Väčšina žien túži po plochom brušku s jemnými obrysmi tehličiek, ktoré vidíme denno-denne na sociálnych sieťach. Tie nám však nie vždy ukazujú realitu. V brušnej dutine máme uložených mnoho orgánov, no hlavne sa tam nachádza maternica, ktorú len tak niekam neschováme. Zároveň zdravé množstvo tuku je pre ženské zdravie veľmi dôležité a mnohým z nás sa ukladá práve v tejto oblasti. Pokiaľ sa nejedná o nadváhu alebo obezitu, väčším bruškom sa netráp. Niekedy sa totiž môže stať, že za veľké brucho nemôže tuk, ale iné, často fyziologické procesy. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
10 dôvodov, prečo môžeš mať veľké brucho
1. Obezita, nadváha – tuk a viscerálny tuk
Keď sa spomenie pojem „veľké brucho“, ako prvé si predstavíš človeka s väčším množstvom tuku na tele. Je to najčastejší dôvod a jediných riešením je kalorický deficit.
Nie detox. Ani čaje či lieky na chudnutie. Nepomôžu.
- Zdravá pečeň: potrebuješ detox?
- Náplaste na chudnutie: ďalší výmysel alebo skutočne fungujú?
- Majú zmysel lieky na chudnutie?
Veľkým problémom je aj tuk viscerálny. Ak nevieš, čo tento pojem znamená, určite sa pozri na náš starší článok, v ktorom sme rozobrali, čo to viscerálny tuk je, ako vzniká a prečo je tak veľmi nebezpečný. Preklikneš sa naň tadiaľto:
2. Veľké objemy jedál
Určite sa ti to už stalo. Ráno vstaneš, pozrieš sa do zrkadla a vidíš krásne, ploché bruško. No, a potom si dáš glg vody a je fuč.
Je úplne prirodzené, že strava prijatá v priebehu dňa spôsobí väčší objem brucha a má to tak každý z nás, v závislosti na tom, aké objemy jedla zje. To rozhodne nestojí za vrásky na tvári :).
3. Plynatosť, nadúvanie – môže byť príliš veľa vlákniny problém?
Plynatosť a nadúvanie (flatuencia, meteorizmus) veľmi často stoja za pocitom plnosti, veľkého brucha a bolestí. Často potrápia nejednu z nás.
Aké sú hlavné dôvody nadúvania?
- Rýchle jedenie, zlé prežutie potravy, nedostatok času na jedlo,
- intolerancie – fruktózová, laktózová, histamínová, celiakia,
- príliš veľa bieleho pečiva, cestovín, ryže,
- strukoviny – hrach, fazuľa, šošovica,
- ovocie a zelenina – cibuľa, kapusta, pór, brokolica,
- umelé sladidlá, med,
- žutie žuvačky – prijímaš tak väčšie množstvo vzduchu,
- bublinky a sýtené nápoje,
- psychický tlak, stres, nepokoj, únava,
- PMS,
- nadmerný príjem vlákniny – vláknina nie je úplne stráviteľná a pri zvýšenom množstve môže spôsobiť nafukovanie,
- kalorický deficit – málo kalórií vo veľkom objeme jedál. Znie to ako super návod na chudnutie. Dostaneš sa do deficitu prostredníctvom nízkokalorickej stravy a vlastne nebudeš až tak hladná, lebo objem jedla bude stále dostatočný. No táto rovnica vedie k tomu, že nedôjde k stráveniu celého objemu jedla a tvorí sa väčšie množstvo plynov, čo vedie v zväčšeniu brucha a nafukovaniu.
4. Choroby obličiek a zadržiavanie vody v organizme
Problémy s obličkami sú často nebezpečné, pretože sa neprejavujú klasickými bolesťami, ale menej nápadnými príznakmi. Veľakrát sa stáva, že sa tieto ochorenia prejavia až obličkovým zlyhaním, kedy je už ťažšie ich liečiť.
Jedným z hlavných príznakov ochorenia obličiek sú opuchy (edémy). Znižuje sa množstvo vylúčenej vody, objavujú sa bielkoviny v moči či zvýšený obsahom sodíka v organizme. Dôsledkom je zadržiavanie vody v tkanivách a (okrem iného) aj pocit väčšieho brucha.
Daj si však pozor – odvodňovať organizmus 99% ľudí nepotrebuje. Ak ťa zaujíma prečo a ako to vlastne celé je, pozri sa na tento článok:
Vedela si? Zlyhávanie obličiek môže signalizovať problémy ako: opuchnuté lýtka, členky, tvár, zápästia, brucho; dlhotrvajúca únava, suchá pokožka, problémy s močením, zakalený moč, kovová pachuť v ústach, zápach z úst.
5. Alkohol
Alkohol pôsobí negatívne na takmer všetky aspekty nášho zdravia. Poškodzuje ústnu dutinu, ďasná, zuby, pažerák, žalúdok, pečeň, obličky, psychiku… Môže spôsobovať reflux, pyrózu, závislosti, defekty sliznice, steatózu pečene, alkoholovú hepatitídu, rakovinu či dokonca náhle úmrtie.
S alkoholom je taktiež spojený problém veľkého brucha. Obsahuje pomerne veľké množstvo tzv. práznych kalórií a cukrov, ktoré nezasýtia, ale môžu spôsobovať kalorický nadbytok a priberanie. Alkohol je tiež zodpovedný za hromadenie plynov a nadúvanie.
Alkohol – najčastejšia príčina chronickej pankreatitídy
6. Menštruačný cyklus, tehotenstvo, popôrodné obdobie, menopauza
Vplyvom hormónov sa často spomaľuje činnosť čriev, čo vedie k hromadeniu plynov a stolice v črevách. PMS či menštruácia môže vieš k zväčšeniu obvodu brucha, rovnako ako obdobie po pôrode je (logicky) spojené s väčším bruškom.
7. Stres, dýchanie ústami
Psychika ovplyvňuje trávenie, trávenie ovplyvňuje psychiku. Správna strava, podpora trávenia, pohyb, vláknina, terapeut a doplnky stravy môžu pomôcť aj pri problémoch s pocitom veľkého brucha.
- Základy zdravého stravovania: príručka makroživín
- Ananásové smoothie pre lepšie trávenie
- Bojové športy ako zdroj pohybu, ktorý z nich si vybrať?
- Prečo je dôležitá vláknina v strave?
- Riadená meditácia: postup ako mať všetko pod kontrolou
- Dychové cvičenia: Boj proti stresu? Skús to!
8. Poruchy tráviaceho traktu a črevné ochorenia
Veľké brucho môže byť spôsobené aj závažnejšími príčinami, ako sú tráviace a črevné ochorenia či rôzne zápaly. Ak máš podozrenie, že by mohlo ísť o takýto problém, odporúčame ti skôr navštíviť svojho lekára / lekárnika a nehľadať pomoc na internetových stránkach.
Dysbióza, syndróm drážnivého čreva, užívanie antibiotík, zápcha/hnačka, Crohnova choroba, pankreatitídy – to všetko môže spôsobovať veľké brucho.
9. Potraviny, intolerancie
Veľké množstvo alergií či intolerancií na potraviny sú tiež dôvodom nafukovania, bolestí brucha či kŕčov. Pokiaľ máš dlhodobo tieto problémy a nič ti na ne nepomáha, znova ťa pošleme navštíviť lekára, s ktorým si prejdete spoločne aj tému intolerancií.
- Intolerancia na laktózu: treba sa mliečnych výrobkov úplne vzdať?
- Celiakia: aké sú prejavy celiakie?
10. Abdominálna distenzia
Ide o odborné spojenie charakterizujúce rozšírenie brušnej dutiny, v dôsledku čoho sa zväčší obvod brucha nezávisle na množstve tuku v organizme. Môže byť spôsobená plynmi, tekutinou v brušnej dutine a v najhorších prípadoch nádorom. Často je sprevádzaná kŕčmi a bolesťami brucha, nafukovaním a práve pocitom veľkého brucha.
Veľké brucho: Čo s tým?
- Zmena životosprávy – schudnúť tuk, nabrať svaly, zvýšiť pohyb, hydratácia → to sú hlavné piliere boja proti veľkému bruchu, pokiaľ je spôsobené vysokým kalorickým príjmom a množstvom tuku v organizme.
- Návšteva lekára a vyšetrenie – obličky, intolerancie, PMS – opakujeme zas a znova, pokiaľ problémy s bruchom pretrvávajú dlhodobo a nič nepomáha, určite navštív lekára.
- Doplnky výživy, lieky – proti nadúvaniu a na lepšie trávenie existuje množstvo liekov či prírodných látok. Pri nadúvaní môžeš siahnúť napríklad po Espumisane či Degasine, pri problémoch s trávením odporúčame Pancreolan alebo čaje na trávenie, pri kŕčovitých bolestiach brucha Buscopan, vhodné je tiež zaradiť do užívania probiotiká. Z prírodnej medicíny môžeš zvážiť napr. fenikel, ktorý napr. aj vo forme čaju pomáha proti nafukovaniu. Stačí navštíviť lekáreň, tam ti určite dobre poradia.
- Čas na jedenie, poriadne prežúvanie – určite si už počula, že jedenie popri behu na autobus nie je úplne najlepší nápad. Dopraj si dostatok času na jedenie v príjemnom prostredí, sústreď sa na to, čo ješ a dôkladne stravu prežuj. Zlepší sa ti trávenie, budeš sa cítiť sýtejšia a zmiernia sa ti problémy s nafukovaním.
- Jedlá proti nafukovaniu
- Varená zelenina je lepšie stráviteľná, ako surová.
- Obmedziť korenenie a solenie.
- Znížiť konzumáciu sladkostí, mastných jedál a bieleho pečiva.
- Obmedziť alkohol
- Odvodnenie organizmu – za veľké brucho pri určitých ochoreniach môže zavodnený organizmus. Pre bližšie informácie ťa odkazujeme na článok sem: Bylinky na odvodnenie organizmu – naozaj ti pomôžu?
- Meditácia, cvičenie, psychológ – ako sme si spomenuli vyššie, za nafúknuté a veľké brucho v niektorých prípadoch môže aj stres. Vedieť pracovať so stresom je dôležité nie len v ohľade problému veľkého brucha, ale môže pomôcť aj ako prevencia mnohých iných ochorení, aterosklerózy, kardiovaskulárnych problémov a mnoho ďalšieho.
- Masáže brucha a termofor – masáže bruška môžu pomôcť rozhýbať črevá a odstrániť plyny z tráviaceho traktu. Teplo pomáha uvoľniť kŕče a bolesti brucha.
Kedy by si mala zvážiť návštevu lekára?
Problémy s trávením, kŕče, bolesti brucha a väčšie bruško môžu spôsobovať obyčajné stravovacie problémy, ktoré sa dajú vyriešiť jednoducho pomocou vyššie spomínaných rád.
Niekedy však môžu signalizovať závažnejšie ochorenie, ktoré je nutné liečiť farmakologicky a nepodceniť skorú diagnostiku. Preto ak sa u teba objavujú problémy s trávením, hnačka / zápcha, vracanie… dlhšie ako 4 – 5dní a nepomáhajú voľnopredajné lieky z lekárne, zváž návštevu lekára.
Niektoré stavy a ochorenia totiž nevyriešiš pomocou babských rád ani čítaním internetových článkov a môžeš si viac uškodiť ako pomôcť.