Úvod » Blog » Zdravie » Vitamíny pre zdravú pleť? Tu sú 3 najdôležitejšie + recepty

Vitamíny pre zdravú pleť? Tu sú 3 najdôležitejšie + recepty

Erika Zajacová
vitaminy pre zdravu pleť

Starostlivosť o pleť by mala vychádzať primárne zvnútra. Naša strava priamo ovplyvňuje všetko, čo sa v našom tele deje. Suchá pleť, nadmerná tvorba akné alebo kruhy pod očami môžu mať súvis aj s nesprávnou výživou. Ktoré sú najdôležitejšie vitamíny pre zdravú pleť?

Najmä v zime nás vie pleť poriadne potrápiť. Ako proti tomu bojovať s využitím niečoho tak základného, ako je jedlo?vitamíny pre zdravú pleť, Vitamíny pre zdravú pleť? Tu sú 3 najdôležitejšie + recepty

Čo nás na pleti najviac trápi?

  • čierne bodky
  • pupienky
  • mastná pleť
  • rozšírené póry
  • kruhy alebo vačky pod očami
  • nedostatočná hydratácia
  • začervenanie
  • vrásky

Ktoré sú najlepšie vitamíny zdravú pleť?

Vitamín A

Máš pleť, ktorá sa šúpe a je suchá? Vitamín A je zodpovedný za regeneráciu tkaniva aj slizníc. Pomáha s lepším hojením rán a jaziev a je dôležitý pre zdravý zrak. Nedostatok vitamínu A môže spôsobiť aj začervenanie a opakujúce sa zápaly pokožky.

ODD vitamínu A pre stredne pracujúce ženy je 800 µg.

Kde nájdeš vitamín A?

Vitamín A sa vo svojej „konečnej“ podobe nachádza v živočíšnych zdrojoch. Bohato je obsiahnutý v pečienke, morských rybách, masle, žĺtku alebo v mlieku.

Nájdeš ho aj v rybom tuku – o ktorom máme samostatný článok.

Živočíšne potraviny sú dôležité nielen kvôli plnohodnotným bielkovinám a vitamínu A, ale zároveň sú aj jediným zdrojom vitamínu B12. O jeho dôležitosti si môžeš prečítať tu.

Vitamín A si dokáže naše telo vytvoriť aj z tzv. provitamínov – karotenoidov (najznámenjší betakarotén). Typické sú pre ich výskyt v rastlinných zdrojoch: v oranžovom ovocí a zelenine (mrkva, sladké zemiaky, marhuľa, tekvica, oranžová paprika), ale aj v špenáte či brokolici.vitamíny pre zdravú pleť, Vitamíny pre zdravú pleť? Tu sú 3 najdôležitejšie + recepty

Premena provitamínu na vitamín prebieha v pečeni, ktorá slúži aj ako zásobáreň vitamínu A.

Pozor! Vysokým dávkam vitamínu A by sa mali vyhnúť najmä tehotné ženy – sú nebezpečné kvôli možným poruchám rastu plodu.

Recepty s vitamínom A

Voňavý mrkvovo-tekvicový puding ťa v zime zohreje a prekvapí svojou lahodnou chuťou aj napriek netypickej kombinácii.

Mierne pikantné kombo s poriadnou dávkou vitamínu A je aj mexické Chilli con carne. My sme recept vyšperkovali tak, aby bol ešte zdravší!

Máš radšej rastlinné bielkoviny? V takom prípade si určite pochutíš na červenej šošovici na indický spôsob.

Rýchle mrkvové polievky máme v zálohe až dve: vyskúšaj netradičnú kombináciu so zázvorom, ktorá dokonale zahreje, alebo ostaň pri overenej klasike, ktorú máš nachystanú za 10 minút.

Vitamín E

Vitamín E je spolu s vitamínom A a C silným antioxidantom. Chráni našu pokožku pred pôsobením voľných radikálov, hydratuje a vypína pleť. Nie nadarmo patrí k najčastejšie používaným vitamínom v kozmetických prípravkoch.vitamíny pre zdravú pleť, Vitamíny pre zdravú pleť? Tu sú 3 najdôležitejšie + recepty

Ak máš dostatok vitamínu E, tvorí sa v normálnej miere aj kožný maz. Ten chráni pokožku pred vplyvom nečistôt, prachu či UV žiarenia.

Pri nedostatku vitamínu E je pleť suchá a napnutá, môžu a objaviť skoršie vrásky alebo vznikať čierne bodky.

Odporúčaná denná dávka vitamínu E je 16 mg.

Kde nájdeš vitamín E?

Bohatým zdrojom sú olejnaté potraviny: orechy, semienka či samotné oleje. Nájdeš ho v mandliach, kešu, lieskových orechoch, para orechoch a ďalších. Zo semienok vynikajú slnečnicové či ľanové semienka. Zdrojom vitamínu E a zdravých tukov je aj avokádo.

Recepty s vitamínom E

V hlavnej úlohe s avokádom predstavujeme neodolateľné raw avokádové košíčky a prekvapivo chutný avokádový puding.

Na slano si môžeš avokádo vychutnať v spojení s quinoou a vajíčkom.

Vitamín B5

Vitamín B5 je tiež známy ako kyselina pantoténová.

Trápi vás suchá a napnutá pleť? Príčinou môže byť aj nedostatok vitamínu B5. Ten je zodpovedný za dostatočnú hydratáciu. Chráni pokožku pred stratou vody, hydratuje a upokojuje. Často ho nájdete ako zložku prípravkoch proti popáleniu zo slnka, kedy je hydratácia a upokojenie pleti prvou pomocou. Využíva sa aj pri liečbe akné.vitamíny pre zdravú pleť, Vitamíny pre zdravú pleť? Tu sú 3 najdôležitejšie + recepty

V kozmetických prípravkoch ho nájdeš pod názvom „dexpanthenol“.

ODD vitamínu B5 je 5 – 7 mg.

Kde nájdeš vitamín B5?

Keďže nepatrí k vitamínom, ktoré sú rozpustné v tukoch, nájdeš ho aj v samotných sacharidových jedlách, ako napríklad ovsené vločky, pohánka a ďalšie celozrnné obilniny. Zo zeleniny obsahuje najviac vitamínu B5 brokolica a zemiaky.

Recepty s vitamínom B5

Ovsené vločky sú stálicou medzi zdravými potravinami. Pomôžu pri chudnutí – napríklad aj vo forme ovsenej kaše. Tu sú 3 najchutnejšie recepty na krémovú ovsenú kašu, ktorá zasýti a zaženie chuť na sladké.

Pre štíhle bruško a úzky pás sme pripravili recept na domácu proteínovú tyčinku, ktorá obsahuje kopec celozrnných prísad a kvalitné zdroje bielkovín.

Milovníčky slaného potešia cuketové placky s ovsenými vločkami, ktoré využiješ ako samostatný olovrant alebo ako prílohu k mäsu.

Klasické rizoto skvele nahradí naša pohánková verzia s cuketou, ktorá má iba minimum kalórií.

Na ktoré vitamíny pre zdravú pleť nedáš pri starostlivosti dopustiť ty? Dávaš prednosť kozmetickým prípravkom alebo je pre teba dôležitejšia výživa zvnútra?

 

 

 

 

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať