Výživa je veda, no v poslednej dobe sa nutričné poradenstvo mení viac na biznis. Ľudia sa pasujú za samozvaných radcov vo výžive a každý, kto schudol pár kíl, sa cíti kompetentný radiť v stravovaní aj ostatným.
- Ako si vybrať toho správneho odborníka na výživu?
- Musí mať odborník na výživu vyštudovanú vysokú školu?
- Čo by malo byť súčasťou kvalitného výživového poradenstva?
Aj na tieto otázky sa pozrieme bližšie v nasledujúcom článku.
Ako spoznáš kvalitné nutričné poradenstvo a odborníka na výživu?
Nikto z nás nemá patent na rozum a všetci sa môžeme mýliť. Každý sa aj v rámci profesie vyvíja a hľadá spôsoby, ako sa neustále zlepšovať. A aj keď je pravdepodobné, že nenájdeš dvoch rovnakých špecialistov na výživu, niektoré veci by skrátka mali byť u všetkých rovnaké.
Vzdelanie je základ – ide o zdravie!
Nech si hovorí kto chce, čo chce, vzdelanie nikdy nevyjde z módy. Aj napriek tomu, že je moderné hovoriť, že každý z nás je iný – základná fyziológia a biochémia je pre všetkých rovnaká.
A práve to sú nosné predmety štúdia výživy na vysokej školy – a mali by byť nosnými aj v prípade kurzov na výživových poradcov, resp. pri samoštúdiu.
Diplom z nikoho nerobí odborníka a nie je zárukou kvality, no to isté (a o to viac) platí aj v prípade kurz na výživového poradcu. Na čom skutočne záleží, sú vedomosti. Tie sa, bohužiaľ, nedajú tak jednoducho zistiť.
Nutričné poradenstvo neznamená iba jedálniček na mieru a schudnuté kilá. Naša výživa priamo ovplyvňuje naše zdravie – aktuálne, ale aj to dlhodobé. Nesprávne zloženie stravy „dnes“ nám môže o pár rokov priniesť lieky na vysoký tlak či vysoký cholesterol.
Skúsenosti sú bonus
Aj ten najlepší nutričný terapeut alebo poradca pre výživu bude niekedy začínať „od nuly“. Neznamená to, že netreba dať šancu absolventom, no o to viac si ich pred začatím spolupráce preklepni.
- Aká bola ich aktivita popri škole?
- Ako pristupujú k povinnostiam, k životu?
- Idú svojím (nutričným) správaním príkladom?
Vstupná konzultácia je pri konzultácii s odborníkom na výživu samozrejmosť
Jedálniček ani žiadne úpravy nebude žiaden odborník robiť len tak „z brucha“ na základe dvoch či troch vymenených krátkych správ. Niektorí ti pred začiatkom spolupráce dajú vyplniť kratší (alebo dlhší) dotazník, no v drvivej väčšine prípadov nasleduje ešte vstupná konzultácia.
Na nej si ešte raz ujasníte ciele, časové ohraničenie, ale aj praktické veci, ako napríklad peňažné ohodnotenie, frekvenciu konzultácií či ďalšie detaily o spolupráci.
Pri niektorých vstupných konzultáciách sa môžeš stretnúť aj s meraním na InBody, ktoré na základe bioimpedančnej analýzy odhadne zloženie tela. Toto je tak trochu ošemetná téma, pretože dnes už existuje mnoho dôkazov, že (hlavne lacnejšie) „inbodyčká“ merajú plus mínus autobus.
Výsledky najviac ovplyvňuje stav hydratácie organizmu a množstvo vody v tele. To závisí napríklad o toho, koľko si spala, v akej fáze menštruačného cyklu sa nachádzaš, či ťa ráno nahneval partner alebo si včera zjedla pol balenia solených pistácií.
Nutričné poradenstvo stojí aj padá na informáciách
Individuálny prístup sa omieľa stále dokola, no čo to v skutočnosti znamená v oblasti výživy? Nedaj sa oklamať šarlatánmi, ktorí predávajú ten istý jedálniček stále dokola.
Dobrého nutričného terapeuta nebude zaujímať iba vstupná anamnéza, ktorú sme spomínali v predchádzajúcom bode. Informácie o tebe bude zbierať v priebehu celej spolupráce.
Nutričné poradenstvo neznamená extrémne diéty a nie vždy platí, že schudnúť = byť zdravší
Rôzne 30-dňové výzvy, zeleninové diéty, detox či vyraďovanie pečiva by malo zostať výlučne záležitosťou influencerov, ktorí o výžive nemajú ani šajnu a ten super predražený zelerový džús promujú preto, lebo im chutí (a možno by za tie peniaze chutil aj tebe?).
Kvalitný nutričný terapeut ťa bude stále dokola uisťovať a presviedčať, aby si veril pestrej, vyváženej a zdravej strave. V lepšom prípade mu uveríš a pochopíš, v horšom sa budeš v kruhu diét točiť oveľa dlhšie.
Nejedenie po šiestej večer, ovocie iba doobeda a podobné výživové skvosty mýty ti hneď pri prvej schôdzke taktne vytlačí z hlavy a upriami pozornosť na dôležitejšie veci.
Po absolvovaní niekoľkých sedení máš osvojené základy zdravého stravovania
Cieľom dobrého nutričného terapeuta alebo poradcu pre výživu by malo byť naučiť svojich klientov jesť. Jesť zdravo, pestro, vyvážene, nie veľa ani málo. Po absolvovaní nutričného poradenstva by si mala prestať premýšľať nad tým, čo môžeš a nemôžeš jesť.
Skutočný odborník na výživu ťa nepresviedča, že bez doplnkov stravy to nezvládneš
Je časté, že v rámci nutričného poradenstva prídu v určitom štádiu na pretras aj doplnky výživy. Najčastejšie ide o vitamínové alebo multivitamínové preparáty, ktoré v zásade nie sú zlé, no vždy by za rozhodnutím siahnuť po nich mal stáť solídny stravovací základ a opodstatnenosť suplementácie.
Príkladom môže byť napríklad dopĺňanie vitamínu D v zime alebo omega-3 mastné kyseliny (ktoré je v našich končinách veľmi ťažké získať z bežnej stravy).
Doplnky výživy tvoria iba vrchol pyramídy – a tak by k nim mali pristupovať nielen klienti, ale aj terapeuti. Ak ťa hoci aj sebelepší odborník začne presviedčať, že bez jeho spaľovača alebo multivitamínu to nedáš, utekaaaaaaj. Čo najďalej a už sa nevracaj.
Ako vyzerá nutričné poradenstvo?
Našla si odvahu a objednala si sa na nutričné poradenstvo, no nevieš, čo máš od prvého stretnutia očakávať?
Na prvom stretnutí sa málokedy dejú nejaké konkrétne úpravy stravovania. Ako sme spomínali vyššie, terapeut sa bude snažiť získať o tebe čo najviac informácií. Urobí s tebou anamnézu – buď formou ústneho dopytovania alebo ti dá vyplniť dotazník, ktorý potom spolu prejdete a ak bude treba, spýta sa doplňujúce otázky.
Je pravdepodobné, že Fitlavia od teba bude žiadať aj čo najpresnejší záznam toho, čo si za posledné obdobie jedla. Tu apelujeme len na jedno: úprimnosť.
Je prirodzené, že chceme pred svetom vyzerať čo najlepšie a preto nám občas napadne, že tú čokoládu bude lepšie zatajiť. Bohužiaľ, toto neplatí v prípade tvojho nutričného terapeuta. Zlozvyk s nadmerným jedením čokolády je totiž aj pre neho tá jednoduchšia situácia. V opačnom prípade bude, chudák, premýšľať nad tým, či ťa pre istotu nemá poslať k endokrinológovi pre podozrenie na hormonálne poškodenie.
Nech sa už rozhodneš pre kohokoľvek, mala by si byť o svojej voľbe presvedčená. Nutričný terapeut ti musí sedieť nielen ako odborník na výživu, ale aj ako psychológ a človek – ale to už je úplne iná problematika.
Nemáš odvahu vyhľadať rady odborníka? Vyskúšaj náš článok, v ktorom sa dozvieš všetky dôležité informácie o zdravej výžive.
Tu sme zase rozoberali, či sa dá schudnúť aj bez cvičenia, alebo či je pri chudnutí lepšie kardio či silové cvičenie.
Aké sú tvoje skúsenosti s nutričným poradenstvom? Budeme radi, ak sa s nami podelíš v komentároch.