Úvod » Blog » Zdravie » Otužovanie – prečo a ako sa začať otužovať?

Otužovanie – prečo a ako sa začať otužovať?

Petra Ondrašáková
otuzovanie

Otužovanie má mnoho benefitov

Otužovanie – pre mnohých z nás slovo, ktoré už len keď počujeme, nabehnú nám zimomriavky po celom tele. Avšak benefity otužovania sú pre telo neskutočne prospešné, a preto sme sa na túto tému porozprávali s odborníkom na výživu a kondičným trénerom Mgr. Martinom Čupkom, ktorého môžeš poznať napríklad z TV Markíza.

Ahoj Maťo. Na tvojom facebookovom profile človek nie raz zazrie fotky ako sa partia (zväčša chalanov) chodíte otužovať. Ako si sa k tomu dostal? Kedy to začalo?

Začalo to na Silvestra roku 2014 na chate s kamošom, ktorý to už vtedy bral ako samozrejmosť. Po celodennej túre zavelil, že ideme do snehu a ja som samozrejme chcel byť rovnako drsný, takže som súhlasil. Bolo to asi najdlhších 30 sekúnd v mojom živote. Prvý ostrý ponor v jazere som absolvoval hneď o mesiac na to s jedným z najskúsenejších ľadoborcov na Slovensku, Vlastimilom Papežom z klubu Tatranských otužilcov.

otužovanie, Otužovanie – prečo a ako sa začať otužovať?

Aké výhody má otužovanie? Prečo to vlastne robíš?

Benefitov je nespočetné množstvo. Skúsim uviesť všetky:

1. Pozitívny vplyv na imunitný systém a obranyschopnosť organizmu

Je skvelé budovať odolnosť, ktorá nám bola ešte pred pár desaťročiami prirodzená.

2. Otužovanie podporuje chudnutia

Vďaka zrýchleniu kľudového metabolizmu a tvorbe hnedého tuku – práve bunky hnedého tuku obsahujú viac mitochondrií a teda umožňujú rýchlejšie štiepenie tukov smerom ku získaniu energie (najmä tepelnej).

3. Mentálny tréning odolnosti a nácvik prekonávania vlastnej zóny komfortu

Ak hneď ráno spravím niečo “nepohodlné” ako je studená sprcha, tak mi to dodá odhodlanie na prekonávanie nepríjemných situácií aj počas dňa.

4. Zrýchlenie regenerácie a viac tréningu za rovnaký čas 

Studená voda po tréningu zabezpečí stiahnutie a následné roztiahnutie ciev, čím sa zvýši prietok krvi a urýchli regenerácia.

5. Zvýšenie citlivosti na hormóny inzulín a leptín

Čo to znamená? Menej inzulínu v krvi = menej uloženého tuku, menej návalov hladu, menšie riziko cukrovky, viac energie a viac schopnosti spaľovať vlastný tuk. Takisto oveľa skôr vyhodnotíme pocit sýtosti a vyhneme sa zbytočnému prejedaniu vďaka zvýšeniu citlivosti na leptín (hormón sýtosti). 

6. Efektívny budíček a nakopávač testosterónu

Mužský pohlavný hormón priamo súvisí s dostatkom svalovej hmoty, sily kondície a minimom tuku – kto z mužov (ale aj žien) by opovrhol týmito vecami?

Aké majú byť prvé kroky, ak chce niekto začať otužovať?

otužovanie, Otužovanie – prečo a ako sa začať otužovať?Všetky tieto zdravotné benefity sa dosahujú pri dlhodobom vystavovaní sa chladu. Aj tu platí zákon postupnosti a kľúčom k úspechu je vytvorenie návyku. Toto trvá približne 21 dní. Odporúčam teda najprv končiť sprchu studenou a vlažnou vodou. Ďalším krokom môže byť striedanie teplej a studenej vody a následne už len studená. Radšej krátko a postupne – nezblázniť sa 🙂 Podrobnejší návod nájdete aj v tomto článku.

Raz ráno sa zobudíš a bez premýšľania vlezieš do studenej sprchy – máš zautomatizovaný návyk, nad ktorým už nemusíš ani premýšľať a pracuje v tvoj prospech

Je po čase voda teplejšia alebo s tým studeným pocitom vieš už len lepšie pracovať?

Tolerancia na chlad je trénovateľná. Kľúčové je ovládnutie dýchania. S pokojným dychom sa zlepší aj adaptácia na chlad. To znamená hlboké nádychy nosom “do brucha” namiesto plytkého a povrchného fučania ústami. Bráničné dýchanie nosom upokojuje nervovú sústavu či už pri behu alebo pri akomkoľvek stresovom podnete.

Je otužovanie vhodné pre každého? Aké sú riziká?

otužovanie, Otužovanie – prečo a ako sa začať otužovať?Starší ľudia resp. kardiologickí pacienti by si mali dávať pozor. Vo všeobecnosti je veľmi nezodpovedné absolvovať svoj “prvý ponor” v prírodnej vode bez parťákov. Ide aj o schopnosť triezvo odhadnúť hranu medzi nepohodlím a autentickou triaškou. Vždy je vhodné ísť s niekým skúsenejším, kto dokáže poradiť s dýchaním či inými praktickými vecami, na ktoré začiatočník nie je pripravený. Napr. také obliekanie so zmrznutými prstami nie je vôbec hračka!

Od akého veku je vhodné otužovať? Kedy a ako môžu rodičia začať otužovať svoje dieťa?

U detí je to skvelý nápad! Bežnou praxou sú prekúrené paneláky a až neprirodzené pohodlné podmienky. Už od 1-2 rokov je možné zámerne trénovať tepelne regulačné mechanizmy cez otužovanie. Deti si teda vybudujú adaptáciu na chlad a odolnosť voči vírusovým ochoreniam.

Rovnako ako pri dospelých – môžeme začať spať pri otvorenom okne. Následne prejsť na otužovanie vzduchom a až potom na studenú vodu, ktorá odvádza z tela oveľa viac tepla ako len vzduch. Podmienkou je oddýchnutý organizmus a 100% zdravotný stav.

Po bezsennej noci nám studená sprcha viac ublíži ako pomôže. Veľmi ľahko sa môže prekročiť hranica medzi pozitívami krátkodobého stresu a chronickým preťažením.

Existujú nejaké stránky alebo komunity ľudí, kde sa otužilci dohadujú navzájom na spoločnom otužovaní?

otužovanie, Otužovanie – prečo a ako sa začať otužovať?V rámci Liptova sa organizujeme v skupine Liptovskí otužilci. Našimi najbližšími parťákmi sú Tatranskí otužilci. Celoslovenskú pôsobnosť majú Ľadoborci Slovensko. Pokiaľ ste z väčšieho mesta, stačí sa len poobzerať naokolo a určite narazíte na podobne zameraných ľudí. A pokiaľ nie, tak to môžete byť práve vy, kto bude lokálnym priekopníkom či priekopníčkou!

A čo dodať na záver?

Otužovanie je zadarmo.

Stojí to asi 5 minút času denne. A má to viac výhod ako čokoľvek iné! Aký máš dôvod nevyskúšať to? To, že ostaneš sedieť doma v obývačke v papučiach, nie je tvoja sloboda, ale tvoja slabosť! 🙂 

Ďakujeme Maťovi za rozhovor a prajeme vám veľa odhodlania pri otužovaní.

Úvodná fotografia: Andrew Kalat

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať