Úvod » Blog » Zdravie » Zlatobyľ obyčajná: Načo je užitočná?

Zlatobyľ obyčajná: Načo je užitočná?

PharmDr. Paťka Janáčková
Image by 8photo on Freepik

Zlatobyľ obyčajná je trváca rastlina s latinským názvom Solidago virgaurea (nie, nemusíš sa báť, nezoslali sme na teba žiadnu kliatbu). Typická je výraznými žltými kvetmi a zbiera sa jej vňať v priebehu júla až do septembra. Dá sa dokonca pestovať aj doma a po zbere sa klasicky suší a využíva najčastejšie vo forme čajov, tinktúr alebo kapslí.

Zlatobyľ obyčajná: aké v sebe skrýva obsahové látky?

Zlatobyľ obyčajná a jej účinky na tvoj organizmus

 • močové cesty, zdravie obličiek
 • kĺbové zápaly, reumatické ochorenia
 • kašeľ, nachladnutie
 • hnačka
 • ochorenia pečene
 • psychické napätie a stres
zlatobyľ obyčajná, Zlatobyľ obyčajná: Načo je užitočná?

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Ferekcia.guru%2Fzlatobyl-obycajna%2F&psig=AOvVaw0MaFUUfR2PvsoYbKdfssO9&ust=1682010798989000&source=images&cd=vfe&ved=0CBEQjRxqFwoTCOj_udO4tv4CFQAAAAAdAAAAABAE

1. Ako na zápaly močových ciest a zdravie obličiek?

Jedným z hlavných účinkov zlatobyle je práve podpora zdravia močového ústrojenstva. Má močopudné a diuretické účinky, podporuje činnosť obličiek a pomáha dokonca aj pri problémoch s močovými kameňmi či častým močením.

Viaceré výskumy ukazujú, že zlatobyľ znižuje prežitie baktérií v močových cestách. Ukázalo sa však, že v kombinácií s antibiotikami oslabuje ich antibakteriálnu aktivitu a môže tak pôsobiť kontraproduktívne. Užitie zlatobyle preto odporúčame až po skončení antibiotickej liečby.

Čo robiť, ak trpíš častými zápalmi močových ciest?

 • vhodne sa obliekaj v závislosti na ročnom období,
 • nevysedávaj na chladných miestach, na zemi, na studených lavičkách,
 • nezabúdaj na dostatočný pitný režimsprávnu stravu,
 • zníž konzumáciu kávyalkoholu,
 • toaletný papier používaj spredu dozadu,
 • dbaj na dostatočnú (ale nie nadmernú) hygienu,
 • nezadržiavaj nutkanie na močenie,
 • vždy pred, ale hlavne po sexe navštív toaletu,
 • pozor na kozmetiku – parfumované mydlá či výrobky ovplyvňujúce vaginálne PH,
 • nenechávaj na sebe mokré oblečenie alebo plavky, vždy sa prezleč do sucha,
 • voľ bavlnené spodné prádlo, snaž sa vyvarovať tango nohavičkám,
 • nenos príliš tesné nohavice,
 • v prípade opakovaných problémov užívaj probiotiká a vyhľadaj odborníka,
 • preventívne môžeš užívať rôzne doplnky stravy, d-manózu, brusinky či čaje, napr. s obsahom zlatobyle. Zlatobyľ okrem čajov existuje tiež vo forme kapslí či tinktúr.

Problémy s obličkami by mali byť vždy pod dohľadom lekára! Voľnopredajné doplnky stravy a čaje slúžia ako skvelá pomocná liečba, no rozhodne nezastúpia tú farmakologickú. Okrem toho, všetky užívané doplnky vždy spomeň lekárovi – bez ohľadu na diagnózu. Mnohé totiž môžu interferovať s liečbou a znižovať jej efekt či zvyšovať nežiadúce účinky. A to platí aj pre rastlinné prípravky a čaje.

zlatobyľ obyčajná, Zlatobyľ obyčajná: Načo je užitočná?

https://img.freepik.com/free-vector/hand-drawn-urology-illustration_23-2149715734.jpg?w=1060&t=st=1681924490~exp=1681925090~hmac=d4c7086da465e4b88b3038864e22348f2721df7e632189bc2e05e4ee43e14e25

2. Saponíny zlepšujú trávenie

Pokiaľ máš pocit nafúknutého brucha či pomalého trávenia, v prvom rade sa pozri na svoj jedálniček. Neprijímaš pečivo v nadmerných množstvách? Jedávaš aj varenú stravu? Nezabúdaš na dostatok vlákniny, prijímaš ovociezeleninu? Hýbeš sa dostatočne?

Ak je tvoj jedálniček aj pohybová aktivita v poriadku, môže to signalizovať problémy s trávením. V prípade závažných problémov určite odporúčame konzultáciu s lekárom. Ak sú však problémy občasné a nezávažné, môžu pomôcť práve saponíny, ktoré sa nachádzajú aj v našej zlatobyli.

3. Kašeľ a nachladnutie

Väčšinou, keď na nás niečo „lezie“, ako prvú pomoc volíme čaje, vitamín C a posteľ. Obsahové látky nachádzajúce sa v rastlinách (a má ich aj zlatobyľ obyčajná) často priamo či nepriamo podporujú imunitný systém, pôsobia antioxidačne a protizápalovo.

Pokiaľ sa objaví aj vlhký kašeľ, zvýšenie príjmu tekutín je veľmi dôležité. Voda totiž napomáha stekucovať hlieny v dýchacích cestách a zjednodušuje ich vykašliavanie. Prijať ju môžeme práve vo forme čajov.

zlatobyľ obyčajná, Zlatobyľ obyčajná: Načo je užitočná?

https://img.freepik.com/free-vector/person-with-cold_23-2148505009.jpg?w=1060&t=st=1681924542~exp=1681925142~hmac=acf95784f718b0d4e1c917bd461779741ddf724597ff18cc0bf958a340dc5364

4. Protizápalová aktivita zlatobyle pri reume

NSAID sú nesteroidné protizápalové lieky. Radíme sem všetkým známe ibuprofeny (Ibalgin, Brufen), diclofenak (Flector), nimesulid (Nimesil, Aulin) a pod. Ide o látky často používané pri reumatických problémoch.

Štúdia zisťovala vplyv kombinácie:

 • topoľ osikový (Populus tremula)
 • zlatobyľ obecná (Solidago virgaurea)
 • jaseň štíhly (Fraxinus excelsior)

na reumatické ochorenia a preukázala jej pozitívne vlastnosti, často porovnateľné práve s NSAID.

5. Ekzémy, rany, zápaly ústnej dutiny

Zlatobyľ obecná sa dá použiť aj navonok. Pôsobí silno protizápalovo, vďaka čomu podporuje hojenie rôznych kožných problémov a rán. Použiť sa dá tiež na kloktanie či výplachy ústnej dutiny.

Pozor. Prípravky na otvorené rany musia byť vždy sterilné. Vývary a tinktúry z rastlín nie sú v tomto prípade vhodné.

zlatobyľ obyčajná, Zlatobyľ obyčajná: Načo je užitočná?

https://www.freepik.com/free-vector/flat-woman-face-with-skin-diseases-rashes-acne-dermatology-problems-dermatologist-cosmetology-doctor-with-magnifier-glass-examining-huge-female-head-with-facial-dermatitis-redness-pimples_23824419.htm#query=inflammation&position=32&from_view=search&track=sph

6. Psychické zdravie je rovnako dôležité ako fyzické

Zlatobyľ obyčajná sa dá použiť aj v stresujúcom období či miernej nervozite, pôsobí ukľudňujúco a relaxačne. S depresiou asi veľmi nezatočí, no večerný relax s horúcim čajom a svetlom zo sviečky vždy padne vhod.

Nezabúdaj sa starať o svoje psychické ja. Je veľmi dôležité. Ak ťa dlhodobo trápi sklesnutá nálada alebo trpíš úzkosťami, neboj sa vyhľadať pomoc.

7. Antidiabetický a hypolipidemický potenciál

Zvýšený cholesterol, nesprávny životný štýl a genetická predispozícia sú základné predpoklady pre rozvoj cukrovky typu 2. Ide o veľmi závažné a veľmi časté ochorenie najmä u ľudí v staršom veku. Štúdia z roku 2022 zistila, že extrakt zlatobyle významne znížil hladinu glukózy (cukru) v krvi a, naopak, zvýšil hladinu inzulínu.

Pozor! Neznamená to, že všetci diabetici teraz môžu hodiť inzulín a antidiabetiká do koša. Rastlinná liečba môže terapiu podporiť, no nedokáže ju nahradiť.

zlatobyľ obyčajná, Zlatobyľ obyčajná: Načo je užitočná?

https://www.freepik.com/free-vector/hand-drawn-world-diabetes-day-background_18330198.htm#query=diabetes&position=21&from_view=search&track=sph

A čo nežiadúce účinky – má ich Zlatobyľ obyčajná?

Rastlinné prípravky sú vo všeobecnosti málo dráždivé a nežiadúce účinky sa prejavujú pri nadmerných dávkach alebo dlhodobom užívaní.

 • Zlatobyľ môže spôsobovať nešpecifické bolesti brucha či kŕče, nafukovanie,
 • u citlivejších jedincov môže pôsobiť alergicky a vyvoláva infekcie očí,
 • používať by sa mala maximálne 3 – 4 týždne, potom sa odporúča aspoň 7-dňová pauza,
 • vyhnúť by sa jej mali tehotné aj kojace ženy, zlatobyľ tiež nie je vhodná pre malé deti – vždy je nutná konzultácia s lekárom alebo farmaceutom,
 • pozor na nízky tlak, zlatobyľ obyčajná by ho mohla ešte viac znížiť a mohlo by dôjsť k závratiam, točeniu hlavy, posturálnej hypotenzii až odpadávaniu,
 • závažné ochorenia obličiek – aj keď zlatobyľ pôsobí na obličky podporne, ťažko porušené obličky by mohli trpieť, hlavne pri dlhodobom užívaní zlatobyle.
 • pri lokálnom použití (na pokožku) môže spôsobiť kontaktnú dermatitídu.

Ako podporuješ svoje zdravie ty? Máš so zlatobyľou obyčajnou skúsenosť? 

 

Zdroje:

https://www.mdpi.com/2218-273X/10/12/1619

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33920649/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7710441/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28543097/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32218125/

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať