Úvod » Blog » Ženské zbrane: Návod na pevné prsia

Ženské zbrane: Návod na pevné prsia

Viktória Janáčková
People photo created by wayhomestudio - www.freepik.com

Ktorá z nás by nechcela pevné prsia? Mnohé to riešia operáciami, na čom nie je nič zlé, len ty možno nemáš toľko peňazí navyše, ktoré by si mohla (alebo chcela) investovať do svojich pŕs. A to je v poriadku.

Možno si práve prestala s dojčením svojho dieťatka alebo si jednoducho výraznejšie schudla, s čím sa ti zmenšila aj veľkosť poprsia. Mnohé ďalšie faktory môžu spôsobiť, že tvoje prsia nebudú veľmi pevné a rada by si to napravila.

Každá má svoje vlastné prsia unikátne a krásne

Hneď na začiatku však chceme zdôrazniť, že nie je vôbec zlé, ak tvoje prsia nevyzerajú ako tie, ktoré má modelka na obálke časopisu spodného prádla. Veľkosť, tvar a ani symetrickosť pŕs neurčujú tvoju hodnotu alebo krásu. Nie je však nič zlé na tom, ak by si chcela podniknúť určité kroky, ako to trošku vylepšiť.

Pochop však princípu sebalásky: prijmi svoje nedokonalosti a ak sa to dá, zmeň ich zdravým spôsobom z lásky k sebe, pretože sa chceš stať zdravou, silnou, láskavou, múdrou a sebavedomou ženou. Ak budeš konať z nenávisti (napr.: neznášam svoje brucho, musím schudnúť), bude to veľmi vyčerpávajúci proces pre tvoju psychiku a aj telo. Drastické riešenia (napr. nízkokalorické diéty) nie sú odrazom sebalásky – sú jej opakom.

Preto sme ti priniesli pár tipov, ako na pevnejšie prsia úplne zadarmo a bez veľkej námahy.

Návod na zdravé prsia? Samovyšetrenie.

Denná masáž pŕs ti môže pomôcť s rozprúdením krvi a dokonca môže slúžiť ako fajn pomôcka na objavenie problému, ktorý by mohol vyústiť až do rakoviny prsníka – preto sa masáž pŕs veľmi odporúča. Čím skôr objavíš niečo, čo sa ti nezdá prirodzené, tým je väčšia šanca na úspešnú liečbu.

Okrem toho sa počas takejto masáže uvoľňujú hormóny prolaktín, ktorý údajne môže pomôcť zväčšiť poprsie, a oxytocín, ktorý pomáha s dobrou náladou a znižuje riziko depresii.

Ako si masírovať prsia?

Je to veľmi jednoduché: pravou rukou krúžiš po pravom prsníku v smere hodinových ručičiek, ľavou po ľavom prsníku v protismere. Môžeš experimentovať s teplejšími rukami a aj rukami studenými.

Nenašli sme štúdie, ktoré by potvrdili účinnosť masáže na zväčšenie či spevnenie pŕs. Určite by si ju však mala aspoň občas zaradiť do svojej rannej a večernej rutiny – najmä kvôli zdraviu. Na obrázku nižšie si môžeš pozrieť, čo všetko môže signalizovať rakovinu prsníka.

Pevné prsia zmenou jedálnička?

Neexistuje žiadna diéta, zázračná potravina a ani žiadne čarovné doplnky, ktoré by pomohli so zväčšením a spevnením pŕs.

Môžeš si ale všimnúť, že väčšie prsia môžeš mať pred menštruáciou a samozrejme počas a po tehotenstve. Za to môžu práve pohlavné hormóny a tiež hormón prolaktín. Nič viac v tom však nehľadaj.

Cvičením za krajšími prsiami? 4 cviky pre krásne a pevné prsia

Prvé, čo si musíš uvedomiť je, že prsia sú tvorené najmä tukom. Preto sa často ženy hnevajú, že ak schudnú, ako prvé sa im zmenšujú prsia.

Ako vieš, cvičením sa formuje svalová hmota. Znamená to, že ten prsný tuk sa dá nahradiť svalmi a problém bude vyriešený? Nie.

Môžeš však posilniť svalstvo na hrudníku. To následne môže ovplyvniť celkový vzhľad. A nie, cvičenie nezastavuje rast pŕs a zmenšia sa len preto, že s pridaním aktivity môžeš schudnúť. To je celé.

1.      Tlaky na lavičke

Tlaky na lavičke, ktoré môžeš poznať aj pod názvom „Bench Press“, sú asi najznámejším cvikom na hrudné svalstvo.

Môžeš ich robiť s veľkou činkou či s jednoručkami. Existujú aj variácie na šikmej lavičke či tzv. Floor Presses, kedy si ľahneš na zem, pokrčíš nohy a rukami vykonávaš rovnaký pohyb ako pri klasických tlakoch.

Videonávod tu.

2.      Kľuky

Ak náhodou nechceš chodiť do fitness centra a doma sa ti len tak nepovaľujú činky, skvelým cvikom s vlastným telom sú kľuky (kliky).

Možno hneď klasický kľuk nespravíš, môžeš preto začať s kľukmi o stenu, kedy budeš dvíhať výrazne nižšiu hmotnosť. Potom sa môžeš presunúť napríklad rukami na stoličku či na gauč a mierne si to sťažiť.

Keď už budeš silnejšia, prejdi na zem a skús klasické kľuky. Ak to stále nepôjde, pokrč kolená a polož ich na zem. Postupne sa prepracuj ku kľukom s vystretými nohami.

Môžeš si to časom aj sťažiť pridaním závažia na chrbát, alebo položením nôh na nejakú podložku – malý stolček, stolička…

Videonávod tu.

3.      Up-down plank

Pozíciu planku (dosky) určite poznáš. Tento cvik bude s tým rozdielom, že neostaneš držať na lakťoch niekoľko sekúnd, ale najskôr vystrieš jednu ruku a následne druhú, čím sa dostaneš do začiatočnej pozície kľukov. Potom sa postupne vrátiš zase na lakte.

Z polohy do polohy sa presúvaj kontrolovane, neponáhľaj sa a snaž sa stále držať polohu dosky.

Týmto cvikom posilníš nielen hrudník, ale aj brušné svalstvo a deltové svaly (rameno). Môže tiež slúžiť ako príprava na kľuky, ak ich zatiaľ nezvládneš.

Videonávod tu.

4.      Kobra

V porovnaní s predchádzajúcimi cvikmi bude toto úplná malina.

Ľahneš si na brucho, nohy necháš položené na zemi. Ruky pokrčíš tak, ako keby si sa chcela zdvihnúť zo zeme počas kľukov.

Potom vystrieš ruky, nohy necháš stále položené na zemi a mierne ohneš chrbát.

Videonávod tu.

Inšpirovali sme ťa?

Samozrejme, ak chodíš do fitness centra, možností na precvičenie hrudného svalstva máš omnoho viac. Tu sme chceli spomenúť tie najbežnejšie a najmä tie, ktoré sa dajú vykonávať aj v pohodlí domova.

A my z Fitlavie ti držíme palce na tvojej ceste za zdravším ja a veríme, že sa budeš sama k sebe správať s láskou a najmä sa vzdelávať čítaním našich článkov, aby si mala vždy najnovšie informácie zo sveta zdravého životného štýlu!

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať