Úvod » Blog » Výživa » Výživové doplnky na posilňovanie: ktoré sú vhodné aj pre ženy?

Výživové doplnky na posilňovanie: ktoré sú vhodné aj pre ženy?

Erika Zajacová
tréning HIIT

Aj ženy môžu mať svaly a vyzerať dobre. Ba čo viac – ak máme dostatok svalov na tých správnych miestach, vyzeráme výborne. Pevný zadok, guľaté ramená a vytvarované štíhle nohy sú snom nejednej z nás. Ktoré výživové doplnky na posilňovanie našu snahu ešte viac podporia?

Vieme, že svaly vybudujeme silovým tréningom. Nemusíme sa pri ňom báť ani vyšších váh na činke. Vďaka prirodzene nižšej hladine testosterónu zďaleka nemáme také predispozície na rast svalov ako muži. Vlastne sa pre každý gram svalu poriadne narobíme…

Ak k tomu pridáme dostatok kalórií, bielkovín (aspoň 1,2 gramu na kilogram hmotnosti, pri pravidelnom a tvrdom tréningu aj 1,6 g / kg TH) a spánku, výsledky na seba nenechajú dlho čakať.výživové doplnky na posilňovanie, Výživové doplnky na posilňovanie: ktoré sú vhodné aj pre ženy?

Ak máme tieto veci vyriešené, môžeme sa začať zamýšľať nad čerešničkou na torte, ktorou sú výživové doplnky na posilňovanie.

Muži sú v tomto často oveľa zbehlejší než ženy. V e-shopoch s doplnkami výživy sú ako doma a objednávajú jeden po druhom. Na rast svalov, na regeneráciu, znovu na rast svalov a sem-tam nejaké vitamíny. Ale čo my ženy?

Výživové doplnky na posilňovanie: ktoré sú to?

V spleti doplnkov výživy vieme suplementy rozdeliť podľa mnohých kritérií. Jedným z nich je CIEĽ, s ktorým po danom doplnku siahame. Výživové doplnky na posilňovanie by teda mali podporovať budovanie svalov, zlepšovať regeneráciu a uľahčiť telu adaptáciu na tréning.

Môžeme sem zaradiť proteíny, aminokyseliny, kreatín, ale napríklad aj doplnky ako vitamíny, minerály, kĺbovú výživu, sacharidové doplnky a mnohé ďalšie. Otázka je – ktoré potrebujeme?

Výživové doplnky na posilňovanie: ktoré sú tie pravé pre teba?

Cvičíš iba doma pre radosť?

Ak áno, nepotrebuješ žiadne špeciálne výživové doplnky na posilňovanie. Zameraj sa na dostatok kvalitných živočíšnych bielkovín, ktoré doplníš rastlinnými zdrojmi – a zvyšok za teba urobí tvoje šikovné telo. Ak máš problém zjesť za deň dosť bielkovín, môžeš uvažovať nad kúpou proteínu, ten ale nie je nevyhnutný.výživové doplnky na posilňovanie, Výživové doplnky na posilňovanie: ktoré sú vhodné aj pre ženy?

Cvičíš v posilke aspoň 3 razy do týždňa, ale nemáš súťažné ambície? Pomôže ti proteín

Cvičenie v posilňovni predpokladá trochu iný typ tréningu ako domáce cvičenie. Veríme, že sa nebojíš činiek a občas sa skúsiš prekonať. Ak nemáš možnosť sa približne do dvoch hodín po tréningu najesť, dobre ti padne proteín alebo proteínová tyčinka. Inak ale nepotrebuješ nič špeciálne.

Cvičíš v posilke a trváš na tom, že chceš využiť nejaké výživové doplnky na posilňovanie? Proteínom či kvalitnou kĺbovkou nič nepokazíš

Žiadny problém. Vieme totiž, že nejde o žiadne steroidy a väčšina predávaných doplnkov sú bezpečné a overené produkty (aj keď niekedy predražené a neúčinné, ale to je na iný článok). Proteín pre teba bude asi samozrejmosť, nič nepokazíš ani kvalitnou kĺbovou výživou.

Chceš popri cvičení (doma alebo v posilke) aj schudnúť? Spaľovač je iba doplnok

Možno čakáš, že na tomto mieste ti odporučíme spaľovač tuku. Nuž, nie tak úplne. Kvalitný spaľovač nie je na škodu, no v drvivej väčšine prípadov by si určite mohla peniaze zaň využiť aj lepšie.

Chudnutie je vždy otázkou energetickej bilancie. Ak zješ menej, než za deň spáliš, budeš chudnúť – a to bez ohľadu na to, aký kvalitný či drahý spaľovač máš. V tomto sú spaľovače naozaj preceňované – z nich najznámejší L-karnitín tým dupľom.

Pre chudnutie bude prínosnejšie (a lacnejšie), ak namiesto spaľovača pridáš prechádzku alebo uberieš dezert po obede.

Dbaj aj na dostatočný príjem vitamínov a minerálov – a to aj v prípade, že necvičíš. V zime sa neboj pomôcť si vitamínom D. Ak neješ ryby aspoň raz do týždňa, do úvahy prichádza aj suplementácia omega-3 mastných kyselín. V čase zvýšeného stresu či biednejšieho jedálnička zase nič nepokazíš multivitamínom alebo multiminerálom.výživové doplnky na posilňovanie, Výživové doplnky na posilňovanie: ktoré sú vhodné aj pre ženy?

Špeciálne pre ženy môže byť prínosné dopĺňať aj železo a kyselinu listovú.  

Príjem vitamínov a minerálov môžeš okrem doplnkov naplniť aj pestrou a vyváženou stravou. Vyskúšať môžeš napríklad niektoré z našich smoothie, ktoré ti dodajú potrebnú dávku vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Veľa z nás to nechce počuť, no možno je načase prestať hľadať skratky a investovať čas napríklad do varenia kvalitného jedla, ktoré je v mnohých ohľadoch lepšie, než akékoľvek doplnky výživy.  

Na ktoré výživové doplnky na posilňovanie nedáš dopustiť ty?

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať