Úvod » Blog » Joga pre deti: inšpiruj svoje dieťa už od malička

Joga pre deti: inšpiruj svoje dieťa už od malička

Veronika Chlebovcová

Jogu pre dospelých určite poznáš. Jedná sa o staroveké indické učenie a cvičenie, ktoré sa spopularizovalo po svete na začiatku 20. storočia.

Milióny ľudí jej podľahli nielen vďaka zdravotným, ale aj duchovným benefitom. Joga je niečo ako zenová meditácia v pohybe. Cvičí sa v pozíciách, ktoré nazývame asány.

Joga pre deti? V čom je iná?

Poznáme mnoho druhov jogy, od tehotenskej až po tú pre deti.

Joga pre deti sa líši od všetkých typov jogy pre dospelých. Musí totiž spĺňať niekoľko kritérií:
 1. Zábava je základ– deti sú aktívne a ich pozornosť býva limitovaná. Podľa vedcov, koncentrácia u 4 až 5 ročných detí sa pohybuje niekde medzi 5 až 20 minútami. S každým rokom veku môžeme k tomu číslu pridať 1 alebo 2 minúty. Preto aj joga pre deti musí byť dieťaťu podaná zábavnou formou, napríklad asány s menami zvieratiek (pozícia plameniak, kde dieťa stojí na jednej nohe).
 2. Kľúč je v jednoduchosti– malé deti ešte nemajú poriadne vyvinutú koordináciu, preto sú pre ne ťažšie pozície nedosiahnuteľné. Detská joga nesie v sebe jednoduché a ľahko zapamätateľné prvky.
 3. Musí byť precvičovaná certifikovaným učiteľom – ako si aj ty – dospeláčka starostlivo vyberáš svojho trénera, pri detskej joge musíš byť ešte viac obozretná. Svoje dieťa pošli len tam, kde je učiteľ jogy špeciálne certifikovaný, a jogové štúdio je vybavené pre deti. To znamená, že sú tam veselé farby, ale hlavne tam je zaručená 100% bezpečnosť.
 4. Dieťa by si malo jogu obľúbiť – iste, 5 ročné dieťa vie ťažko určiť, aký typ športu je preň najlepší, preto za neho vyberajú rodičia. Ak si dieťa po prvej lekcii jogu nezamiluje, môžeš mu dať ešte jednu šancu. Možno ho to začne baviť. Ak však dieťa plače a tento typ cvičenia mu nevonia, netreba ho nútiť, ale radšej skúsiť niečo iné.

Od akého veku môže dieťa začať cvičiť jogu?

Je lepšie, ak si dieťa vytvorí vzťah k akémukoľvek športu čím skôr. Odborníci z oblasti jogy sa zhodli, že dieťa môže jogu začať cvičiť pod dohľadom už vo veku 4 rokov. V tomto veku už dokáže kontrolovať koordináciu svojho tela.

Avšak, ak je doma niektorí z rodičov skúsený jogín, bábätko ho môže pozorovať, a už obdobia niekoľkých mesiacov môže začať praktizovať Nada jogu.

joga pre deti, Joga pre deti: inšpiruj svoje dieťa už od malička

Čo je Nada joga?

Nada joga nie je len cvičenie, je to starobylý indický systém, ktorý v sebe zahŕňa cvičenie, filozofiu a medicínu. V zjednodušenej podstate sa pracuje s dychom, vibráciami a zvukmi.

Tiché vibrácie ako mantry, či zvuky a hudba pomáhajú zharmonizovať telo a dušu.

Pre dieťatko to môže byť prvý kontakt s jogou, a zároveň spôsob ako začať pracovať s dychom.

S bábätkom môžeš meditovať, a predýchavať jednotlivé mantry, takže sa aj ono naladí na tvoj dych. Alebo mu môžeš pustiť relaxačnú hudbu.

Aké benefity dieťaťu poskytne cvičenie jogy:

Joga pre deti poskytuje neskutočné množstvo zdravotných benefitov. Vedela si že…?

 • Joga dieťa ukľudní – iste to pozná každá mama. Deti bývajú často krát mrzuté, a je jedno či je to z boľavých zubov, alebo sa jedná o hormonálne výkyvy. Cvičenie jogy pomôže dieťaťu manažovať tieto stavy. Je mnoho štúdií, ktoré preukazujú, že aj hyperaktívnym deťom s ADHD poruchou dokáže cvičenie jogy priniesť úľavu v podobe uvoľnenej mysle.
 • Joga dieťaťu zlepší spánok – dieťa sa naučí pracovať s dychom, čo je veľká výhoda aj pri zaspávaní. Zrelaxovaná myseľ a unavené telo, sú najlepšími priateľmi spánku. Každá mama sa nám neskôr poďakuje :-).
 • Joga zlepší dieťaťu fyzickú flexibilitu – čo neskôr využije aj pri iných športoch. Táto získaná flexibilita potom predchádza zraneniam napríklad pri hrách.
 • Vďaka joge sa dieťaťu vycibrí aj jemná motorika a koordinácia
 • Výrazne sa zlepší aj pamäť a koncentrácia – čo je skvelý základ pre dieťa do školy.

Dieťa si bude viac veriť a stúpne mu sebavedomie – ak máš doma malého introverta, joga pre deti bude pre neho tým pravým športom.

Joga pomôže dieťaťu zjednotiť telo a myseľ – a to je niečo, čo často ani my dospelí nezvládame. Vyrovnané a spokojné dieťa je snom každej mamy, a práve cvičenie jogy mu k tomu môže dopomôcť.

Dieťa bude mať rovný postoj a správne držanie tela – vedela si, že cvičenie jogy v detskom veku pomáha predchádzať skolióze?

joga pre deti, Joga pre deti: inšpiruj svoje dieťa už od malička

Ako často by malo dieťa cvičiť jogu?

Ak sa bavíme o najmladšej vekovej kategórii 4 až 5 rokov, úplne postačí ak dieťaťu jogu predstavíme raz, dvakrát do týždňa. Na začiatok bude stačiť aj 10 minút.

S pribúdajúcim vekom už môžeš minúty pridávať. 7 až 10 ročné deti už zvládnu aj cvičenie 3x do týždňa po dobu 15 minút.

Od 10 rokov veku dieťaťa mu môžeš dopriať lekcie jogy v trvaní aj 20 minút.

Na čo netreba zabudnúť?

 1. Ako sme si už povedali, dieťa netreba v žiadnom prípade nútiť.
 2. Nezabudni na karimatku s veselým motívom, na ktorej bude dieťa baviť cvičiť.
 3. Oblečenie na jogu pre deti by malo byť priedušné a pohodlné.
 4. Nájdi si kvalitné jogové štúdio, kde majú s precvičovaním jogy pre deti bohaté skúsenosti.
 5. Dieťa by pred lekciou jogy nemalo byť plné, ale ani hladné. Stačí mu malý snack v podobe ovocia. Nezabudni na hydratáciu.
Záver

Joga pre deti je vynikajúci šport, a zároveň metóda ako si zjednotiť telo a myseľ. Dieťa sa okrem iného naučí správnemu dýchaniu. Všetky benefity získané cvičením jogy využije pri ďalších športoch alebo v škole. Zmiznú aj problémy so zaspávaním alebo koncentráciou. Väčšinou deti, ktoré majú skúsenosti s jogou od detstva, majú tendenciu v nej pokračovať aj počas života. Skrátka, už od malička si vybudujú zdravé návyky.

Skúšali tvoje deti jogu? Ak nie, čo na to hovoríš? Podeľ sa s nami o názor 🙂

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať