Úvod » Blog » Omega-3 mastné kyseliny pre deti: dôležité pre rast a vývin

Omega-3 mastné kyseliny pre deti: dôležité pre rast a vývin

Viktória Janáčková

Omega-3 mastné kyseliny patria k doplnkom výživy, ktoré sa naozaj oplatí suplementovať. Známe sú najmä vďaka svojím protizápalovým účinkom a veľa ľudí ich pozná ako rybí tuk. Pre naše telo sú dôležité odmalička. Prečo je to tak?

Omega-3: tvoria súčasť nášho tela

Omega-3 mastné kyseliny sú kyselina alfa-linolénová (ALA), kyselina eikosapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaénová (DHA).

Kyselina alfa-linolénová (ALA)

Hlavnými ALA zdrojmi sú rastlinné oleje, ako napríklad ľanový, sójový a repkový olej. DHA a EPA sa zase nachádzajú v rybách a morských plodoch.

Kyselina eikosapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaénová (DHA)

Napriek tomu, DHA a EPA nájdeme v rybách, ich zdrojom sú v skutočnosti riasy: ryby skonzumujú fytoplanktón, ktorý konzumuje riasy a začne vo svojich tkanivách hromadiť omega-3.

ALA je esenciálna mastná kyselina, čo znamená, že si ju naše telo nedokáže vyrobiť a musíme mu ju dodať prostredníctvom jedla a nápojov. Malé množstvo ALA si dokáže telo premeniť na EPA a následne na DHA, no je to ozaj minimum a preto je na zvýšenie hladiny EPA a DHA v tele potrebná suplementácia.

Omega-3 sú dôležitou súčasťou nášho tela. Veľké množstvá nájdeme v sietnici, mozgu a spermiách. Tiež sú potrebné na tvorbou eikozanoidov, ktoré sú prospešné pre kardiovaskulárne zdravie, pľúcnu a imunitnú sústavu a tiež pre endokrinný systém. (1)

omega-3, Omega-3 mastné kyseliny pre deti: dôležité pre rast a vývin

Obrázok od Steve Buissinne z Pixabay

 

Ako omega-3 mastné kyseliny ovplyvňujú rast a vývin dieťaťa?

Tehotné a dojčiace mamičky by si mali dať pozor na dostatočný príjem omega-3. Pre dieťatko tak zabezpečia správny vývin a znížené riziko rôznych chorôb.

  • ZMIERŇUJE PRÍZNAKY ADHD

Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) je neurovývojová porucha, ktorá sa prejavuje už od raného detstva. Prejavuje sa nedostatkom pozornosti, hyperaktivitou a impulzivitou. Deti s ADHD častokrát nedokážu správne porozumieť svojim pocitom a môžu mať nízke sebahodnotenie.

Výskumy však naznačujú, že omega-3 mastné kyseliny dokážu symptómy ADHD zmierniť, ba dokonca zlepšiť detskú sústredenosť, pamäť či schopnosť učiť sa. (2, 3)

  • ZABEZPEČUJE ZDRAVÝ ZRAK

Za túto schopnosť vďačíme najmä DHA, ktorú nájdeme v sietnici. DHA sa podieľa na vývoji zraku už aj počas vývoja dieťaťa v maternici. (4)

  • PODPORUJE ZDRAVIE MOZGU

Omega-3 nasýtené kyseliny sú takmer nevyhnutné pre správny vývin mozgu. Mozog raste najrýchlejšie od narodenia do približne dvoch rokov života, hoci vývoj pokračuje aj ďalej v čase detstva a dospievania.

Veľkú časť mozgu tvorí práve DHA. Je nevyhnutná pre správny rozvoj senzorických, kognitívnych a nervových funkcii.

Dostatočné množstvo DHA  zvyšuje inteligenciu, zlepšuje sústredenosť, schopnosť učiť sa, sociálne a komunikačné zručnosti a tiež riešenie problémov.  (5)

Niektoré štúdie dokázali ich účinnosť v prevencii a zlepšovaní depresie. (6)

  • LEPŠÍ SPÁNOK

Štúdie dokázali, že deficit DHA v krvi viedol k horšej kvalite spánku a jej suplemetácia viedla k zlepšeniu porúch a kvalitu spánku. (7)

  • ZNIŽUJE RIZIKO ALERGII

Konzumácia mastných rýb alebo doplnkov rybieho tuku už v tehotenstve môže byť skvelá prevencia vzniku alergických ochorení u detí a to vrátane astmy. (8)

  • POMOC PRI OBEZITE

Výsledky naznačujú, že omega-3 môžu znižovať inzulínovú rezistenciu u obéznych detí. Znižuje hladinu cukru v krvi a tiež koncentráciu triglyceridov – tie sú hlavnou zložkou telesného tuku. (9)

V akých potravinách omega-3 mastné kyseliny nájdeme?

Ideálny spôsob, ako mať zaručene dostatočné množstvo omega-3 mastných kyselín, je upravenie stravy. Nájdeme ich napríklad v týchto potravinách:

  • Ryby (makrela, losos, tuniak, sardinky, pstruh)
  • Morské plody
  • Orechy a semienka (chiaľanové semienka, vlašské orechy)
  • Rastlinné oleje (ľanový, sójový, repkový)

Ďalšou možnosťou je kúpa doplnkov výživy. Je to výhodné a veľmi odporúčané, aj keď je vždy lepšie prijímať živiny zo stravy. Doplnky výživy je vhodné konzumovať po jedle pre dostatočný metabolizmus tukov.

 

Je pre deti bezpečné suplementovať omega-3?

Neexistujú dôvody, prečo by nebolo bezpečné dávať deťom omega-3 mastné kyseliny prostredníctvom doplnkov výživy. Dôležité je uistiť sa, aké množstvo je vhodné podať dieťaťu. Pre deti nie je ustanovená žiadna presná hodnota.

To, či je to bezpečné práve pre tvoje dieťa a akú dávku by malo dostať nechaj na pediatrovi.

Možné vedľajšie účinky užívania Omega-3 mastných kyselín

Nechcené vedľajšie účinky rybieho oleja sú veľmi zriedkavé a mierne. Tu je pár z nich:

  • Zápach z úst
  • Bolesť hlavy
  • Zhoršená pamäť
  • Lámavosť nechtov a suchá pokožka
  • Pálenie záhy
  • Nevoľnosť
  • Hnačka

Vyskytnú sa len v prípade, že je prekročená odporučená denná dávka.

Tiež ľudia s alergiou na ryby by mali siahnuť po rastlinných zdrojoch omega-3 mastných kyselín.

Nedostatok omega-3 mastných kyselín

Deficit omega-3 mastných kyselín môže spôsobiť rôzne typy ekzému. V závažnejších prípadoch môže spôsobiť aj poruchy zraku, zlému fungovaniu imunity a nervovej sústavy.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať