Elegantné biele víno očarilo svojou špecifickou chuťou mnohých z nás. Žlto-zlatý alkoholický nápoj už od pradávna bojuje so svojím verným priateľom, červeným vínom. Aké sú medzi nimi rozdiely a ktoré je teda lepšie?
V tomto článku sa dočítaš o tom, aký je rozdiel medzi červeným a bielym vínom, aké má biele víno účinky a tiež pár upozornení, ktoré by si mala zvážiť pri pití vína.
O červenom, ružovom a červenom nealkoholickom víne na našej stránke články už nájdeš. Teraz prišiel čas dopriať chvíľku slávy aj bielemu vínu, tak sa pohodlne usaď a uži si čítanie!
Biele vs. červené víno: kde je rozdiel?
O podrobnej výrobe červeného vína si si mohla prečítať v tomto článku. Biele víno má proces výroby takmer totožný, je tam však jeden závažný rozdiel.
Zozbiera sa hrozno a uloží sa do pivnice. Podľa toho, aký druh vína sa ide vyrábať, sa môžu odstrániť hroznové šupky. Hrozno tak do procesu fermentácie vstupuje bez šupiek, ktoré sú zodpovedné za charakteristickú chuť a zafarbenie červeného vína.
Ako sa vyrába biele víno?
Biele víno sa teda vyrába bez hroznovej šupky. To má za následok aj ďalší rozdiel medzi týmito vínami: v šupkách hrozna sa nachádza veľké množstvo antioxidantov (resveratrol, polyfenoly…) a iných účinných látok, o ktoré je biele víno ukrátené. (1)
Biele víno má menej antioxidantov a účinných látok, menej výraznú chuť a menej kalórii a obsahu alkoholu na rovnakú jednotku objemu v porovnaní s červeným vínom.
To ale neznamená, že by nemalo žiadne skvelé účinky a je úplne na zahodenie! Daj mu šancu a milo sa prekvap.
Pozitívne účinky bieleho vína: jeho milovníci sa potešia!
Jednou z hlavných výhod bieleho vína je zmiernenie stresu a zlepšenie celkovej nálady.
-
PROTIZÁPALOVÉ ÚČINKY
Vďaka prítomnosti antioxidantov má tiež skvelé protizápalové účinky. S tým súvisí aj zistenie, že víno znižuje riziko vzniku chronických chorôb (napr. rakovina).
-
ZDRAVÉ PĽÚCA
Biele víno jednoznačne vyhráva skvelým vplyvom na zdravie pľúc a dokonca lepšie ako červené víno. Obsahuje totiž látky, ktoré bojujú proti voľným radikálom, ktoré ničia pľúcne tkanivo. (2)
-
DOKONALÁ PLEŤ
Špeciálnu pozornosť by sme mali upriamiť na pozitívne účinky na pleť. Opäť spomenieme antioxidanty, ktorým vďačíme za zmiernenie prejavov starnutia pokožky. Okrem toho biele víno môže zmierniť problémy s akné alebo im predchádzať.
Biele víno je plné kyselín, ktoré pomáhajú dodávať potrebnú hydratáciu pokožke. Okrem antioxidantov a kyselín je tiež bohaté na fosfor, draslík a fluoridy, ktoré zabezpečia správnu výživu.
-
STARÁ SA O ZDRAVIE SRDCA
Napriek tomu, že pri červenom víne vďačíme za kardiovaskulárne zdravie resveratrolu, biele víno zabodovalo inými látkami, ktoré majú podobné účinky ako resveratrol a v červenom víne ich moc nenájdeme: tyrosol a hydroxytyrosol.
Biele víno tiež zlepšuje kardiovaskulárne zdravie. Pomáha regenerovať endotelové bunky v cievach, čím pomáha chrániť srdce a znižuje výskyt zápalových buniek. Zlepšuje tiež hladinu cholesterolu v krvi a znižuje riziko infarktu. (3)
-
ĎALŠIE SKVELÉ ÚČINKY BIELEHO VÍNA
Biele víno obsahuje aj vitamín B, ktorý prospieva tráviacemu systému. Minerálom v bielom víne môžeš vďačiť za zdravé kosti a nižšie riziko osteoporózy.
Pitie alkoholu je tiež spájané s lepšími kognitívnymi funkciami u mužov a žien v strednom alebo vyššom veku. Tiež boli spozorované lepšie schopnosti vyjadrovania sa skrz slová a celkovú slovnú zásobu. (4)
Ďalšou výhodou bieleho vína je menej ťažká kocovina. Tá je spôsobená určitými látkami, kongenérmi, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt pri výrobe alkoholických nápojov. Kongenéry sú zodpovedné za farbu, arómu a chuť daného alkoholu, pričom tmavšie nápoje majú vyššiu koncentráciu kongenérov. Práve preto bielemu vínu môžeš vďačiť za lepší priebeh zlých následkoch, no stále to nemusí byť prechádzka ružovou záhradou.
Nežiaduce účinky bieleho vína: alkohol je stále jed
Pri konzumácii akéhokoľvek alkoholického nápoja je nutné myslieť na správne množstvo. Nadmerný príjem totiž môže vynulovať všetky pozitívne účinky a prevrátiť ich naopak: namiesto prevencie proti rakovine ti zvýši riziko vzniku rôznych chorôb, časté sú aj problémy s pečeňou, čo môže byť smrteľné.
Jeden alebo dva poháre vína denne by ti nemali spôsobiť žiadne problémy, ak máš v poriadku zdravotný stav.
Závislosť na alkohole môžete dosiahnuť aj z vína
Je nutné ustriehnuť aj možný vznik závislosti, preto si z toho nebuduj zvyk. Alkoholizmus je veľmi nepríjemná závislosť pre teba aj tvojich blízkych, obzvlášť, ak máš históriu alkoholizmu v rodine. Ak si odrazu bez „aspoň jedného pohárika“ nebudeš vedieť predstaviť svoj deň, či ťa to dokonca bude znervózňovať a staneš sa frustrovanou, môže to značiť začínajúci problém.
O tom, že alkoholu by sa mali úplne vyhýbať tehotné a dojčiace ženy, asi príliš rozprávať.
Ak ti však chýba chuť vína a nechceš sa vystavovať rizikám spojeným s konzumáciou alkoholu, môžeš skúsiť nealkoholickú variantu.
A čo ty? Preferuješ biele, červené, alebo ružové víno? Ktorý náš článok o víne sa ti páčil najviac? Určite si prečítaj všetky!