Úvod » Blog » Zdravie » Ako si udržať zdravú pečeň? Skús pestrec mariánsky!

Ako si udržať zdravú pečeň? Skús pestrec mariánsky!

PharmDr. Paťka Janáčková
https://www.pestovatelia.sk/ako-pestovat-pestrec-mariansky-a-jeho-vyuzitie/

Ďalšia skvelá bylinka, ktorej bude venovaný článok na našom blogu, je pestrec mariánsky. A že si to naozaj zaslúži. Zaujíma ťa, aké účinky má na telo a na čo všetko sa používa? Tak poďme na to.

Pestrec mariánsky –  čo by si mala vedieť o tejto bylinke

Pestrec má celkom zaujímavý latinský názov – Silybum marianum. Výzorom sa mierne podobá bodliaku, má fialové kvietky a dorastá do výšky asi 130 cm.

Jeho plody obsahujú zmes látok, tzv. flavonolignanov, ktoré súhrnne označujeme ako silybín (alebo silybinín) a práve on je zodpovedný za všetky pozitívne účinky pestreca na naše telo.

Svoju slávu si pestrec mariánsky získal vďaka pozitívnym účinkom na pečeň

Naša pečeň má viac ako 500 skvelých funkcií v organizme a preto je vhodné sa o ňu patrične starať, nepreháňať to s alkoholom, ani ju zbytočne nezaťažovať liekmi (napríklad všetkým známy Paralen je silno hepatotoxický a nemal by sa užívať často ani dlhodobo) či toxickými látkami.

Pre zdravie pečene je vhodné preventívne užívať práve pestrec.

pestrec mariánsky, Ako si udržať zdravú pečeň? Skús pestrec mariánsky!

https://pixabay.com/sk/photos/bodliaky-kvety-z%c3%a1vod-5795365/

A čo všetko tá naša pečeň dokáže – aké sú funkcie pečene?

  • Filtruje krv a odstraňuje z nej vedľajšie metabolické produkty a toxíny – aj preto nepotrebuješ žiadne predražené detoxikačné výživové doplnky, nakoľko všetku túto robotu hravo zvládne práve pečeň, robí to rada, nonstop a zadarmo,
  • premieňa živiny z potravy na aktívne látky,
  • metabolizuje tuky, bielkoviny aj cukry, lieky, takmer všetko,
  • rodia sa v nej imunitné bunky a červené krvinky,
  • potláča nežiadúce imunitné reakcie,
  • tvorí a sekretuje žlč,
  • produkuje koagulačný faktor a ovplyvňuje zrážanie krvi,
  • skladuje vitamíny A,D,E,K, železo,
  • zúčastňuje sa na termoregulácií – čiže tvorí teplo,
  • a mnoho iného.

Vedela si? Pri nezávažnom poškodení je pečeň schopná sama sa regenerovať a dorásť do pôvodného stavu!

Máme nejaké relevantné štúdie?

U rastlinných prípravkov sú liečebné tvrdenia často dosť kontroverzné. Pozri napríklad články o kotvičníku, ricínovom oleji či rakytníku. No pestrec má podporu v naozaj dostatočnom množstve výskumov a môžeme povedať, že na pečeň má naozaj zázračné účinky. Tak napríklad:

  • Štúdia na 170 pacientoch s alkoholickým ochorením pečene ukázala, že počet úmrtí pri užívaní silymarínu bol takmer dvojnásobne nižší ako u pacientov užívajúcich placebo,
  • nedávna metaanalýza dokázala, že kombinácia silybínu s vitamínom E predstavuje sľubnú liečbu nealkoholického stukovatenia pečene,
  • experimenty tiež ukazujú, že silybín zmierňuje vírusovú infekciu pečene HCV (hepatitídu C),
  • množstvo štúdií na zvieratách zistilo, že silymarín a silybín dokážu dokonca potlačiť rast rakovinových pečeňových buniek.
pestrec mariánsky, Ako si udržať zdravú pečeň? Skús pestrec mariánsky!

https://www.freepik.com/free-vector/hand-drawn-flat-design-fatty-liver-illustration_22753156.htm#page=2&query=liver&position=21&from_view=search&track=sph

Čo okrem pečene má pestrec mariánsky pod palcom?

  • Normalizuje funkcie tráviaceho traktu,
  • podporuje zdravie sleziny, žlčníka a obličiek,
  • napomáha udržovať normálnu hladinu cukru v krvi – hodí sa preto aj u diabetikov,
  • mierne znižuje cholesterol,
  • zlepšuje obranyschopnosť organizmu, podporuje imunitu,
  • má protizápalové a antioxidačné účinky,
  • prispieva k správnej funkcií srdca,
  • pomáha liečiť kožné ochorenia, ekzémy, hemoroidy či kŕčové žily,
  • niektoré štúdie dokonca udávajú efekt proti Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe, avšak tieto údaje nie sú dostatočne preukázané.

Pozor! Zámerne nepoužívame slová ako „lieči“ alebo „vyrieši“. Napriek tomu, že má táto rastlinka veľa dokázaných účinkov, použitie doplnkov stravy a čajov je vhodné len ako podporná terapia. Určite pestrecom nerieš závažnejšie poruchy, ktoré vyžadujú návštevu lekára a farmakologickú liečbu!

V akých liekových formách pestrec mariánsky nájdeš?

Pre lepšie vstrebávanie, spracovateľnosť, zlepšenie chuti, vzhľadu či prehĺtania sa u liečiv aj doplnkov stravy vytvárajú rôzne typy liekových foriem. To platí aj o pestrecovi.

Nájdeš ho buď ako čaj, v drvenej forme či kapsulách alebo oleji. Prípravky majú rôzne názvy: pestrec, ostropestrec, silymarín, silybín, Milk thistle, Lagosa, Flavobion, Lipovitan S a mnoho ďalších.

No pozor.

Jednotlivé prípravky sa pomerne dosť odlišujú v obsahu a dostupnosti silybínu pre náš organizmus. Silybín samotný sa totiž do nášho organizmu dostáva pomerne ťažko, preto sa často pridávajú látky ako cholín či vitamín E a mnohé ďalšie, ktoré jeho dostupnosť zvýšia. Preto napriek rovnakému množstvu silybínu na krabičke môžu mať dva produkty rôzny efekt.

pestrec mariánsky, Ako si udržať zdravú pečeň? Skús pestrec mariánsky!

https://www.protein.sk/bodliak-ktory-lieci-poznate-pestrec-mariansky-631-clanok

1. Drvený pestrec

Ako sme si už povedali, najúčinnejšiou látkou tejto rastliny je silymarín (súhrnný názov pre pozitívne pôsobiace látky z pestreca), ktorý je zodpovedný za väčšinu jeho účinkov a nachádza sa aj v mnohých Rx-liekoch na hepatitídu, steatózu či cirhózu pečene.

Najviac silymarínu sa nachádza v šupe, preto je najvhodnejšie užívať pestrec v drvenej forme. Užíva sa v závislosti od konkrétneho prípravku, preto sa o ňom poraď s lekárnikom. No vo všeobecnosti sa odporúčajú asi 4g (malá lyžička) v 4 denných dávkach – najlepšie nalačno.

Vedela si? Silymarín dokáže zmeniť membránu pečeňových buniek (hepatocytov) tak, že cez ne nepreniknú toxické látky a zároveň zvyšuje ich regeneráciu.

2. Čaje

Rastlinných čajov s obsahom pestreca nájdeš na trhu mnoho – od rôznych firiem, sypané či sáčkové, čisté alebo kombinované s inými bylinkami. Výhodou sú minimálne nežiadúce účinky, avšak samotné čaje pri regenerácií pečene nie sú veľmi účinné. Sú vhodné ako prevencia alebo podporná liečba k liekom, avšak horúca voda môže čiastočne deaktivovať účinok silymarínu.

3. Oleje

Kvôli technologickému spracovaniu a výrobným procesom obsahujú oleje pomerne málo silymarínu, preto ich účinok tiež nie je úplne najlepší. Môžu vplývať na tráviace procesy, no na podporu funkcie pečene sa príliš neodporúčajú.

4. Kapsulky, tablety, kvapky

Kapsuly sú výhodnou liekovou formou, nakoľko v nich vieme kombinovať rôzne látky, presne kontrolovať ich obsah (čo je napr. pri čajoch obtiažne) a dobre sa prehĺtajú. Väčšina doplnkov stravy okrem silybínu obsahuje aj rôzne vitamíny či bioaktívne látky, ktoré podporujú vstrebávanie a biologickú dostupnosť hlavnej účinnej zložky – silybínu a zlepšujú tak jeho účinok.

Pripomienka: Vždy je lepšie užívať prípravky s obsahom silymarínu klasifikované ako lieky (Lagosa, Flavobion – sú však na predpis) než výživové doplnky, ktoré neprechádzajú rovnakým registračným a testovacím procesom a tým pádom nemusia mať dokázaný efekt!

pestrec mariánsky, Ako si udržať zdravú pečeň? Skús pestrec mariánsky!

https://zlavomat.sgcdn.cz/images/t/2000/49/21/4921546-803735.jpg

V akých prípadoch by si sa mala pestrecu vyhnúť?

O užívaní pestreca by si mala vždy informovať svojho lekára alebo farmaceuta. Pokiaľ berieš nejaké iné lieky, mohol by s nimi interagovať a znížiť/zvýšiť ich efekt alebo nežiadúce účinky.

Môže pestrec vyvolať nežiadúce účinky?

Záleží, či ide o čaj, doplnok stravy alebo liek a v akom množstve je silymarín v prípravku obsiahnutý. No vo všeobecnosti je odpoveď nie.

  • U čajov sa môže objaviť mierna bolesť brucha,
  • liečivé prípravky môžu spôsobiť hnačku, bolesť hlavy či kožné alergie,
  • akútne toxické účinky z predávkovania nie sú známe.

Slovíčko na záver: pestrec mariánsky je super, ale…

  • nenahrádza návštevu lekára a správne nastavenú liečbu,
  • má určité dávkovanie, ktoré treba dodržiavať,
  • nie je pestrec ako pestrec, rozlišuj liečivé prípravky a doplnky stravy,
  • obmedz alkohol a hepatotoxické látky poškodzujúce pečeň,
  • pozor na kombináciu s inými liekmi, rádioterapiu, chemoterapiu.

Tak ahoj pri ďalšom článku!

 

Zdroje:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ptr.6171?saml_referrer

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541075/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31069872/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30033764/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26389223/

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať