Úvod » Blog » Zdravie » Kvasinkové pivo: Prečo ho piť alebo nepiť?

Kvasinkové pivo: Prečo ho piť alebo nepiť?

Viktória Janáčková
kvasinkové pivo

Kvasinkové pivo je veľmi obľúbený alkoholický nápoj. Veľa ľudí ho považuje za prázdne kalórie a prvé, čo si predstavia, je „pivné brucho“. Obsahuje však aj množstvo vitamínov a minerálov: draslík, vápnik, železo, zinok a vitamíny skupiny B a to práve vďaka tomu, že sa vyrába z obilnín a chmeľu.

Napriek tomu to neznamená, že by si teraz mala začať piť pivo na litre. Aj keď zloženie piva môže vyzerať pekne, s ovocím a zeleninou sa nemôže ani porovnávať, a ak by sa im chcelo vyrovnať, musela by si ho piť naozaj veľa. A hoci má množstvo skvelých účinkov,  nie je odporúčané to s ním preháňať. Netreba zabúdať, že alkohol je stále jed.

V tomto článku sa pozrieme na proces varenia piva, aké látky v pive nájdeme a hlavne, aké sú jeho pozitívne a aj negatívne účinky.

Kvasinkové pivo: čo sú kvasinky?

Názov kvasinky vznikol od slova kvasiť (slovenčína), levare (dvíhať – latinčina) a yeasts (penenie, angličtina). Sú veľmi dôležité pri výrobe alkoholických nápojov. Vďačíme im za výraznú arómu a chuť.

Kvasinky sú jednobunkové organizmy patriace medzi huby. Ľudia ich už dlhé roky využívajú pri výrobe piva, vína a chleba: proces výroby je založený na rozmnožovaní kvasiniek a premene cukru na alkohol a oxid uhličitý. Dokonca aj pri výrobe chleba sa vytvorí malé množstvo alkoholu, ktoré sa však pri pečení odparí.

Sú bohaté na dobre stráviteľné bielkoviny (40%), cukry a pivovarské kvasinky sú špeciálne aj obsahom komplexu vitamínu B.

Pivné kvasinky

Kvasinka pivná je druh kvasinky, ktorý sa využíva konkrétne na výrobu piva a pekárenských kvasníc. Využíva sa aj pri liečbe nervových ochorení, pri kožných chorobách, poruchách tráviaceho traktu a pečene.

kvasinkové pivo, Kvasinkové pivo: Prečo ho piť alebo nepiť?

Ako prebieha výroba kvasinkového piva?

Proces varenia piva pozostáva z viacerých krokov. Tie hlavné sú: sladovanie, miešanie, varenie a kvasenie.

SLADOVANIE

Sladovanie je premena jačmeňa na zelený slad, ktorý sa potom môže konzervovať sušením. Skladá sa z viacerých procesov. Najskôr sa počas máčania pridá zrno do kade s vodou pri teplote 12-15°C na 40-50 hodín. Počas tohto času obilie nasáva vodu a tým sa zvyšuje jeho objem a vlhkosť.

Nasleduje klíčenie, kedy sa zrno rozprestiera v klíčiacej miestnosti asi 5 dní. Poslednou časťou je sušenie sladu v peci pri veľmi vysokej teplote. Po ukončení sušenia bude slad rozomletý a rozdrvený, aby sa rozlomili jadrá s vysokým obsahom cukrov.

MIEŠANIE

Počas miešania dochádza k premene škrobu na cukry pomocou rôznych enzýmov. Vďaka týmto cukrom môže neskôr prebiehať kvasenie.

Mleté zrno sa zmieša s horúcou vodou vo veľkej nádobe. Vytvorí sa „cereálna kaša“. Počas toho enzýmy – prirodzene sa vyskytujúce v slade – začnú premieňať škroby v zrne na jednoduché cukry. Tento proces sa nazýva sacharifikácia, ktorá prebieha pri teplote medzi 60-70°C.

Vzniká tak „sladina“ bohatá na cukor, ktorá sa potom prefiltruje cez dno kaše. Do zŕn je potom možne pridať viac vody, aby sa extrahovali ďalšie cukry.

VARENIE

Sladina sa následne dá do veľkej nádrže, kde sa varí s chmeľom, prípadne s inými prísadami (bylinky, cukry). Dochádza tu k mnohým zložitých chemickým reakciám, ktorými sa dá ovplyvniť výsledná chuť, farba a aróma piva.

Zastaví sa tu aktivita enzýmov a dôjde k vyzrážaniu bielkovín a zahusteniu sladiny. Chmeľ dodá pivu chuť a horkosť. Na konci varu sa sladina začne usadzovať.

Sladina je potom rýchlo ochladená na teplotu, pri ktorej je možné pridať kvasinky, ktoré nemôžu rásť pri teplotách nad 60 °C. Ak teplota prekročí túto hodnotu, začnú umierať.

Potom ide sladina do fermentačnej nádoby.

KVASENIE

Vybraný druh kvasiniek sa pridá do fermentačnej nádrže a tým sa začne fermentačný proces (kvasenie). Cukry sa premenia na alkohol, oxid uhličitý a vedľajšie produkty.

Po ukončení kvasenia môže pivovar natankovať pivo do tanku, ktorý sa nazýva kondicionér. Kondicionovanie piva je proces, pri ktorom pivo starne a zdokonaľuje sa chuť. Po týždňoch až mesiacoch môže byť pivo nasýtené oxidom uhličitým a pripravené na plnenie do fliaš alebo suda.

Proces varenia piva je omnoho komplikovanejší, ako si sa práve dočítala. Pre tento článok ti úplne stačia tieto základné znalosti, prípadne si môžeš podrobnejší postup nájsť na internete.

kvasinkové pivo, Kvasinkové pivo: Prečo ho piť alebo nepiť?

Kvasinkové pivo: čo v ňom nájdeme?

Na výrobu piva potrebuješ štyri základné zložky: chmeľ, droždie, obilniny a vodu.

CHMEĽ

Chmeľ sú kvety alebo šišky rastliny nazývanej Humulus lupulus. Patrí do čeľade konopovité – je príbuzným s konope. Je to veľmi odolná rastlina a pestuje sa po celom svete, no najväčších producentov nájdeme v Amerike.

Chmeľ obsahuje kyseliny a éterické oleje, ktoré dodávajú pivu špecifickú chuť, horkosť a čerstvosť a tiež pomáha udržať penu. Pridáva sa vo fáza varenia, pretože na uvoľnenie kyselín je potrebná vyššia teplota a trvá to približne hodinu.

To, ako a koľko chmeľu treba použiť a dokonca aj načasovanie pridania, závisí od druhu piva.

Chmeľ obsahuje dokonca aj triesloviny, vitamín C, žlté farbivo, horčiny a fytoncídy.

DROŽDIE

Droždie, alebo pivovarské kvasnice, sú prísady s horkou chuťou. Sú bohatým zdrojom chrómu, ktorý pomáha udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi. Tiež v ňom nájdeme bielkoviny, selén, draslík, železo, zinok, horčík a množstvo vitamínov skupiny B (tiamín, riboflavín, niacín, biotín…)

Pivovarské kvasnice sa považujú za probiotické a používajú sa na podporu trávenia.

OBILNÉ ZRNÁ

Obilniny sú semená alebo zrná trávy, ktoré pozostávajú z klíčkov, endospermu a otrúb. Patrí sem napríklad najznámejší v súvislosti s pivom: jačmeň.

Obilniny sa pestujú v obrovských množstvách a vo väčšine rozvojových krajín sú dôležitou súčasťou každodennej stravy. Môžu rásť aj v nepriaznivých podmienkach.

Sú dôležitým zdrojom bielkovín, sacharidov, vlákniny, železa, komplexu vitamínov B, vitamínu E a ďalších stopových prvkov biogénnych minerálov.

Rozpustné otruby v obilninách sú užitočné pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi a aj pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb. Tiež pomáhajú predchádzať rakovine, zápche, poruchám hrubého čreva a vysokej hladine cukru v krvi.

kvasinkové pivo, Kvasinkové pivo: Prečo ho piť alebo nepiť?

Kvasinkové pivo a jeho vplyv na zdravie: pozitívne účinky

Konzumácia piva v rozumnom množstve môže byť spojená s množstvom výhod:

ZDRAVÝ KARDIOVASKULÁRNY SYSTÉM

Zdá sa, že pitie alkoholických nápojov, vrátane piva, znižuje riziko vzniku srdcových chorôb. Mierne užívanie alkoholu (jeden až dva nápoje denne) znižuje riziko srdcových chorôb, aterosklerózy (kôrnatenie ciev) a srdcového infarktu v porovnaní s tými, čo alkohol nepijú,  približne o 30% až 50%. (1)

Mierny príjem piva tiež môže zlepšiť antioxidačné vlastnosti a znížiť hladiny cholesterolu. (2)

Netreba zabúdať na to, že nadmerná konzumácia alkoholu môže zvýšiť riziko srdcových chorôb. (3)

HLADINA CUKRU V KRVI

Ľahký príjem alkoholu môže zlepšiť hladinu cukru v krvi, čo je problém pre veľa ľudí s cukrovkou. Znižuje tiež inzulínovú rezistenciu, ktorá stojí za vznikom cukrovky 2. typu.

Nadmerné pitie alkoholu môže výrazne zvýšiť riziko vzniku cukrovky. (4, 5)

ZACHOVANIE KOGNITÍVNYCH FUNKCII POČAS STARNUTIA

Zdá sa, že starší muži, ktorí v minulosti pravidelne v rozumnom množstve prijímali alkohol, si zachovali lepšie všeobecné myslenie. Taktiež to znížilo riziko vzniku demencie a Alzheimerovej choroby. (6)

POSILNENIE KOSTÍ

Mierne množstvo piva môže pomôcť posilniť kosti u mužov a žien po menopauze vďaka vysokému obsahu kremíka, ktorý je dôležitý pre rast a vývoj kostí a spojivového tkaniva a tak pomáha znižovať riziko osteoporózy (rednutie kostí). (7)

Temná stránka kvasinkového piva: aké sú riziká?

Napriek tomu, že kvasinkové pivo prináša množstvo pozitívnych účinkov, nemalo by zastupovať veľké percento tvojho príjmu. Netreba zabúdať, že je to stále alkoholický nápoj a alkohol je pre naše telo jed.

Mnohokrát človek siahne po pive len zo zvyku, keď príde unavený z práce, sadne si pred televízor ideálne k futbalu a otvorí plechovku svojho obľúbeného piva. Ľahko si tak vytvorí zlé návyky, ktorých sa bude ťažko zbavovať. Ak ti chýba chuť piva, siahni radšej po nealkoholickej variante. Napríklad aj červené víno môžeš nájsť bez alkoholu.

Pri konzumácii piva zváž nasledujúce riziká, ktoré sú potvrdené pri nadmernej konzumácii:

VZNIK ZÁVISLOSTI

Každý alkoholický nápoj má potenciál vytvoriť na ňom závislosť. Je to návyková látka a hlavne ľudia, ktorý majú v rodine históriu alkoholizmu by mali byť opatrní, ale vytvoriť sa môže u hocikoho z rôznych dôvodov.

KRATŠÍ ŽIVOT

Pitie alkoholu znižuje dĺžku života aj o niekoľko rokov. To je spojené hlavne s tým, že zvyšuje riziko vzniku rôznych ochorení a poškodení, ako napríklad stukovatenie a cirhóza pečene, ochorenia kardiovaskulárneho systému a dokonca vznik rakoviny.

PRIBERANIE

Kvasinkové pivo je plné kalórii, takže jeho pravidelná konzumácia môže výrazne zvýšiť tvoj kalorický príjem a to vedie k naberaniu hmotnosti. Pivo dokonca zapríčiňuje zväčšovanie obvodu pása, čo určite poznáš pod pojmom „pivné bruško“.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať