Možno ťa prekvapí, že olivy sú vlastne ovocie! Aký je ich vplyv na zdravie a prečo je stredomorská diéta, ktorej veľkou súčasťou sú aj olivy, považované za najzdravšie na svete?
Olivy poznáme od staroveku
Olivy patria medzi kôstkovice a sú plodom olivovníka (lat. Olea Europanea). Dnes sú jedným zo symbolov stredomorskej kuchyne a známe sú už od antiky. Spomínané sú napríklad k dielach, ako je Odysea, ale aj v Biblii.
V minulosti boli symbolom mieru a víťazstva a po stáročia boli považované za posvätné. O domestikácii olív sú dôkazy už pred viac ako 7000 rokmi, na Kréte ich pestovala Minojská civilizácia.
Možno ťa prekvapí, že olivy sú vlastne ovocie.
Aké majú olivy nutričné hodnoty?
Olivy sú bohatým zdrojom mononenasýtených mastných kyselín, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie srdca a ciev. Patria k najzdravším zdrojom rastlinných olejov – a vlastne aj olejov a tukov všeobecne.
Výživové hodnoty na 100 gramov: (1)
Energia: 145 kcal
Sacharidy: 4 gramy (z toho cukry: 0,5 gramu)
Bielkoviny: 1 gram
Tuky: 15 gramov (z toho nasýtené mastné kyseliny: 2 gramy)
Vláknina: 3 gramy
Bežná oliva váži medzi 3 – 5 gramov.
Olivy obsahujú tuky, ktoré zlepšujú srdcovo-cievne zdravie
Z celkového množstva tukov obsahujú olivy iba 13 % nasýtených mastných kyselín. Nasýtené tuky sú charakteristické hlavne pre živočíšne produkty a ich nadmerný príjem je v kombinácii s nezdravým životným štýlom a nedostatkom pohybu spájaný s častejším výskytom srdcovo-cievnych ochorení.
Naopak, väčšinu tukov obsiahnutých v olivách tvoria mononenasýtené mastné kyseliny.
Olivy – poklad stredomorskej kuchyne
Stredomorská alebo aj Mediteránska diéta je považovaná za jeden z najzdravších spôsobov stravovania na svete. Hlavným zdrojom tuku vo výžive je tu olivový olej, ktorý (rovnako ako olivy, prekvapivo ?) obsahuje veľké množstvo mononenasýtených mastných kyselín (MUFA – mono-unsaturated fatty acids).
Okrem toho je extra panenský olivový olej zdrojom mnohých bioaktívnych látok – napríklad tokoferolov, karotenoidov, fosfolipidov a fenolových zlúčenín.
Olivy zlepšujú srdcovo-cievne zdravie a znižujú cholesterol
Medzi najväčšie rizikové faktory vzniku srdcovo-cievnych chorôb patrí vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol. Oba tieto prípady si môžeme pomerne „jednoducho“ privodiť nezdravou skladbou nášho jedálnička a nedostatkom pohybu.
Veľkú časť mastných kyselín obsiahnutých v olivách tvorí kyselina olejová, u ktorej sú preukázané účinky na kontrolu hladiny LDL cholesterolu.
Dokážu olivy znížiť krvný tlak?
Niektoré štúdie dospeli k záveru, že účinok olivového oleja na vysoký krvný tlak je veľmi podobný činku lieku Verapamil.
Tento liek patrí do skupín liekov, ktoré lekári nazývajú blokátory kalciového kanálu. Fungujú tak, že zmenšujú prietok vápnika cez membrány buniek do vnútra bunky, čo v prípade ciev znamená, že ich steny nie sú také napnuté – čo v konečnom dôsledku vedie k zníženiu krvného tlaku.
Sekorioidy, olivy a ich vplyv na zdravie
Za horkastú chuť nezrelých olív môžu sekoiroidy – presnejšie látka oleuropeín. Jeho obsah sa v olivách znižuje s tým, ako postupne dozrievajú – a často sa umelo odstraňuje (napríklad pri príprave oleja).
Vedela si, že…?
- Olivovníky dokážu žiť aj niekoľko storočí. Najstaršie olivovníky rastú na Blízkom východe a majú viac ako 2000 rokov!
- Všetky olivy sú najprv zelené – keď sú nezrelé. Nie vždy však platí, že zelené olivy sú nezrelé. Niektoré druhy sú totiž aj v plnej zrelosti zelené, iné sa zmenia na čierne.
Praktické tipy – ako využiť olivy v kuchyni?
Olivy najčastejšie jeme vo forme olivového oleja. Je mimoriadne vhodný do studenej kuchyne na obohatenie šalátov, ale zvládne aj rýchlu tepelnú úpravu.
Pridanie niekoľkých olív do šalátov okrem zdravých tukov zvýši aj sýtosť jedla.
Olivy skvele fungujú s tuniakom! Vyskúšajte naše nízkosacharidové tuniakové rizoto s karfiolovou ryžou.