Úvod » Blog » Výživa » Medvedí cesnak: TOP 7 výhod, prečo ho mať doma

Medvedí cesnak: TOP 7 výhod, prečo ho mať doma

Viktória Janáčková
Medvedí cesnak: TOP 7 výhod, prečo ho mať doma

Medvedí cesnak je malá zelená rastlinka, ktorá si získala naše srdcia. Ľudia si často spájajú príchod jari s týmto zdravým zeleným zázrakom, ktorý sa dá využiť na milióny spôsobov. Prečo sa ho oplatí mať doma?

Medvedí cesnak: zoznámte sa

Tejto malej, asi 10cm dlhej rastlinke, sa najviac darí vo vlhkých oblastiach južných lesov. Nájdeme ju aj pri potokoch či na mokrých lúkach. Prenikavá vôňa cesnaku nás k nej môže doviesť už z diaľky.

Kvitne na jar, preto sa zvyčajne zberá v období apríla a mája. Je aj veľmi obľúbenou pochúťkou medveďov, keď sa preberú zo zimného spánku: tak vznikol jeho názov.

Pri zbere si daj pozor, listy medvedieho cesnaku sa veľmi podobajú listom jedovatej konvalinky a dajú sa ľahko zmýliť – ak si nie si istá, dôveruj svojmu nosu. Vôňa cesnaku je nezameniteľná. (1)

Počas zberu vždy mysli na to, aby si nebrala všetok cesnak pre seba, ale nechala tam aj iným záujemcov, ktorý si na ňom môžu pochutiť: či už ľudia alebo zvieratká.

Medvedí cesnak, Medvedí cesnak: TOP 7 výhod, prečo ho mať doma

Aké látky nájdeme v medveďom cesnaku?

Medvedí cesnak ukrýva najväčšiu silu vo svojich listoch, ktoré sa neodporúčajú sušiť a ideálne je použiť ich k okamžitému spracovaniu. Na skladovanie je ideálna príprava pesta či tinktúry.

Tu je krátky zoznam látok, ktoré v medveďom cesnaku nájdeme:

  • Vitamíny: C, A, skupiny B
  • Minerály: horčík, železo, síra, mangán
  • Aminokyseliny
  • Flavonoidy s protizápalovými a antioxidačnými účinkami
  • Fytoncídy, ktoré sú skvelé v boji proti baktériám
  • Slizovité látky

7 výhod, prečo mať medvedí cesnak doma

1. STARÁ SA O ZDRAVIE SRDCA

Je všeobecne známe, že cesnak pomáha pri znižovaní krvného tlaku, čo súvisí s menším rizikom srdcových infarktov či mozgových príhod. Pri medveďom cesnaku bolo dokázané, že je dokonca účinnejší ako bežný cesnak. (2)

2. ZNIŽUJE CHOLESTEROL

Medvedí cesnak je schopný znížiť celkovú hladinu cholesterolu a udržiava srdce zdravé a v dobrej kondícii aj počas starnutia. (3)

3. PODPORUJE TRÁVENIE

Vďaka antibakteriálnym účinkom môže medvedí cesnak pomôcť upokojiť prostredie čriev. Zmierňuje zápaly, nadúvanie, kŕče či zápchu. (4)

4. SKVELÝ POMOCNÍK PRI PĽÚCNYCH ŤAŽKOSTIACH (5)

5. MÔŽE ZNÍŽIŤ RIZIKO RAKOVINY (6)

6. SILNÉ PROTIZÁPALOVÉ A ANTIOXIDAČNÉ ÚČINKY (7)

7. POMÁHA PRI CHRONICKÝCH CHOROBÁCH (8)

Medvedí cesnak, Medvedí cesnak: TOP 7 výhod, prečo ho mať doma

Kedy sa medvediemu cesnaku radšej vyhnúť?

Medvedí cesnak nemá žiadne vážne vedľajšie účinky, no u citlivých jedincov môže vyvolať alergickú reakciu.

Taktiež dojčiacetehotné ženy by si mali dať pozor, pretože je ešte stále nedostatok klinických testov.

Využitie medvedieho cesnaku v kuchyni

Medvedí cesnak má okrem skvelých účinkov na tvoje zdravie aj zaslúžené miesto v kuchyni. Dá sa využiť na milióny spôsobov a je na tebe, či ním dochutíš svoje obľúbené jedlá alebo budeš experimentovať s novými receptami.

Listy medvedieho cesnaku jednoducho nakrájaš na menšie kúsky a čerstvé ich môžeš pridať do teplých jedál, ako je napríklad polievka či zemiaková kaša, alebo do studených pokrmov ako napríklad chutná nátierka.

Dá sa tiež využiť pri pečení pagáčov či iného slaného pečiva.

Pesto z medvedieho cesnaku je skvelé na dochutenie cestovín.

Tinktúru si môžeš pripraviť veľmi jednoducho, stačí zaliať nadrobno nakrájané lístky medvedieho cesnaku v sklenej fľaši ovocným liehom. Túto zmes necháš 2 týždne na slniečku a potom to môžeš využívať denne: cca pol kávovej lyžičky zaleješ vodou.Medvedí cesnak, Medvedí cesnak: TOP 7 výhod, prečo ho mať doma

Ako skladovať medvedí cesnak?

Okrajovo sme už spomenuli, že a uskladnenie je najvhodnejšie využiť prípravu pesta alebo tinktúry, ale existuje viacero (jednoduchších) možností, ktoré závisia skôr od plánovaného využitia medvedieho cesnaku – najmä doby, v akej ho plánuješ minúť.

Ak chceš skonzumovať medvedí cesnak pár dní po nazbieraní, určite ti stačí dať ho do chladničky, a to ideálne so stonkami, ktoré vložíš do vody. Zabezpečí to dlhšiu čerstvosť.

Ak by si si mala vybrať medzi sušením a mrazením, určite zvoľ mrazničku, pretože sušený medvedí cesnak stratí väčšinu vitamínov a iných živín, ktoré stoja za všetkými výhodami, prečo sa oplatí mať ho doma.

Chceš si medvedí cesnak vypestovať vo vlastnej záhradke?

Ak sa ti nechce stále behať do lesa a hľadať, či ti náhodou niekto ešte nechal medvedí cesnak na zber, môžeš si ho vypestovať aj sama!

Rozmnožuje sa pomocou semienok – sadenie sa odporúča kedykoľvek od októbra do marca. Ak si vyberieš možnosť rozmnožovania prostredníctvom cibuliek, je vhodné zasadiť ich koncom leta.

Najviac sa mu bude dariť mimo priameho slnka, takže zvoľ príjemné miesto v tieni. Okrem toho by si mala vedieť, že medvedí cesnak miluje neustále vlhké prostredie, preto si daj pozor na veľmi a dlhodobo suchú pôdu.

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať