Úvod » Blog » Cvičenie » Motivácia a posilňovanie: prečo sa oplatí cvičiť s činkami?

Motivácia a posilňovanie: prečo sa oplatí cvičiť s činkami?

Bc. Erika Zajacová
žena drzi kettlebel

Keď sa povie motivácia a posilňovanie, možno si predstavíš kulturistku, ktorej postava, aj napriek tomu, že je za ňou veľa tvrdej práce a odriekania, má od predstavy ideálnej ženskej postavy na míle ďaleko. My ťa presvedčíme, že motivácia a posilňovanie môžu ísť dokopy – a nemusia ňou byť iba svaly.

Zo silového tréningu totiž môžu ťažiť všetci: deti, dospelí aj seniori.

Motivácia a posilňovanie – na čo sa zamerať?

Činky ti vytvarujú sexy postavu

Pre každú z nás znamená sexy postava niečo iné. Pre jednu je najdôležitejšie ploché bruško, ďalšej sa páči guľatý zadok alebo štíhly pás. Hodiny kardia ti možno pomôžu zdvihnúť energetický výdaj a ty vďaka tomu schudneš, no na sexy krivky z hodín behu zabudni.

Aeróbny tréning má určite miesto v živote každého z nás a jeho benefity sú nepopierateľné, o tom sa nejdeme hádať. Len chceme poukázať na to, že ak chceš „vytvarovať“ alebo „vytónovať“ postavu, v skutočnosti to môže znamenať, že chceš vybudovať svaly. A ak sa ti už roky joggingom nedarí dosiahnuť zadok snov – skús sa pre zmenu zamerať na silový tréning.

Silový tréning podporí zdravie a zlepší imunitu

Silový tréning má pre naše zdravie veľa benefitov, tie by boli aj na desať ďalších článkov. Teraz to možno bude vyzerať, že preháňame, ale posilňovanie má preukázaný pozitívny vplyv na:

  • pevnosť kostí, väzov, šliach a spojivových tkanív
  • reguláciu hladiny glykémie a inzulínovú rezistenciu
  • prevencia voči osteoporóze a ďalších civilizačným ochoreniam
  • znižuje množstvo viscelárneho tuku
  • počas tréningu zvyšuje tlak, z dlhodobého hľadiska ale bojuje proti hypertenzii
  • zlepšuje využitie aj tvorbu energie, znižuje únavu

Motivácia a posilňovanie idú ruka v ruke – silový tréning zrýchľuje bazálny metabolizmus

Koľko žien googli zaručené recepty na zrýchlenie metabolizmu a strávi v posilňovni hodiny na bežeckom páse – a nevedia, že to najlepšie, čo pre svoj metabolizmus môžu urobiť, je nebáť sa činiek a pustiť sa do práce.

Silový tréning zlepšuje telesnú kompozíciu v prospech svalov – a viac svalov potrebuje viac energie. To znamená – môžeš jesť viac, alebo aj „zrýchlil sa ti metabolizmus“.

Vo väčšine výskumov bolo zvýšenie cca o 5 – 10 % hodnoty kľudového metabolizmu, čo v praxi znamená približne jednu kaiserku alebo vaničku odtučneného tvarohu. Navyše. Každý deň.

So svalmi budeš sebestačnejšia

Výhody posilňovania zďaleka nekončia pri peknej postave a zdraví. Všetky sme praktické ženy a či sa nám to páči alebo nie, občas sa musíme spoľahnúť na pomoc chlapskej ruky.

Venuj niekoľko týždňov poctivému silovému tréningu a začnú sa diať zázraky. Niesť tašky z obchodu už nebudeš vnímať ako plnohodnotnú náhradu cvičenia. Zaváraniny sa budú otvárať o čosi ľahšie. Zvládneš aj presťahovať menšie kusy nábytku alebo držať na rukách dieťa. Netvárme sa, že deti nie sú makačka?!

V posilňovni trénuješ aj hlavu

Ak sa niekoho spýtaš, čo mu posilňovanie dáva, takmer určite spomenie aj mentálnu odolnosť. Niektoré výskumy dokonca ukazujú, že silový tréning zlepšuje náladu a pomáha zlepšiť úzkostné stavy.

Časom sa to od zdvíhania činiek presunie aj do úplne inej roviny: budeš premýšľať, kde sú tvoje hranice – a či to, čo si myslíš, že je hranica, hranica naozaj je. Spoiler: väčšinou nie je 🙂

Ak to s progresom myslíš vážne, budeš sa musieť naučiť v prvom rade na úspech prichystať svoju hlavu.

Či to bude ťažká váha na činke alebo neznesiteľné pálenie svalov, všetky druhy silového tréningu preveria nejakým spôsobom aj tvoju myseľ a pevnú vôľu.

Silový tréning pomôže pri bolesti chrbta

Tiež sa väčšinu dní budíš ubolená? Nie si sama. Bolesti chrbta patria k najrozšírenejším chronickým bolestiam, pričom ich príčina býva často neobjasnená. Ak vynecháme medicínske diagnózy súvisiace s platničkami a neurologickými problémami – silový tréning dokáže pri „bežných“ bolestiach chrbta účinne pomôcť.

Svaly na chrbte pracujú celý deň. Pomáhajú nám udržať vzpriamený postoj a v podstate si nemajú kedy oddýchnuť. Nepomáha im ani dlhé sedenie či jednostranná záťaž. Správnym tréningom ich dokážeš posilniť natoľko, že bežné denné aktivity ich už „nerozhodia“ – a tadá, zrazu si len jedného dňa uvedomíš, že bolesť zmizla.

Ideš do toho s nami?

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať