Prechádzka v prírode patrí k najzdravším činnostiam, ktoré môžeš vykonávať. Je vhodná pre všetkých, či už si mladšia alebo staršia, máš nejaký zdravotný problém, si tehotná alebo čokoľvek iné. Nájdi si denne 15 až 30 minút na pohyb vonku.
Naše telo prirodzene potrebuje pohyb. V modernej dobe počítačov a iných moderných technológii, ktoré nám značne uľahčujú život, sme ale zleniveli. Nepomôže ani to, že si bola cvičiť – bez pohybu mimo tréningov o sebe nemôžeš tvrdiť, že si dostatočne aktívna.
Ukáže sa to najmä v situáciách, keď si vyberieš výťah miesto schodov, keď zaparkuješ čo najbližšie ku vchodu do práce či obchodu, aby si nemusela veľa kráčať alebo keď vystúpiš na zástavke a namiesto toho, aby si sa prešla aspoň 15 min, nastúpiš do ďalšieho autobusu, ktorý ťa má odviesť čo najbližšie. Vidíš sa v tom?
V tom prípade je potrebné zaradiť do svojho života viac pohybu. Nie formou tréningov. Ale formou prechádzok. Môžeš vystúpiť na skoršej zástavke, aby si sa viac prešla. Zaparkovať čo najďalej od práce sa dá, aby si len z auta nesadla za počítač a potom naopak. Sú to malé zmeny, ktoré môžu viesť k obrovským výsledkom.
Aké benefity ti prechádzka prinesie?
1. Jasné myslenie a koncentrácia
Pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu robia zázraky. Vylučujú sa endorfíny, klesá stres a ty prídeš na iné myšlienky.
Klinická štúdia v Japonsku zistila, že po niekoľkých týždňoch u ľudí s predpísanou dennou prechádzkou došlo k zlepšeniu pamäti v porovnaní s tými v skupine, ktorej bolo povedané, aby pokračovali robiť to, ako žili dovtedy.
2. Zlepšuje sa zdravie srdca
Prechádzky rozprúdia cirkuláciu krvi, pomáhajú udržiavať normálny krvný tlak a odbúrať cholesterol. Vďaka tomu ti klesne riziko srdcových chorôb, vrátane infarktu. O tom, ako si môžete pomôcť pri vysokom krvnom tlaku píšeme v tomto článku.
Jedna štúdia dokázala, že chôdza aspoň 30 min denne je spojená s redukciou rizika koronárnych chorôb srdca až o 19%. Ďalej tiež platí, že čím vyššie tempo, tým nižšie riziko.
3. Prechádzka zníži riziko vzniku cukrovky
Pravidelné prechádzky pomáhajú udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi, čím sa znižuje riziko vzniku cukrovky.
4. Budeš mať štíhlejšiu postavu
Pri pohybe sa spevňujú svaly, ktoré potom formujú krajšiu, štíhlejšiu postavu. Ak chceš urýchliť tento efekt, urob každý deň 10 000 krokov, alebo striedaj rýchlu chôdzu s pomalou (viac o HIIT tréningu nájdete sem), či chôdzu do kopca. Nečuduj sa ale, ak ti potom začnú byť voľnejšie nohavice – aj keď sa tvoja váha zdanlivo nezmení (keďže svaly vážia viac ako tuk), zaručene stratíš pár centimetrov v obvode.
Nie je to tak preto, že by prechádzka čarovne odstraňovala kilá. Jednoducho vďaka nej zvýšiš svoj denný výdaj a tým pádom budeš chudnúť. Nič magické alebo komplikované za tým nehľadaj.
5. Pohyb posilní kĺby aj kosti
Už 30 minút pohybu denne pomáha bojovať s bolesťami a stuhnutosťou kĺbov. Chôdza pomáha posilňovať kĺby, predchádzať zraneniam a úbytku kostnej hmoty.
6. Prechádzka pomôže pri bolesti chrbta
Pri niektorých športoch chrbtica trpí, ale prechádzky jej, naopak, prospievajú. Zlepšuje sa cirkulácia krvi v oblasti chrbta, flexibilita aj správny postoj.
Okrem toho posilňuje svaly, ktoré sú dôležité pre udržiavanie stability a pohybu driekovej chrbtice. Sedavým životným štýlom sú tieto svaly často oslabené, čo môže zapríčiniť zlú polohu chrbtice. Časom tak môže vzniknúť nepríjemná bolesť.
7. Zlepší sa ti nálada
Pohyb, to sú endorfíny a lepšia nálada. Čo tak sa ísť po ťažkom dni niekam prejsť? Keď máš náročnejšie obdobie alebo potrebuješ vypnúť, nie je nič lepšie, ako prechádzka. A ak ju spojíš s niečím užitočným alebo stráviš v príjemnej spoločnosti, o to lepšie.
8. Pohyb podporí trávenie
Začni deň prechádzkou a uvidíš, ako sa ti rozbehne trávenie. Pohyb pomôže rozhýbať črevá a je prospešný pri zápche aj nafukovaní.
Už aj 10 min chôdze po jedle môže výrazne zlepšiť trávenie. Najhoršie, čo môžeš po zjedení veľkého množstva jedla urobiť, je ľahnúť si – aj keď ťa to vtedy pravdepodobne láka najviac.
9. Lepšia imunita
Prechádzky ťa môžu v zimnej sezóne ochrániť pred chorobou. Je dokázané, že ľudia, ktorí sa prechádzajú aspoň 5-krát týždenne po 20 minút, sú takmer o polovicu menej chorí.
Viac o imunite a ako ju posilniť v tomto článku.
10. Prechádzka znižuje účinok génov spôsobujúcich priberanie
Harvardskí vedci skúmali 32 génov, ktoré podporujú vznik obezity. Počas štúdie zistili, že u ľudí, ktorí sa zvyknú prechádzať hodinu denne, bol účinok týchto génov znížený až o polovicu.
Slovíčko na záver
Tak čo, máš už dnešnú prechádzku za sebou? Ak nie, neváhaj, obleč sa primerane k počasiu a choď von aspoň na 20 min. Dĺžku prechádzok môžeš postupne predlžovať a onedlho sa budeš cítiť nekomfortne, ak ju ich niekedy vynecháš.
S motiváciou na chôdzu ti môžu pomôcť fit hodinky alebo sledovanie krokov na telefóne, kde si ľahko zadáš denný cieľ, ktorý sa budeš snažiť zdolávať. Nezačni však príliš prudko – ak aktuálne denne vykonáš tak 4000 krokov, snaž sa ich prvý týždeň zvýšiť na 5000, ďalší na 6000… Až sa dostaneš na známych 10 000 krokov denne.
S tvorením tohto nového návyku ti môže pomôcť náš Fitlaviár, ktorý sme vytvorili pre všetky ženy, ktoré sa neboja chytiť svoj život do vlastných rúk a vytvoriť tú najlepšiu verziu samých seba!