Úvod » Blog » Zdravie » Vysoký krvný tlak – ako vzniká a ako si s ním poradiť?

Vysoký krvný tlak – ako vzniká a ako si s ním poradiť?

Petra Ondrašáková
vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je čoraz rozšírenejší problém. Na príčine je často dnešný životný štýl – stresujeme sa, ponáhľame, málo športujeme, veľa solíme, nezdravo jeme, fajčíme, pijeme veľa alkoholu…

Srdce pumpovaním krvi cez cievy vytvára tzv. krvný tlak. Zabezpečí ti obeh krvi a transport dýchacích plynov, aby sa krv so živinami mohla dostať úplne ku každej bunke.

Určite ti už doktorka merala tlak, pričom jej vyskočili dve čísla, ktoré rozhodujú o tom, či máš zdravý krvný tlak alebo nie. Ideálny krvný tlak je 120/80. Ak je pravidelne výrazne nízko pod touto hodnotou, trpíš nízkym krvným tlakom a časté môžu byť pre teba bolesti hlavy, závrate či pri najhoršom strácanie vedomia.

Ak je hodnota krvného tlaku nad 140/90, hovoríme o vysokom krvnom tlaku alebo hypertenzii. Je to veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré je veľmi bežné. To však neznamená, že je to normálne a určite by si to mala riešiť s lekárom, ktorý ti už povie, ako sa vrátiť k 120/80. Môže ti predpísať aj potrebné lieky.

 

vysoký krvný tlak, Vysoký krvný tlak – ako vzniká a ako si s ním poradiť?

Ako vzniká vysoký krvný tlak?

Krv cirkuluje v našom tele cievami a má veľmi dôležitú úlohu – zásobovať bunky a orgány kyslíkom a živinami. Ako srdce bije, vytvára tlak, ktorý tlačí našu krv, aby sa dostala do celého tela – ide o krvný tlak. Keď máme vysoký krvný tlak, srdce vynakladá veľkú námahu a dochádza aj k namáhaniu našich ciev.

Následky a nebezpečenstvo

Vysoký krvný tlak je nebezpečný, pretože namáha srdce aj cievy. Keď nie je liečený, môže vyústiť do komplikácii ako – ischemická choroba srdca, infarkt myokardu, hypertrofia ľavej komory, zlyhanie srdca, cievna mozgová príhoda (porážka), problémy s obličkami, očami alebo život ohrozujúca malígna hypertenzia.

Ako zistíme, že máme vysoký krvný tlak?

Veľa ľudí nevie o tom, že majú vysoký krvný tlak, preto sa zvykne nazývať aj tichý zabijak – roky je prítomný a zistí sa príliš neskoro.

Zväčša nie sú prítomné príznaky, ale môže sa objaviť búšenie srdca, bolesť hlavy, závrate. Najdôležitejšie je si ho z času na čas merať.

vysoký krvný tlak, Vysoký krvný tlak – ako vzniká a ako si s ním poradiť?

Ako si správne merať tlak krvi?

O vysokom krvnom tlaku sa dá hovoriť, ak sú hodnoty krvného tlaku nad 140mmHg a/alebo 90mmHg pri opakovaných meraniach. Keď si meriaš krvný tlak seď, upokoj sa aspoň na 10 minút a meranie zopakuj 2 razy. Manžeta by nemala byť veľmi utiahnutá, ani veľmi voľná, mala by byť vo výške cca 2 cm nad lakťom, na úrovni srdca.

Ak si nameriaš zvýšený krvný tlak, dokážeš len úpravou životného štýlu a prírodnou pomocou oddialiť či zabrániť braniu liekov. Vysoký krvný tlak sa nemusí hneď riešiť liekmi – ak nepatríš do rizikovej skupiny alebo máš len mierne zvýšený tlak. Niekedy stačí úprava životného štýlu a zaradenie prírodnej liečby.

Dôležité je vyhýbať sa rizikovým faktorom, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku vysokého tlaku (hypertenzie) a to najmä:

  • Obmedziť solenie – pozor aj na skrytú soľ.
  • Nepiť minerálky s vysokým obsahom sodíka.
  • Mať normálnu hmotnosť (veľmi riziková je obezita).
  • Obmedziť stres.
  • Mať dostatočný pohyb.
  • Stopnúť fajčenie.
  • Mať vyváženú stravu s veľa zeleninou.
  • Znížiť nadmernú konzumácie alkoholu.
  • Denná pohybová aktivita.

Prírodná pomoc:

Do jedálnička by si mala zaradiť viac banánov, červenú repu, grep, zeler, cibuľu, chia semienka. Okrem nich sú veľmi účinné: 

Cesnak

vysoký krvný tlak, Vysoký krvný tlak – ako vzniká a ako si s ním poradiť?Cesnak obsahuje alicín, ktorý je veľmi účinný pri znižovaní krvného tlaku. Stačí aj strúčik denne.

Ibištek

Ibištek pôsobí močopudne – znižuje objem cirkulujúcej krvi, rozširuje cievy a znižuje tvorbu hormónov, ktoré spôsobujú ich zúženie. Všetky tieto faktory prispievajú k zníženiu krvného tlaku. Odporúčané sú 2-3 šálky čaju denne.

Hloh

Hloh je jedna z najdôležitejších bylín pre udržanie zdravého srdca. Obsahuje flavonoidy, ktoré sa podieľajú na znížení krvného tlaku, stabilizujú srdcový rytmus, zlepšujú cirkuláciu.

Mačací pazúr

Mačací pazúr je posvätná rastlina Inkov, ktorá rastie v amazonských pralesoch. Okrem toho, že pomáha znižovať krvný tlak, je účinná aj v boji proti rakovine a tiež podporuje imunitný systém. 

Rybí olej

Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré znižujú krvný tlak aj hladinu cholesterolu v krvi. Najlepším zdrojom je tuniak, makrela, losos, ľanové semienka, vlašské orechy.

Vysoký krvný tlak porazí táto špeciálna diéta

Stretla si sa niekedy s pojmom DASH diéta? Skratka DASH je z anglického The Dietary Approaches to Stopping Hypertension, čiže vo voľnom preklade diétne postupy na zníženie krvného tlaku.

Ak vieš, že trpíš vysokým krvným tlakom, v prvom rade utekaj za lekárom! No nemôžeš naozaj nič pokaziť tým, že jeho odporučania podporíš diétou vytvorenou pre ľudí s hypertenziou.

Táto diéta je postavená na správnej vyváženej strave, obmedzení soli, dostatku pohybu a v niektorých prípadoch je potrebné schudnúť, lebo práve obezita môže byť príčinou vysokého krvného tlaku.

Chceš vedieť o tejto diéte všetko potrebné? Podrobne sme ju rozpísali v tomto článku:

DASH diéta: diéta na chudnutie alebo zníženie krvného tlaku?

Trápi ťa vysoký krvný tlak (hypertenzia)? Podeľ sa sa s nami v komentároch o tom, čo ti pomáha ho znížiť.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať