Úvod » Blog » Zdravie » Čo o tvojom zdraví prezradí tvoj tep?

Čo o tvojom zdraví prezradí tvoj tep?

Girl running photo created by wayhomestudio - www.freepik.com

Srdce zohráva v ľudskom tele životne dôležitú úlohu a dobré fungovanie kardiovaskulárneho systému je nevyhnutnosťou pre zdravý život. Dôležitou súčasťou prevencie srdcovo-cievnych ochorení je pravidelné meranie krvného tlaku. Väčšina dnešných tlakomerov a fitness hodiniek je schopná zároveň namerať aj tvoj tep, ktorý si už však veľa ľudí nevie správne interpretovať. Je teda nutné poznať hodnotu srdcového tepu? Ako sa tep mení pri rôznych aktivitách a kedy by bolo vhodné spozornieť? Čo o tvojom zdraví prezradí tvoj tep a aká je jeho normálna výška? Čítaj ďalej ?

Vieš, čo vlastne tep vyjadruje?

  • Tepová frekvencia označuje počet úderov srdca za minútu.

Ide o veľmi výhodný parameter široko používaný v medicíne pre skorý záchyt rôznych ochorení srdca. Výhodný je najmä preto, že sa veľmi jednoducho a rýchlo meria.

V dnešnom svete fitness hodiniek si každý dokážeme svoj tep jednak priamo zistiť v danom okamihu, jednak si vieme v aplikáciách pozrieť, ako veľmi v priebehu dňa kolíše.

Štúdie dokazujú, že zvýšená tepová hodnota súvisí s vyšším množstvom srdečných ochorení a preto poznať jej  hodnotu dnes nadobudlo pomerne veľký význam. Pokiaľ ide o pokojovú srdcovú frekvenciu – nižšia je lepšia. Zvyčajne to znamená, že tvoj srdcový sval je v lepšom stave a nemusí pracovať tak tvrdo, aby si udržal rytmus.

tep, Čo o tvojom zdraví prezradí tvoj tep?

https://www.freepik.com/free-photo/sporty-active-woman-casual-t-shirt-looks-smartwatch-focused-screen-smiles-gladfully-satisfied-after-wokout-listens-music-wireless-headphones-poses-outdoors-against-urban-surroundings_23066037.htm#page=3&query=heart%20rate&position=20&from_view=search

Akú hodnotu by mala mať zdravá tepová frekvencia?

V živote to už tak vo väčšine prípadov chodí. Zadefinuje sa určitá „norma“ a akákoľvek odchýlka už sa považuje za problém. Nie vždy to tak však je. Každý sme iný a vždy sa treba pozerať na veci veľmi individuálne, vnímať konkrétneho človeka a vziať do úvahy aj iné premenné. Rovnako je to aj s tepovou frekvenciou.

Výrazne vyššia alebo nižšia hodnota môže značiť zdravotný problém a je dobré zveriť sa do rúk odborníkovi. Netreba však hneď panikáriť, aj pri srdečnom tepe môžu byť fyziologické odchýlky, takže sa neboj, ak ti hodinky neukazujú celodenný priemer striktne 60.

Nové štúdie dokonca ukazujú, že tepová frekvencia sa u dvoch ľudí môže vzájomne líšiť až o 70 úderov/min! Normálny tep teda nemusí byť až tak veľmi normálny, ako sa doteraz myslelo. Vhodnejšie je preto pozorovať, ako veľmi tep v priebehu dňa kolíše a nie striktne porovnávať jedinú nameranú hodnotu s priemernými hodnotami populácie.

FAKT: Vhodné je tiež podotknúť, že to, čo je „normálna“ hodnota tepu u jedného človeka môže u druhého značiť zdravotný problém.

Tepové odchýlky – čo hovoria o tvojom zdraví?

Ako sme spomenuli vyššie, pri interpretácií výsledkov je dobré brať do úvahy aj iné premenné, ako napr.:

  • Šport a fyzickú námahu: športovci majú pokojovú srdcovú frekvenciu často omnoho nižšiu ako 60/min
  • Tehotenstvo: tep tehotných žien je často naopak výrazne nad priemerom
  • Pohlavie: ženy majú vyšší tep než muži (1)

AVŠAK ak je dlhodobá tepová frekvencia výrazne pod 60 / nad 90 bpm alebo ak dochádza k výrazným výkyvom v priebehu dňa, je vhodné zbystriť pozornosť. Sú totiž často spojené so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení. (2)

tep, Čo o tvojom zdraví prezradí tvoj tep?

https://www.freepik.com/free-photo/female-athlete-who-makes-physical-effort-stepper-has-electrodes-attached-it-results-are-seen-screen-sports-laboratory_21614498.htm#page=3&query=heart%20rate&position=32&from_view=search

8 najčastejších dôvodov, ktoré zvyšujú tep

Dlhodobo zvýšenú tepovú frekvenciu označujeme ako tachykardiu. Môže ju spôsobiť:

  1. Najčastejšie arytmia
  2. Liečivá, hormonálna antikoncepcia
  3. Kofeín, alkohol, cigarety
  4. Vysoké BMI, obezita   
  5. Nedostatok fyzickej aktivity, pohybu, športu
  6. Ochorenia – cukrovka, poruchy štítnej žľazy
  7. Stres a emócie (3) – aj preto je najvhodnejšie je merať si tep ráno, tesne po zobudení a v pokoji.
  8. Úraz, krvácanie, bolesť, zvýšená telesná teplota, únava

Čo je však skutočnou príčinou zvýšenej srdečnej frekvencie ukáže až vyšetrenie krvného obrazu a EKG u kardiológa.

Poznámka: Pokiaľ je tep naopak príliš nízky, hovoríme o bradykardii. Tá sa môže prejavovať častými závratmi.

Naozaj je vysoký tep až taký problém?

Pokiaľ máš dlhodobo vysoký tep znamená to, že tvoje srdce musí vykonať viac práce, ako by malo. Často sa preto zväčšuje svalovina srdca, avšak to je len krátkodobé riešenie. Z dlhodobého hľadiska srdce nie je schopné túto záťaž zvládať a dochádza ku chronickému srdečnému zlyhávaniu (CHSZ)

Časté srdcové ochorenia

Okrem CHSZ je zvýšená tepová frekvencia často spojená s rôznymi inými srdcovými ochoreniami:

  • Ischemická choroba srdečná
  • Poškodenie chlopní či myokardu
  • Vysoký krvný tlak (hypertenzia), vedúci k ateroskleróze až infarktu!
  • Arytmie, fibrilácia predsiení
  • Vrodené poruchy
tep, Čo o tvojom zdraví prezradí tvoj tep?

https://www.freepik.com/free-photo/top-view-world-heart-day-concept-with-stethoscope_9472263.htm#query=heart%20attack&position=17&from_view=search

Tep a šport – najlepšia tepová frekvencia pri fyzickej aktivite

Tvoje telo pri cvičení, behaní či boxovaní spotrebuje väčšie množstvo kyslíka. Preto je potrebné, aby srdce vypumpovalo do tela viac krvi ako v kľude. Srdečná frekvencia a tep sa preto musia zvýšiť.

  • Srdcový sval (podobne ako akýkoľvek iný sval tela) fyzickou aktivitou zosilnie.
  • A pokiaľ cvičíš pravidelne, srdce je vďaka tomu schopné jedným úderom vypudiť (aj v kľude) omnoho väčšie množstvo krvi naraz.
  • Preto ani nie je potrebné, aby udieralo tak často ako u človeka so sedavým životným štýlom.
  • Práve to je dôvod, prečo majú športovci nižší tep.

A aká je ideálna maximálna tepová frekvencia pri cvičení?

American heart association (AHA) odporúča jednoduchú rovnicu: 220 úderov / min mínus tvoj vek.

Na záver: Ako sa starať o svoje srdce a udržať tep v norme?

Ak si pozorne čítala článok vieš, že tepová frekvencia mimo normálne rozmedzie môže značiť významný problém. Často ide o ochorenia srdca, ktoré je pre naše telo naozaj veľmi podstatným článkom. A pokiaľ začne zlyhávať, môže to pre nás končiť fatálne.

Ako teda udržať srdce, tep, krvný tlak a telo zdravé?

  1. Najdôležitejšia je fyzická aktivitacvičenie, chôdza, kardio… Dnes už síce vieme, že kardio na formovanie postavy nemá až taký vplyv. No netreba ho úplne zavrhnúť. Ak ho do tréningu zaradíš, poďakuje sa ti práve tvoj kardiovaskulárny systém. Ako prevenciu srdcových problémov WHO odporúča 30 – 45min aeróbnej aktivity 3-4x týždenne.
  2. Udržuj si normálnu hmotnosť (4)– pri nadváhe či obezite je srdce zaťažované extrémnym spôsobom. Nenadarmo sa hovorí, že obezita je epidémia 21. storočia. Obezita + stres sú dva základné rizikové faktory takmer všetkých ochorení!
  3. Obmedz cigarety, alkohol a nepreháňaj to s kofeínomvšetky tieto látky totiž zvyšujú aktivitu srdca a ak ich nevieš udržať na uzde, môžu ti spôsobiť závažné problémy.
  4. Snaž sa zmierniť stres stres je taktiež zodpovedný za dlhodobú záťaž srdca, zvyšuje tep aj tlak a vedie k rôznym ochoreniam, nielen srdca. Relaxuj. Zapoj do svojej rutiny dychové cvičenia, medituj alebo vyskúšaj jogu.

Naše srdce odvádza naozaj excelentnú úlohu a je na ňom doslova závislý celý náš život. Preto stojí za to sa oň dostatočne starať a zbytočne ho nezaťažovať. Nezabúdaj – dostatok pohybu, zdravá strava a správny management stresu pomáha predchádzať ochoreniam srdca viac ako akékoľvek tabletky. Ak ťa článok motivoval k zdravšiemu životnému štýlu, budeme radi, ak ho prezdieľaš a posunieš tieto informácie aj k ďalším ľuďom, ktorí možno potrebujú pochopiť dôležitosť pohybu a zdravej stravy.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať