Úvod » Blog » Chudnutie » Chudnutie a motivácia – ako vytrvať v ceste za zdravším „ja“?

Chudnutie a motivácia – ako vytrvať v ceste za zdravším „ja“?

Petra Ondrašáková
chudnutie motivácia

Možno si už vyskúšala množstvo diét. Na začiatku bolo nadšenie, ale to postupne vyprchá a motivácia sa stráca. Chudnutie a motivácia spolu úzko súvisia, a stagnácia sa jedného dňa skôr či neskôr prejaví aj na druhom článku. Ako teda vytrvať?

Kľúčom k zdravému a štíhlemu telu je tvoj postoj. Dosiahnutie veľkých zmien trvá dlho a treba na to ísť postupne. So správnym postojom je výhra istá. Motivácia nie je niečo, čo k nám príde samé. Treba na tom neustále pracovať.

Ako sa motivovať a udržať si správny postoj?

„Už nikdy žiadne zemiakové lupienky!”

Sama asi vieš, že presne toto nefunguje. Nedávaj si falošné sľuby. Schudnúť 15 kg za mesiac alebo športovať od nuly a každý deň, je tá najrýchlejšia cesta za sklamaním.chudnutie motivácia, Chudnutie a motivácia – ako vytrvať v ceste za zdravším „ja“?

Skús si stanoviť ciele, ktoré je možné splniť.

Je potrebné prestať sladiť kávu, obmedziť Coca Colu a biele pečivo. Krok za krokom sa dostaneš k postave svojich snov a kondícii. Chce to čas a trpezlivosť.

Stanov si malé ciele, ktoré je možné jednoducho splniť.

Ak chceš napríklad cukor v káve a doteraz si si dávala 3 kocky cukru, prvý týždeň si daj iba 2 kocky, ďalšie dva týždne iba 1 kocku a následne žiadnu. Takto sa postupne, maličkými krokmi zbavíš nežiaduceho návyku.

Zapíš si ciele na papier, na sociálne siete, do špeciálnej aplikácii alebo využi náš unikátny Fitlaviár, ktorý bol vytvorený práve na to, by ti pomáhal stať sa lepšou verziou samej seba. A to predsa chceš, však?

Niekomu pomáhajú motivačné citáty a ciele vylepené na nástenke, inému zase pomôže zveriť sa so svojimi cieľmi priateľom na Facebooku. Nájdi a použi to, čo pre teba funguje.

Svoj cieľ by si mala ma neustále na očiach.

Môžeš si ho nalepiť na obrazovku PC alebo napísať rúžom na zrkadlo. Fantázii sa medze nekladú. Skvelá môže byť aj tapeta v telefóne či počítačí.

Tento krok je skutočne potrebný, pretože nie vždy budeš mať dobrú náladu, dosť energie a jednoducho sa ti nebude chcieč rozmýšľať nad tým, prečo si teraz nechceš dať čokoládu a zo stresu ju zješ celú. Stanov si pevné dôvody, prečo chceš niečo zmeniť k lepšiemu, aké sú tvoje ciele a maj ich stále na očiach.

chudnutie motivácia, Chudnutie a motivácia – ako vytrvať v ceste za zdravším „ja“?

Napíš si svoje ciele na papier a maj ich neustále pred očami

Nebuď na seba príliš tvrdá

No a čo, ak neodoláš počas prechádzky mestom a dáš si kopček zmrzliny. Nejde o odopieranie si všetkého – to by ťa rýchlo prešlo. Nie je nič zlé na tom, dať si raz za čas niečo mimo toho, čo má nálepku „zdravé“. Potrebné je uvedomiť si, že nie je žiadna nezdravá ani zdravá potravina. Je len nevhodné množstvo danej potraviny.  

Napríklad zeleniny a ovocia by si mala jesť viac ako čokoládu. Ale to neznamená, že si tú čokoládu nemôžeš dať. Len si ju dáš v omnoho menšom množstve ako zeleninu, ktorej by si podľa WHO mala denne prijať minimálne 400g. Toľko čokolády ozaj každý deň jesť nechceš. 

Ak chceš maškrtiť zdravo, vyskúšaj napríklad niektorý zo 4 receptov na chia puding.

Pamätaj, že zdravé stravovanie je o väčšine. Skús udržať 80% svojho denného príjmu v podobe zdravých kalórií a občasné zakopnutie nerieš. Chudnutie a motivácia totiž nie sú lineárny proces.

Ak ťa zaujíma strava viac, pozri na tento článok:

Udržuj si psychickú pohodu za každú cenu

Žiadna diéta nestojí za to, aby si z nej bola nešťastná alebo sa kvôli nej trápila. Pokús sa udržať si pozitívny prístup a postav sa k diéte s úsmevom.

Nauč sa regulovať stres, nezabúdaj, že je potrebné aj občas sa zabaviť s priateľmi, ísť na výlet s rodinou či na kávu s kamarátkami. Úprava stravy a chudnutie sa nerovná nočnej more. Ty si si vybrala túto cestu, máš na to dôvody a hlavne sa nemáš kam ponáhľať.

Vo dvojici to ide lepšie

chudnutie motivácia, Chudnutie a motivácia – ako vytrvať v ceste za zdravším „ja“?

Pokiaľ si tímovo založená, nájdi si partnera alebo partnerku – na sociálnych sieťach alebo vo svojom okolí. Skvelý spôsob, ako sa porozprávať s podobne zameranými ľuďmi, sú niektoré Facebook skupiny alebo blogy / vlogy.

Pamätaj, že na diétu nemusíš byť sama. Zmena životného štýlu nie je jednoduchá a je dobré mať niekoho, s kým môžeš prebrať svoje výzvy, posuny vpred aj problémy.

Trpezlivosť ruže prináša

Môže sa stať, že upravíš jedálniček a centimetre neubúdajú. To je úplne v poriadku. Telu môže prispôsobenie sa a nastavenie na odbúravací režim istý čas trvať. Pokiaľ sa ani po mesiaci výsledky neprejavia, skús pridať šport alebo znížiť veľkosť porcií.

Výborný je napríklad HIIT tréning (viac o ňom si prečítaj v tomto článku.)

Za každý cieľ si dopraj odmenu

Operantné podmieňovanie je psychologický efekt, kedy odmeňovanie zvyšuje našu motivovanosť dosahovať ciele. Popísal ho americký psychológ Burhus Skinner, ktorý zistil, že pomocou tzv. spevnenia (posilnenia) sa zvyšuje šanca na dosiahnutie cieľa.

chudnutie motivácia, Chudnutie a motivácia – ako vytrvať v ceste za zdravším „ja“?

Práve preto je dôležité, aby si sa za každý dosiahnutý cieľ odmenila. Môže to by masáž, obľúbený kúsok čokolády, kniha alebo hra.

Ale čo ak sa ku krajšej potrave môžeš dopracovať inak a nepotrebuješ chudnúť? Zaujali sme ťa? Skús sa teda pozrieť na to, kedy je lepšie pribrať a prečítaj si všetko potrebné, čo pred priberaním potrebuješ počuť.

Neľakaj sa. Pribrať neznamená automaticky mať o 20 kg tuku, ktorý sa ti uloží na brucho a nohy, viac. Znamená to aj to, že budeš mať viac energie a sily na pohyb, zlepší sa tvoja koncentrácia a vybuduješ si krásne krivky vďaka úžasným svalov.

Priberanie odrazu neznie tak zle, všakže?

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať