Úvod » Blog » Zdravie » Detská výživa: zdravá a bez cukru

Detská výživa: zdravá a bez cukru

Viktória Janáčková

Asi sa zhodneme na tom, že voľba stravy pre deti je veľmi dôležitá z hľadiska správneho rastu a vývoja a tiež, aby si dieťatko podvedome vytvorilo správne návyky v budúcnosti. Zároveň je to veľmi citlivá téma. Medzi časté príkrmy detí patrí práve detská výživa.

Detská výživa alebo „presnidávka“ je obľúbeným pokrmom detí a mamičky sa tešia z praktickosti tohto výrobku. Poď si prečítať viac o tom, či je lepšie pripraviť ju doma, načo si dať pozor pri výbere a na záver krátky jednoduchý recept na domácu detskú výživu vhodnú pre tvojho drobca.

Detská výživa z obchodu: aké sú jej výhody a nevýhody?

Väčšina ľudí sa pri kupovanej detskej výžive obáva najmä o nasledujúce veci:

  • Cena: kupovaný produkt je drahší, ako keby si ho vyrobíš sama doma z kúpených surovín, zásob alebo ovocia z vlastnej záhradky
  • Obsahové látky: pri kupovaných „presnidávkach“ nikdy úplne nevieš, čo sa v nich nachádza
  • Spracovanie: spôsob spracovania potravín môže ovplyvniť obsah a kvalitu živín v konečnom výrobku
  • Balenie: z ekologického hľadiska je taktiež lepšie, pokiaľ si urobíš detskú výživu doma a tak sa vyhneš zbytočným obalom
  • Pridaný cukor

Ale, aby sme im len nekrivdili, na druhú stranu ti kupovanie detskej výživy ušetrí čas, ktorý je potrebný na prípravu, taktiež ti dlhšie vydržialepšie sa skladujú a nemusíš sa báť, že by zložky v ovocnom pyré boli nedostatočne roztlačené, čo by v opačnom prípade mohlo zvýšiť riziko zadusenia.

detská výživa, Detská výživa: zdravá a bez cukru

Detská výživa a pridaný cukor: prečo je to problém?

Odporúčaný denný príjem cukru:

  • Pre deti do 4 rokov nie je určená presná hranica, odporúčané je úplne sa vyhnúť sladeným nápojom a jedlám s pridanými cukrom
  • Deti od 4-6 rokov by mali prijať menej ako 19g cukru denne
  • Deti vo veku 7-10 rokov by sa mali držať pod hranicou 24g cukru denne

Pri nadmernej konzumácii cukru u detí hrozí:

ZLÉ STRAVOVACIE NÁVYKY DO BUDÚCNOSTI

Nadmerná konzumácia cukru u detí môže v budúcnosti zvýšiť riziko vzniku obezity a chronických chorôb, akými je cukrovka, rakoviny, rôzne srdcové ochorenia a stukovatenie pečene. Aj z toho hľadiska je potrebné dieťa naučiť zdravým stravovacím návykom už v detstve. (1)

Nezabudni na hranicu medzi prehnaným obmedzovaním a pravidlami a vyváženou stravou. Ak dieťa bude vnímať potraviny ako dobré a zlé, či dokonca zakázané, môže to zase vyvrcholiť aj vznikom porúch príjmu potravy.

Zameraj sa teda skôr na výhody výživných potravín a nie negatíva tých spracovaných s pridaným cukrom. Deťom to pomôže vybudovať si zdravý vzťah k jedlu.

KAZIVOSŤ ZUBOV

K zachovaniu krásnych zdravých zubov je u detí okrem pravidelnej návštevy zubára, nutná aj dostatočná hygiena. Nadmerná konzumácia cukrov v strave však môže zvýšiť riziko vzniku zubných kazov. Neliečené zubné kazy môžu viesť k rôznym infekciám. (2)

HYPERAKTIVITA

Spojitosť medzi cukrom a hyperaktivitou u detí je skúmaná už niekoľko rokov.

Po analýze viacerých štúdii vedci zhodnotili, že cukor neovplyvňuje správanie ani kognitívne funkcie detí. Zdôrazňujú však, že nemôžu vylúčiť možnosť malého účinku – potrebné sú ďalšie štúdie. (3)

PROBLÉMY S TRÁVENÍM

Príliš veľa cukru môže znížiť počet prospešných baktérii v čreve, čo môže viesť k tráviacim ťažkostiam: plynatosť, pálenie záhy, poruchy trávenia, zníženie absorpcie živín a hnačku, ktorá môže viesť k nebezpečnej dehydratácii.

OSLABENIE IMUNITY

Strava s vysokým obsahom cukru je spojená s oslabením imunitného systému: zníži sa tak schopnosť predchádzať chorobám a zvýši sa náchylnosť na ne.

detská výživa, Detská výživa: zdravá a bez cukru

Na čo si dať pozor pri výbere detskej výživy?

Pri nákupe detskej výživy v obchode je potrebné, aby si odsledovala nasledovné:

  • Obsah ovocia: môžeš nájsť detskú výživu so 100% obsahom ovocia ale tiež také, v ktorých je len 50%. Čím menej ovocia, tým viac škrobu a pridaných cukrov.
  • Pozorne čítaj zloženie: okrem ovocia sa môžeš pomocou etikiet na obale dozvedieť ďalšie zložky výrobku – daj si pozor na pridanú soľ, konzervačné látky či arómy
  • Môže obsahovať vitamíny a minerály navyše, čo je samozrejme malé plus

Detská výživa pripravená doma: prečo je lepšia?

Vďaka tomu, že si ju pripravíš sama presne vieš, čo sa v nej nachádza. Nemusíš sa báť žiadnych pridaných cukrov, solí a iných látok, ktoré by mohli dieťatku uškodiť.

Domáca príprava ti môže ušetriť peniaze. Je výhodnejšie vyrobiť si vlastné verzie detskej výživy zo zásob, sezónnych potravín, mrazeného ovocia či surovín z vlastnej záhradky.

Na druhú stranu, príprava môže byť časovo náročná a tiež je vyššie riziko nesprávneho spracovania.

Pár receptov na domácu detskú výživu

  1. Jablková detská výživa

Na tento extrémne jednoduchý a rýchly recept ti stačia 2kg jabĺk, ktoré očistíš od šupky a nakrájaš na menšie kúsky. Zaleješ to vodou, asi 1cm nad jablká a necháš dusiť asi 20 min, kým nezmäknú. Túto zmes potom rozmixuješ. Podľa kyslosti môžeš pridať med alebo trochu cukru.

Necháš to ešte chvíľu povariť a následne naleješ do zaváraninových pohárov.

Pri tomto recepte môžeš experimentovať s rôznou kombináciou ovocia: jablkovo-slivková, jablkovo-marhuľová, jablkovo-banánová alebo odvážnejšie môžu skúsiť aj exotickejšie ovocie, ako je napríklad kivi či mango alebo zeleninu

  1. Pudingová s jablkom a banánom

Potrebuješ:

2 kg sladších jabĺk

2 banány

1 vanilkový puding v prášku

1/2 litra vody

citrónová šťava

Postup

Táto výživa je vhodná pre staršie deti.

Jablká ošúpeš a nakrájané na menšie kocky ich dáš do hrnca a zaleješ vodou. Podusíš a rozmixuješ rovnako ako v predchádzajúcom recepte. Pridáš vanilkový puding rozmixovaný vo vode a miešaš ešte pár minút, pridáš nakrájané banány, ktoré celú zmes osladia a citrónovú šťavu. Necháš to celé zovrieť a následne rozmixovať. Zmes je potom pripravená do zaváraninových pohárov.

  1. Jablkovo-mrkvová s kuracím mäsom

Potrebuješ:

1 veľké jablko

300 g mrkvy

130 g kuracích pŕs

pohár kuracieho vývaru

Postup:

Mäso si nakrájaš na kocky. Jablká očistíš a nakrájaš na kocky. Mrkvu očistíš a nastrúhaš. V hrnci si na osmažíš mrkvu a keď pustí šťavu pridáš kuracie mäso. Následne všetko podleješ vývarom a varíš asi 10 minút. Pridáš nakrájané jablko a varíš ďalších 10 minút. Celú zmes rozmixuješ na kašu (po vychladnutí) a môžeme podávať.

Tieto tri recepty pochádzajú z tejto stránky.

Čo je teda lepšie: kupovať či nekupovať?

Napriek nevýhodám kupovanej detskej výživy nie sú riziká príliš vysoké na to, aby si ich musela úplne vylúčiť. Ideálne bude, ak kupované a domáce ovocné výživy budeš kombinovať. Sklenené poháre z tých kupovaných môžeš potom využiť na skladovanie tých domácich.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať