Úvod » Blog » Výživa » Je cukor jed? Pýtali sme sa MUDr. Kamila Bezděka

Je cukor jed? Pýtali sme sa MUDr. Kamila Bezděka

MUDr. Kamil Bezdek
cukor

Mudr. Kamil Bezděk na základe jeho dlhoročných skúseností si pripravil dôležité fakty o cukre, ktoré by každý človek, ktorý sa chce zdravo stravovať, mal jednoznačne vedieť! Je to dlhší článok, ale oplatí sa ho prečítať až do konca. Je cukor naozaj biely jed?

Pán doktor je nutričný špecialista nemocnice a komplexného onkologického centra. Lektor kurzov pre výživových poradcov a aktívny športovec.

Môže za všetko cukor?

Príčinou zhruba 80% všetkých ochorení v dnešnej dobe ovplyvňuje predovšetkým výživa. Každý z nás by preto mal dbať o vyváženosť svojho jedálnička tak, aby predišiel stále sa zvyšujúcemu riziku ochorení, obezite a podobne.

V súčasnosti sa najčastejšie hovorí o škodlivosti sacharidov ako o determinantoch, ktoré zvyšujú riziko vzniku demencie, autizmu a v neposlednom rade ochorenia metabolickým syndrómom prejavujúcim sa vysokým krvným tlakom, diabetom mellitem (cukrovkov 2. typu), obezitou či mnohými inými tzv. civilizačnými chorobami.

Tieto tvrdenia obsiahnuté v najrôznejších publikáciách však nie sú vôbec podložené presvedčivými dôkazmi.

Nie je pochýb o tom, že existujú ľudia so zdravotným postihnutím, ktorým čiastočné obmedzenie sacharidov prospieva.

Sacharidov je totižto mnoho druhov a líšia sa ako svojou štruktúrou, funkciami, tak aj účinkom na ľudský organizmus. Odporúčania, ktoré radia ľudom obmedziť všetky sacharidy sú preto príliš razantné a z dlhodobého hľadiska škodlivé.

TU si môžeš prečítať o tom, ako ovsené vločky môžu pomôcť v boji proti vysokému cholesterolu.

Sacharidy sú hlavným zdrojom energie, ktoré by sme museli nahradiť buď bielkovinami (čo je dosť nákladné), alebo tukmi. To by však viedlo k takým istým negatívnym účinkom ako keby sme sa vymedzili proti sacharidom. Hlavne k metabolickému syndrómu, obezite alebo k obidvom naraz. Mimo toho však riskujeme tiež zníženie fyzického a mentálneho výkonu, pretože glukóza, ako kľúčový medziprodukt pri spracovávaní sacharidov, je jediným zdrojom energie pre mozog a základným zdrojom energie pre svaly.

cukor, Je cukor jed? Pýtali sme sa MUDr. Kamila Bezděka

Ktoré sacharidy spôsobujú zdravotné problémy?

Predovšetkým sa jedná o takzvané voľné cukry, ktoré obsahujú monosacharidy a disacharidy pridávané do jedla v priebehu výroby, pri varení a konzumácií. Tieto voľné cukry sa veľmi líšia od takzvaných viazaných cukrov, ktoré sa nachádzajú v čerstvom ovocí a zelenine, u ktorých, na rozdiel od spomenutých voľných cukrov, nie sú dôkazy o negatívnom zdravotnom účinku.

Kľúčovou škodlivou molekulou vo voľných cukroch sa stáva monosacharid fruktóza. Tá zvyšuje riziko obezity, potlačuje pocit sýtosti, stojí za výrazným vzostupom kyseliny močovej, a vedie k ztukovateniu pečene. Fruktóza sa používa predovšetkým preto, že je lacnejšia než glukóza a má väčšiu sladkosť.

Vo vzťahu k fruktóze treba dodať, že ostatné sacharidy, ktoré neobsahujú fruktózu, uvedené účinky nepreukazujú. Tieto účinky nepreukazujú ani fruktóza, či sacharóza v ovocí a zelenine. Ovocie obsahuje veľké množstvo látok, ako draslík, vitamín C, antioxidant resveratrol, quercetin a ďalšie flavonoidy, ktoré fruktózu blokujú.

Odporúčanie znížiť voľný cukor vo výžive počas celého života a nahradiť ich zvýšenou konzumáciou ovocia a zeleniny je založené na vedeckých dôkazoch. Tie preukazujú, že konzumácia menšieho množstva voľných cukrov vedie nielen k redukcii telesnej hmotnosti, ale taktiež ku zníženiu rizika vzniku zubného kazu.

Z hľadiska zdravia, doposiaľ nepoznáme lepšie potraviny s vyváženou a plnohodnotnou stravou umožňujúce dostatočný prísun energie než je ovocie a zelenina, ktoré obsahujú cukor bez škodlivých monosacharidov a dissacharidov.

cukor, Je cukor jed? Pýtali sme sa MUDr. Kamila Bezděka

Koľko zeleniny a ovocia by sme mali zjesť?

Ich príjem by mal tvoriť 400 g zeleniny a 200 g ovocia denne s dôrazom na pestrosť a čerstvosť. Je však potrebné uznať, že toto doporučené množstvo nie je zanedbateľné, preto v snahe o dlhodobé napĺňanie týchto nutričných požiadaviek, je vítaná každá pomoc, rada alebo možnosť, ako požadovaného pomeru ovocia a zeleniny obsiahnutého v každodennej strave dosiahnuť.

Práve takou vynikajúcou voľbou je napríklad smoothie. Ide obvykle o mixovaný nápoj z čerstvých surovín, predovšetkým teda z ovocia a zeleniny.

Dúfame, že ti článok aspoň trošku pomohol sa zorientovať, už v tak či tak dosť chaotickej problematike plnej protichodných informácií.

Ak máš nejaké otázky, napíš nám ich do komentárov a budeme ti odpovedať.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať