Úvod » Blog » Zdravie » Spirulina: aké má výhody + 7 spôsobov, ako ju využiť v kuchyni

Spirulina: aké má výhody + 7 spôsobov, ako ju využiť v kuchyni

admin
spirulina recepty učinky

Spirulina je v poslednej dobe skloňovaná ako superpotravina, ktorá podporuje imunitu, znižuje cholesterol, krvný tlak a pomáha aj pri chudnutí. Čo to vlastne je a ako ju využiť v kuchyni tak, aby ťa po chvíli neomrzela?

Čo je to spirulina?

Spirulina je často popisovaná ako sladkovodná riasa – sinica. Spirulina je niečo ako komerčný názov, pričom botanici ju poznajú pod názvom Arthrospira maxima Arthrospira platensis.

Za posledných niekoľko desaťročí bolo publikovaných mnoho výskumov, ktoré potvrdzovali pozitívne účinky spiruliny. Dnes patrí spirulina medzi obľúbené „green“ potraviny na podporu imunity a celkového zdravia a nechýba takmer v žiadnom zelenom blende.

Aké účinky má spirulina?

Väčšina pozitívnych účinkov bola preukázaná pri dávkovaní 1- 8 g spiruliny denne po dobu aspoň 12 týždňov. Výskumy naznačujú nasledovné benefity:

  • zníženie krvného tlaku
  • pokles telesnej hmotnosti
  • zníženie chuti do jedla
  • zníženie zvýšených triglyceridov v krvi
  • pokles „zlého“ LDL cholesterolu
  • zvýšenie hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu
  • reguluje hladinu cukru v krvi (podobne ako škorica)
  • má protizápalové účinkyspirulina, Spirulina: aké má výhody + 7 spôsobov, ako ju využiť v kuchyni

Spirulina: kde je háčik?

Mnoho výskumov deklarujúcich pozitívne účinky je veľmi chabo metodicky zvládnutých. Sú takisto veľmi rôznorodé: líšia sa v dávkovaní, trvaní aj v zložení respondentov. To nemusí byť vyložene zlé, no treba sa na výsledky pozerať trochu s rezervou.

Samostatnou kapitolou sú výskumy na zvieratách, kedy nám je jasné, že človek nie je potkan, a teda čo platí na potkany nemusí platiť na ľudí.

Aké má spirulina nutričné hodnoty?

V absolútnych číslach je spirulina bohatým zdrojom bielkovín – na 100 gramov obsahuje až 58 gramov. Je však „zbytočné“ tešiť sa predčasne: ak vezmeš do úvahy bežnú dennú dávku spiruliny, jej prínos k príjmu bielkovín je zanedbateľný.

Niečo podobné platí aj o tukoch: obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, no v ich množstve po vztiahnutí na bežnú porciu nemôže konkurovať napríklad tučným morským rybám alebo ľanovým semienkam.

Z mikroživín spirulina obsahuje draslík, horčík, železo, fosfor, menšie množstvo vápnika, vitamíny skupiny B, vitamín C a K.

V akej forme sa spirulina predáva?

Spirulinu nájdeš najčastejšie vo forme piluliek alebo prášku. Pilulky sú praktickejšie, ak plánuješ spirulinu užívať každý deň a potrebuješ si presne zmerať užité množstvo. Počítaj však s tým, že ak budeš chcieť cieliť na účinné dávky používané pri výskumoch, balenie ti dlho nevydrží.

Často sa predávajú napríklad 200-kusové balenia, pričom denná dávka môže byť aj viac ako 10 tabliet.

Spirulina vo forme zeleno-modrého prášku sa zase hodí ako oživenie jedálnička a prírodné farbivo. Využiť ju môžeš do smoothie, koláčov, raňajkovej kaše alebo ju rozmiešaš v džúse a užiješ tak.

Ako využiť spirulinu?

Povedzme si narovinu – chuť spiruliny nie je zrovna niečo, pre čo by ju ľudia milovali. Ak sa rozhodneš kúpiť spirulinu ako prášok, nasledujúce tipy sa ti môžu hodiť:

1.Urob si smoothie a dodaj mu spirulinou sýtu farbu

Akékoľvek smoothie urobíš, akúkoľvek ingredienciu nevábivej farby použiješ, spirulina zafarbí tvoje smootie na sýtu zeleno-modrú farbu. Jedna lyžica spiruliny pridá navyše vitamíny, minerály aj trochu bielkovín – a v smoothie sa každá bielkovina počíta.

spirulina, Spirulina: aké má výhody + 7 spôsobov, ako ju využiť v kuchyni

2.Dressing do šalátu

Zeleninové šaláty väčšinou mávajú zelený základ a olejový dresing alebo zálievku. Pridaj tovjmu šalátu farbu pridaním lyžice spiruliny k obľúbenému dressingu alebo zálievke.

Vyskúšaj napríklad:

  • 1 lyžička olivového oleja
  • 1 lyžička jablkového octu
  • 1 lyžička spiruliny

Spirulinu môžeš využiť aj ako posýpku zmiešanú napríklad s tvrdým syrom 50:50.

3. Spirulina ako farbivo do krému či nátierky

Spirulinu môžeš pridať do sviežej bryndzovej alebo smotanovej nátierky, prípadne ňou (jemne) ofarbiť maslový či tvarohový krém do koláča či cheesecakeu. V prípade menej výrazných chutí plniek buď opatrná s množstvom a krém priebežne ochutnávaj, aby si to so spirulinou.

spirulina, Spirulina: aké má výhody + 7 spôsobov, ako ju využiť v kuchyni

4. Svieža limonáda zo spiruliny, ktorá osvieži a zahreje zároveň

Nie príliš vábivá chuť spiruliny sa skvele stratí v kombinácii so zázvorom v ľadovo-studenej limonáde. Potrebovať budeš:

  • 2 PL najemno strúhaného zázvoru
  • 2 PL spiruliny, šťavu z polovice citróna
  • 1,5 l vody alebo sódy.

5. Pesto zo spiruliny

Pridaj k svojmu obľúbenému bazalkovému pestu 1 – 2 lyžice spiruliny. Spirulina skvelo funguje aj s naším domácim pokladom – medvedím cesnakom. A keďže sa blíži jeho sezóna, zapíš si nasledujúci recept:

  • 100 g medvedí cesnak
  • 50 gramov vlašské orechy (alebo iné orechy podľa chuti)
  • 100 olivového oleja (podľa potreby je možné ešte olej pridať)
  • 2 PL spiruliny

Všetky ingrediencie spolu rozmixuj v mixéri, premiestni do uzatvárateľnej nádoby a skladuj v chladničke.

spirulina, Spirulina: aké má výhody + 7 spôsobov, ako ju využiť v kuchyni

6. Spirulinu môžeš pridať aj k polievke

Nezáleží, či sa spirulinou rozhodneš ozvláštniť prirodzene zelenú (napríklad brokolicovú) alebo inú polievku. Výborne chutí v krémových variantoch, my v redakcii sme si ju obľúbili na vrchu karfiolovej krémovej polievky spolu s lyžicou lahôdkovej kyslej smotany.

7. Spirulina a pečenie – prečo nie?

Spirulinu môžeš pridať aj ako farbivo do obľúbených koláčov, urobiť z nej cookies alebo energetické guličky.

Aké sú tvoje skúsenosti so spirulinou? Budeme radi, ak sa s nami podelíš v komentároch.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať