Úvod » Blog » Oxidačný stres: Ako na nás vplýva?

Oxidačný stres: Ako na nás vplýva?

Alexandra
ľudské telo

Snáď každej z nás je v dnešnej dobe jasné, že dlhodobý alebo oxidačný stres predstavuje určitú formu nebezpečenstva pre naše telo. Počula si už o oxidačnom strese? Táto podoba stresu nie je tak často spomínaná, no tiež sa považuje za nepriateľa tvojho zdravia

Čo je to oxidačný stres a ako vzniká? 

Ak sa v tvojom tele nachádza viac radikálov (škodlivých látok) ako prospešných látok (hlavne antioxidanty) vznikne nerovnováha. Vtedy hovoríme o oxidačnom strese. Vyšší počet radikálov v tvojom tele spôsobí stav, kedy antioxidanty nie sú schopné premeniť či odstrániť zlé bunky z tela. Zjednodušene to znamená, že sa tvoje telo nestíha uzdravovať. Môže sa stať, že radikály poškodia dokonca tvoje DNA a antioxidanty ho nestihnú uzdraviť. V tomto prípade vznikajú nádorové (rakovinové) bunky. Mnohé štúdie potvrdili, že radikály rozvíjajú ochorenia v tele, či už ide o choroby tráviaceho systému, alergiu, cukrovku, Alzheimerovu alebo Parkinsonovu chorobu, ovplyvňujú celkovú svižnosť mozgu a iné. Spôsobuje vrásky, znižuje pružnosť pleti, tvorí šediny a pomáha vypadávaniu vlasov.

oxidačný stres, Oxidačný stres: Ako na nás vplýva?

Zdroj: https://www.kolagendrink.sk/blog/oxidacny-stres/

NASLEDUJÚCE OCHORENIA SÚ SPÁJANÉ S OXIDAČNÝM STRESOM:

  • Hypertenzia 

Tento stav je veľmi častý u viac ako 50 mil. Američanov. Hypertenzia – vysoký krvný tlak, ktorý zvyšuje riziko ďalších cievnych onemocnení. Tento typ stresu je označovaný ako most medzi hypertenziou a aterosklerózou. 

  • Ateroskleróza

Vzniká ak je hladina antioxidantov nízka a hladina zápalu v tele vysoká, hlavne v cievach. Spôsobuje nahromadenie škodlivých látok v tele, ktoré ústia k problémom so srdcom. 

  • Zlyhanie srdca

Antioxidanty zabraňujú určitým stavom, ako je srdcová hypertrofia, apoptóza srdcových myocytov, ktoré ak nie sú spomalené môžu mať nebezpečné účinky. 

  • Mŕtvica

Štúdie dokázali, že oxidačný stres môže spôsobiť poranenie mozgu spôsobené ischémiou. K tomu dochádza, pretože spolu s oxidáciou proteínov dochádza k poškodeniu DNA. Keď máte menej antioxidantov, je väčšia pravdepodobnosť poškodenia mozgu, ak ste mali mrtvicu. 

  • Kardiovaskulárne ochorenia (KO)

Bez liečivých vlastností antioxidantov môžu riziko KO, zvýšiť faktory ako hyperglykémia, obezita, fajčenie, nevyvážená strava a stres. 

  • Rakovina

K tomuto stavu dochádza, keď sú spustené bunkové a molekulárne zmeny. Prostredníctvom oxidačného stresu môže oxidačné poškodenie DNA stimulovať rast rakoviny vo vašom tele. 

  • Neurologické ochorenia

Oxidačný stres spôsobuje poškodenia, ktoré zvyšujú stratu neurónov a môžu zrýchliť postup demencie. Bolo dokázané, že voľné radikály vytvárajú toxické peptidy, ktoré napádajú ľudí s Alzheimerovou chorobou. 

Ako sa vyhnúť oxidačnému stresu? 

Možno sa ti zdá, že nie je možné obmedziť takýto typ stresu, no opak je pravdou. Najdôležitejším faktorom v boji proti nerovnováhe v tele je správna životospráva. Na rozdiel od klasickej podoby stresu, kedy ti telo dá upozornenie vo forme vonkajších príznakov ako – nervozita a vyčerpanosť, proti oxidačnému stresu treba bojovať neustálou prevenciou. Tvoja úloha je jasná, potrebuješ telu dodávať pravidelné dávky antioxidantov. 

Fajčeniu NIE – Pohybu ÁNO

Aktívnym i pasívnym fajčením podporujeme tvorbu škodlivých látok v tele. Nie je vhodné ani dlhodobo znečistené ovzdušie či zdržiavanie sa na miestach s vysokým žiarením. Tvoje telo potrebuje na boj proti škodlivým látkam i ochranné látky (enzýmy). Preto zapoj do denných aktivít akýkoľvek pohyb či športovú aktivitu. Tak telu dodáš potrebné množstvo enzýmov, ktoré ho ochránia pred oxidačným stresom. Taktiež sa odporúča znížiť množstvo prijatého alkoholu, jedla a naopak dopriať si pravidelný minimálne 7 hodinový spánok denne. 

Antioxidanty a ich dôležitosť pri oxidačnom strese

Ako sme už spomenuli vyššie, antioxidanty v tvojom tele zaisťujú rovnováhu všetkých látok. Práve pre túto dôležitú úlohu majú pre všetky z nás veľký význam. Aby si pre svoje telo zabezpečila dostatočné množstvo antioxidantov musíš dbať na výživnú stravu plnú vitamínov (A, C, E), minerálnych látok (zinok, železo, horčík) a tak isto i látok s antioxidačným vplyvom (fytoestrogén, karotenoid). 

V akých potravinách nájdeme tieto látky? Čim viac farieb na tanieri tým lepšie. Do svojho jedálnička nezabudni zaradiť zeleninu všetkých farieb (hlavne brokolica, mrkva, paradajky, olivy), zelený čaj, citrusy, cereálie, strukoviny, orechy, mäso a ryby, mliečne výrobky i červené víno. Keďže v dnešnej dobe trpí nie jedna z nás laktózovou či inou intoleranciou je možné telu dodať potrebné látky i v tabletách. Hľadajte prírodné doplnky ako napríklad známy a najsilnejší antioxidant Maqui berry, Acai či brusnice. Pri vyberaní buď poctivá a dodržuj odporúčané denné množstvá. Maj na pamäti, že tuto neplatí pravidlo – čím viac, tým lepšie. 

12 najlepších zdravých potravín s vysokým obsahom antioxidantov proti oxidačnému stresu: 

  1. Tmavá čokoláda – znižuje krvný tlak
  2. Orechy – znižujú cholesterol
  3. Čučoriedky – znižujú riziko srdcových ochorení 
  4. Jahody – znižujú riziko srdcových ochorení
  5. Artičoky – znižujú riziko rakoviny a cukrovky 
  6. Goji – znižuje riziko rakoviny a pomáha v boji so starnutím pokožky
  7. Maliny – silné protizápalové účinky
  8. Kel – pomáha udržiavať zdravé kosti 
  9. Červená kapusta – znižuje zápaly v tele 
  10. Fazuľa – znižuje riziko rakoviny prsníka, močových ciest atď. 
  11. Repa – zmierňuje bolesti 
  12. Špenát – chráni oči pred UV žiarením 

Niekoľko príkladov na vysoko antioxidačné potraviny a nápoje bežne konzumované s mliekom: 

  1. Káva a smotana
  2. Čaj a mlieko
  3. Bobule a jogurt
  4. Ovocie a smotana
  5. Ovsené vločky a mlieko
  6. Čokoláda, kakao a mlieko 

ZHRNUTIE

Zatiaľ čo voľné radikály a antioxidanty sú súčasťou prirodzeného a zdravého fungovania tvojho tela, k oxidačnému stresu dochádza, keď sú voľné radikály a antioxidanty v nerovnováhe. Oxidačný stres môže spôsobiť poškodenie mnohých tkanív, čo môže časom viesť ku vzniku ochorení. 

Aj keď sa nemôžeme úplne vyhnúť pôsobeniu voľných radikálov, môžeme sa rozhodnúť pre životný štýl týkajúci sa stravy, cvičenia a životného prostredia, ktorý pomôže udržať naše telo v rovnováhe a predísť tak škodám a ochoreniam. 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať