Úvod » Blog » Diéta na pankreas: čo (ne)môžem jesť?

Diéta na pankreas: čo (ne)môžem jesť?

Viktória Janáčková
diéta na pankreas

Pankreas je orgán nachádzajúci sa v hornej časti brucha,  za žalúdkom. Hrá kľúčovú úlohu v trávení potravy a regulácii hladiny cukru v krvi. Jeho dôležitosť si často uvedomíme až vtedy, keď sa objavia problémy spojené. Medzi najčastejšie ochorenia pankreasu patria cukrovka a zápal pankreasu. Výživa hrá významnú rolu v ochrane a podpore zdravia pankreasu. V tomto článku si priblížime, načo nám tento orgán vôbec je a aká diéta na pankreas je najvhodnejšia pre zachovanie zdravia.

Pankreas: skvelý orgán, ktorý mnoho ľudí nepozná

Pankreas je žľaza, ktorá produkuje enzýmy potrebné na správne trávenie sacharidov, bielkovín a tukov. Taktiež produkuje inzulín, hormón zodpovedný za reguláciu hladiny cukru v krvi. Ak pankreas nefunguje správne, môže to viesť k metabolickým poruchám a ochoreniam.

Najčastejšie ochorenia pankreasu:

 1. Cukrovka 2. typu:  pankreas neprodukuje dostatok inzulínu alebo organizmus nie je citlivý na inzulín.
 2. Zápal pankreasu:  vážne ochorenie, ktoré môže byť spôsobené nadmerným konzumom alkoholu, žlčovými kameňmi, infekciami alebo genetickými faktormi či niektoré lieky.

Diéta na pankreas ako kľúč k zdravému orgánu

Najskôr si potrebujeme ujasniť, že diéta je označenie pre určitý stravovací spôsob a nerovná sa automaticky snahe schudnúť. Preto pojem „diéta na pankreas“ skôr ber viac ako spôsob stravovania, vďaka ktorému budeš mať zdravý (nielen) pankreas.

 1. Regulácia hmotnosti: dodržiavanie zdravej telesnej hmotnosti je dôležité pre udržanie zdravia pankreasu. Prebytočný tuk a obezita môžu zvýšiť riziko vzniku cukrovky a ďalších ochorení.
 2. Obmedzenie nasýtených a transmastných tukov: nadmerný príjem transmatných či nasýtených tukov môže zvýšiť riziko vzniku zápalu pankreasu a inzulínovej rezistencie. Zahrň do svojej stravy zdravé tuky, ako sú nenasýtené mastné kyseliny nachádzajúce sa v rastlinných olejoch, orechoch a semenách.
 3. Dostatočný príjem vlákniny, ktorá pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a zlepšuje celkové zdravie tráviaceho traktu a črevného mikrobiómu.
 4. Antioxidanty pomáhajú chrániť bunky pred poškodením vplyvom voľných radikálov. Nájdeš ich v potravinách ako listová zelenina, bobuľové ovocie, tekvica, čerstvé bylinky… Ak sa chceš dozvedieť viac, klikni sem.
 5. S alkoholom opatrne, pretože jeho nadmerná konzumácia môže vážne poškodiť pankreas. Ideálne by bolo ak by sme alkohol nekonzumovali vôbec, ale kto by si z času na čas nechcel dať večer dobré vínko, všakže? Ak nevypiješ denne fľašu vína a nepreháňaš to, budeš v pohode – ale mysli na to, že alkohol je stále jed.

Počkaj… Ale veď to sú všetko základy zdravej výživy, však?

Presne tak, pankreas nepotrebuje žiadne zázračné šťavičky, ktorými ho budeš detoxikovať. Jedz dostatočne veľa, neobmedzuj žiadne skupiny potravín (teda, ak máš nejakú alergiu či intoleranciu, asi to radšej urob) a staraj sa o seba.

Akonáhle máš nejaké podozrenie na zdravotný problém alebo sa už liečiť, je nutné riešiť to s lekárom, preto ak máš nejaké bolesti alebo nepríjemnosti, pravdepodobne už potrebuješ lekársku pomoc. Body vypísané vyššie ti však nemajú ako uškodiť, takže ich smelo zaraď k liečbe, ktorú ti nastaví lekár (ak ti nepovie inak).

Diéta na pankreas: podpor ho aj takto

Vieš, čo je ďalšia skvelá pomôcka na zachovanie zdravého pankreasu?

Pohyb!

Pohyb je naozaj super. Pomáha s udržaním zdravých svalov, kĺbov, šliach, väzov, konečne ťa prestane bolieť chrbát, znižuje riziko ochorení srdca, mozgu a mnohých ďalších sústav a pomáha ti zbavovať sa negatívnych dôsledkov stresu. To však ani zďaleka nie je všetko, pohyb je totiž skvelý aj pre toto:

 1. Zlepšuje citlivosť na inzulín: Regulárna fyzická aktivita zvyšuje citlivosť organizmu na inzulín, čo umožňuje lepšiu kontrolu hladiny cukru v krvi a môže pomôcť predchádzať vzniku cukrovky typu 2.
 2. Pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť: Pohyb a fyzická aktivita sú dôležité pre udržanie zdravej telesnej hmotnosti. Pravidelný pohyb pomáha udržiavať primeranú hmotnosť a znižuje riziko ochorení pankreasu.
 3. Zlepšuje trávenie a metabolizmus: Fyzická aktivita podporuje zdravé trávenie a metabolizmus. Pohyb stimuluje črevnú peristaltiku (pohyb) a zlepšuje efektivitu trávenia potravy. Správne trávenie znižuje zaťaženie pankreasu a zlepšuje jeho funkciu.
 4. Podporuje cirkuláciu krvi: Pri fyzickej aktivite sa zvyšuje srdcový tep a cirkulácia krvi, čo znamená lepšie zásobovanie pankreasu kyslíkom a živinami, čo môže prispieť k jeho zdraviu a správnemu fungovaniu.

Je dôležité zvoliť si fyzickú aktivitu, ktorá vyhovuje tvojmu zdravotnému stavu a životnému štýlu. Ideálnou voľbou je kombinácia aeróbnych cvičení (napríklad beh, plávanie, cyklistika) so silovým cvičením. My však veríme tomu, že určitá forma pohybu existuje pre každého.

Dôležité je tiež dodržiavať správny režim pitia a hydratovať sa počas fyzickej aktivity, aby sa zabezpečilo dostatočné zásobovanie pankreasu tekutinou.

Je však dôležité si uvedomiť, že každý organizmus je jedinečný, a preto je vždy vhodné konzultovať s lekárom alebo odborníkom v oblasti výživy a fyzickej aktivity, najmä ak máš konkrétne zdravotné problémy alebo obmedzenia.

Zhrnutie: Čo je vhodné pre pankreas?

Pankreas je dôležitým orgánom, ktorý produkuje enzýmy potrebné na trávenie potravy a inzulín na reguláciu hladiny cukru v krvi. Medzi najčastejšie ochorenia pankreasu patria cukrovka a zápal pankreasu. Výživa hrá dôležitú úlohu v ochrane a podpore zdravia pankreasu. Diéta pre zdravý pankreas by mala zahŕňať reguláciu hmotnosti, obmedzenie nasýtených tukov, zvýšenie príjmu vlákniny, konzumáciu antioxidantov a opatrnosť s alkoholom.

Pohyb a fyzická aktivita tiež ovplyvňujú zdravie pankreasu. Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje citlivosť na inzulín, pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť, podporuje trávenie a metabolizmus, zlepšuje cirkuláciu krvi a znižuje stres a zápal. Odporúča sa kombinácia aeróbnych cvičení a posilňovacích cvičení.

Použité zdroje:

 1. „Pancreas – Anatomy and Histology“ od National Library of Medicine, U.S. National Institutes of Health. [Online]. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493173/
 2. „Nutrition for Pancreatic Health“ od The Pancreas Foundation. [Online]. Dostupné na: https://pancreasfoundation.org/patient-information/pancreatic-health/nutrition-for-pancreatic-health/
 3. „Exercise and the Pancreas: A Review of the Current Evidence and Future Perspectives“ od A. Avram et al., Journal of Clinical Medicine, 2021, 10(11), 2383. [Online]. Dostupné na: https://doi.org/10.3390/jcm10112383
 4. „Physical activity and the prevention of type 2 diabetes mellitus“ od J. P. Kirwan, et al., Nature Reviews Endocrinology, 2020, 16(7), 392-403. [Online]. Dostupné na: https://doi.org/10.1038/s41574-020-0364-5

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať