Úvod » Blog » Ako nepribrať cez Vianoce: 8 TOP tipov + vianočný jedálniček

Ako nepribrať cez Vianoce: 8 TOP tipov + vianočný jedálniček

Viktória Janáčková

Vianočné medovníčky, linecké pečivo, pečený kapor, chutná kapustnica, zemiakový šalát... Už o menej ako 10 dní sú tu snáď najkrajšie sviatky celého roka, plné lásky a pokoja. Možno ti však niekto v pozadí hlavy neraz napadlo, že sa po Vianociach opäť nezmestíš do obľúbených riflí alebo budeš musieť vycvičiť zjedené jedlo. Našťastie, ty sa vzdelávaš s Fitlaviou a my ti dnes ukážeme, ako nepribrať cez Vianoce a zároveň si ich naplno vychutnať so všetkým, čo k nim patrí – a tým nemyslíme iba jedlo.

Vianoce ako sviatky lásky a pokoja – nie sú iba o jedle

Mnoho ľudí si Vianoce hneď spája so strachom s priberania. Vidí len koláče, vyprážané rezne či majonézový šalát. Čo tak sa však zamyslieť nad skutočnou podstatou Vianoc? 

Stretneš sa s blízkymi, máte na seba viac času, oddýchneš si a načerpáš nové sily. Možno využiješ viac voľného času na zanalyzovanie predošlého roka a premyslenie si, čo urobíš ďalší rok lepšie.

Je jedlo súčasťou Vianoc? Bez debaty. Znamená to však, že musíš mať od rána do večera hlavu v krabici s koláčmi a mise zemiakového šalátu? Nuž, zamysli sa.

Ale ak niečo na tanier skutočne nikdy nepatrí, sú to jedine výčitky z jedla. Vychutnaj si dobré jedlo a nezabúdaj, že jeden či tri kúsky koláča z teba neurobia nezdravého človeka. To nás privádza k tomu, že…

Tvoj jedálniček je komplex, nie jedno jedlo

Problémom mnohých je vnímanie jedálnička na základe toho, čo jedli naposledy.

Dala si si pizzu? Je to problém, si nezdravá a pribrala si.

Dala si si namiesto hranoliek so syrom v reštaurácii šalát? Odrazu máš pocit, že si počas platenia za pultom schudla minimálne 5 kg.

Zabúdame na to, že náš jedálniček je komplexný celok a treba sa nad ním zamýšľať z dlhodobého hľadiska. Ak celý rok vidíš zeleninu iba v hranolkách a ovocie vo víne, bielkoviny znejú ako niečo imaginárne, väčšinu času sa prejedáš alebo ješ príliš málo, piješ iba sladené limonády a hýbeš sa iba počas presunu z kuchyne do postele… Nuž, asi treba vyriešiť dôležitejšie veci ako to, čo robíš počas Vianoc.

Na druhú stranu, ak dbáš na kvalitnú a vyváženú stravu, nepreháňaš to s cukrom, denne zješ 400-600 g zeleniny a ovocia, pitný režim ti nie je cudzí, máš vyriešený spánok… V tom prípade je celkom jedno, čo budeš jesť počas Vianoc. Ale mysli na to, že ak sa budeš prejedať, pravdepodobne sa budeš akurát tak cítiť fyzicky zle – a to nie je najlepší spôsob, ako si užiť Vianoce.

ako nepribrať cez Vianoce, Ako nepribrať cez Vianoce: 8 TOP tipov + vianočný jedálniček

Image by Freepik

Ako nepribrať cez Vianoce: 8 TOP tipov

1. Bielkoviny sú prvá pomoc

Bielkoviny sú makroživina s veľmi vysokým sýtiacim efektom, čo ťa môže zachrániť pred vyjedaním medovníčkov ešte teplých z plechu. Dať si 2 či 3 koláčiky nie je problém, ale ak do seba nevedome napcháš 15 koláčov trikrát denne, niekde bude chyba.

Kto vie, možno v nedostatku bielkovín či nespokojnosťou so svojím jedálničkom z komplexného hľadiska.

Nevieš, kde hľadať bielkoviny? Klikni sem.

2. Zelenina, ovocie a ešte viac zeleniny

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča denne prijať 400 – 600 g zeleniny a ovocia. A nie len počas Vianoc.

Ako ti však zelenina môže pomôcť?

Má veľký objem na pomerne málo kalórií, takže podobne ako bielkoviny ti pomôže s kontrolou tvojho príjmu. Keď budeš dostatočne zasýtená, je menšia pravdepodobnosť, že do seba nahádžeš plech koláčov a liter kapustnice.

Ovocie má navyše prirodzene sladkú chuť, čo ti pomôže so zvládaním tých neustálych chutí na koláčiky.  Mandarínky, pomelo, pomaranče… Využi príležitosť sezónneho ovocia, ktoré je teraz navyše za lepšiu cenu, ako keby si ho hľadala v lete.

3. Nemusíš si odkladať kalórie na večer

Ak je celodenný pôst súčasťou tvojej rodinnej tradície, je to, samozrejme, v poriadku a nemusíš nič meniť. Ale ak celý deň neješ iba preto, aby si sa večer mohla prejesť… To nebude úplne ideálne riešenie.

Nielen, že sa vyhladuješ natoľko, že nakoniec prijmeš pravdepodobne viac kalórií, ako by si prijala v prípade stravy rozloženej počas dňa, ešte si buduješ negatívny vzťah s jedlom a počas toho, ako ťa pri sedení pri stromčeku bude bolieť brucho, prídu výčitky. To nechceš.

Je v poriadku jesť priebežne počas dňa a zároveň si dať večer plnohodnotnú vianočnú večeru. Ak nám stále neveríš a chceš vedieť, čo celodenné nejedenie môže spôsobiť, klikaj sem:

4.Načo piješ svoje kalórie?

Neexistuje snáď žiadny väčší vrah hladín cukru v krvi ako cukor v nápojoch. Nepi zbytočne svoje kalórie, daj si namiesto toho teplý čaj (bez cukru) či čistú vodu. Obe varianty môžeš ochutiť napríklad citrónom.

Jeden zo základných pomôcok tomu, ako nepribrať cez Vianoce, môže byť práve vyradenie sladených nápojov. Je to tiež veľmi dôležité pre tvoje celkové zdravie, o tom si viac prečítaš tu:

5. Alkohol radšej s mierou

Áno, k Vianociam určité patrí varené víno či punč na vianočných trhoch, ale vypiť denne počas celých vianočných sviatkov viac ako 1 – 2 pohárikov asi nebude to správne. Nielen, že to súvisí s predchádzajúcim bodom o pití kalórií, ale tiež netreba zabúdať na to, že alkohol je jed, či už sú Vianoce alebo nie.

Okrem toho ti môže znížiť sebaovládanie a zvýšiť apetít, tak sa môže ľahko stať, že o pol noci skončíš s hlavou v kapustnici alebo v krabici s koláčmi.

6. Ako nepribrať cez Vianoce? Nezabudni na pohyb

Pohyb je veľmi dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Americká asociácia srdca (AHA) odporúča minimálne 2x silový tréning doplnený o 150 minút stredne intenzívnej aeróbnej aktivity týždenne.

Nezabúdaj na to ani počas Vianoc. Choď sa prejsť s rodinou, urobte si súťaž o najoriginálnejšieho snehuliaka, dajte si poriadnu rodinnú guľovačku, choďte sa sánkovať či lyžovať. Zimných aktivít je mnoho, objav v sebe opäť čaro detskej radosti.

7. Sústreď sa na kvalitný čas s blízkymi, nie na výčitky z jedla

A nakoniec ešte raz zdôraznime, že jedlo je súčasťou Vianoc a je dôležité si ho patrične užiť. Užiť si však neznamená prejedať sa všetkým, čo ti príde pod ruku.

Ako si asi tak užiješ čas s blízkymi, ak sa kvôli kŕčom s prejedania sa nedokážeš pohnúť? Daj si svoje obľúbené koláče a kapustnicu, užívaj si lásku v okolí a nezabúdaj na to, že nemusíš zjesť každý tanier, ktorý sa pred teba dostane.

8. Počítaj s tým, že neschudneš (a váha ti možno mierne vyskočí)

Neboj sa, nebude to hneď kvôli tomu, že by si pribrala tuk. Jednoducho budeš pravdepodobne jesť trošku viac, takže tvoje telo bude zadržiavať aj viac vody. To je všetko v poriadku.

Rovnako v poriadku je, ak tvoja váha po Vianociach bude o pár čísel vyššia. A aj vtedy, ak priberieš trochu tuku. Nič to totiž neznamená.

Ako nepribrať cez Vianoce: zdravé varianty klasických jedál

Vymeniť majonézový šalát za jeho fit odľahčenú verziu?

Ak ti to tak vyhovuje, v poriadku, prečo nie. Ale my by sme si nenechali ujsť klasický zemiakový šalát.

Chceme tým povedať, že je v poriadku nahradiť klasické verzie jedál za nutrične hodnotnejšie, ale rovnako je v poriadku si vychutnať všetky rodinné tradície tak, ako ich poznáme z detstva.

Čo máš teda urobiť?

ako nepribrať cez Vianoce, Ako nepribrať cez Vianoce: 8 TOP tipov + vianočný jedálniček

Image by Freepik

To, čo ti viac vyhovuje a čo si dokážeš viac užiť.

Pre niekoho je úspech, keď počas Vianoc ani nepomyslí na to, že by si nemohol dať koláč a neprepočítava, koľko kalórií mal kapor.

Pre druhého môže byť úspechom, ak si odoprie druhý koláč po večeri, ďalší sa teší z toho, že si ten druhý koláč dokázal dať bez výčitiek. Niekoho možno teší dokonca to, že si neotvoril článok s názvom „Ako nepribrať cez Vianoce“. Úspech je skutočne relatívny pojem a musíš sama zvážiť, čo znamená pre teba.

Ak by si si mala z tohto článku odniesť jednu vec, tak to, že k Vianociam jedlo rozhodne patrí, ale nie sú to sviatky postavené na celodennom prejedaní. Zariaď sa tak, aby si si ich naplno so všetkým užila, ale nezabúdaj na to, že nemusíš jesť ako 5-ročné dieťa.

Ako nepribrať cez Vianoce: vzorový jedálniček

Ako taký malý vianočný darček ti prinášame vzorový jedálniček, ktorý bol súčasťou minulotýždňového newslettera. Ak náš newsletter ešte neodoberáš, určite to hneď choď napraviť – každé 2 týždne ti prinášame jedinečné tipy od najlepších odborníkov a k tomu vzorové jedálničky na inšpiráciu.

Tento jedálniček nie je ničím, čím by si sa musela riadiť, má naozaj slúžiť iba ako inšpirácia a ukážka toho, že si môžeš Vianoce užiť so všetkým, čo ponúkajú.

Chceme upozorniť na to, že výsledné energetické hodnoty sa môžu od reality líšiť vzhľadom na presné použitie surovín.

Gramáž večere sme uviedli čisto orientačne a veríme, že si nebudeš vážiť kapustnicu či zemiakový šalát. Najedz sa do sýtosti a uži si každé sústo, no nezabudni na to, že ak sa preješ do prasknutia, pravdepodobne ti zvyšok večera bude akurát tak nekomfortne.

ako nepribrať cez Vianoce, Ako nepribrať cez Vianoce: 8 TOP tipov + vianočný jedálniček

Ako nepribrať cez Vianoce? Hlavne si ich uži!

A my by sme ti v rámci celého Fitlavia tímu chceli zaželať pokojné a radostné sviatky plné lásky a pokoja a dobrého jedla, ktoré si dokážeš naplno vychutnať.

Stále platí, že nám môžeš napísať aj o pol noci, radi ti zodpovieme na všetky otázky, nejasnosti či ťa podporíme v ťažkej chvíli.

S láskou,

tvoja Fitlavia

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať