Úvod » Blog » Prečo je podvýživa nebezpečná pre tvoje zdravie?

Prečo je podvýživa nebezpečná pre tvoje zdravie?

Alexandra
Podvýživa

Mnoho ľudí si myslí, že jednou z ciest, ako sa dostať k vytúženej postave je jednoducho nejesť. To vedie k podvýžive tvojho tela, ktorá je nebezpečná. Je pravda, že z krátkodobého hľadiska podvýživa môže mať efekt, avšak z dlhodobého hľadiska bude tvoje telo strácať dôležité živiny, vitamíny a minerály

Podvýživa nie je len problémom v rozvojových krajinách, ale aj vyspelej spoločnosti. Súčasný trend krásy, ktorý sa odráža v sociálnych médiách, mnohokrát diktuje, čo by malo byť krásne. To môže viesť k odlišným názorom na výživu. V niektorých prípadoch môže vznikať aj ako dôsledok rôznych ochorení. Podvýživa nie je teda vždy dobrovoľnou vôľou jednotlivca, pretože môže mať mnoho príčin. Vo všetkých prípadoch je však veľmi nebezpečná

Predstav si svoje telo ako skvele fungujúci stroj, ktorý potrebuje energiu a výživu ku každej tvojej činnosti. Ak telu tieto potrebné látky nedodáš, čerpá ich zo zásob, alebo ich v tom horšom prípade nedostáva vôbec.

Čo je to podvýživa?

Z odborného hľadiska podvýživa vzniká v dôsledku nedostatku živín. V odbornej terminológií sa stretneš s výrazom malnutrícia (tento výraz pochádza z latinského malus – zlý, nutritio – výživa). Živiny, ktoré telo dostáva najčastejšie vo forme stravy, sú nevyhnutné na správne fungovanie organizmu.  Pôvod podvýživy treba vždy hľadať v nedostatočnom príjme základných potravín. Okrem toho existuje aj sekundárna podvýživa, ktorá vzniká zvyčajne na základe nejakého ochorenia, predovšetkým ide o chronické choroby. Tento stav však treba vždy konzultovať s lekárom.

Možno by si neveril, ale podvýživou nemusí byť ohrozený len na pohľad chudý človek. Podvýživa sa môže prejaviť aj u obéznych ľudí, a to v tom prípade, ak hmotnosť klesá o viac ako 5 percent v priebehu 3 mesiacov. Veľakrát býva podvýživa sprievodným javom u pacientov, ktorí sa liečia v dôsledku iných diagnostík a práve preto býva často aj prehliadaná. 

Delenie podvýživy

Tak, ako všetky choroby, aj podvýživa sa delí z viacerých hľadísk. Základné delenie spočíva v tom, akým nedostatkom telo trpí. Z tohto pohľadu hovoríme o energetickej a proteínovej (bielkovinej) podvýžive. Energetická malnutrícia (podvýživa), ktorá sa tiež nazýva marazmus, je spôsobená nedostatočným prísunom energie. Postihnutý človek je zvyčajne veľmi chudý, chýba mu tuková vrstva. Avšak podvýživa v tomto prípade nezasahuje jeho imunitu a hladina bielkovín je stabilná.

Proteínová čiže bielkovinová malnutrícia, ktorá sa tiež nazýva kvašiorkor, sa vyznačuje nízkou hladinou bielkovín v krvi, tiež klesá úroveň bielych krviniek, čo má veľmi vážne dôsledky na imunitu. V tomto prípade nie je tvoje telo schopné využívať cukry a tuky na získanie energie, preto využíva energiu z bielkovín. Často sa táto podvýživa prejavuje opuchmi. Sprievodným javom býva tiež zlé hojenie rán, ale aj zlyhanie orgánov či sepsa. 

Príčiny podvýživy

Hlavnou príčinou podvýživy je pochopiteľne znížená chuť do jedla. Tá môže vznikať napríklad v dôsledku konzumácie liečiv, problémov s chrupom alebo zníženou samostatnosťou. Ďalšou časťou príčinou podvýživy je psychický stav, snaha schudnúť a vyzerať dobre. V niektorých prípadoch sa však táto snaha dostane do extrému, ktorá vonkoncom nie je zdravá.

Ak sa aj u teba prejavuje niektorý z nasledovných problémov, určite zbystri pozornosť, pretože to môže viesť práve ku podvýžive:

Chudnutie

Správny spôsob znižovania váhy, pokiaľ je to potrebné, môže byť prínosný, avšak nič netreba preháňať. Chudnutie sa prejavuje tým, že ubúda svalová hmota, ale aj tukové tkanivo, ktoré je však nepostrádateľné pre správne fungovanie tela. Koža ako náš najväčší orgán, je slabá až ochabnutá, znižuje sa sila. Zdravý spôsob chudnutia spočíva v pravidelnej strave a vo vyradení potravín, ktorý majú vysoký príjem energie, ale z výživového hľadiska nie sú príliš prínosné. O konkrétnych spôsoboch chudnutia je však vždy dobré poradiť sa s odborníkom.

Nechutenstvo

Dôvodov na nechutenstvo môže byť mnoho, avšak jedným z jeho dôsledkov býva aj podvýživa. Nechutenstvo sa prejavuje ako nižší príjem stravy alebo odmietanie stravy. Ak je to niečo, čo sa deje jedenkrát, je to celkom bežné, ale z dlhodobého hľadiska ide o varovný signál, že sa niečo deje.

Únava a nespavosť

Ak telo nemá dostatok výživy, je úplne pochopiteľné, že organizmus je unavený a vyčerpaný. To sa prejavuje aj únavou a nespavosťou.

Dôsledky podvýživy

Ako sa už spomína v článku vyššie, podvýživa môže mať mnohé veľmi vážne dôsledky. Okrem iných to môže byť aj:

  1. Strata podkožného tuku
  2. Úbytok svalovej hmoty
  3. Opuch dolných končatín a brucha
  4. Zhoršenie psychického stavu
  5. Kožné zmeny a zvýšená lámavosť nechtov
  6. Zhoršené hojenie rán a znížená imunita

Veľmi dôležitá je v prípade podvýživy aj prevencia. Ak sa jedná o podvýživu zo zdravotných dôvodov, je nevyhnutné, aby si sa poradil s lekárom. V prípade podvýživy v dôsledku diét a nesprávnej stravy, je dôležité zamerať sa na to, aby človek vo svojom každodennom živote konzumoval celý rad živín z rôznych typov potravín. 

Či už ide o dôsledok rýchleho životného tempa alebo prílišnej snahy dosiahnuť niečo, mnohokrát zabúdame, čo je naozaj dôležité. Uchyľujeme sa k riešeniam, ktoré sú rýchle, ale v strave nepokryjú to, čo by sa malo.

Nezabúdaj, že zdravý organizmus musí dostávať každý deň primeranú výživu. Vďaka tomu predídeš potenciálnemu vzniku chorôb a tiež si zachováš svoje zdravie.

Ako sa ty staráš o svoje zdravie? Podeľ sa s nami v komentároch.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať