

Ak si pozrieš rôzne videá či cvičenia kalanetiky, môžeš vidieť, že trvajú pomerne krátko a… nudne. Niekomu môže takáto nízka intenzita vyhovovať – napríklad ak niekto s cvičením len začína.

Ak to však pre teba nevyzerá príťažlivo, ničoho sa neboj. Stačí, ak zaradíš pár cvikov kalanetiky napríklad do rozcvičky pred tréningom, prípadne po tréningu alebo vôbec, ak je to niečo, čo ti je úplne proti srsti.

Tiež môžeš prvky kalanetiky zaradiť priamo do tréningu – napríklad si dáš sériu klasických drepov a hneď za tým pôjdeš pulzovanie v dolnej pozícii drepu, prípadne vo výpade. Môže ti to oživiť tréning.

Je v poriadku, ak ti nejaký spôsob cvičenia nevyhovuje – len je dôležité nájsť si taký pohyb, ktorý nás bude baviť a zvládneme ho vykonávať pravidelne a dlhodobo.

Nech už je to pre teba čokoľvek, prajeme ti veľa trpezlivosti, konzistentnosti a hlavne žiadne úrazy či nehody, ktoré by ti zabránili hýbať sa. Pamätaj, že pohyb je život a naše telo ho skutočne potrebuje pre celkové zachovanie zdravia, najmä v dnešnej dobe trpiacej nedostatkom pohybu a nadbytkom stresu.

Ak potrebuješ inšpiráciu na tréningy, môžeš ju načerpať v týchto článkoch:

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať