Túžba po sladkostiach väčšinou nepramení iba z nedostatku kalórií. Neobjavuje sa iba počas diéty a mnohých sprevádza doslova celým životom. Ak aj ty často túžiš po cukre, nie je to tvoja vina. Viacerí odborníci prirovnávajú rafinovaný cukor k návykovým látkam, ako je napríklad nikotín, alkohol či dokonca kokaín.
Chuť na sladké nie je jednoduché dostať pod kontrolu
Keď zjeme cukor, v našom tele sa dejú chemické reakcie, ktoré vyvolávajú príjemné pocity. Dostali sme „odmenu“ a chceme jej ešte viac. Už dávno to nie je iba o zvyku. Do hry vstupuje dopamín, ktorý našu túžbu po sladkom neustále poháňa.
Ako nahradiť cukor? Existujú potraviny, ktoré nás chuti na sladké zbavia?
Žiadna potravina na svete vás zázračne túžby po sladkom nezbaví. Ide o zdĺhavý proces, ktorý ďaleko presahuje hranice výživy. Aj napriek tomu však existujú stratégie, ktoré vám môžu pomôcť chuť na sladké lepšie zvládnuť.
7 jednoduchých tipov, ako nahradiť cukor a zbaviť sa túžby po sladkom
1. Napi sa vody
Túto radu si už určite počula. Ale koľkokrát si ju aplikovala? Pohár „obyčajnej“ vody ti nielen na chvíľu zaplní žalúdok, ale daruje ti aj niekoľko minút na rozmýšľanie.
„Naozaj je pre mňa v tejto chvíli najlepšie dať si znovu niečo sladké?“
Existujú teórie, podľa ktorých zvýšená chuť na sladké môže súvisieť aj s nedostatočnou hydratáciou – alebo inak povedané „hlad je prezlečený smäd“.
Ak ťa omrzí voda, môžeš ju ozvláštniť bylinkami, ovocím, ba dokonca aj zeleninou. Vyskúšaj pridať mätu, medovku, bazu, uhorku, citrón alebo iné ovocie. Na záver pár kociek ľadu a skvelú letnú limonádu máš hotovú – úplne bez cukru!
A máš rada limonády, vyskúšaj naše recepty:
- 3 recepty na domáce limonády: svieža jablkovo-škoricová či ľadovo vychladená zázvorová limonáda bez cukru
- 6 receptov na detox limonády, ktoré ťa hydratujú a zaženú chuť na sladké
2. Spestri si pitný režim čajom
Niekedy dobre padne vymeniť vodu za čaj. Bylinkové, ovocné, zelený, čierny, biely – možností je veľa. Vhodné je jednotlivé druhy striedať a dávať chuťovým pohárikom čo najviac rôznych stimulov. Časom chute začneš lepšie rozlišovať a tvoje telo sa nebude zameriavať iba na sladký vnem.
Naučíš sa vnímať nasladlú chuť mäty či kamiliek. Zo stereotypu ťa vytrhne hrejivý zázvor aj príjemne horkastý zelený čaj.
Zelený čaj okrem toho obsahuje aj látky, ktoré pomáhajú naštartovať tukový metabolizmus. Ide o látky rastlinného pôvodu, ktoré sa nazývajú katechíny. Najznámejším katechínom je epigalokatechín galát (EGCG), ktorý je aj silným antioxidantom. O dôvod viac zamilovať sa do zeleného čaju.
Ak ťa benefity zeleného čaju pri chudnutí zaujímajú bližšie, prečítaj si tento článok.
Náš tip:
Čierny aj zelený čaj obsahujú kofeín, ktorý môže zhoršiť kvalitu spánku. Kofeín v popoludňajších hodinách ti nemusí robiť ťažkosti so zaspávaním, zásadne však narušuje kvalitu spánku. Z výskumov vyplýva, že príjem kofeínu 6 hodín pred plánovaným spánkom v priemere skráti spánok približne o hodinu.
Poobede daj radšej prednosť bylinkovým či ovocným čajom.
3. Daj si zeleninu: zaplní žalúdok a vláknina zasýti
Zelenina je asi to posledné, na čo máš chuť, keď si predstavuješ, ako sa ti na jazyku rozplýva kocka lahodnej čokolády. Ak si už na dnes vyčerpala svoj denný limit sladkého a pohár vody či rozptýlenie nepomohlo, siahni po skutočnom jedle.
Zelenina je ideálna: obsahuje veľa vody, no minimum kalórií, a teda jej môžeš zjesť naozaj veľa. Najmenej kalorická je listová zelenina a druhy, ktoré obsahujú veľa vody: napríklad uhorka, cuketa alebo paradajky.
Ďalšie inšpirácie na najmenej kalorické potraviny nájdeš tu.
Zo začiatku sa neboj siahnuť po sladších druhoch: napríklad mrkva, kukurica či cherry paradajky.
Náš tip: Priprav si šalát dopredu
Ak je takmer isté, že ťa počas dňa prepadne chuť na sladké, buď pripravená! Nachystaj si ráno spolu s raňajkami aj misu zeleninového šalátu, ktorý bude slúžiť ako záchrana. Uľahči si to.
Uvidíš, že sa ti časom podarí dostať chute pod kontrolu a vystačíš si s plátkom uhorky – alebo s ničím.
4. Vymeň mliečnu čokoládu za horkú
O čokoláde sa často hovorí ako o zdravej sladkosti. Do istej miery to môže byť pravda, treba si však pozorne vyberať druh aj množstvo. Mliečna čokoláda pre naše telo nemá žiadne zdravotné benefity.
Ak na teba príde chuť na sladké, skús namiesto mliečnej čokolády siahnuť po horkej variante. Ak si vyberieš vysoko-percentnú horkú čokoládu (približne od 70 % obsahu kakaa a vyššie), dodáš svojmu telu aj mnohé prospešné látky.
Kakaové bôby sú bohatým zdrojom rastlinných polyfenolov, vlákniny, horčíka, medi či draslíka. Polyfenoly obsiahnuté v čokoláde môžu vďaka stimulácii vylučovania oxidu dusnatého mierne znížiť krvný tlak.
Tmavá čokoláda obsahuje aj stimulanty – najmä kofeín a teobromín. A, ktovie, možno ťa vďaka nim nabudí ešte lepšie než cukor.
5. Ako nahradiť cukor? Ovocím!
Aj keď ovocný cukor (fruktóza) je stále iba cukor, spolu s ním dostaneš do seba aj vlákninu, vitamíny, minerály a vodu. V porovnaní s glukózou však fruktóza nespôsobuje prudké výkyvy v hladine krvného cukru (glykémie), takže je predpoklad, že tvoje túžby dokáže udržať dlhšie na uzde.
Pri výbere sa zameraj na druhy, ktoré obsahujú veľa vody a na svoj objem pomerne málo sacharidov: napríklad grapefruit, pomaranč, červený melón, jahody či bobuľovité ovocie.
Často opomínaným ovocím sú banány. Obsahujú síce v porovnaní s ostatnými druhmi viac sacharidov aj kalórií, no perfektne zaženú chuť na sladké a sú ideálnym sacharidovým snackom na cesty. Nemusíš ich krabičkovať ani umývať, jednoducho ich ošúpeš a sú pripravené zahnať hlad a dodať energiu.
Pridaj k banánu kvalitné bielkoviny, napríklad formou gréckeho jogurtu alebo tvarohu, a razom máš komplexné jedlo obsahujúce sacharidy, bielkoviny aj tuky. A na sladké? Po chvíli si ani nespomenieš!
6. Orechy ťa vďaka obsahu zdravých tukov zasýtia
Ak je tvoja túžba po sladkom spojená aj s hladom, pomôžu orechy. Obsahujú minimum sacharidov, no zato dostatok bielkovín aj tukov – prevažne vo forme omega – 6 mastných kyselín. Okrem toho sú bohatým zdrojom vitamínu E a minerálnych látok, ako je napríklad horčík, zinok, mangán, selén či draslík.
Môžeš si vybrať z druhov, ktoré majú sladkastý podtón – napríklad mandle, kešu alebo lieskové orechy. Je vhodné jednotlivé druhy orechov striedať, aby si obsiahla čo najširšie spektrum prospešných látok. Neboj sa preto orechových mixov a siahni aj po vlašských, makadamiových, pekanových, para orechoch či arašidoch.
Pri kúpe uprednostni nepražené a nesolené varianty. Vhodné sú takisto aj orechové maslá, ktoré môžeš pridať do pečenia, na kašu, do smoothie či len tak jesť lyžičkou namiesto maškrty. Na trhu je dnes veľa možností: existujú neochutené, ktoré obsahujú iba rozmixované nepražené orechy, ale aj ochutené – napríklad s pridaním kakaa, kokosu, medu…
Náš tip:
Daj si pozor, aby si to s orechmi neprehnala. Sú zdravé a užitočné, no takisto obsahujú aj pomerne veľa kalórií. Aby si sa vyhla nekontrolovateľnému vyjedaniu z vrecka, je lepšie, ak si vopred pripravíš jednu porciu orechov (približne hrsť) a pri nej ostaneš.
7. Vyspi sa
Uznávame, že toto nie je zrovna rada, ktorú môžeš aplikovať vždy a všade. Existujú však štúdie, ktoré potvrdzujú, že nedostatočná kvalita a trvanie spánku môže mať vplyv na naše chute počas dňa.
Ľudia, ktorí spia menej, majú tendenciu jesť viac kalórií z jednoduchých cukrov. Naopak, ľudia, ktorí spia aspoň 7 – 8 hodín denne, častejšie siahajú po komplexných sacharidoch a zdravých tukoch.
Ak spíme menej ako 6 hodín, máme tendenciu viac siahať po snackoch, ktoré tvoria až pätinu nášho denného energetického príjmu. Čo je však horšie, často sú plné rafinovaného cukru a trans tukov.
Dostatočne dlhý spánok teda ber ako prevenciu nadmerného hladu a túžby po sladkom. Ak sa navyše dobre vyspíš, si schopná racionálnejšie uvažovať a je menšia pravdepodobnosť, že neprimeraným túžbam po sladkom podľahneš.
Páčil sa ti článok? Práve vychádza naša nová kniha Necukrím, chudnem! plná vedecky overených informácií o cukre, obsahuje mnoho podobných praktických tipov a aj akčný plán, vďaka ktorému dostaneš svoju chuť na sladké raz a navždy pod kontrolu.