Úvod » Blog » Zdravie » Lieky na bolesť chrbta: ako ti (ne)pomôžu?

Lieky na bolesť chrbta: ako ti (ne)pomôžu?

Remedy photo created by freepik - www.freepik.com

Lieky sú v spoločnosti tak trochu démonizované a hanené rôznymi (častokrát nepravdivými) teóriami. Samozrejme, najlepšie by bolo, keby nikto z nás žiadne užívať nemusí. Samotní farmaceuti aj lekári sa zhodujú na tom, že by sa mali užívať len v naozaj opodstatnených situáciách. Avšak na druhú stranu – môžeme ďakovať, že ich máme. Niektoré choroby, ako napríklad diabetes, by bez liekov mali veľmi rýchly, nepríjemný priebeh a významne by ovplyvňovali kvalitu života pacienta. V negatívnom zmysle. Ako sú na tom lieky na bolesť chrbta? Potrebujeme ich alebo ich vieme v liečbe bolesti nahradiť?

Bolesť chrbta: prečo vzniká a ako jej môžeme predchádzať?

S bolesťou chrbta sa v priebehu života stretne väčšina z nás. Udáva sa, že v starobe ňou trpí až 80% populácie! A to už je naozaj alarmujúce číslo.

Príčina je vo väčšine prípadov (85%) nešpecifická a častokrát sa presne nevie, čo bolesť spôsobuje (môže to byť kombinácia viacerých faktorov: sedavý životný štýl, obezita a nedostatok pohybu, nesprávny matrac). Tento typ sa väčšinou lieči čisto symptomaticky – tlmením bolesti. Omnoho dôležitejšie je však pridať pohyb.

Iba 15% pacientov s bolesťou chrbta vie jej presný pôvod (osteoporóza, reumatické choroby, skolióza, nervové útlaky či zranenia).

Ako hovorí PharmDr. Marek Kajan v knihe Očami farmácie: Bolesť nie je choroba, ale symptóm. Vždy je efektívnejšie liečiť dôvod ochorenia ako jeho príznaky (symptómy). Ak vyriešime príčinu, vyriešime tým aj bolesť.

Ako jej teda vieme predchádzať?

Najdôležitejší je pohyb, cvičenie a rehabilitácia

Pri problémoch s chrbticou ti lekár väčšinou odporučí rehabilitácie, fyzioterapiu, prípadne rôzne kúpeľné liečebné programy. A je to naozaj oprávnená voľba. Pri poruchách pohybového systému si nič a nikto neporadí tak dobre ako samotný pohyb. Je veľmi dôležité spevňovať svalstvo chrbta a upraviť držanie tela.

Okrem toho je dôležité aj správne sedenie pri počítači či vhodne zvolený matrac.

Cvičenie na chrbát je jednak výbornou prevenciou bolesti, no zároveň napomáha aj pri už vzniknutých problémoch. Chceš vedieť ako na to? Pozri si naše ďalšie články, kde sa venujeme cvičeniu chrbtice:

lieky na bolesť chrbta, Lieky na bolesť chrbta: ako ti (ne)pomôžu?

https://www.freepik.com/free-photo/back-view-photo-amazing-young-sports-woman_7791562.htm#query=back%20exercise&from_query=back%20excercise&position=11&from_view=search

Nezabúdaj, že významné problémy je nutné riešiť s fyzioterapeutom alebo lekárom

Ako sme si už povedali, bolesť chrbta môže v sebe skrývať viacero príčin. Niektoré z nich môžu byť naozaj problematické (skolióza, hernia disku). Ak ťa „sekne“, vieš dôvod bolesti a nestáva sa ti to často, je možné zvoliť samoliečbu, prípadne sa poradiť s lekárnikom o vhodných symptomatických liekoch na krátke obdobie.

Ak však bolesť chrbta pretrváva dlhšie, zhoršuje sa alebo vystreľuje aj do iných častí tela a objaví sa tŕpnutie končatín – neváhaj a kontaktuj fyzioterapeuta alebo lekára. Ver nám, je to to najlepšie, čo pre seba a svoju chrbticu môžeš urobiť.

Vedela si? Bolesť chrbta môže byť aj symptómom veľmi vážnych ochorení, ako je napr. rakovina

Lieky na bolesť chrbta: kedy po nich siahnuť?

Akútna bolesť – rýchle utlmenie

Ak ťa chrbtica začala bolieť náhle a doteraz si problémy nemala, používajú sa na jej utlmenie klasické lieky proti bolesti (analgetiká) vo forme gélov, krémov, tabliet či náplastí, o ktorých si povieme viac nižšie.

Dlhodobá chronická bolesť – regenerácia chrbtice

Dlhodobá bolesť by sa nemala riešiť samoliečbou. Jediné voľnopredajné lieky na dlhodobú bolesť chrbta sú tie, ktoré obsahujú tzv. fixnú kombináciu vitamínov skupiny B. (B1, B6 a B12). Pri liekoch všeobecne je najdôležitejšia ich dávka. Dávka dokáže výrazne ovplyvniť účinok lieku. Platí to aj v tomto prípade, nakoľko tieto vitamíny sa užívajú vo veľmi vysokom dávkovaní (výrazne prekračujúcom bežné dávky vo výživových doplnkoch) a tým pôsobia proti dráždeniu nervov a regenerujú ich.

  • Na tlmenie bolesti sa dajú využiť aj rôzne hrejivé náplasti či relaxačné masáže.
lieky na bolesť chrbta, Lieky na bolesť chrbta: ako ti (ne)pomôžu?

https://www.freepik.com/free-photo/close-up-physiotherapist-working-with-patient-clinic_5218092.htm#query=back%20pain&position=1&from_view=search

Ktoré lieky na bolesť chrbta sú najvhodnejšie?

1. Paracetamol ako 1.voľba pri bolesti

Ide o účinnú látku 1.voľby pri akejkoľvek slabšej bolesti. Má minimálne nežiadúce účinky, je vhodná aj pre tehotné či deti. Aj tu je však veľmi dôležité dávkovanie a pre maximalizáciu účinku je vhodné poradiť sa o ňom s farmaceutom. Závisí totiž na hmotnosti a pre 90 kg muža určite jedna tableta stačiť nebude.

  • Paracetamol nájdeme v rôznych liečivých prípravkoch: Paralen, Panadol, Paracut, Paramax

Napriek tomu, že paracetamol je najmenej toxický liek, čo sa nežiadúcich účinkov týka, bohužiaľ na nešpecifickú bolesť chrbta až tak výrazný vplyv nemá. Ak je prítomný aj zápal, na ten paracetamol vôbec nepôsobí. (Vtedy je vhodnejšie siahnuť po NSAID).

Odporúča sa skôr na tlmenie bolesti pri ochoreniach ako je napr. osteoartróza či reumatická artritída.

 2. Nesteroidné antiflogistiká (NSAID), ktoré pôsobia aj na zápal 

NSAID sú veľmi často používané lieky na akúkoľvek bolesť. Ich názov znie strašidelne, ale poznáš ich určite aj ty. Do tejto skupiny patria účinné látky ako:

  • ibuprofen (liečivý prípravok: Ibalgin, Brufen, Ibutabs, Nurofen)
  • diclofenak (Flector, Almiral, Diclobene, Olfen, Voltaren)
  • nimesulid (Aulin, Nimesil)
  • kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Algirin, Anopyrin)

Tieto lieky pôsobia jednak proti bolesti, no zároveň znižujú zápal a horúčku.

Ľudia po nich siahajú veľmi často, pretože sú voľnopredajné a všetkým „dobre známe“, však? Takže určite budú najbezpečnejšie. Nechceme ťa strašiť, oni bezpečné naozaj sú, no treba si dávať pozor na správnu dávku a ich časté užívanie. NSAID majú pomerne veľké množstvo nežiaducich účinkov, najčastejšie spájaných so žalúdkom a krvácaním.

Pri krátkodobom užívaní sa ti samozrejme nič nestane. No bolesť chrbta je väčšinou dlhotrvajúci stav a dlhodobé užívanie týchto látok sa bez konzultácie s lekárom a monitorovaním gastrotoxicity neodporúča!

Vedela si? Často užívaný liek na bolesť chrbta je diclofenak (účinná látka nachádzajúca sa vo Flectore). Odporúčaná doba samo-užívania vo forme tabliet je 3 DNI bez konzultácie s lekárom. Napriek tomu ho niektorí ľudia užívajú pre samoliečbu chronicky aj niekoľko mesiacov!

Najmenej nežiadúcich účinkov majú lokálne formy týchto liečiv – náplaste, maste či gély. V tomto prípade si však dávaj pozor na vystavovanie sa slnku (najmä v prípade ibuprofenu či ketoprofenu).

3. Magnézium

Po slovensky horčík. (Áno, naozaj je to len latinský preklad). Ide o minerál, ktorý napomáha uvoľniť napätie v chrbtici. S výhodou ho používajú športovci aj študenti, je potrebný pre správne fungovanie nervovej, pohybovej aj obehovej sústavy. Jeho nedostatok môže byť príčinou bolestí chrbta, svalových spazmov a napätia v krížoch, hrudnej časti chrbtice či krku.

lieky na bolesť chrbta, Lieky na bolesť chrbta: ako ti (ne)pomôžu?

https://www.freepik.com/free-photo/tools-medical-drug-panel-surface-concept-space-design-table-top-view-essential-items-doctor-using-treat-care-patient-hospital-object-blue-paper_14630292.htm#query=magnesium&position=1&from_view=keyword

4. Myorelaxanciá ako skvelý pomocník pri bolesti chrbta

Myorelaxanciá uvoľňujú kŕče priečne-pruhovaných svalov a znižujú tak ich napätie. S výhodou sa používajú práve pri bolestiach chrbtice na uvoľnenie a relaxáciu svalstva.

  • Najznámejším príkladom je Dorsiflex.

5. Spazmolytikám sa naopak vyhni 

Ide o látky, ktoré narozdiel od myorelaxancií uvoľňujú hladké svalstvo orgánov. Používajú sa väčšinou do kombinácie s inými analgetikami.

  • Radíme sem napríklad známy Algifen či Analgin, no pri bolesti chrbta si na nedávaj pozor – nemajú na ňu totiž vplyv!

6. Opioidy – závislosti sa báť nemusíš

Ďalej tu máme opioidné analgetiká, pri ktorých sa väčšina ľudí v lekárni prežehná a nechce o nich ani počuť. Nikto z nás sa predsa nechce stať závislým na opioidoch, však?

Treba však podotknúť, že závislosť na tieto lieky pri bežnom užívaní odporúčaných denných dávok sa takmer nikdy nevyskytuje (asi u 1% pacientov). A sú to lieky naozaj veľmi dobre účinkujúce, ktoré nevplývajú tak negatívne na sliznicu gastrointestinálneho traktu ako NSAID.

  • Používajú sa pri silnejších bolestiach. Nie sú však voľnopredajné a pre ich užívanie je nutné navštíviť lekára. To je však plus, pretože lekár tak dokáže dohliadnuť na ich užívanie a zabráni tak problémom s nežiaducimi účinkami.

7. Antidepresíva a anxiolytiká (lieky proti úzkosti)

  • Akútna bolesť sa často spája s výskytom úzkosti, preto je možné použiť lieky, ktoré ju utlmujú.
  • Naopak, pri chronických bolestiach je charakteristický výskyt depresie.

Tieto liečivá však tiež nezoženieš bez predpisu, preto ak sa u teba vyskytnú tieto problémy, je nutné sa o nich zmieniť svojmu lekárovi.

lieky na bolesť chrbta, Lieky na bolesť chrbta: ako ti (ne)pomôžu?

https://www.freepik.com/free-photo/close-up-white-tablets-colorful-capsules_7575471.htm#query=drugs&position=0&from_view=search

8. Steroidy a steroidné injekcie

Pri veľmi silných bolestiach chrbta je možné použiť steroidné injekcie. Podávajú ich priamo zdravotníci a ich účinok nastúpi do niekoľkých dní.  Väčšinou však do 3 mesiacov odznie a bolesti sa môžu vrátiť. Aj preto je dôležitejšie riešiť príčinu, nie len symptóm.

9. Alternatívna medicína

Zmierniť bolesť chrbta môžu pomôcť aj rôzne alternatívne terapie, ako napríklad akupunktúra, chiropraxia, masáže či relaxačné techniky, joga. Netreba však zabúdať sa o nich zmieniť odborníkom, s ktorým bolesť riešiš (lekár, fyzioterapeut, farmaceut).

Bolesť chrbta výrazne obmedzuje kvalitu života a zároveň má negatívne sociálno-ekonomické dôsledky. Často vedie k dlhodobým PN-kám v práci a hlavne – nikto nechce žiť s chronickou bolesťou. Nezabúdaj preto na prevenciu, dostatočne sa hýb, snaž sa udržiavať si primeranú hmotnosť a cvič.  Lieky nezvládnu všetko a s pohybovým aparátom si (logicky) najlepšie poradí samotný pohyb. 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať