Úvod » Blog » Chudnutie » Čaje na chudnutie: skutočne vám pomôžu schudnúť?

Čaje na chudnutie: skutočne vám pomôžu schudnúť?

Viktória Janáčková

Čaje na chudnutie sú zobrazované ako skvelá pomôcka na ceste za vysnívanou váhou. Málokde sa dočítaš o tom, ako je vôbec niečo také možné. Fungujú, alebo je to len ďalší marketingový ťah na zbohatnutie?

Čaje na chudnutie: celebrity na trhu

Nebolo to tak dávno, kedy sa z chutného teplého nápoja stala pomôcka na chudnutie. Na sociálnych sieťach sú čaje na chudnutie zdieľané ako skratka za plochým bruchom, medzierkou medzi stehnami a útlym pásom. Zdá sa až neuveriteľné, že by to mohla byť pravda.

Účinné bylinky by mali pomôcť aj na detox

Čaje na chudnutie sú zmesou rôznych byliniek či iných látok, to závisí od konkrétnej značky. V obchodoch je ľahké nájsť aj „čaje na detox“ či „fit čaje“. Tie údajne zvyšujú energiu a očisťujú telo od toxínov.

Tieto čaje sú zvyčajne predražené a veľmi propagované na sociálnych sieťach rôznymi modelkami či inými influencermi so zľavovými kódmi.

Je však skutočne možné, že by mohli fungovať? Nebude to však spôsobom, akým si väčšina ľudí myslí.

Čaje na chudnutie obsahujú laxatíva a diuretiká

Tieto látky vytvoria ilúziu chudnutia vďaka ich schopnosti odvodňovania. Hmotnosť, ktorú sa ti podarí zhodiť, bude tvorená prevažne vodou a častejším chodením na toaletu. Tuk to vo veľkej miere nebude, aj keď sú prípady, kedy tieto čaje naozaj pomôžu, ale to sa dočítaš neskôr.

Strata vody je spojená s dehydratáciou, čo je veľmi nebezpečný stav a môže viesť k mnohým závažnejším problémom. Nie je vôbec účinná pri strate tuku – tu pomôže len zníženie prijatej energie.

LAXATÍVA

Laxatíva sú voľnopredajné lieky, ktoré sa používajú na zmiernenie a prevenciu zápchy. Účinkujú tak, že vytvárajú mäkkú stolicu a vyvolávajú pohyby čriev. Nie je vhodné ich používať len tak – ideálne len v prípade, že ti ich odporučí lekár pri riešení zdravotného problému. (1)

K vedľajším účinkom laxatív patrí hnačka, nevoľnosť, nepríjemné pocity v bruchu a bolesť z nadúvania, plynov a kŕčov. Tiež je potrebné pripomenúť si vyššie spomenutú dehydratáciu.

Do čajov na chudnutie sa  pridávajú prírodné laxatíva ako je sena, aloe, púpavový list, rakytník, čiernohlávok, lopúch, cascara a koreň rebarbory. Nemajú rovnako silný účinok ako predajné lieky, no aj tak ti nepomôžu zhodiť prebytočné kilá.

DIURETIKÁ

Diuretiká pôsobia priamo na obličky a sú určené na zvyšovanie vylúčeného množstva vody a solí von z tela prostredníctvom moču. Stimulujú obličky, aby do moču vylučovali viac sodíka a tým sa vylučuje aj viac vody.

Používajú sa na prevenciu a liečbu zástavy srdca, zlyhanie pečene, opuchy tkanív a niektoré poruchy obličiek (napr. obličkové kamene), znižujú krvný tlak a tiež môžu byť užitočné pri zadržiavaní nadbytočnej tekutiny.

Pri chudnutí však rozhodne nepomáhajú a pri dlhodobom užívaní môžu viesť k dehydratácii.

V čajoch na chudnutie nájdeme prírodné diuretiká, a to púpavu, hloh, borievku, petržlen, ibištek, žihľavu a kofeín. Čaje často obsahujú kofeín prirodzene, ale len v malom množstve.

Kedy čaje na chudnutie fungujú a vieš nimi skutočne schudnúť?

Už vieš, že tieto čaje neobsahujú žiadne špeciálne látky páliace tuk. Napriek tomu ale môžu naozaj pomôcť zbaviť sa tuku.

Ak vymeníš svoju dennú dávku presladenej kávy so zmrzlinou a šľahačkou za čaj s citrónom alebo medom, tvoj denný príjem kalórii sa výrazne zníži a začneš chudnúť. Samozrejme v prípade, že si nedáš čaj s koláčom a zmrzlinou, to už by sa výsledky vynulovali.

Chudnutie je vždy kombinácia aj tvojej snahy

To platí aj pri rôznych sladených nápojoch a dokonca je možné, že vymeníš zbytočné vyjedanie počas dňa a siahneš radšej po čaji. Je dokázané, že niektoré čaje môžu potláčať apetít a tak prospievať chudnutiu. (2)

Ak to skombinuješ s pohybom a vyváženou stravou, ľahko sa dostaneš ku svojmu cieľu. Nebude to však vďaka sľubovaným účinkom čajov určených na chudnutie.

Temná stránka čajov na chudnutie: sú bezpečné?

Niektoré čaje majú presne určené odporúčané denné dávky, ktoré by sa nemali presiahnuť. Čaje na chudnutie sú rizikové najmä kvôli svojim obsahovým látkam: laxatíva, diuretiká a kofeín. Niektoré vedľajšie účinky sme si už načrtli, poďme si ich rozobrať bližšie.

ZÁVISLOSŤ NA LAXATÍVACH

Závislosť na preháňadlách nie je neobvyklá. Vyskytuje sa najmä u ľudí, ktorí trpia poruchami príjmu potravy, športovci, ktorí sa musia zmestiť do určitej váhovej kategórie, ľudia v strednom veku, ktorí ich používajú pri zápche a využívajú ich aj keď už nie sú potrebné a poslednou skupinou sú ľudia, ktorí sa snažia umelo vytvoriť zdravotné problémy – hnačku. (3)

DEFICIT POTREBNÝCH LÁTOK

Ako prvú si uvedieme vodu, ktorej sa pri užívaní laxatív a diuretík zbavujeme príliš rýchlo. Ak sa to nekompenzuje dostatočným príjmom vody, môže to viesť ku katastrofálnym následkom. Telo si potom začne až píliš zadržiavať vodu, čo vedie k nadúvaniu a opuchom.

Tiež tu hrozí podvýživanedostatok vitamínu B12 , ktorý je veľmi dôležitý pre metabolizmus, krvotvorbu a správny rozvoj nervovej sústavy. (4)

NEROVNOVÁHA ELEKTROLYTOV

Elektrolyty sú soli a minerálne látky v telových tekutinách, ktoré svojim rozpadom vytvárajú elektrické impulzy v tele dôležité pre správne fungovanie svalov a nervovej sústavy. Patrí sem napríklad draslík, vápnik, sodík a horčík.

Pri nerovnováhe elektrolytov ľudia pociťujú dýchavičnosť, zmätenosť, nepravidelný srdcový rytmus, horúčku a chvenie. V extrémnych prípadoch to môže mať dopad na obličky a kardiovaskulárny systém.

Čaje, pre ktoré je chudnutie vedľajším účinkom

Potrebné je rozoznať medzi čajmi určenými priamo na chudnutie a tými, ktoré ponúkajú množstvo zdravotných benefitov a chudnutie je len vedľajším efektom.

  1. ZELENÝ ČAJ

Lahodnú chuť zeleného čaju si obľúbilo množstvo jedincov. Zaradil sa tak medzi najobľúbenejšie nápoje, predbehne ho snáď len voda a káva.

Zelený čaj má v sebe ukrytých množstvo výhod. Zlepšuje činnosť mozgu, má skvelé antioxidačné účinky, dokáže znížiť riziko rakoviny, odstraňuje nepríjemný zápach z úst, slúži ako prevencia cukrovky a tiež je skvelou podporou kardiovaskulárneho systému. (5, 6)

A nakoniec, samozrejme, pomôže ti aj pri snahe odbúrať nejaký ten tuk. Nie sú to ale žiadne významné čísla. Zelený čaj dokáže zrýchliť metabolizmus a tiež prirodzene obsahuje kofeín, ktorý ti môže pomôcť pri odbúravaní tuku. (7, 8)

Viac o zelenom čaji sa dočítaš v tomto článku.

  1. ČIERNY ČAJ

Čierny čaj porazil čaj zelený svojou výraznejšou chuťou. Začal sa vyrábať omnoho neskôr ako zelený čaj a líšia sa procesom výroby – fermentácia prebieha len pri výrobe čierneho čaju a následkom je zvýšený obsah kofeínu.

Medzi jeho hlavné benefity patrí starostlivosť o zdravie srdca, znižuje cholesterol, zdravie čriev, znižovanie krvného tlaku a cukru v krvi, znižuje riziko zástavy srdca a rakoviny a zlepšuje sústredenosť. (9, 10, 11, 12)

  1. BYLINKOVÝ ČAJ

Od predchádzajúcich dvoch sa bylinkové čaje líšia tým, že neobsahujú kofeín. Zdá sa, že práve to je hlavná príčina, prečo zelený a čierny čaj pomáha pri chudnutí.

Niekoľko štúdii dokázalo, že bylinkové čaje,  napríklad aj zázvorový čaj, môžu mať efekt na chudnutie blokovaním tvorby tukových buniek, zlepšovania metabolizmu tukov a tiež vytvorením hormonálnej rovnováhy. (13, 14)

Chudnutie sa nerovná len pitiu čaju na chudnutie

Ak sa snažíš zredukovať tuk, čaj na chudnutie nebude správna voľba. Obsahuje rôzne prírodné preháňadlá, ktoré ti znížia hmotnosť len vďaka častejšiemu chodeniu na toaletu. Pri dlhodobom používaní sa tak môžeš vystaviť rôznym rizikám, ako napríklad dehydratácia.

Výmenou vysoko kalorických nápojov či snackov počas dňa za čaj, dokážeš znížiť svoj denný kalorický príjem. Čaje dokážu aj znížiť apetít a to všetko vedie k strate hmotnosti.

Existujú ale čaje, ktoré prekypujú množstvom zdravotných benefitov a skutočne dokážu mierne pomôcť pri chudnutí. Sem patrí zelený, čierny a bylinkový čaj.

Napriek týmto informáciám by si nemala zabúdať na vyváženú stravu a dostatok pohybu každý deň, pretože to je základom tvojho zdravia.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať