Úvod » Blog » Cvičenie » HYC joga alias hot yoga centrum: počula si o tom?

HYC joga alias hot yoga centrum: počula si o tom?

Viktória Janáčková
People photo created by karlyukav - www.freepik.com

Popularita jogy v poslednej dobe prudko narástla. Je obľúbená u všetkých, ktorí sa snažia zlepšiť ohybnosť, zosilnieť a zároveň sa príjemne zrelaxovať. HYC joga je variácia jogy, ktorá sa tiež pomaly prediera do spoločnosti.

Teraz si predstav, že vykonávaš svoju obľúbenú joga pozíciu, popritom zhlboka dýchaš a… potíš sa. Najmä preto, že v miestnosti, v ktorej sa práve nachádzaš, je 40°C.

HYC joga je cvičenie jogy, ktoré sa vykonáva vo vyhrievanej miestnosti s výrazne vysokou teplotou a vlhkosťou, ktoré v pohodlí domova s bežnými prostriedkami asi nedosiahneš. Celý tréning trvá približne hodinu. Údajne táto vysoká teplota pomáha budovať silu, zlepší ti flexibilitu a pomôže zredukovať hmotnosť.

Čo je na tom pravdy? Poďme sa na hot jogu pozrieť bližšie!

HYC joga a jej pozitívne účinky: pravda alebo lož?

Ak si pozrieš rôzny články o HYC joge, nájdeš na nich mnoho skvelých vyhlásení, aké úžasné benefity môžeš čerpať z tejto formy cvičenia. Pozrieme sa na najčastejšie z nich očami vedy:

  1. Pot pomáha odstraňovať škodlivé toxíny

Potenie je primárny spôsob, akým si naše telo dokáže regulovať teplotu. Pot je tvorený najmä vodou a zvyšok tvorí soľ, močovina, kyselina močová, keratinín, amoniak, mastné kyseliny, aminokyseliny a pod.  Je vylučovaný cez žľazy v koži a následne sa z pokožky vyparuje.

Bez potenia by sa telo veľmi rýchlo prehrialo, čo by mohlo viesť až k smrti – takže potenie je dobré a hoci je občas nežiadúce a nepríjemné, naše telo vie, čo potrebuje pre správne fungovanie.

Najčastejšie sa ľudia potia počas fyzickej aktivity, vo vysokých teplotách. Určite si sa už niekde stretla s tzv. studeným potom, ktorý však už s termoreguláciou nemá nič spoločné.

V skutočnosti pot s odstraňovaním toxínov veľmi nesúvisí – a ak sa ti pomocou potu nejaké škodlivé látky podarí odstrániť, bude to pravdepodobne malé a zanedbateľné množstvo. O detoxikáciu sa tvoje telo postará inými procesmi, najmä prostredníctvom pečeneobličiek. Ale pot? Moc naozaj nie, takže „vypotenú vodu“ radšej šetri pre obličky a dbaj na svoj pitný režim.

  1. Zlepšuje flexibilitu

A skutočne, výsledky jednej štúdie ukazujú, že teplo je prospešné pri zlepšovaní flexibility svalov a väzov a môže prispieť k zníženiu športových zranení.

To, či to skutočne potrebuješ je druhá vec.

  1. Prispieva k chudnutiu

S chudnutím ti taktiež môže pomôcť. Nebude to však vôbec nič zázračné a tiež to nie je efektívnejšie ako obyčajná joga – aj keď sa to tak môže zdať, lebo ti môže prudšie klesnúť váha.

To výraznejšie schudnutie však nebude vďaka odbúranému tuku, ale skôr kvôli väčšej strate vody, keďže sa budeš počas aktivity vo vyšších teplotách viac potiť. Taktiež môžeš spáliť viac kalórii, pretože tvoje telo bude musieť míňať viac energie na potrebné ochladzovanie organizmu. Stojí to za to?

Rovnica na chudnutie je jednoduchá:

PRÍJEM < VÝDAJ = CHUDNUTIE

Hýbať sa teda môžeš akýmkoľvek spôsobom, môžeš taktiež vyskúšať mnoho nezmyselných diét, ale ak bude tvoj príjem väčší ako výdaj, jednoducho neschudneš.

HYC joga teda nemá žiadny významný vplyv na chudnutie.

  1. Znižuje stres a zlepšuje celkovú psychickú pohodu

O joge vo všeobecnosti je známe, že pomáha pri zlepšovaní celkovej vnútornej pohody a často sa odporúča ľuďom, ktorí sa trápia s úzkosťami či nadmerným stresom, čo potvrdila aj táto štúdia. Spojené to môže byť aj s dýchaním, keďže už vieme, aké skvelé účinky majú dychové cvičenia na stres.

HYC joga má údajne ešte lepší vplyv na stres a psychickú pohodu ako obyčajná joga a to práve vďaka teplu. Vplyv tepla na znižovanie stresu je však nejasný.

Pomôže ti teda HYC joga so stresom, úzkosťami a zlou náladou? Áno. Hrá tam teplo významnú rolu? Asi moc nie. V každom prípade, pri tomto bode nemáš čo stratiť.

Má to malý háčik: temná stránka HYC jogy

Počas vykonávanie jednej štúdie o možných benefitoch hot jogy boli hlásané aj rôzne vedľajšie účinky. Najčastejšie z nich boli: závrate (60%), točenie hlavy (61%), nevoľnosť (35%) a dehydratácia (34%).

Za tieto účinky môže pravdepodobne vyčerpanie z tepla. To nastane vtedy, keď sa vystavíš tak veľkému teplu, že to tvoje telo nebude stíhať regulovať – ochladzovať sa. Teplotu tela má na starosti hypotalamus, ktorý sa vplyvom veľkého a dlhotrvajúceho tepla môže zblázniť a nezvládne svoju úlohu.

Aby si čo najviac znížila riziko, ktoré so sebou HYC joga prináša, dbaj na dostatok tekutín pred, počas a aj po tréningu. Takto sa najlepšie vyhneš dehydratácii.

Alebo ju jednoducho nerob…

HYC joga pre teba nie je vôbec vhodná, ak…

si tehotná

…máš srdcové choroby

…máš cukrovku

…si citlivá na teplo

…si podvyživená alebo trpíš anorexiou

A samozrejme, ak už ju náhodou predsa len pôjdeš vyskúšať, odíď z miestnosti hneď, ako sa ti začne točiť hlava, príde ti zle a budeš mať nutkanie na zvracanie. Ideálne to pred cvičením prekonzultuj s lekárom.

Slovíčko na záver

HYC joga je forma jogy, ktorá sa vykonáva pri vysokých teplotách a vlhkosti. Môže ti pomôcť s flexibilitou, pomôže ti spáliť pár kalórií a podobne ako akákoľvek iná forma jogy, ti pomôže s reguláciou stresu a znížením symptómov úzkostí.

Na druhú stranu sa pri nej môžeš vystaviť veľkému riziku prehriatia. A tak sa pýtame, stojí to skutočne za to?

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať