Úvod » Blog » Cvičenie » Ako začať cvičiť? 5 otázok, na ktoré musíš poznať odpoveď

Ako začať cvičiť? 5 otázok, na ktoré musíš poznať odpoveď

Erika Zajacová

Kedy, ak nie teraz? Blíži sa jar – no čo je horšie, aj leto. Ak chceme v lete predviesť v plavkách sexy postavu, musíme na nej pracovať už teraz. Ale ako začať cvičiť?

Začať cvičiť nie je jednoduché

Koniec koncov, začiatky nie sú NIKDY jednoduché. My ti prinášame 5 otázok, na ktoré by si si pred začatím cvičenia mala odpovedať. Pomôžu ti ďalej stanoviť, aké kroky by si mala podniknúť, čo na cvičenie budeš potrebovať či kedy bude najlepšie cvičenie zaradiť.

Tak čo, si pripravená zmeniť svoj život?

1. Chceš začať cvičiť? Musíš vedieť, čo chcem cvičením dosiahnuť!

Alebo inak povedané – aký je tvoj cieľ? Chceš schudnúť? Spevniť postavu? Alebo oboje? Nabrať svaly či pribrať? Podľa odpovede na túto otázku sa bude odvíjať, akým smerom sa v tvojom cvičení vydáš.

Chudnutie a cvičenie

Pri chudnutí hrá najdôležitejšiu rolu strava. Kľúčové je zjesť menej energie, než tvoje telo spotrebuje na každodenné činnosti. Najviac energie potrebujeme na udržanie základných životných funkcií (tzv. bazálny metabolizmus), pričom tréning tvorí z denného výdaja energie iba veľmi malú časť (porovnateľnú napríklad s jogurtom a banánom).

Pri chudnutí sa zameraj na dostatok bielkovín v strave a podporiť ho môžeš akýmkoľvek druhom cvičenia. Primárne sa využíva aeróbna forma tréningu, teda zlepšovanie kondičky a vytrvalosti. Obľúbená je rýchla chôdza, turistika, jogging či beh. Kombináciou aeróbneho a silového tréningu môže byť spinning, ktorý okrem spálených kalórií a lepšej kondičky pekne spevní a vytvaruje nohy.

Chceš cvičením spevniť postavu alebo nabrať svaly?

Ak je pri chudnutí najdôležitejšia strava, pri budovaní svalov či spevňovaní postavy je to jednoznačne tréning. Bez adekvátneho stimulu sval nevybuduješ. Je preto potrebné, aby si do každého silového tréningu išla naplno.

Kardio a silový tréning sme porovnávali bližšie v tomto článku.

2. Ako často musíš trénovať?

Alebo by možno bolo presnejšie „ako často budem trénovať“.

Vieme, že naše počiatočné plány sa s realitou často zhodujú. Máme veľké oči a chceme robiť všetko na 100 %. Výsledkom bývajú neprimerane vysoké očakávania, ktoré nemáme šancu splniť.

Zameraj sa na reálny cieľ. Napíš si na papier tvoj týždenný plán a pozri, kde by sa zmestil tréning.

  • Možno začínaš niektorý deň neskôr v práci a ráno by si si stihla ísť zabehať.
  • Poobedná pauza, kedy čakáš deti na krúžku, by ti stačila na rýchly tréning v posilke, ktorá je hneď vedľa školy.

Sú to iba príklady, no stavíme sa, že niekoľko podobných dokážeš nájsť aj ty vo svojom prípade.

Aby si cvičením dokázala v rozumnom čase aj pozorovať efekt, najlepšie je, ak precvičíš každú svalovú partiu aspoň dva razy do týždňa. Ak plánuješ iba behať, takisto si nájdi čas aspoň na tri tréningy.

Detailnejšie o tom, ako často cvičiť, sme písali v tomto článku.

3. Aké sú tvoje skúsenosti s cvičením? Si úplný nováčik alebo už s cvičením skúsenosť máš?

Cvičila si už niekedy? Si začiatočníčka či mierne pokročilá? A prečo je to dôležité?

Ak si ešte nikdy systematickejšie necvičila a nemala si nad sebou odborný dohľad v podobe kvalitného osobného trénera, bude lepšie, ak jeho služby predsa len využiješ. Nielen, že ti dokáže zostaviť tréningový plán, ale pomôže ti aj s technikou cvikov.

Tréner ťa pri cvičení vidí a dokáže flexibilne reagovať a prispôsobiť tréning tvojim potrebám. Možno bude niektoré cviky potrebné uľahčiť. Alebo sa ráno zobudíš s boľavým chrbtom a premýšľaš, čo teraz? Keď máš trénera, môžeš na neho preniesť túto zodpovednosť.

Platí, že vzdelaný a skúsený tréner dokáže objektívnejšie posúdiť situáciu, kedy tréning nie je vhodný. Nestane sa tak, že kvôli neškodnému pichaniu v kolene sa na cvičenie vykašleš.

4. Koľko peňazí si ochotná do cvičenia investovať?

Všetko niečo stojí a do istej miery to platí aj pri cvičení. Ak s cvičením úplne začínaš, je pravdepodobné, že musíš investovať napríklad do kvalitnejších tenisiek či funkčného športového oblečenia (nie je nutné).

Práve peniaze sú častým dôvodom, prečo ľudia nesiahajú po osobnom trénerovi. O niečo lacnejšou možnosťou sú skupinové lekcie, kde je vás síce na jedného trénera viac, ale v prípade potreby ho máte na blízku a môže vám poskytnúť spätnú väzbu.

Ak môžeš cvičiť iba doma a nie si ochotná investovať do cvičenia žiadne peniaze, inšpiráciu nájdeš aj na YouTube. Dnes už má takmer každá fitnesska alebo trénerka svoj Youtube kanál, na ktorých zdieľajú inšpiráciu na domáce cvičenie.

5. Chceš začať cvičiť, ale stojí ti to za to?

Zakomponovať do týždenného plánu tri či štyri tréningy nie je vôbec jednoduché. Ak si nikdy necvičila a pohyb pre teba nie je automatickou súčasťou života, bude to o to ťažšie.

Hodiny tréningu budú na úkor inej aktivity, ktorú si predtým robila. Možno to je sledovanie seriálu, možno káva s kamoškou alebo niekedy aj čas, ktorý venuješ deťom či partnerovi.

Tu je dôležité vrátiť sa k motivácii a rozhodnúť sa, či ti cvičenie skutočne za to stojí. A ak si povieš, že nie – neodpustíme si jeden námet na premýšľanie: čo sa musí stať, aby pre teba bolo tvoje zdravie na prvom mieste?

Začni už dnes a daj nám vedieť, ako sa ti darí!

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať