Úvod » Blog » Zdravie » Kefír – náš nedocenený poklad pre zdravie

Kefír – náš nedocenený poklad pre zdravie

Petra Ondrašáková
kefir zdravie

Kefír patrí medzi naše produkty, ktoré ľahko dostať vo všetkých obchodoch, no nedostáva sa mu toľko slávy, koľko by si zaslúžil. Častokrát ho zatienia rôzne superpotraviny, ktoré sú predražené, privezené a zabúdame na naše domáce poklady (ako je napríklad aj pohánka, o ktorej zdravotných benefitoch si prečítaš sem).

Kefír patrí medzi mliečne výrobky a má jeden z najväčších zastúpení probiotík z potravín na svete. Jeho história siaha na Kaukaz a vďaka nemu sa vraj obyvatelia dožívali vysokého veku.

Čo vlastne kefír je?

kefír, Kefír – náš nedocenený poklad pre zdravieIde o mliečny nápoj, ktorý je podobný jogurtu. Pripravuje sa pridávaním baktérii a kvasinkových kultúr do mlieka. Tie sa potom živia cukrami v mlieku, vďaka čomu sú schopné rozmnožovať sa a tak vzniká kvasený nápoj – v tomto prípade kefír.

Charakteristický je svojou kyslou, možno mierne štipľavou chuťou a konzistenciou pripomína riedky jogurt.

Je skvelým zdrojom vitamínov skupiny B a taktiež vitamínov A, C a K. Ozaj, počula si už o vitamínoch na chudnutie? Ak nie, naprav to kliknutím sem.

Obsahuje aj magnézium, ktoré ti pomôže zatočiť s únavou a stresom – pre viac podrobností klikni sem. Samozrejme treba spomenúť aj vápnik a draslík, čo sú ďalšie veľmi dôležité minerály, ktoré sa starajú o zdravie celého organizmu.

Prečo sa kefír oplatí zaradiť do jedálnička častejšie?

Kefír pomáha s tráviacimi ťažkosťami

Vďaka probiotikám pomáha obnovovať črevnú mikroflóru v črevách a uľavuje tak napríklad pri hnačke, no je tiež vhodnou pomocou pri vredoch či syndróme dráždivého čreva.

Je bohatým zdrojom probiotík

Ide o lepší zdroj probiotík, než dokonca jogurty. A že čo sú probiotiká?

Mikrobiom si môžeš predstaviť ako také označenie spoločenstva, ktoré tvoria probiotiká, čo sú prospešné baktérie, huby, kvasinky a pod. Neľakaj sa, pre správne fungovanie tela sú tieto drobné potvorky veľmi dôležité. Takýchto spoločenstiev je viacero – črevný mikrobiom, vaginálny mikrobiom…

Zdravý a správne fungujúci mikrobiom má tie „dobré“ a „zlé“ baktérie v takom pomere, aby prospešné „zvieratká“ prevažovali nad tými škodlivými a tým zabezpečili zdravie celému telu.

Zdravý črevný mikrobiom napr. pomáha zlepšovať vstrebateľnosť živín, zmierňuje nakovanie a plynatosť, pomáha imunite a pod.

Kefír bsahuje okolo 30 kmeňov prospešných baktérií a kvasiniek.

Kefír pomáha zlepšovať zdravie kostí

kefír, Kefír – náš nedocenený poklad pre zdravieOsteoporóza, ktorá postihuje najmä staršie ženy, je rizikovým faktorom pri tvorbe zlomenín. Čím človek viac starne, tým sa hustota kostí znižuje a tie sa stávajú náchylnejšími na zlomeniny. Kefír pomáha doplniť vápnik, ktorý je najefektívnejšou pomocou pre dobré zdravie kostí a spomaľuje rozvoj osteoporózy.

Okrem toho je dobrým zdrojom vitamínu K2, ktorý pomáha znižovať riziko vzniku zlomenín.

Pomáha alergikom

Niektoré alergie sú prepojené so zápalovými procesmi v tele. V štúdií bolo zistené, že pravidelná konzumácia kefíru potláča zápalové reakcie spojené s alergiou aj astmou.

Je vhodný pri chudnutí

Tento nápoj je veľmi odporúčaný aj pri chudnutí. Nemá veľa kalórií a môžete ho použiť ako rýchlu a zdravú desiatu.

Kefír je veľmi prospešný pre imunitu

Vďaka obsahu niekoľkých látok (ako biotín či probiotiká), je vhodnou potravinou, ak chceš posilniť imunitu (viac o posilnení imunity si môžeš prečítať v tomto článku). Okrem toho obsahuje polysacharid kefíran, ktorý ma antimikróbne účinky.

Kontroluje hlaidnu cukru v krvi

To sa hodí skutočne každému, ale dvojnásobne to platí pre ľudí s cukrovkou či s obezitou.

Tak čo, presvedčili ťa tieto priaznivé účinky kefíru na jeho pravidelné pitie? 🙂

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať