Úvod » Blog » Hypovitaminóza: máš nedostatok vitamínu?

Hypovitaminóza: máš nedostatok vitamínu?

Viktória Janáčková
hypovitaminóza

Hypovitaminóza je stav, kedy máš nedostatok vitamínov v tele. Vitamíny patria medzi mikroživiny a potrebujeme ich v pomerne malých množstvách, no napriek tomu sú kľúčové pre celkové zdravie nášho organizmu.

V tomto článku sa dozvieš:

  • čo sú vitamíny, prečo ich potrebujeme a ich základné rozdelenie,
  • ako a prečo hypovitaminóza vzniká,
  • kto má vyššie riziko vzniku hypovitaminózy,
  • čo robiť s hypovitaminózou?

Vitamíny: mikroživiny potrebné pre správne fungovanie tela

Vitamíny sú organické látky, ktoré potrebujeme prijímať prostredníctvom stravy alebo doplnkov. Telo si ich totiž nedokáže vytvoriť v dostatočnom množstvo.

Vitamíny delíme do dvoch skupín:

  • rozpustné v tukoch,
  • rozpustné vo vode.

Vitamíny rozpustné v tukoch sú vitamíny A, D, E a K (zapamätáš si to podľa pomôcky „DEKA“). Tieto vitamíny sú skladované v tukových tkanivách a ich prebytok sa môže hromadiť v tele, čo môže viesť k problémom s prebytkom vitamínu.

Vitamíny rozpustné vo vode sú vitamíny skupiny B a vitamín C. Tieto vitamíny sa v tele neukladajú a ich prebytok sa vylučuje močom (preto sa nepredávkuješ vitamínom C – najhoršie, čo sa ti môže stať je, že budeš častejšie chodiť na toaletu).

Načo sú nám jednotlivé vitamíny a aké sú ich potravinové zdroje?

Zhrnieme si niektoré zo základných vitamínov, aby si mala prehľad, ako to celé je.

  • A: dôležitý pre zrak, rast a vývoj, zdravie kože a slizníc, imunitnú funkciu (mrkva, sladké zemiaky, tekvica, špenát, brokolica, pečeň).
  • C: dôležitý pre tvorbu kolagénu, imunitnú funkciu, zdravie zubov a ďasien, absorpciu železa, ochranu pred oxidačným stresom (citrusové ovocie, paprika, brokolica, jahody, melón, kiwi).
  • D: dôležitý pre zdravie kostí, imunitnú funkciu, reguláciu hladiny vápnika a fosforu v tele (losos, makrela, žĺtok vajec, mlieko, cereálie a hlavne pobyt na slnečnom žiarení).
  • E: dôležitý ako antioxidant, chráni bunky pred poškodením, podporuje imunitnú funkciu, zlepšuje krvný obeh (orechy, semená, rastlinné oleje, špenát, avokádo).
  • K: dôležitý pre zrážanie krvi a rast kostí (listová zelenina, ako špenát, kel, brokolica, kapusta, repa, červené mäso)
  • Vitamíny skupiny B: vitamínov skupiny B je mnoho, no vo všeobecnosti sa starajú o správne fungovanie nervového či hormonálneho systému, imunity, metabolizmu jednotlivých makroživín a mnoho ďalšieho (mliečne výrobky, orechy, mäso, fazuľa, špenát, zemiaky, banány…)
hypovitaminóza, Hypovitaminóza: máš nedostatok vitamínu?

Image by Freepik

Hypovitaminóza: ako a prečo vzniká?

Hypovitaminóza môže vznikať z rôznych dôvodov. Jedným z nich môže byť nedostatočný príjem vitamínov z potravy. To sa ťa môže týkať napríklad vtedy, ak neješ dostatok zeleniny čo ovocia, nestravuješ sa vyvážene či si dlhodobo v príliš drastickej diéte.

Ďalším faktorom môže byť narušenie trávenia a vstrebávania vitamínov z potravy, ktoré môže byť spôsobené ochoreniami tráviaceho systému alebo užívaním niektorých liekov.

Môže sa ťa to týkať aj vtedy, keď ťa trápi napríklad hnačka.

Taktiež môže vznikať v dôsledku zvýšenej potreby niektorých vitamínov v dôsledku nejakého ochorenia.

Prečo je hypovitaminóza nebezpečná?

Hypovitaminoza môže byť veľmi nebezpečná pre zdravie, pretože môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy až ohrozenie života.

Niektoré vitamíny sú kľúčové pre správne fungovanie imunitného systému, takže nedostatok vitamínov môže spôsobiť zhoršenie obranyschopnosti tela proti infekciám a chorobám.

Ďalšie vitamíny sú nevyhnutné pre správnu funkciu svalov, nervového systému a kostí. Nedostatok vitamínu D môže spôsobiť oslabenie kostí a rachotu, zatiaľ čo nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť anémiu a poškodenie nervového systému.

Ako vidíš, nedá sa presne určiť, aký následok by hypovitaminóza mohla mať priamo u teba, pretože to závisí od chýbajúceho vitamínu. V každom prípade je to nebezpečný stav, ktorý by sa nemal podceniť.

Ak máš podozrenie, že sa hypovitaminóza týka aj teba, čo najskôr navštív lekára.

Kto má vyššie riziko vzniku hypovitaminózy?

Niektoré skupiny ľudí sú majú vyššie riziko vzniku hypovitaminózy. Patria sem:

  1. Deti a adolescenti – počas rastu a vývoja má náš organizmus vyššie potreby a nároky na vitamíny či minerály.
  2. Tehotné a dojčiace ženy – aby tehotenstvo prebehlo bez problémov a dieťatko dostalo všetko, čo potrebuje (vrátane tvorby mlieka po pôrode), je potrebné telu dodať viac niektorých látok (poraď sa s lekárom).
  3. Starší ľudia – s vekom sa môže zhoršovať vstrebávanie vitamínov a minerálov v tráviacom trakte a môže klesať aj chuť do jedla, čo môže viesť k podvýžive.
  4. Športovci,
  5. pri zotavovaní sa po chorobách alebo úrazoch,
  6. vegetariáni a vegáni, ktorí nemusia mať dostatok vitamínu B12,
  7. osoby so závažnou cukrovkou, ktorá môže mať vplyv na vstrebávanie vitamínov a minerálov.

Ak máš akékoľvek podozrenie na zdravotný problém, prekonzultuj svoj stav s lekárom. Ten ti bude vedieť poradiť presne, čo s tým.

Najlepší liek je prevencia: takto sa vyhneš hypovitaminóze

  1. Denne zjedz 300-600 g zeleniny a ovocia.
  2. Aspoň 1-2x týždenne konzumuj mastné ryby.
  3. Daj si pozor na dostatok vlákniny v strave.
  4.  Podpor zdravie svojho mikrobiómu.
  5. Ak si vegetariánka alebo vegánka, zváž suplementáciu vitamínu B12.

Ak svojmu telu dopraješ všetko, čo potrebuje a budeš dodržiavať zdravotné odporúčania, s najvyššou pravdepodobnosťou sa hypovitaminóze vyhneš. Čítaj preto naše články a vzdelávaj sa ohľadom výživy a pohybu, lebo zdravie je to najdôležitejšie, čo v živote môžeš mať.

Mohlo by ťa zaujímať:

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať