Úvod » Blog » Zdravie » McKenzie cvičenie: odhaľ s nami tajomstvá McKenzie metódy

McKenzie cvičenie: odhaľ s nami tajomstvá McKenzie metódy

Viktória Janáčková

Bolesť chrbta sa, nanešťastie, stáva stále viac a viac bežnejšou. Je to skutočne nepríjemný problém, ktorý ťa môže ovplyvňovať dennodenne, či už pri cvičení, hraní sa s dieťaťom alebo pri domácich prácach. Preto niet divu, že sa ľudia snažili vymyslieť spôsob, ako sa tejto bolesti zbaviť. McKenzie cvičenie je jedným z nich.

V niektorých prípadoch ťa bolesť chrbta trápi kvôli sedavému štýlu života. Ak pol dňa v práci presedíš za počítačom a po príchode domov sa rozvalíš na gauč a pustíš si nekonečne dlhé telenovely, nemôžeš sa čudovať, že ťa trápi chrbát.

To je však len jedna z možností a najlepšie predsa len bude, ak kontaktuješ odborníka, ktorý ťa vyšetrí. Môže to byť napríklad lekár alebo fyzioterapeut. Môžeš si však nájsť aj iného špecialistu – lekára alebo fyzioterapeuta, ktorý je vyškolený na McKenzie metódu.

McKenzie cvičenie (mechanická diagnostika a terapia – MDT) sa stala prelomom pre ľudí s bolestivou chrbticou. Je to systém diagnostiky a liečby ochorení chrbtice a pohybového aparátu končatín.

McKenzie cvičenie: ako vzniklo?

Na začiatok ťa musíme zoznámiť s Robinom McKenziem, ktorý svoje znalosti vyštudovaného fyzioterapeuta chcel využiť hlavne na liečbu problémov chrbtice. Vo svojom obore bol naozaj odborník a počas svojej kariéry získal množstvo ocenení. Bol celosvetovo uznávaný a dodnes sa označuje za historicky najlepšieho fyzioterapeuta.

Počas svojho života vydal niekoľko kníh. Môžeš si ich kúpiť aj dnes, nájdeš ich napríklad na stránke Martinus, na ktorom nájdeš aj náš skvelý Fitlaviár,  alebo môžeš pohľadať v rôznych online antikvariátoch.

Dlhoročným sledovaním svojich pacientov, u ktorých pozoroval skvelý pokrok v rehabilitácii, vyvinul sériu cvičení, ktoré sa preukázali ako najefektívnejšie pri riešení bolestí. Oficiálne ich predstavil v roku 1981 ako McKenzie metódu.

McKenzie cvičenie: ako prebieha liečba?

Na začiatok si určite musíš nájsť dobrého a kvalitného špecialistu, čo nie je nikdy ľahkou úlohou. Ak však úspešne zvládneš tento bod, zvyšok procesu už bude malina.

  1. Krok: Vyšetrenie

Keď už príde deň vyšetrenia, ako prvé budeš musieť podstúpiť pohybové testy. Neboj sa, nebude to nič náročné. Tvojou úlohou bude vykonať pár jednoduchých pohybov a zotrvať v niektorých polohách. Občas sa ťa možno spýta, ako sa v danej polohe či vykonávaní pohybu cítiš a či ťa niečo bolí. Všetko ti určí tvoj MDT terapeut, ktorý by na základe prevedenia mal byť schopný zistiť príčinu bolesti.

  1. Krok: Zaradenie do skupiny

V druhom kroku ťa MDT terapeut zaradí do jednej zo štyroch skupín:

  • Syndróm poruchy (Derangement Syndrome)

Syndróm poruchy je najčastejší. Prejavuje sa citlivosťou na určité pohyby a preferenciou na konkrétne pohybové vzorce. Pri flexii alebo extenzii sa symptómy stávajú buď centrálnejšie, alebo sú menej intenzívne.

Napr.: Pri ohýbaní a narovnávaní (flexia a extenzia) ťa bolia kríže (symptóm) len v krížoch (centrálne).

  • Dysfunkčný syndróm (Dysfunction Syndrome)

V tomto prípade je bolesť spôsobuje mechanické poškodenie tkaniva, čo sa môže stať kvôli dlhodobému zaťažovaniu alebo je to následkom jednorazového úrazu – napríklad pri náhlom trhavom pohybe alebo páde).

Prejavuje sa zhoršenou pohyblivosťou a bolesťou na konci možného rozsahu pohybu.

  • Posturálny syndróm (Postural Syndrome)

Do tejto skupiny sa dostaneš, ak máš lokálne bolesti, ktoré pretrvávajú po celý čas udržiavania určitej pozície. Ak zmeníš pozíciu, úľava zvyčajne príde okamžite.

Môžeš to poznať napríklad z toho, ak ťa bolesť trápi pri dlhom zhrbenom sedení, no odíde akonáhle sa postavíš a kúsok sa prejdeš.

Ak nebudeš riešiť posturálny syndróm, môže to viesť k syndrómu poruchy ale aj k dysfunkčnému syndrómu, ak dlhodobo zaťažuješ tkanivo (cca 8 týždňov).

  • Iné

Ak nespadáš do ani jednej z vyššie spomenutých kategórii, dostaneš sa do štvrtej skupiny, ktorá má podstatu problému niekde úplne inde a McKenzie metóda ti nedokáže pomôcť. MDT terapeut ťa tak môže maximálne odporučiť k iným odborníkom.

  1. Krok: Liečba

Ak ťa odborník zaradí do jednej z prvých troch skupín, dokáže určiť vhodnú liečbu. Predpíše ti cvičenia, ktoré budeš musieť pravidelne vykonávať – ak sa teda chceš zbaviť bolesti.

Každé cvičenie si s tebou prejde a naučí ťa ho vykonávať správne. V niektorých prípadoch bude musieť použiť rôzne pomôcky, lebo sa stáva, že pacient nedokáže danú polohu zvládnuť hneď sám.

  1. Krok je už len na tebe

Máš presne dve možnosti. Buď budeš poctivo cvičiť tak, ako ti predpísal MDT terapeut, takže budú tvoje návštevy kliniky stále menej a menej časté, čo povedie k ušetreniu peňazí a, samozrejme, rýchlemu zníženiu bolesti, alebo sa na to vykašleš.

V druhom prípade sa ti bolesti nezlepšia, cviky budú pre teba stále rovnako náročné, k MD terapeutovi budeš chodiť aj niekoľkokrát do týždňa a tvoja peňaženka sa z toho môže zblázniť rovnako ako ty z bolestí.

Čo je cieľom McKenzie cvičení?

  • Rýchle zníženie bolesti
  • Prevencia proti bolesti
  • Návrat k normálnemu fungovaniu pri každodenných aktivitách
  • Postupné znižovanie návštev špecialistu

Tieto McKenzie cvičenia môžeš vykonávať aj doma a bez vyšetrenia

Niektoré cvičenia sú ozaj jednoduché a zvládnuť by si ich mala aj bez špeciálnych pokynov odborníka. Ak by si však pociťovala nepríjemné bolesti, už vieš, na koho sa obrátiť: na MDT špecialistu, ktorý ti môže zaručiť výsledky a správnosť prevedenia cvikov.

Nezabúdaj, že správna technika je veľmi dôležitá a preto je vždy najlepšie, ak si necháš poradiť.

1. Ležanie na bruchu

McKenzie cvičenie, McKenzie cvičenie: odhaľ s nami tajomstvá McKenzie metódy

https://spineone.com/mckenzie-method-back-pain/#

2. Sfinga

McKenzie cvičenie, McKenzie cvičenie: odhaľ s nami tajomstvá McKenzie metódy

https://spineone.com/mckenzie-method-back-pain/#

3. Kobra

McKenzie cvičenie, McKenzie cvičenie: odhaľ s nami tajomstvá McKenzie metódy

https://spineone.com/mckenzie-method-back-pain/#

4. Záklon v stoji

McKenzie cvičenie, McKenzie cvičenie: odhaľ s nami tajomstvá McKenzie metódy

https://spineone.com/mckenzie-method-back-pain/#

5. Predklon v stoji

McKenzie cvičenie, McKenzie cvičenie: odhaľ s nami tajomstvá McKenzie metódy

https://spineone.com/mckenzie-method-back-pain/#

6. Predklon na stoličke

McKenzie cvičenie, McKenzie cvičenie: odhaľ s nami tajomstvá McKenzie metódy

https://spineone.com/mckenzie-method-back-pain/#

 

Trápila ťa niekedy bolesť chrbta? Ako si to vtedy riešila?

Prípadne ak vyskúšaš McKenzie cvičenia alebo pôjdeš k špecialistovi na McKenzie metódu, nezabudni nám dať vedieť,  čo si o tom myslíš či už sem do komentárov alebo na našom Instagrame!

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať