Úvod » Blog » Cukor v ovocí: Viete koľko cukru naozaj jete?

Cukor v ovocí: Viete koľko cukru naozaj jete?

Viktória Janáčková
cukor v ovocí

Ah, to krásne leto! Sedíš pri bazéne, cítiš opaľovací krém a počuješ upokojujúce zvuky vĺn vody vo veľkom bazéne. Vychutnávaš si misku nakrájaného ovocia, ktoré si si so sebou priniesla. Keď tu ťa zrazu preruší suseda so slovami: „Preboha, ty, tak zdravo žijúca, ješ ovocie?! Práve ten cukor v ovocí je pravý dôvod, prečo toľko ľudí trpí obezitou!“

Dobre, hoci bol tento scenár možno trošku pritiahnutý za vlasy, možno si sa s podobnými tvrdeniami už stretla:

  • Ovocie jesť nemôžeš, lebo obsahuje veľa cukru.
  • Cukor v ovocí je skrytý jed.
  • Toto ti výživový poradcovia zatajujú! Prestaň jesť ovocie, ak chceš skončiť s kolobehom diét.

A my sa len ťaháme za vlasy, čo to tí ľudia už nevymyslia. Namiesto toho, aby sa zameriavali na skutočné problémy, idú nevinné, chutné a šťavnaté ovocie plné vitamínov a vlákniny obviňovať z priberania?

Ako to s tým ovocím teda je?

Cukor v ovocí: takáto je pravda

Výživový poradcovia ti pravdepodobne radia, aby si obmedzila cukor a na druhú stranu ti povedia, aby si jedla aspoň 2 kusy ovocia denne. Ale v ovocí je cukor. Kto sa z tých odporúčaní má vysomáriť?

Fakt je, že NADMERNÉ množstvo PRIDANÉHO cukru je pre naše zdravie škodlivé. Ovocie obsahuje najmä glukózu a fruktózu. Poďme si ich pozrieť bližšie.

GLUKÓZA

  • Najjednoduchší cukor v tele – vzniká rozkladom komplexných sacharidov,
  • najrýchlejší a najdôležitejší zdroj energie pre naše telo,
  • v určitom množstve je nevyhnutná,
  • telo si ju dokáže ukladať v pečeni či svaloch v podobe glykogénu a v prípade, že nebude mať dosť glukózy v krvi sa glykogén v pečeni rozkladá na glukózu.

FRUKTÓZA

  • Nazýva sa aj ovocný cukor,
  • aby ju telo dokázalo využiť, musí sa v pečeni zmeniť na glukózu,
  • v prípade NADMERNÉHO príjmu fruktózy sa príliš zaťažuje pečeň, čo ju môžeš z dlhodobého hľadiska preťažiť. Okrem toho začne NADMERNÉ množstvo fruktózy metabolizovať na tuk.

Všimla si si, ako všade píšeme slovíčko nadmerné? Najmä preto, že žiadny bežný človek nezje denne tak enormné množstvo ovocia, aby z neho prijal kritické množstvo cukru, a teda aj fruktózy.

Nestačilo by, aby si si dala 2 kusy ovocia. A aj keby si dáš 5 či 7 kusov, stále sa nepriblížiš k tej nebezpečnej hranici. Namiesto cukru v ovocí sa pozri na množstvo pridaného cukru v zmrzlinách, zákuskoch či sa pozri na ten, čo si každý deň sypeš do kávy. Stále máš pocit, že ovocie je najväčší problém?

Cukor v ovocí s vlákninou a vitamínmi

Pri celom tom ošiali s cukrom často zabúdame na to, že ovocie okrem cukru obsahuje aj iné zložky, a to:

Práve tieto látky sa starajú o správne fungovanie celého organizmu. Okrem toho zabezpečujú, že fruktóza sa k pečeni dostane „pomalšie“ a postupne, takže ju nezasiahne prudko a v množstvách, ktoré nedokáže spracovať.

ZAMYSLI SA: ak by si si dala melón plný vlákniny, vitamínov, minerálov a vody, mal by na telo rovnaký účinok ako karamelová tyčinka s množstvom pridaného cukru a bez žiadnej nutričnej hodnoty?

Sušené ovocie je úplne iná kapitola

Čerstvého ovocia sa nemusíš báť, to už sme ti, snáď, vysvetlili. So sušeným ovocím to je ale úplne inak.

Uveďme si konkrétny prípad. Uvedené hodnoty sú na 100 g. Zdroj hodnôt tu.

ČERSTVÉ HROZNO SUŠENÉ HROZIENKA

Kalórie

68 kcal 300 kcal

Bielkoviny

0,68 g 2,7 g
Tuky

0,35 g

0,6 g

Sacharidy 16,9 g

71,3 g

Cukry 15,4 g

61,7 g

Voda 81,1 g

19,9 g

Sušené varianty ovocia obsahujú spravidla viac cukru. Sú tiež zbavené vody. Sušené hrozienka tak majú omnoho menší objem ako čerstvé hrozno = dokážeš ich zjesť viac, a tým aj omnoho viac cukru a kalórií. A ak by si sa chcela ohradiť, že sušené hrozienka majú viac bielkovín, no… Ovocie v akejkoľvek forme nikdy nikto nejedol kvôli bielkovinám.

Cukor v ovocí: ovocné šťavy ideálne domáce

Máš rada ovocné džúsy? Daj čerstvé ovocie do mixéra. Ak chceš redšiu konzistenciu, prilej vody. Je to lepšia varianta ku kupovaným džúsom s množstvom pridaného cukru. Čerstvé ovocie stále vyhráva.

ZHRNUTIE – JE CUKOR V OVOCÍ ZDRAVÝ?

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča denne zjesť minimálne 400 g zeleniny a ovocia, z toho aspoň 2 kusy ovocia. A nie, nerobí to kvôli tomu, že chce, aby sme všetci trpeli cukrovkou a boli obézni. Ovocie má pre naše zdravie veľmi veľký význam vďaka jeho obsahovým látkam.

Tieto významné látky, akými sú napríklad vláknina, vitamíny a minerály, zároveň tlmia negatívne účinky fruktózy, ktorá sa inak volá aj ovocný cukor. Preto sa cukru v ovocí naozaj báť nemusíš.

Ak by si sa nejakému ovociu vyhýbať skutočne mala, bude to to sušené či rôzne presladené ovocné džúsy.

A nakoniec, ak ťa problematika cukru v strave zaujíma hlbšie, napísali sme o tom celú knihu: Necukrím, chudnem.

cukor v ovocí, Cukor v ovocí: Viete koľko cukru naozaj jete?

Ak sa ti článok páčil, budeme radi za každý like, komentár ži zdieľanie. Nezabudni ho poslať aj svojej sestre, kamarátke či mame, aby sa nebáli cukru v ovocí.

ZDROJE:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23594708/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23594708/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2673878/

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať