Úvod » Blog » Gymnastika pre krásnu pleť alias tvárová joga

Gymnastika pre krásnu pleť alias tvárová joga

Veronika Chlebovcová

Joga existuje aj na tvár, počula si už o nej? Najskôr si poďme niečo povedať o jej histórii a prečo vznikla. Ak si myslíš, že tvárová joga je celkom novinka, máš pravdu.

Tvárová joga existuje len pár rokov a má pôvod v Japonsku. S nápadom využiť jogové cvičenia na tvár prišla pani Fumiko Takatsu. Vydala pár kníh, a tie sa v Japonsku stretli s obrovským úspechom. A tak expandovala aj do Ameriky, kde vystupuje v rôznych šou a tvárovú jogu precvičuje aj s hollywoodskymi celebritami.

Jej tvár je jej dôkazom

Dnes vo veku 51 rokov je majiteľkou porcelánovej pleti bez vrások. Údajne za to vďačí najmä tvárovej joge, no my vieme, že svoje v tom zohráva aj genetika Japoniek, ktoré vyzerajú mlado až do vysokého veku.

Koncept cvičenia na tvár však vôbec nie je nový

Tvárový pilates, cvičenie na tvár či tvárová joga, všetky tieto metódy sa datujú až do doby 500 rokov pred Kristom. Myslíš, že vtedy ženy tiež nechceli byť krásne? 🙂

Aj Kleopatra bola známa tým, ako dbala na svoju krásu. Rôzne dôkazy o beauty technikách našli archeológovia v starovekom Egypte aj Číne, ale poďme späť do prítomnosti.

V čom vlastne spočíva princíp tvárovej jogy a čo všetko dokáže?

Ženy po celom svete chcú byť krásne a vyzerať stále mlado. Skúšajú možné aj nemožné. Tvárová joga je metóda, ktorá deklaruje zrelaxovanú ale zároveň spevnenú pleť na tvári a krku. Cvičí sa pomocou presne zostavených tvárových cvikov, ktoré namáhajú svaly tváre a krku a tak dochádza k lepšej cirkulácii a tvorbe nových kolagénových vlákien.

Vďaka tomuto je pokožka prežiarená, a časom je možné pozorovať aj zmiernenie opuchov a ochabovania svalov na tvári, ktoré prirodzene nastáva s vekom. Okrem toho nastáva aj zjemnenie vrások, najmä tých mimických.

Ako sa tvárová joga cvičí?

Pozor, nemýľme si tvárovú jogu s masážou tváre. Masáž tváre vykonávame v podstate denne, keď si napríklad nanášame krém či sérum. Okrem toho poznáme aj lymfatickú masáž tváre, a rôzne iné, ktoré vykonávajú v salóne. Ale môžeme si ich podľa návodu robiť aj samy doma.

Tvárová joga je súhrn pohybov, dýchacích a mimických cvikov, ktoré stimulujú svalstvo na tvári a krku. Ruky väčšinou nepoužívame, až na pár výnimiek, kedy zatláčame na určité akupresúrne body, alebo si s nimi pomáhame pri cvikoch.

Koľko krát týždenne treba tvárovú jogu cvičiť ?

Ak chceš len trochu zrelaxovať popri bežnej rutine, stačí aj 3 x do týždňa. Ak však chceš vidieť aj nejaké výsledky, treba ju cvičiť denne po 10 minút! Desaťminútovku ráno či večer si nájde každá z nás.

Zrejme netreba pripomínať že tvárovú jogu by si mala robiť s odlíčenou tvárou. Predstav si, že si nanesieš mejkap a ten ti popraská alebo sa poobtiera kade tade. 🙂 Pokojne ju môžeš cvičiť s nakrémovanou tvárou, alebo si z tvárovej jogy sprav samostatný krok v rannej alebo večernej rutine.

tvárová joga, Gymnastika pre krásnu pleť alias tvárová joga

Ako tvárová joga pomôže mojej pleti?

Ako sme si hovorili, tvárová joga ti poskytne mnoho benefitov:

 • Zjemnia sa jemné vrásky a linky okolo očí, nosa a úst.
 • Pomocou tvárovej jogy si vieš pomôcť aj s dvojitou bradou.
 • Vrásky na krku síce nevyhladí, ale krk bude celkovo pôsobiť štíhlejšie e pevnejšie.
 • Pomôže ti aj s opuchmi okolo očí.
 • Celkové kontúry tvojej tváre nadobudnú vypnutý a mladistvejší vzhľad.
 • Zažiaria aj tvoje lícne kosti.
 • Pokožka tváre bude už na pohľad žiarivejšia.
 • Ako pridanú hodnotu dosiahneš celkovú relaxáciu a dobrý pocit, že pre seba niečo robíš.
 • Do tvárových svalov sa dostane viac kyslíka, vitamínov, minerálov a tým sa naštartuje aj tvorba kolagénu.
 • Tvoje séra, krémy, tonery a iné dobroty do pleti preniknú ešte ľahšie, a tým je zaručený aj ich lepší výsledok.
 • Botox a výplne kyselinou hyalurónovou môžeš odložiť na neskôr.

Kedy môžem očakávať prvé výsledky cvičenia tváre?

Iste nemôžeš čakať, že výsledky uvidíš po pár dňoch. Keďže sa jedná o neinvazívnu metódu, prvé výsledky uvidíš približne po mesiaci poctivého cvičenia. Ak náhodou aj pár dní preskočíš, alebo nebudeš stíhať, nevadí.

Ako cvičiť?

Keďže sa hovorí raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť, a platí to aj v tomto prípade, gymnastiku si musíš jednoducho napozerať. Video návody nájdeš na Youtube zadarmo, prípadne si môžeš kúpiť knižku alebo zaplatiť za profesionálny kurz tvárovej gymnastiky, kde sa naučíš všetko potrebné.

Tvárová joga sa skladá z mnohých techník, napríklad pritláčania dlaní na čelo, vyplazovania či dvíhania jazyka, alebo pritláčania akupresúrnych bodov.

Aj keď niektoré cviky môžu pôsobiť trochu komicky, neboj sa, doma v kúpeľni ťa niekto neuvidí. 🙂

Kedy povedať „NIE“ tvárovej gymnastike?

Tvárovú gymnastiku môžu cvičiť všetky vekové kategórie, tehotné a kojace ženy . Ak si práve absolvovala nejakú kozmetickú (chemický peeling, laserové ošetrenie a podobe) alebo estetickú (výplne či botox) procedúru, oplatí sa s jogou tie dva dni počkať kým sa pleť neupokojí.

Tak isto ju necvič ak si práve chorá, alebo máš nejaké zranenie.

tvárová joga, Gymnastika pre krásnu pleť alias tvárová joga

Záver

Tvárová joga alebo gymnastika je lacné a jednoduché riešenie, ak si chceš pomôcť ku krajšej a mladšie vyzerajúcej pleti. Nečakaj však zázraky, toto botox naozaj nenahradí. Výsledky nie sú podložené reálnymi štúdiami , ale skúsenosťami žien po celom svete. Niektorí doktori a dermatológovia sa sporia, či tvárová joga má vôbec nejaké pozitívne účinky, avšak my máme za to, že ÁNO.

Skús ju zaradiť do svojej rutiny aspoň pár krát do týždňa a prvé výsledky ťa určite prekvapia.

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať