Počula si niekedy o nealkoholickom víne? Je to skvelá varianta pre všetkých, ktorý sa z rôznych dôvodov rozhodli vyradiť alkohol: či už kvôli zdraviu, tehotenstvu alebo im jednoducho nechutí. Nie je ale víno bez alkoholu jednoducho džús? Ako nealkoholické víno chutí a aké sú jeho výhody?
Nealkoholické víno: ako sa vyrába a ako chutí?
Príprava nealkoholického vína sa moc nelíši od prípravy bežného vína s alkoholom.
Po zbere sa hrozno nechá rozdrviť a ďalej nasleduje fermentačný proces, pri ktorom sa cukry v hroznovej šťave menia na alkohol. To pokračuje dovtedy, kým sa nepremení všetok cukor, čo môže trvať 10 dní alebo aj jeden celý mesiac.
Nealkoholické víno prechádza aj procesom starnutia, čo ovplyvňuje kvalitu a chuť vína. U niektorých vín to môže byť niekoľko mesiacov, u iných to trvá roky. Pre bežné víno je toto konečná.
Až potom nastáva odstraňovanie alkoholu. To môže prebiehať dvoma spôsobmi.
Destilácia na tento proces využíva paru. Víno sa dá do vákua, čím výrazne klesne jeho teplota varu. Ohrievajú ho potom na približne 20 °C, čím sa destiluje alkohol bez toho, aby sa víno príliš prehrievalo alebo oxidovalo.
Filtrácia zase umožní odstránenie alkoholu vďaka extrémnemu tlaku. Víno je tlačené proti membráne, cez ktorú presakuje iba voda a alkohol. To sa niekoľkokrát opakuje, až kým vznikne koncentrát, do ktorého sa následne pridá voda.
Chuť nealkoholického vína je takmer totožná s bežným vínom, ktoré obsahuje alkohol. Je to práve vďaka tomu, že sa vyrába rovnako ako alkoholické víno a alkohol je odstránený až nakoniec. (1)
Samozrejme stále platí sto ľudí, sto chutí a rovnako aj každé víno bude chutiť inak, preto na nealkoholické víno netreba zanevrieť hneď po prvom dúšku.
Aké má nealkoholické víno výhody?
Pravidelná konzumácia červeného vína je priam odporúčaná, najmä počas jedla. Štúdie dokázali, že 5-7 porcií čerstvého ovocia a zeleniny a dva poháre vína denne môžu viesť k dlhšiemu a zdravšiemu životu. (2)
- OBSAHUJE MENEJ CUKRU AKO BEŽNÉ VÍNO
Ak miluješ chuť vína a príjemnú atmosféru, ktorú ti pomôže vytvoriť večerný pohárik pri dobrej knihe alebo vo vani, určite oceníš aj to, že práve vďaka odstraňovaniu alkoholu v poslednej fáze prípravy je tak nealkoholické víno chudobnejšie aj na cukry.
To ti môže pomôcť aj pri chudnutí, pretože nealkoholické víno má tak celkovo menej kalórii. Stále to však nie je bezkalorický nápoj, tak daj pozor, energetickú bilanciu neoklameš a tvoje telo si to započíta.
- STARÁ SA O ZDRAVIE SRDCA
Skvelou správou je, že odstránením alkoholu z vína nebudeš ukrátená o žiadne benefity bežného vína, pretože sa pôvodne vyrábajú rovnakým spôsobom.
Rovnako ako víno s alkoholom, aj jeho nealkoholická varianta dokáže mať pozitívne účinky na kardiovaskulárny systém. A čo lepšie, dokonca sa nemusíš báť negatívnych účinkov alkoholu na tvoje telo a zdravie. (3)
Bezalkoholické víno tiež znižuje systolický a diastolický krvný tlak a zabraňuje sedimentácii tukových mikročastíc po konzumácii jedla s vysokým obsahom tukov. Toto usadenie by mohlo viesť k srdcovým príhodám. (4)
- ANTIOXIDAČNÉ ÚČINKY
Červené víno dokonca dokáže zvyšovať antioxidačnú aktivitu. Obsahuje totiž polyfenoly, ktoré sú silnými antioxidantmi. Nájdeme ich napríklad aj v horkej čokoláde, čajoch, zelenine či v bobuľovitom ovocí.
Polyfenoly dokážu neutralizovať škodlivé voľné radikály, ktoré by mohli poškodiť zdravé bunky, a tým by sa zvýšilo riziko rakoviny, cukrovky či srdcových ochorení. (5 )
- ZNIŽUJE HLADINY CHOLESTEROLU
Pravidelná konzumácia vína dokáže znížiť hladiny cholesterolu, s čím súvisí aj nižšie riziko kardiovaskulárnych chorôb. (6)
- ZNIŽUJE RIZIKO RAKOVINY
Polyfenoly červeného vína obmedzujú tumorogenézu – vznik rakoviny a podporujú chemopreventívne vlastnosti.
Obsah polyfenolov ale veľmi závisí od procesu výroby, typu viniča, podnebia, krajiny či veku vína a môžu sa teda líšiť. Aj preto nie všetky štúdie potvrdili pozitívny vplyv konzumácie vínneho extraktu na vznik rakoviny.
Napriek tomu stále existuje množstvo dôkazov, ktoré potvrdzujú, že víno naozaj znižuje riziko rakoviny. (7)
Prečo je lepšie vyhýbať sa alkoholu?
Alkoholické nápoje sú plné prázdnych kalórii, čo nepomôže naozaj nikomu, kto sa snaží zhodiť prebytočné kilá.
Poškodzuje pečeň, rozhodí ti trávenie v podobe nafukovania, plynatosti alebo hnačky, zvýši množstvo zápalov v tele a znižuje celkovú obranyschopnosť tvojho tela.
Častá konzumácia alkoholických nápoj tiež môže časom zhoršiť dlhodobú pamäť a správnu koordináciu pohybov. Dokonca je rizikom aj trvalé poškodenie mozgu.
Znižuje libido a u mužov môže spôsobiť úplnú erektilnú dysfunkciu. Ženám zase hrozí strata menštruácie a následne majú problémy s otehotnením. (8)
Dôvodov, prečo zvoliť bezalkoholickú variantu, je naozaj veľa. A vzhľadom na to, že rozdiel v chuti je minimálny, prečo to neskúsiť?
Nealkoholické víno počas tehotenstva
Asi netreba zdôrazňovať, že tehotné a dojčiace ženy sa majú úplne vyhýbať alkoholu. Mohlo by to totiž spôsobiť trvalé poškodenie plodu či sa zvyšuje riziko potratu.
Ale nealkoholické víno je teda zbavené všetkého alkoholu, takže by to nemal byť problém, však?
V podstate. Problém ale je, že väčšina nealkoholických výrobkov nemá reálne obsah alkoholu 0,0%. Zatiaľ neexistujú štúdie, ktoré by potvrdzovali bezpečnosť nealkoholických nápojov počas tehotenstva. (9)
Je teda dôležité, aby si pozorne čítala etikety a dala si pozor na alkohol. Malé a naozaj príležitostné pitie alkoholických nápojov nemusí mať škodlivý dopad na plod a preto nealkoholické víno nemusí byť nebezpečné, skús sa ale držať niekde pod 0,5% alkoholu. (10)
Najlepšie bude, ak to prekonzultuješ so svojim lekárom, ktorý ti to bude vedieť ozrejmiť lepšie a tiež zváž, či ti stojí za to riskovať to.
Mala si už niekedy nealkoholické víno? Ako ti chutilo a akú značku by si vedela odporučiť ostatným? 🙂