Úvod » Blog » Zdravie » Biely čaj s jemnou chuťou: toto by si o ňom mala vedieť!

Biely čaj s jemnou chuťou: toto by si o ňom mala vedieť!

Image by azerbaijan_stockers on Freepik

Zelený a čierny čaj poznáme asi všetci a určite si už o nich počula. Ak je na teba ich chuť príliš výrazná či horká, vyskúšaj biely čaj. Ten je totiž o niečo sladší a jeho chuť nie je až tak intenzívna. Ak sa chceš dozvedieť, čo to vôbec biely čaj je a aké má účinky na tvoje zdravie, si na správnom mieste. 🙂

Z akých byliniek sa biely čaj pripravuje?

Bylinka, z ktorej biely čaj pochádza, sa latinsky nazýva Camelia sinensis. Jej názov by sme preložili ako Čajovník čínsky, z ktorého sa pripravuje aj zelený, aj čierny čaj. Na rozdiel od nich však nepodlieha tzv. fermentácii a technologicky je spracovávaný úplne minimálne. Zbierajú sa mladé lístky s jemnými bielymi chĺpkami, ktoré sa nechajú prirodzene uschnúť na vzduchu a slnku. Vďaka tomu si zachováva všetky prospešné účinné látky, ktoré Camelia obsahuje a ktoré sú zodpovedné za skvelé účinky tohto čaju.

Vedela si? Biely čaj nazývame ako čaj cisárov alebo čaj gurmánov. Hostili ním totiž tie najvýznamnejšie návštevy.

biely čaj, Biely čaj s jemnou chuťou: toto by si o ňom mala vedieť!

https://www.freepik.com/free-photo/tea-picker-woman-s-asian-hands-close-up-pretty-tea-picking-girl-plantation_5216139.htm#query=camelia%20sinensis&position=1&from_view=search&track=ais

Biely čaj a jeho účinky na zdravie

Čaje vo všeobecnosti spájame s pozitívnymi účinkami na naše zdravie. Siahame po nich v prípade nachladnutí, problémami s trávením, prieduškami, kašľom a podobne. Aké účinky pripisujeme bielemu čaju?

biely čaj, Biely čaj s jemnou chuťou: toto by si o ňom mala vedieť!

https://www.freepik.com/free-photo/cozy-still-life-with-glass-cup-tea-candles-knitted-element-blurred-background-copy-space_16213929.htm#query=tea&position=35&from_view=search&track=sph

Biely čaj je bezpečný, avšak na toto si dávaj pozor!

To, že bylinky sú vo väčšine prípadov bezpečnejšie ako farmakologická liečba, je fakt. No aj rastliny a prírodné látky môžu obsahovať mnohé toxíny, ktoré následne vedú k intoxikáciám, žalúdočným bolestiam a v extrémnych prípadoch až k smrti. Nie všetko prírodné musí byť za každú cenu bezpečné, na to nezabúdaj!

Rovnako si daj pozor na vedou-nepodložené tvrdenia rôznych „internetových odborníkov“, ktorí o ľudskom tele viac nevedia ako vedia.

1. Vplyv bieleho čaju na cukrovku, rakovinu či metabolizmus

Niektoré zdroje udávajú aj vplyv na tieto zákerné ochorenia. Na tieto účinky sme však nenašli žiadne relevantné štúdie, takže s týmito vyjadreniami nakladaj opatrne. Mierne antidiabetické (proti cukrovke) účinky potvrdené boli, ale to neznamená, že teraz môžeš zahodiť inzulín do koša a začať piť kvantá bieleho čaju.

Stále hovoríme o čaji, bylinkách – zázraky v oblasti zdravia (najmä pokiaľ trpíš závažným ochorením) od neho nečakaj.

  • Použiť sa však dá v rámci prevencie alebo podpornej terapie.

2. Kofeín je láska – pokiaľ dodržiavaš denné množstvo

Ako väčšina čajových zmesí, tak aj biely čaj obsahuje kofeín (aj keď iba v minimálnom množstve).

  • Daj si pozor na odporúčané denné dávky – najmä ak si milovníčka kávy či energetických nápojov,
  • veľmi opatrne ho (ne)užívaj v tehotenstve a pri kojení –  radšej sa poraď s lekárom alebo farmaceutom.
biely čaj, Biely čaj s jemnou chuťou: toto by si o ňom mala vedieť!

https://www.freepik.com/free-photo/top-view-cup-coffee-with-coffee-beans-milk-dry-cinnamon-trivet-white-surface-horizontal_8060802.htm#query=kofein&position=27&from_view=search&track=ais

3. Bez cenzúry – čaje na chudnutie nefungujú!

Internetové články často hovoria o vplyve bieleho čaju na chudnutie a odbúravanie tukov. Ty však už určite vieš, že za chudnutie je zodpovedný kalorický deficit. A pokiaľ v ňom nebudeš, môžeš piť čaje „ostošesť“, tehličky na bruchu ti neprinesie.

Ide len o marketing. Predaje. Zisk. Reklamu.

4. Vriaca voda ničí účinok

Biely čaj (1 lyžicu sypaného čaju/1 vrecúško) nezalievaj príliš horúcou vodou – po zovretí ju nechaj aspoň 5 minútiek odstáť (80°C).

Lúhovať stačí 5 minút. 

5. Pozor na nadmerné pitie čajov

Niektoré čaje sú špecifické v tom, že je možné ich užívať len v priebehu niekoľkých dní. Vo všeobecnosti to s nimi netreba preháňať (stačia 3-4 šálky denne) a obmieňať bylinky medzi sebou. Biely čaj vyslovene obmedzenia nemá, no pokiaľ to s ním preženieš, môžu sa objaviť bolesti brucha až kŕče či hnačky. Všetkého veľa škodí. 

biely čaj, Biely čaj s jemnou chuťou: toto by si o ňom mala vedieť!

https://www.freepik.com/free-photo/top-view-woman-hand-holding-cup-with-black-tea-with-cinnamon-lime-lemon-various-herbals-cookies-right-side-white-background_16973265.htm#query=tea%20weight%20loss&position=40&from_view=search&track=ais

Zhrňme si to – biely čaj má skvelé zdravotné účinky

…no nahrádzať ním liečbu vážnych ochorení by bolo iracionálne. Čaje, bylinky a doplnky stravy sú vhodné iba ako prevencia alebo podpora liečby. Na to nezabúdaj.

Pokiaľ trpíš závažným ochorením, berieš lieky alebo si tehotná – vždy užívanie výživových doplnkov spomeň lekárovi alebo farmaceutovi. Aj keď sa ti to môže zdať nepodstatné, často sa stáva, že interagujú s liečbou.

A teraz, keď už všetko o bielom čaji vieš, si zalej jednu šálku a relaxuj pri čítaní Fitlavie. 

  • Ahoj nabudúce! 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať