Úvod » Blog » Zdravie » Ako na pitný režim v zime, akú farbu by mal mať moč a ktoré potraviny ho zafarbujú?

Ako na pitný režim v zime, akú farbu by mal mať moč a ktoré potraviny ho zafarbujú?

Damián Zverec
žena pije vodu pitný režim v zime

Zima je obdobím, kedy naozaj nie je jednoduché odsledovať náš pitný režim. Pretože nepociťujeme smäd, tak intenzívne ako v lete, môže sa zdať náročné odhadnúť svoj pitný režim v zime. Našťastie má na to naše telo svoj vlastný indikátor.

Dostatočná hydratácia je základom správneho fungovania

Hydratácia je potrebná pre väčšinu telesných funkcií — od myslenia po sexuálny výkon. Aby sme odsledovali, či je dostatočná, je to jednoduché: stačí sledovať zmeny vo svojom moči.

Dobrou správou je, že na to nepotrebuješ odoberať žiadne vzorky moču. Stačí sa len pozrieť na farbu moču a z nej vyčítať, čo si tvoje telo žiada. Nemusíš sa báť toho, že sa moč trochu zriedi s vodou v záchode. Aj tak môže byť jeho farba spoľahlivým ukazovateľom.

Určite si postrehla, že farba moču sa denne mení, často aj z hodiny na hodinu. Čo teda je možné pokladať za zdravé a čomu treba venovať zvýšenú pozornosť?

Úplne priehľadný moč nie je žiaduci ani pre pitný režim v zime

Je dôležité piť dostatok vody každý deň, ale je možné to aj prehnať. Ak je tvoj moč úplne priehľadný, a nenesie žiadny náznak žltej farby, piješ pravdepodobne viac vody ako je odporúčané.

Takisto, časté močenie počas dňa naznačuje prehnanú hydratáciu. Priemerný dospelý človek, by mal ísť na záchod 4 až 10 krát denne.

pitný režim v zime, Ako na pitný režim v zime, akú farbu by mal mať moč a ktoré potraviny ho zafarbujú?

V zime nie je vždy jednoduché odhadnúť optimálny pitný režim. Vhodné sú najmä čistá voda a nesladené bylinkové či ovocné čaje.

Dôvod, prečo by si sa mala vyhnúť prílišnej hydratácii je, že s nadbytočnou vodou sa z tela vylučujú aj dôležité elektrolyty. Aj keď to nie je úplne bežné, môže to viesť až k intoxikácii pitnou vodou.

Drvivá väčšina z nás si nemusí robiť starosti s takouto úrovňou prílišnej hydratácie. Ak zistíš, že je tvoje telo nadmerne hydratované, obmedz pitný režim len na malé dúšky vody, kým tvoj moč nadobudne žltý odtieň.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať