Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) je svojím výzorom veľmi podobná morskej ustrici, podľa čoho dostala tento charakteristický názov. V tradičnej čínskej medicíne je považovaná za liečivú hubu najmä v oblasti uvoľnenia svalstva a kĺbov, zdravia obličiek a posilnenie cievneho systému. Čo o nej vieme a aké má účinky na ľudský organizmus? Všetko si postupne vysvetlíme.
Hliva ustricová obsahuje veľké množstvo minerálov a vitamínov
Pokiaľ ťa zaujíma výživová hodnota, 100 g hlivy obsahuje:
Okrem toho v hlive ustricovej nájdeš:
- Vitamíny skupiny B (tiamín B1, riboflavín B2, niacín B3, kyselinu pantoténovú B5, pyridoxín B6, kyselinu listovú B9),
- vitamín C, vitamín D, vitamín K,
- beta-glukány,
- fosfor, draslík, železo,
- v menšom množstve horčík, zinok a selén.
Ako hliva ustricová pôsobí na ľudský organizmus?
Už v úvode sme si spomínali, že hliva ustricová je bežnou hubou v tradičnej čínskej medicíne. Má potenciál, na ktorý sa my dnes pozrieme do vedeckých štúdií.
1. Posilňuje imunitný systém
Hlavnú úlohu imunitného účinku hrajú obsahové látky hlivy, konkrétne beta-glukány. Ide o polysacharidy zodpovedné za reguláciu a podporu imunity, stimulujú aktivitu imunitných buniek – makrofágov a bielych krviniek, ničia vírusy (1,2).
2. Pôsobí antibakteriálne a protizápalovo
Benzaldehyd. Pokiaľ nie si chemička, asi ti toto slovo nič nehovorí, preto sme tu my. Ide o aromatickú zlúčeninu obsiahnutú v rôznych prírodných látkach, ako sú napr. mandle, jablká, marhule či práve naša hliva. Používa sa ako ochucovadlo, repelent a taktiež ako antibakteriálna zlúčenina, ktorá bojuje proti infekciám v našom tele – najmä infekcie močových a dýchacích ciest (3,4,5).
Okrem toho ide o medziprodukt pri syntéze:
- kyseliny škoricovej, ktorá je schopná zvrátiť malígne vlastnosti nádorových buniek,
- kyseliny mandľovej, ktorá sa používa pri liečbe kožných problémov, starnutiu, akné.
3. Podporuje zdravie srdca a ciev, znižuje cholesterol
Cholesterol je pre náš organizmus veľmi podstatný a potrebný. Avšak nadmerné hodnoty LDL cholesterolu (toho zlého) narobia viac problémov ako úžitku. Preto je potrebné ho udržiavať v určitých normách. Na znižovanie cholesterolu sa používajú lieky – statíny.
Ukazuje sa, že hliva ustricová má veľmi podobný účinok práve týmto statínom a napomáha udržovať hladinu cholesterolu na uzde. Okrem toho pomáha znižovať krvný tlak a podporuje zdravie ciev a srdca. Spoločne so zdravým životným štýlom napomáha predchádzať smrteľným ochoreniam, ako je infarkt myokardu, ateroskleróza či cievna mozgová príhoda (6).
Dôležité je však podotknúť, že pokiaľ sa nebudeš hýbať, na obed budeš denne voliť iba fastfoody a budeš viesť nezdravý životný štýl, hliva ustricová ťa pred kardiovaskulárnymi ochoreniami neochráni!
4. Pomáha udržiavať náš mozog v kondícii
Pre správne fungovanie nervovej sústavy a mozgu sú okrem iného potrebné aj vitamíny skupiny B, ktoré hliva ustricová obsahuje v pomerne vysokých množstvách. Ide najmä o vitamíny B6, B9 a B12. Okrem vitamínov sa na podpore mogových funkcií podieľa aj aminokyselina ergotioneín a fenolové zlúčeniny, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi (7).
Kognitívne poruchy a demencia (najmä Alzheimer) nie sú nič príjemné a mali by sme v priebehu života robiť všetko preto, aby sme sa im vyhli. Správne fugnovanie a precvičovanie mozgu je naozaj dôležité. Aj o tom chystáme samostatný článok, takže sa máš na čo tešiť!
5. Podporuje trávenie a reguluje hladinu cukru v krvi, čo ocenia najmä diabetici
A to najmä vďaka vysokému obsahu vlákniny a bielkovín. O nich sme si už na blogu napísali dosť, preto ťa len odkážeme na staršie články venujúce sa týmto témam:
- Vláknina v potravinách a skvelá prehľadová tabuľka
- Prečo je dôležitá vláknina v strave?
- Vláknina a chudnutie: dokážeme sa zbaviť tuku vďaka jednoduchej zmene jedálnička?
- Základy zdravého stravovania: príručka makroživín
6. Hliva ustricová bojuje proti rakovinovým bunkám
Vyššie spomínané beta-glukány a benzaldehyd môžu chrániť náš organizmus pred rakovinotvornými bunkami. Ide najmä o rakovinu prsníkov či hrubého čreva. Beta-glukán okrem toho zvyšuje imunitný systém, čo pri terapii onkologických ochorení pacienti veľmi ocenia, nakoľko liečba veľmi výrazne ničí imunitu pacienta (8,9,10,11).
Upozornenie: Vždy sa riaď radami lekára, nie internetu! Užívanie akýchkoľvek doplnkov stravy a potravín rozober s ním. A nikdy nezamieňaj farmakologickú liečbu za zázvorové nápoje od šarlatánov.
Ako sa hliva ustricová používa?
- No, ako klasické huby. Môže sa používať surová, varená, sušená, na dochucovanie omáčok či prípravu polievky.
- Pokiaľ nemáš rada huby, nezúfaj. Na trhu existuje množstvo doplnkov stravy vo forme tabliet alebo kapslí.
- Okrem toho existuje aj vo forme prášku, ktorý sa dá pridať kam ťa napadne – do varených jedál, ovsenej kaše, jogurtov, smoothie...
Môže mať hliva ustricová nežiadúce účinky?
Pozor najmä na alergiu na huby, ktorá sa môže prejaviť opuchom, nevoľnosťami, kŕčami či žihľavkou. V takom prípade hlivu určite neodporúčame konzumovať.
Môžu sa objaviť aj gastrointestinálne problémy, vracanie, hnačka či plynatosť.
Užívať by rozhodne hlivu ustricovú nemali:
- Pacienti trpiaci ochorením DNA – kvôli obsahu purínov, ktoré zvyšujú hladinu kyseliny močovej v tele a zhoršujú príznaky choroby (bolesti, opuchy kĺbov).
- Tehotné a kojace ženy, malé deti – existuje veľmi málo štúdií užívania hlivy u matiek a detí, preto je v rámci bezpečnosti lepšie sa jej v tomto prípade vyhnúť, prípadne sa poradiť s lekárom.
- Iné ochorenia, lieky – užívanie akýchkoľvek doplnkov stravy či prírodných produktov spoločne s liekmi či inými ochoreniami je nutné konzultovať s lekárom a farmaceutom. Možno sa to nezdá, no aj takéto prípravky môžu interagovať s liečbou, zvýšiť/znížiť jej účinky, prípadne zhoršiť nežiadúce účinky. Príkladom je antiepileptikum gabapentín.
Hliva ustricová je výborná huba vhodná do kuchyne či prevencie ochorení. Spomenuli sme si mnoho jej zdravotných výhod podložených vedou, no poukázali sme aj na čo si treba dať pri jej užívaní pozor. No kľudne ju do svojho jedálnička zaraď. A daj nám vedieť, aké máš s ňou skúsenosti na našom Instagrame.
Tešíme sa na Teba pri ďalšom článku!
Tvoja Fitlavia ♥