Kedy je lepšie podporiť imunitný systém, ako počas zimy? Zimné obdobie je charakteristické zvýšenou náchylnosťou na ochorenia, časté sú chrípky, kašeľ, bolesti hrdla či upchatý nos. Proti chorobám a patogénom nám poskytuje ochranu práve náš imunitný systém a preto je dôležité sa oň starostlivo starať a podporiť ho. Pomôžu ti na to lieky a prípravky na imunitu?
Liečivé rastliny a prípravky na imunitu: Ktoré to sú?
1. Echinacea purpurová
Nenadarmo sa hovorí, že Echinacea je kráľovná imunity. Z jej koreňa sa pripravujú rôzne extrakty, z vňate sa používa čerstvá šťava pre prípravu doplnkov stravy. Existujú mnohé vedecké štúdie, ktoré potvrdzujú účinnosť echinacey pri prevencii alebo zmiernení príznakov infekcií dýchacích ciest.
- Vieš, ako ju správne užívať? Začať by si mala čo najskôr pri nástupe prvých príznakov, avšak nie je určená na dlhodobé užívanie. Odporúča sa maximálne na 10 – 12 dní.
2. Muškát
Muškát je ďalším z tradičných rastlinných liečiv používaných na podporu imunitného systému. Ukazuje sa, že skracuje dĺžku a znižuje závažnosť príznakov u ochorení ako akútna bronchitída či nádcha. Existuje vo forme kvapiek, sirupov či tabliet.
3. Kurkuma
Kurkumu poznáš najmä ako obľúbenú koreninu v ázijskej kuchyni. No nenechaj sa oklamať, vďaka jej účinkom patrí medzi skvostné prípravky na podporu imunity. Kurkumín, hlavná zložka kurkumy, je silný antioxidant, eliminuje voľné radikály, má antiflogistické (protizápalové) účinky, zlepšuje kvalitu spánku a posilňuje obranný systém.
U kurkumy však pozor! Článok z roku 2023 publikovaný v American Journal of Medicine upozorňuje na možné poškodenie pečene spojené s užívaním kurkumy. Stále preto platí, že s ničím to netreba preháňať a treba si dať pozor na zdroje a kvalitu jednotlivých látok či doplnkov stravy.
4. Šípky
Šípky obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý je kľúčovou zložkou pre správne fungovanie imunity. Okrem neho obsahujú aj vitamín A či K, vlákninu a mnohé minerály. Užívať sa dajú vo forme čerstvého ovocia, čajov, sirupov či kapslí.
- Čaj na chrípku a prechladnutie: posilni imunitu prírodne
- Šípkový čaj bohatý na vitamín C by si mal piť každý deň
5. Ashwagandha
Ide o adaptogénnu bylinu, ktorá pomáha organizmu zvládať stres. V poslednom období narastá na popularite najmä vďaka jej schopnosti podporiť športové výkony.
Okrem toho sa udávajú aj účinky na:
- plodnosť,
- zdravie srdca,
- zníženie zápalu,
- zlepšenie pamäti a spánku,
- podpory imunitného systému.
Z nežiadúcich účinkov sa môže objaviť hnačka, nevoľnosť alebo vracanie. Veľmi zriedkavo sa v štúdiách vyskytli problémy s pečeňou. Za bezpečné užívanie sa považuje doba 3 mesiace.
6. Zázvor
Zázvor je známy najmä vo forme silných čajov, ktoré bojujú proti chrípke a nachladnutiu. Okrem toho má protizápalové vlastnosti, zlepšuje imunitu a skracuje trvanie ochorení.
7. Astragalus
Ide o bylinu z tradičnej čínskej medicíny, ktorá podporuje obranyschopnosť organizmu, zvyšuje odolnosť voči infekciám a posilňuje imunitný systém.
Rastlinné prípravky na imunitu neužívaj, ak:
- Si tehotná alebo dojčíš,
- máš menej ako 12 rokov (závisí od konkrétneho prípravku),
- máš alergiu na niektorú z rastlín,
- trpíš závažným systémovým ochorením alebo autoimunitnými poruchami,
- berieš iné lieky – vtedy sa o užívaní poraď s lekárnikom,
- sa u teba objavia hnačky, vracanie či bolesť brucha.
Prípravky na imunitu: Rady priamo z lekárne
1. Céčko, déčko a zinok
Ide o kráľovskú trojkombináciu a prvú voľbu lekárnika, keď sa povie slovo imunita. Môžeš ich užívať buď samostatne, ale existujú už aj veľmi pohodlné kapsulky, ktoré tieto tri látky obsahujú všetky.
Vitamín C
Ide o vo vode rozpustný vitamín, ktorý nie sme schopní si nasyntetizovať samy a musíme ho prijímať v strave.
- Vieš, ktoré potraviny ho obsahujú? Tak napríklad rakytník, citrusy, čierna ríbezľa, acerola, banán, žltá paprika, šípky, kel, kivi či brokolica.
V našom organizme má nezastupiteľnú úlohu. Okrem antioxidačných účinkov a schopnosti podporiť imunitný systém sa podieľa aj na:
- syntéze kolagénu – vďaka čomu napomáha zdraviu tvojich kĺbov či urýchľuje hojenie rán,
- zvyšuje absorpciu železa – čo využijú najmä ľudia trpiaci anémiami,
- podporuje syntézu neurotransmiterov a karnitínu.
Čo je však dôležité pripomenúť – mnoho ľudí si myslí, že keď sa pri príznakoch ochorenia „nadopujú“ konskými dávkami céčka, neochorejú. No to je skôr placebo efekt. Výskumy totiž ukázali, že vitamín C má skôr efekt v prevencii a pri dlhodobom, pravidelnom užívaní. Pri akútnych problémoch zvýšené dávky neznižujú pravdepodobnosť nákazy ani neskracujú dĺžku ochorenia.
Vitamín D
Vitamín D je skôr hormón ako vitamín a rozpúšťa sa, narozdiel od céčka, v tuku. Preto je aj vhodné prípravky s déčkom užívať po jedle alebo kvapkať do mlieka – zlepšíš tak jeho vstrebávanie.
Naše telo si déčko dokáže nasyntetizovať samé pri kontakte kože so slnkom. Udáva sa aspoň 10-15 min denne ožiariť tvár a predlaktia. Avšak v zime, keď je toho slniečka o niečo menej, je dobré tento vitamíno-hormón dopĺňať výživovými doplnkami.
Najznámejší účinok vitamínu D je zvyšovanie hladiny vápnika v krvi, čo má za následok zdravie našich kostí. Jeho nedostatok môže viesť k ochoreniam ako je osteoporóza, myopatia či cukrovka.
Denná dávka vitamínu D by mala byť nastavená individuálne – na základe aktuálnych hodnôt v krvi. Vo všeobecnosti sa však udáva odporúčaná denná dávka takto:
- Dospelí: 600 IU
- Dospelí nad 70 rokov: 800 IU
- Deti do 12 rokov: 400 IU
Ide však o tzv. udržiavaciu dávku, to znamená denný príjem pokiaľ sú naše hladiny v krvi v norme. Avšak pri jeho nedostatku či v zimných mesiacoch sa dávky déčka pohybujú okolo 2000 až 4000 IU denne.
Na čo si dať pri užívaní déčka pozor?
Na riziko interakcií s inými doplnkami či liekmi. Pozor na zníženie účinku déčka v kombinácii s glukokortikoidmi či fenytoinom, pri užívaní thiazidov môže dôjsť k hyperkalcémii (zvýšenému množstvu vápnika v krvi). Pokiaľ užívaš akékoľvek lieky, o dopĺňaní déčka sa poraď s lekárnikom.
Z nežiadúcich účinkov sa aj tu môže objaviť zápcha, plynatosť či kožné alergie.
Zinok
Zinok v našom organizme hrá mnoho dôležitých úloh. Ovplyvňuje replikáciu DNA a delenie buniek, je dôležitým kofaktorom mnohých enzýmov a jeho nedostatok v tele sa prejavuje vo forme poruchy imunity, môže sa objaviť vypadávanie vlasov, problémy so zrakom či pokožkou, spomalené hojenie rán.
Vplyv zinku na imunitu nie je ešte 100% vedecky dokázaný, no ukazuje sa jeho vplyv na skrátenie a zmiernenie príznakov, avšak je dôležité dodržiavať správne dávkovanie.
2. Reishi
Ide o typ huby, prezývanej aj ako „huba nesmrteľnosti“. Ide o jednu z najuznávanejších húb v tradičnej čínskej medicíne, nakoľko pomáha organizmu prispôsobiť sa na stres, podporuje celkové zdravie a posilňuje imunitný systém. Okrem antioxidačných a protizápalových vlastností sa jej pripisuje aj schopnosť zlepšenia duševného zdravia či pozitívny vplyv na reguláciu krvného tlaku. Je tiež považovaná za adaptogén – prispieva k zvýšeniu energie a celkovej vitality.
3. Betaglukány
Betaglukány sú polysacharidy, ktoré sú súčasťou stien baktérií a húb. Okrem podpory imunitného systému sa preukázali aj v liečbe vysokého tlaku, cholesterolu, zmierňujú alergické príznaky a udáva sa dokonca aj ich určitý doplnkový prínos pri liečbe rakoviny (to však neznamená, že môžeš prestať užívať chemoterapeutiká a začať sa dopovať betaglukánmi).
Ich užívanie je vhodné pri častých a opakovaných infekciách dýchacích ciest, herpesov, pred chirurgickým zákrokom či počas rekonvalescencie.
4. Probiotiká
Probiotiká sú v súčasnosti veľmi preskúmavanou oblasťou vo vedeckej sfére, pretože ich potenciál je ďaleko vyšší ako ochrana pred gastrointestinálnymi problémami pri užívaní antibiotík, ako si väčšina laikov myslí. Majú vplyv na imunitný systém, chránia náš organizmus pred infekciami, no udáva sa aj ich spojitosť s duševným zdravím, zlepšeným vstrebávaním vápnika, ovplyvnením cholesterolu a mnoho ďalšieho.
- Probiotikum ako skvelý pomocník pri chudnutí : toto si nevedela!
- Vieš, aké sú najlepšie probiotiká na tvoj žalúdok?
- Prebiotiká: v čom sa líšia od probiotík a kde ich nájdeme?
5. Kolostrum
Kolostrum je prvým mliekom, ktoré cicavce po pôrode produkujú. Oproti bežnému mlieku obsahuje omnoho menej cukru, laktózy a viac živín, vitamínov, minerálov, enzýmov a najmä imunoglobulínu G (IgG).
IgG je protilátka, ktorá má antimikrobiálne vlastnosti a hrá dôležitú rolu v podpore imunity. Okrem toho sú vhodné aj pri liečbe herpesov, zápale močových ciest, užívaní antibiotík, alergiách.
V lekárni nájdeš kolostrum kravské alebo kozie, najčastejšie v tekutej forme, no existuje aj v kapsulkách.
Prevencia je dôležitá
Okrem byliniek a doplnkov stravy na trhu nájdeš aj mnoho prípravkov, ktoré sa hodia ako prevencia ochorení. Či už ide o spreje alebo pastilky, ktoré sú schopné vytvoriť na sliznici ochrannú vrstvu, pomocou ktorej zabraňujú prichyteniu vírusov na sliznici a ich následnému šíreniu do organizmu.
Aby sme ti dali aj konkrétnu predstavu, ide napríklad o prípravky ako GripVis sprej/pastilky alebo Virostop ústny alebo nosový sprej.
Ako ešte vieme posilniť imunitu? Životný štýl je základ!
- Dostatok spánku,
- zníženie stresu,
- fyzická aktivita,
- zdravá strava,
- pitný režim a hydratácia,
- otužovanie a sauna,
- hygiena,
- očkovanie a preventívne prehliadky u lekára.
O jednotlivých bodoch spomenutých vyššie sme napísali samostatné články, preto sa im dnes nebudeme bližšie venovať, no v súvislosti s imunitou sú nemenej dôležité ako doplnky výživy. K jednotlivým článkom sa pohodlne dostaneš kliknutím na konkrétny bod.
Prípravky na imunitu: Záver
Dôležité je si uvedomiť, že prípravky na imunitu by mali byť len jednou z častí celkového zdravého štýlu. Nedávaj im väčšiu váhu, akú skutočne majú a nečakaj od nich zázraky. Pokiaľ si často chorá, máš závažné príznaky alebo tvoje ochorenie trvá dlhšiu dobu, nečakaj s návštevou lekára.