Mnoho ľudí popisuje lásku ako niečo, čo musí človek sám rozpoznať, keď príde ten správny moment. Ak by si v tejto oblasti potrebovala pár rád, pripravili sme pre teba 15 viditeľných efektov, na ktoré sa môžeš zamerať.  Zisti, ako láska ovplyvňuje telo a mozog a presvedč sa, že byť zamilovaný nám skutočne prospieva.

ako láska ovplyvňuje telo, 15 spôsobov ako láska ovplyvňuje telo aj mozog

Zamiluje sa mozog alebo srdce?

Keď sa povie láska, mnoho ľudí si ako prvý symbolický orgán predstaví srdce.

Aj keď zaužívané frázy ako „myslieť srdcom,” “si v mojom srdci,” a “zlomené srdce” môžu na to poukazovať, v skutočnosti je to práve mozog, ktorý môže za všetky pochody lásky.

Chemické zmeny v mozgu vyvolané láskou určite ovplyvňujú tvoju náladu a správanie, keď je táto láska čerstvá, ale niektoré účinky pretrvávajú aj dlhý čas po prvotnom zamilovaní sa, a tak ďalej posilňujú tvoje odhodlanie.

Uveďme si teda prehľad tých najvýraznejších účinkov lásky na naše telo.

Ako láska ovplyvňuje telo? Prvým znakom je eufória.

Čo je to závratné euforické vzrušenie, ktoré cítiš pri trávení času s osobou, ktorú miluješ (alebo keď ju vidíš či počuješ jej meno)? Za tento úplne normálny efekt zamilovanosti môže predovšetkým neurotransmiter nazývaný dopamín.

Systém odmien v tvojom mozgu sa spolieha na túto dôležitú chemickú látku, aby posilnil chuť na požadované správanie, vrátane:

  • jedenia
  • počúvania hudby
  • sexu
  • trávenia času s milovanou osobou

Samotné premýšľanie o stredobode tvojich citov stačí na spustenie procesu uvoľňovania dopamínu, vďaka čomu sa začneš cítiť nadšená a nedočkavá urobiť všetko pre to, aby si sa dostala ku zdroju týchto pocitov.

ako láska ovplyvňuje telo, 15 spôsobov ako láska ovplyvňuje telo aj mozog

Hneď ako tento zdroj uvidíš, mozog ťa “odmení” zvýšením produkcie dopamínu, čo pociťuješ vo forme pôžitku.

Vedci sa tak domnievajú, že tento cyklus je dôležitou súčasťou udržovania populácie. Tým, že pri pobyte s milovanou osobou cítiš príjemné pocity, sa zaručuje to, že budeš chcieť s touto osobou tráviť viac času.

Z čisto biologického hľadiska je to dôležitý prvý krok v procese výberu ideálneho partnera na reprodukciu.

Pocit bezpečia a dôvery podporuje oxytocín

S láskou však nie je spojený len dopamín. Pri láske stúpa aj hladina oxytocínu, ktorý zvyšuje pocity pripútanosti, bezpečia a dôvery.

Práve preto sa v prítomnosti osoby, ktorú miluješ, cítiš pohodlne a uvoľnene, hlavne v prípade, keď vaša láska prekoná prvotnú fázu. Tieto pocity sú dokonca intenzívnejšie pri dotykoch, bozkávaní sa a pri sexe. Za toto všetko môže práve oxytocín, čím si právoplatne zasluhuje názov „hormón lásky“.

Tento nárast v hladine oxytocínu dokonca upevňuje medzi vami puto, pretože ak je jeho hladina vysoká, človek nepociťuje túžbu hľadať si iného partnera. Stručne povedané, čím lepšie sa cítiš so svojím partnerom, tým silnejší vzťah s ním budeš chcieť mať.

Ochota obetovať sa

Väčšina ľudí sa zhodne na tom, že láska si vyžaduje určitý stupeň kompromisu a obety.

Môžu to byť malé obety — napríklad nafarbiť kuchyňu nažlto namiesto svetlomodrej — ale niekedy aj život meniace obety. Napríklad sťahovanie sa do iného mesta alebo dokonca do inej krajiny, len aby si podporila svojho partnera.

ako láska ovplyvňuje telo, 15 spôsobov ako láska ovplyvňuje telo aj mozogČím je láska silnejšia, tým jednoduchšie je pre teba robiť takéto obety. Pravdepodobne je to práve preto, že partneri zvyknú byť navzájom viac zosynchronizovaní, čiastočne vďaka blúdivému nervu, ktorý začína v mozgu a hrá úlohu v mnohých veciach – od mimiky až po rytmus srdca.

Toto zosynchronizovanie ti napomáha všimnúť si, kedy je tvoj partner smutný, alebo nešťastný. A keďže je prirodzené chcieť zabrániť tomu, aby človek, ktorého miluješ, prežíval bolesť, si viac ochotná niečo obetovať, aby si tomu predišla.

Láska neovplyvňuje len telo, ale aj myšlienky

Je osoba, ktorú miluješ, stredobodom tvojej pozornosti? Možno nad ňou premýšľaš tak často, že ju stretávaš dokonca aj v svojich snoch.

Tento jav čiastočne súvisí s dopamínovým cyklom, ktorý odmeňuje tieto pozitívne myšlienky. Avšak výskum z roku 2005 indikuje, že za to vďačíme aj inej časti nášho mozgu – prednému kortexu.

Experti spájajú túto oblasť mozgu s obsedanto-kompulzívnym správaním (OCD), čo vysvetľuje fakt, že intenzita a frekvencia tvojich myšlienok sa môže nakláňať až k posadnutosti.

Keď sa však do niekoho prvýkrát zamiluješ, je úplne normálne, že je dotyčná osoba tým najdôležitejším, na čo myslíš. To posilňuje tvoju túžbu tráviť s danou osobou čas, čo potenciálne zvyšuje šance na úspešné nadviazanie vzťahu.

Dlhodobý vzťah znamená menej stresu

Čoraz viac sa ukazuje, že dlhodobá láska sa spája so zníženou hladinou stresu.

Pozitívne pocity spojené s produkciou oxytocínu a dopamínu ti môžu dopomôcť napríklad k lepšej nálade. Výskum z roku 2010 tiež naznačuje, že u slobodných ľudí je hladina kortizolu – hormónu stresu – vyššia ako u ľudí v dlhodobom vzťahu.

Veď kto iný je partner, ak nie osoba, komu sa môžeš zdôveriť, a o koho sa vždy môžeš oprieť? Je teda pochopiteľné, že podpora a spolupatričnosť niekoho, koho máš rada, ti môže pomôcť ľahšie zvládnuť náročné životné situácie.

ako láska ovplyvňuje telo, 15 spôsobov ako láska ovplyvňuje telo aj mozog

Žiarlivosť využi rozumne, inak môže vzťahu uškodiť

Aj keď ľudia zvyknú vnímať žiarlivosť ako zlú vlastnosť, je to prirodzená emócia, ktorá ti môže pomôcť venovať viac pozornosti tvojim potrebám a pocitom.

Inými slovami, žiarlivosť vyvolaná láskou môže naznačovať silný záväzok k partnerovi, ktorý nechceš stratiť.

Žiarlivosť môže mať skutočne pozitívny vplyv na tvoj vzťah tým, že upevní vaše puto – avšak iba v prípade, že ju využiješ rozumne.

Keď na sebe spozoruješ náznaky žiarlivosti, pripomeň si, že je to úplne normálne. Potom, namiesto sliedenia a pasívne-agresívnych poznámok, sa o nich porozprávaj so svojím partnerom.

Ako láska ovplyvňuje telo?

Nech už prvotné náznaky lásky cítiš v akejkoľvek časti tela, láska sa časom prejaví na všetkých miestach tvojho tela.

Zvýšená vášeň

Láska v tebe môže vyvolať silnú túžbu po vášnivých chvíľach. Čo v tebe teda vyvoláva nutkanie neustále „to“ robiť? Tu vstupuje do hry ďalšia skupina hormónov. Androgény, skupina hormónov, do ktorej patrí aj testosterón, u teba zvyšujú túžbu po sexe s osobou, ktorú miluješ.

Sex taktiež zvyšuje produkciu týchto hormónov, čím vzniká istý cyklus, ktorý je ďalej posilňovaný uvoľňovaním oxytocínu a dopamínu.

Sex s partnerom je veľmi príjemný a zároveň zvyšuje vaše puto, takže je úplne normálne chcieť ho viac a viac. Nič na tom nie je divné – sex ponúka množstvo výhod pre tvoje zdravie.

Lepšia kondička a nižšie riziko chronických ochorení

Láska, najmä taká láska, ktorá sa vyvinie v záväzný vzťah, môže mať pozitívny vplyv na celkové zdravie.

Medzi tieto výhody patrí:

Zamiluj sa a preži dlhý a spokojný život

Láskyplný vzťah je kľúčom k dlhému životu. Výskum z roku 2011 preskúmal 95 článkov, ktoré porovnávali mieru úmrtia slobodných ľudí s mierou úmrtia ľudí, ktorí boli zosobášení alebo žili s partnermi.

Autori prehľadu našli dôkazy naznačujúce, že slobodní ľudia mali oveľa vyššie riziko predčasnej smrti: podľa niektorých štúdií až o 24 percent.

Štúdia vykonaná v roku 2012 s 225 dospelými osobami, ktorí podstúpili bypass koronárnych artérií, tiež našla dôkazy o tom, že láska môže viesť k dlhšiemu životu. Ľudia, ktorí sa po operácii zosobášili, mali 2,5-násobne vyššiu pravdepodobnosť, že budú žiť ešte ďalších 15 rokov.

Vysoká spokojnosť v manželstve túto mieru ešte zvýšila: ľudia, ktorí uvádzali, že sú v manželstve veľmi spokojní, mali 3,2-krát vyššiu pravdepodobnosť, že ešte budú 15 rokov žiť, ako tí, ktorí boli vo vzťahu menej spokojní.

Ako láska ovplyvňuje telo? Zbavuje ťa napríklad aj bolesti

Pravdepodobne sama dobre vieš, ako ti myšlienky na milovaného človeka môžu vylepšiť náladu, a možno poskytnúť aj trochu útechy alebo sily v nepríjemných situáciách.

Štúdia z roku 2010 na 15 dospelých osobách v romantických vzťahoch nadviazaných za posledných 9 mesiacov, zistila, že účastníci pociťovali bolesť spôsobenú teplom menej intenzívne aspoň pri jednej z troch nasledujúcich vecí:

  • pri reakcii na asociáciu slov, ktorá v predchádzajúcich výskumoch znižovala bolesť
  • pri pohľade na fotografiu atraktívneho známeho
  • pri pohľade na fotografiu ich romantického partnera

Menej intenzívne bolesti hlásili tak ako pri dokončení úlohy, ktorá mala odviesť ich pozornosť, tak aj pri pohľade na fotografiu svojho partnera.

Pri pohľade na fotografiu ich partnera sa v nich taktiež aktivoval systém odmien v mozgu, čo im napomohlo k menej intenzívnemu vnímaniu bolesti.

A čo negatívne účinky lásky?

Bezhlavo zamilovaná, zmierajúca láskou, so zlomeným srdcom: tieto slová dokazujú iba to, že láska nemusí byť len úžasná.

Uvedomenie si aj negatívnych účinkov lásky ti môže uľahčiť ich sledovanie, aby si sa tak mohla vyhnúť rane pod pás.

Po rozchode zažívaš viac stresu v porovnaní s tým, keď si v milujúcom vzťahu

V dlhodobom záväznom vzťahu zvykne stres postupom času klesať. Pri prvotnom zamilovaní však stres zvyčajne stúpa. Láska je totiž pre nás dosť veľkou vecou, najmä ešte predtým, ako zistíme, či je táto láska opätovaná.

Trochu stresu nie je vždy na zlú vec, pretože stres ťa môže motivovať k väčšej snahe nasledovať svoje srdce.

Ak však nedokážeš byť produktívna, pretože s napätím čakáš, kým sa danej osobe podarí povšimnúť si flirtovanie v rozhovore, ktorý ste viedli noc predtým, môže to pre teba znamenať menší problém.

Fyzické príznaky: červenanie nás prezradí ešte predtým, než si my samy niečo všimneme

Tvoje telo reaguje na stres z lásky tvorbou noradrenalínu a adrenalínu, a teda rovnakých hormónov, ktoré tvoje telo uvoľňuje pri nebezpečenstve a v krízových situáciách.

Tieto hormóny vedú k celému radu fyzických príznakov, ako napríklad ten šteklivý pocit v žalúdku. „Motýle v bruchu“ môžu síce znieť príjemne, ale to len do chvíle, kým v tebe nevyvolajú pocit na zvracanie.

Keď vidíš, alebo dokonca len myslíš na osobu, ktorú miluješ, cítiš sa napätá a nervózna. Tvoje srdce začne biť rýchlejšie, dlane sa viac potia a tvoja tvár začne chytať rôzne odtiene červenej. Začínaš sa mierne triasť. Máš pocit, že všetky tvoje slová sa stratia niekde v krku.

To môže v tebe spôsobiť pocity úzkosti a nepohodlia, aj napriek tomu, že niet inej osoby, s ktorou by si sa rozprávala s väčšou radosťou.

Poruchy spánku a strata chuti do jedla tiež môžu súvisieť s láskou

Prehadzuješ sa v noci, pretože nevieš dostať milovanú osobu z hlavy? Rozmýšľaš, aké city k tebe prechováva? Alebo už vieš, čo ten druhý človek cíti, ale nevieš, kedy ho uvidíš. Takéto pocity môžu byť hotovou agóniou.

Nervózny žalúdok môže narušiť tvoj spánok a obmedziť tvoj apetít. Keď sú tvoje myšlienky fixované na lásku, jedlo sa môže javiť ako tá najmenej podstatná vec.

Rýchlo sa meniace hladiny hormónov môžu určite ovplyvniť tvoju chuť do jedla a schopnosť spať, ale dobré stravovanie a dostatok odpočinku ti pomôžu cítiť sa viac pripravená čeliť čomukoľvek, čo pred teba láska postaví.

O tom, že spánok je dôležitý napríklad ja počas chudnutia, si môžeš prečítať v tomto článku.

Slabý úsudok z lásky? V puberte neostáva!

Urobila si už niekedy niečo hlúpe (možno aj nebezpečné), iba preto, aby si zapôsobila na milovanú osobu? Možno si konala bezhlavo a urobila si niečo, čo by si inak nikdy neurobila.

Neboj sa, nie si jediná.

Keď zažívaš intenzívnu lásku, časti tvojho mozgu zodpovedné za rozpoznávanie nebezpečenstva (amygdala) a za rozhodovanie sa (čelný mozgový lalok), prejdú do dočasnej hibernácie, takže ti tieto základné schopnosti začnú chýbať.

Ak sa teda rozhodneš vyznať svoju lásku pred stovkou ľudí na narodeninovej oslave svojho najlepšieho priateľa, následkom nebude nič iné ako skutočne trápny príbeh, ktorého konca nikdy nebudeš počuť.

Tento nedostatok úsudku však môže mať aj vážnejšie následky, napríklad sťaženie rozpoznávania varovných signálov.

Závislosť na láske, alebo keď nie sme schopní udržať si dlhodobý vzťah

V poslednej dobe sa vedie mnoho debát o tom, či sa ľudia môžu stať závislými na láske.

Stručne povedané, je možné opakovane túžiť po euforickej fáze rannej lásky alebo po idealizovanej romantickej spútanosti.

Ľudia s takzvanou závislosťou na láske môžu tiež pociťovať potrebu pohnúť sa zo vzťahu ďalej, akonáhle sa už nebudú cítiť „zamilovaní“.

Ak na sebe spozoruješ tieto znaky, bolo by dobré dať si krátku prestávku od randenia. Rozhovor s psychológom ti môže pomôcť získať viac informácií o tom, ako láska ovplyvňuje telo a aj o tomto neobvyklom jave.

Čo si z toho vziať?

Väčšina ľudí súhlasí s tým, že láska je skôr prežitkom celého tela ako obyčajným stavom mysle. Aj keď sa láska môže zdať úžasná, môže so sebou priniesť aj nešťastie – najmä keď sú tvoje city neopätované.

Ak máš pocit, že ti láska prerastá cez hlavu, psychológ ti môže ponúknuť podporu, keď cítiš, že je u teba láska viac znepokojujúca ako povznášajúca.