Úvod » Blog » Chudnutie » Bylinky na chudnutie: TOP 10 najlepších!

Bylinky na chudnutie: TOP 10 najlepších!

Dominika Koštialiková

Bylinky sú odjakživa považované za skvelú ingredienciu, ktorá má mnoho liečivých účinkov. Rôzne typy byliniek môžu slúžiť na rôzne účely a rovnako je to aj v prípade diét. Nie je žiadnou novinkou, keď povieme, že to, čo si dávaš na tanier počas dňa, hrá jednu z hlavných úloh pri vašom chudnutí.  Novou informáciou však môže byť už to, že spomínané bylinky na chudnutie môžu naozaj pomôcť.  Mnoho byliniek a korenín preukázateľne bojuje napríklad s chuťou do jedla a podporuje spaľovanie tukov a celkové chudnutie. Práve preto si v tomto článku predstavíme tie najúčinnejšie.

bylinky na chudnutie, Bylinky na chudnutie: TOP 10 najlepších!

Bylinky na chudnutie

Bylinky na chudnutie môžu dať tvojej diéte naozaj úplne nový rozmer. Vďaka nim môže byť diéta efektívnejšia, ale na druhej strane aj farebnejšia a o niečo chutnejšia. Aj keď neexistuje žiadna zázračná pilulka, ktorá by prebytočné kilá rozpustila, sú to práve bylinky, ktoré ti môžu pomôcť dosiahnuť zdravú váhu. Niektoré sú mierne diuretiká a pôsobia znížením hmotnosti vody, zatiaľ čo iné majú termogénny účinok a zvyšujú úroveň metabolizmu. Niektoré dokonca môžu znížiť aj pocit hladu.

1. Kajenské korenie môže pomôcť prijať menej kalórií

Kajenské korenie je nielen vhodnou bylinkou pri varení. Je to vlastne čili paprička, na ktorej si pochutia mnohí milovníci ostrého jedla. O čili papričkách je vo všeobecnosti známe, že dodajú nielen pikantnú arómu obľúbeným jedlám, ale tiež pomáhajú pri spaľovaní.

Obsahuje zlúčeninu kapsaicín, ktorá dodáva kajenskému koreniu charakteristické teplo a prináša množstvo zdravotných výhod. Práve kapsaicín má na svedomí to, že kajanské korenie môže zvýšiť metabolizmus a počet kalórií, ktoré spáliš počas dňa. Kapsaicín môže tiež znižovať hlad a podporovať chudnutie.

Kajenské korenie je teda liečivá bylina a korenie, ktoré stimuluje metabolizmus a umožňuje tvojmu telu spáliť viac kalórií. Konzumácia 1 čajovej lyžičky kajenskej omáčky pred každým jedlom môže mať za následok zníženie prijatých kalórií a obmedzenie konzumácie tučných jedál.

2. Zázvor nielen na zohriatie, ale aj na chudnutie

Zázvor je zázračné korenie vyrobené z kvitnúcej rastliny zázvoru Zingiber officinale. Táto bylinka bola používaná už v minulosti v ľudovom liečiteľstve ako prírodný liek na rôzne choroby. A práve aj to naznačuje, že zázvor môže byť vynikajúcou bylinkou aj na chudnutie.

bylinky na chudnutie, Bylinky na chudnutie: TOP 10 najlepších!

Štúdie ukazujú, že účinne pomáha znižovať telesnú hmotnosť aj viscelárny tuk. Iné výskumy naznačujú, že môže prispieť k zníženiu hmotnosti zvýšením metabolizmu a spaľovaniu tukov a súčasne znížením absorpcie tukov a chuti do jedla.

3. Oregano: môže pomôcť znížiť tvorbu zásobného tuku v tele?

Oregano sa ako bylinka objaví skôr medzi fanúšikmi pizze než pri zdravom chudnutí, avšak pomáha aj v tomto prípade. Oregano je trváca bylina, ktorá patrí do tej istej rodiny rastlín ako mäta, bazalka, tymian, rozmarín a šalvia. Obsahuje karvacrol – účinnú látku, ktorá môže pomôcť pri chudnutí. Doplnky carvacrolu dokonca majú priamy vplyv na niektoré špecifické gény a proteíny, ktoré riadia syntézu tukov v tele.

4. Čierne korenie je podceňovaná klasika, ktorou nemusíš šetriť

Čierne korenie je bežné domáce korenie získavané zo sušeného ovocia Piper nigrum, kvitnúceho viniča pôvodom z Indie. Obsahuje silnú zlúčeninu nazývanú piperín, ktorá dodáva jej štipľavú chuť a potenciálne účinky na zníženie hmotnosti.

Podľa tohto výskumu môže suplementácia piperínom pomáha znížiť telesnú hmotnosť, a to dokonca aj bezo zmien v príjme potravy. Jedna zo štúdií tiež ukázala, že piperín účinne inhibuje tvorbu tukových buniek.

bylinky na chudnutie, Bylinky na chudnutie: TOP 10 najlepších!

5. Škorica prevonia domácnosť, srdce – a môže znížiť cholesterol

Škorica nesmie chýbať ani ako súčasť mnohých výživových doplnkov na chudnutie. Je to aromatické korenie vyrobené z vnútornej kôry stromov rodu Cinnamomum. Škorica je okrem iného bohatá na antioxidanty a ponúka niekoľko zdravotných výhod.

Niektoré štúdie dokonca zistili, že škorica môže zvýšiť chudnutie. Je obzvlášť účinná pri stabilizácii krvného cukru, ktorý môže pomôcť znížiť chuť do jedla a hlad. Štúdie ukazujú, že konkrétna zlúčenina nachádzajúca sa v škorici môže napodobňovať účinky inzulínu a pomáha transportovať cukor z krvného obehu do tvojich buniek, ktoré sa môžu použiť ako palivo. Škorica môže tiež znížiť hladinu niektorých tráviacich enzýmov, aby sa spomalilo odbúravanie sacharidov. A práve všetky tieto účinky môžu potenciálne znížiť chuť do jedla a viesť k chudnutiu.

Ak ťa škorica zaujala, prečítaj si aj tento náš komplexný článok o škorici a zisti, prečo sa oplatí investovať do kvalitnej cejlónskej škorice.

6. Kurkuma v spojení s polievkou zahreje ešte účinnejšie

Kurkuma je žiarivo sfarbené žlté korenie, ktoré môže vášmu telu pomôcť pri spaľovaní tukov. Kurkuma je „otepľujúce korenie“ – zvyšuje telesné teplo, čo môže naopak zvýšiť metabolizmus. Korenie má aj množstvo ďalších zdravotných výhod, od pomoci v boji proti Alzheimerovej chorobe až po udržiavanie kontroly hormónov. Nevýhodou je, že vo výskumoch používanú niekoľkonásobne vyššie dávky, než koľko bežne zvládneme zjesť ako súčasť pokrmov.

Nič však nepokazíš tým, ak pridáš kurkumu do polievok alebo dusených pokrmov alebo posypať pečenou zeleninou alebo orieškami.

7. Rasca rímska perfektne a zdravo ochutí takmer všetky jedlá

Rasca alebo ľudovo nazývaná kmín je malé korenie, ktoré môže účinne pomáhať pri chudnutí. V tomto výskume len jedna čajová lyžička pridaná do jogurtu dvakrát denne pomohla obéznym ženám schudnúť až trikrát viac telesného tuku. To je skvelá správa najmä preto, že kmín je taký univerzálny a je výborným doplnkom chuti takmer akéhokoľvek jedla. Skús ho vo všetkom –  od polievok, dusených pokrmov, dresingov a dipov na hranolky, žemle, marinády a dokonca aj pečivo.

Cesnak je známy ako prírodné „antibiotikum“, no dokáže aj podporiť spaľovanie tukov

Aj napriek (alebo vďaka? 🙂 ) svojej aromatickej vôni je cesnak jednou z obľúbených surovín v každej kuchyni. Konzumácia väčšieho množstva tejto bylinky môže tvojmu telu pomôcť so spaľovaním tukov. Rozhodne sa teda oplatí mať ho v kuchyni a úplne stačí, keď ho budeš podľa tvojich chutí a preferencií používať ako súčasť obľúbených jedál.

Senovka grécka podporí dojčenie a zníži pocit hladu

Senovka je určite jedna z menej známych bylín, ktoré môžu byť však nemenej užitočné pri tvojej diéte. Senovka pomáha kontrolovať chuť do jedla a vďaka tomu tak znížiť celkový príjem energie počas dňa. Tiež pomáha k zvýšeniu pocitu sýtosti, zníženiu pocitu hladu aj denného príjmu jedla. Vďaka tomu vedie k zníženiu množstva tukov v tele.

Mäta pieporná môže pomôcť predísť prejedeniu

bylinky na chudnutie, Bylinky na chudnutie: TOP 10 najlepších!

Obrázok z freepik.com

Účinky mäty piepornej sú možno známe predovšetkých pri jej benefitoch pri trávení. Avšak okrem toho dokáže sviežo voňajúca mäta pomáhať pri chudnutí tak, že pozitívne ovplyvňuje priamo spomínaný tráviaci trakt a zlepšuje tak celkovo jeho funkcie.

Zároveň podporuje vylučovanie žalúdočných štiav. Je tiež výborným prostriedkom proti nadúvaniu. Ak patríš medzi tých, ktorí radi a často jedia, dokonca sa občas prejedáš, mäta pomôže aj tebe. Uvar si pred jedlom mätový čas a je možné, že skutočne zješ menej či dokonca odoláš chuti na niečo sladké.

Ak teda potrebuješ schudnúť alebo si len chceš udržať svoju váhu, určite nepodceňuj silu byliniek. Stačí ich jednoducho pridať v primeranom množstvo do tvojich jedál a spolu so zdravou stravou a dostatkom pohybu prinesú želaný účinok.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať