Úvod » Blog » Chudnutie » Prinášame ti návod ako schudnúť z brucha

Prinášame ti návod ako schudnúť z brucha

Filip Sasarák
Ako schudnúť z brucha

„Riešiš aj ty veľký problém, ako schudnúť z brucha? Začínaš byť z toho už mierne zúfala? Chcela by si vedieť najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako z brucha schudnúť?

Ak si si odpovedala aspoň na jednu z týchto otázok áno, tak sa neváhaj na chvíľu zastaviť pri tomto článku, kde sme sa na chudnutie priamo z brucha pozreli.“

S podobným úvodom sa môžeš stretnúť na mnohých weboch, ktoré túto tému riešia. My sme však Fitlavia, web, ktorý ti prináša pravdivé informácie. Chceli by sme ti teda ukázať, ako to skutočne funguje.

V článku sa pozrieme na chudnutia z brucha, povieme si o pojme lokálne chudnutie, vysvetlíme si prečo je chudnutie z brucha tak náročná záležitosť a okrem iného si na konci predstavíme aj návod, ako schudnúť z brucha.

Ako schudnúť tukovú hmotu len z oblasti brucha?

Chudnutie v oblasti brucha. Večný problém – nielen mnohých žien, ale aj mužov.

Hneď na začiatku ti môžeme povedať, že ak hľadáš odpoveď na otázku, ako schudnúť len z brucha, nenájdeš ju. Bohužiaľ, je to tvrdá realita, no je to tak.

Možno si povieš: “Ale veď to nie je možné, toľkokrát som videla rôzne reklamy na internete, ktoré presviedčali, že to ide! A čo tie náplaste na chudnutie!? Alebo zabalenie si brucha alobalom? A čo tak špeciálne cviky na chudnutie priamo z brucha?”

Áno, áno, my vieme, je toho všade plno. No žiaľ, nič z toho nie je pravda.

Lokálne chudnutie nie je reálna záležitosť. Ak redukuješ svoju hmotnosť nemôžeš si vybrať, z ktorej časti tela budeš chudnúť. Vyberá si to tvoj organizmus, ktorému to nevieš naordinovať. Každý z nás je individuálny a preto má každý človek nejakú svoju problémovú partiu tela, kde sa mu toho tuku ukladá viac. Väčšinou sa v tomto prípade jedná o brucho, prípadne o nohy alebo o zadok. Viac si o tomto povieme v riadkoch nižšie – v odseku distribúcia telesného tuku.

Prečo jednoduché triky na chudnutie z brušnej oblasti nefungujú?

Ako sme spomínali vyššie, nemôžeš si vybrať, z ktorej časti tela si vezmeš ten 1 schudnutý kilogram telesného tuku. Ak sa ti niekto snaží nahovoriť, že to je možné, s najväčšou pravdepodobnosťou ti len skúša predať nejaký svoj produkt alebo službu. Preto zober nohy na plecia a utekaj od takýchto „pseudo-odborníkov“ čo najďalej.

Často používané “zaručené” jednoduché triky:

Cvičenie brucha

Špeciálne cviky na chudnutie priamo z brucha neexistujú. Nie sú to ani brušáky, ani sklapovačky, a dokonca to nie sú ani obrátené skracovačky pri mesačnom splne. Tým, že cvičíš brucho, nechudneš brucho. Jednoducho len aktivuješ a trénuješ svaly brucha. (poznámka autora: taktiež, by si fyzickú aktivitu nemala brať ako niečo, čím sa výhradne chudne. Mala by za tým byť trochu iná motivácia, ale to je na iný článok.)

Jedna menšia štúdia síce naznačuje, že ak cvičíš brucho, tak telo môže použiť máličko viac energie z tukových zásob uložených v brušnej oblasti. Avšak je to tak malý rozdiel, že to reálne nemáš šancu poznať. Čo viac, ak by aj tie čísla boli o trochu vyššie, no nebola by si v kalorickom deficite, nepomôže ti ani cvičenie brucha v milión sériách.

Obalenie brucha alobalom alebo rôznymi pásmi na chudnutie

Omotanie brucha alobalom, prípadne rôznymi inými textilnými sťahovacími pásmi na chudnutie, a následná fyzická aktivita takisto nepomáhajú. Je pravda, že sa na danom mieste začneš trochu viac potiť, no viac potu určite neznamená viac spáleného tuku. Znamená to len, že tvoje telo sa potrebuje ochladiť a tak púšťa viac vody.

Takže nie, ani týmito pomôckami na chudnutie brucha, ktoré môžu vyzerať presvedčivo, brucho neschudneš.

Náplaste na chudnutie

Na náplaste na chudnutie máme samostatný článok na webe. Ak ťa teda náhodou zaujali, viac sa o ich (ne)funkčnosti dočítaš TU.

Rôzne iné „osvedčené“ prírodné recepty starých mám

Nie. Ani týmito „bruchochudnúcimi“ radami neodstrániš tukovú hmotu z tejto oblasti (a ani zo žiadnej inej). Či už sa jedná o:

  • konzumáciu citrusových plodov, ktoré ti spália všetok tuk (dokonca aj z uší),
  • pridanie jablčného octu do teplej vody ráno nalačno (alebo o konzumáciu hocičoho špeciálneho ráno nalačno)
  • zvýšenie pitného režimu (pitný režim je dôležitý, ale jeho navýšenie samo o sebe tuk zredukovať nepomôže)
  • všemožné detoxifikačné postupy na chudnutie (prosím, toto fakt nie)

Mechanizmus chudnutia

Mechanizmus redukcie telesnej hmotnosti spočíva v štiepení triglyceridov (komplex mastných kyselín a glycerolu/zásobný tuk u ľudí), uložených v tukových bunkách (adipocytoch), z ktorých následne získava telo energiu, ktorú potrebuje. Toto štiepenie tukových zásob musí byť podnietené nedostatočným príjmom energie.

Telu je pri štiepení úplne jedno, z ktorých tukových buniek táto získaná energia pochádza. Dôležité je, že ju má a môže ju použiť.

Prečo je náročné chudnúť z brucha?

U niektorých ľudí je brucho najproblémovejšia partia v rámci chudnutia. V riadkoch nižšie ti prinášame vysvetlenie.

Distribúcia tuku

Jednou z hlavných príčin náročnosti chudnutia brucha je práve distribúcia tuku na našom tele. Distribúcia telesného tuku je daná prevažne geneticky. Nemôžeme ovplyvniť to, ako je tuk rozložený po našom tele, rovnako ako nemôžeme ovplyvniť, z ktorej časti tela budeme chudnúť z ako prvej.

Druhy obezity

Existujú 2 hlavné kategórie uloženia telesného tuku na našom tele, pričom sa vlastne bavíme o typoch obezity/nadváhy – androidný a gynoidný typ.

Androidný typ obezity sa vyskytuje prevažne u mužov, zatiaľ čo gynoidný typ obezity sa vyskytuje prevažne u žien.

Androidný typ znamená, že telesný tuk je distribuovaný predovšetkým do trupu. Zo zdravotného hľadiska je tento typ rizikovejší, keďže tuk je uložený v blízkosti brušnej dutiny. V brušnej dutine sa nachádza väčšina životne dôležitých orgánov. Nahromadenie tuku v danej oblasti môže spôsobiť obalenie daných orgánov tukom (tzv. viscelárny tuk) a následne zhoršenie ich funkcie. To sa môže v našom živote prejaviť prostredníctvom rôznych civilizačných ochorení, ako je diabetes mellitus 2. typu, ateroskleróza alebo iné srdcovo-cievne ochorenia.

ako schudnúť z brucha, Prinášame ti návod ako schudnúť z brucha

Image by jcomp on Freepik

Ak je však tuk uložený v okolí zadku a stehien jedná sa o gynoidný typ obezity. Tento typ je menej zdravotne rizikový a zároveň sa u žien vyskytuje hlavne z toho dôvodu, že je podmienený vylučovaním estrogénu, ktorý sa inak označuje aj ako ženský pohlavný hormón.

Individualita jedinca

Okrem spomínanej typológie obezity je tu aj hľadisko individuality jedinca. Každý sa narodil s inou genetikou, s mierne inou hormonálnou výbavou a teda s inou distribúciou telesného tuku.

U niektorých ľudí by sme mohli označiť brucho za najproblémovejšiu partiu v rámci chudnutia, keďže sa tam zvykne často ukladať najviac tuku. Zároveň, ak už človek začne chudnúť, tuk, ktorý je „nalepený“ na bruchu, mizne pomalšie. Ak sa ho človek chce zbaviť, musí stráviť v diéte o niečo dlhší čas. Preto je tak náročné dosiahnuť tie vysnívané tehličky.

Distribúciu tuku teda nemáme pod kontrolou, čo však môžeme mať pod kontrolou je percento telesného tuku.

Uloženie maternice v podbrušku žien

Mimo toho, je tu aj ďalšia príčina, prečo môže byť zníženie obvodu pásu u žien tak problémová záležitosť. Stále tu sčasti hraje rolu telesný tuk a jeho distribúcia v ženskom tele a zároveň prirodzená anatómia ženských tiel. Ženy majú väčšie brucho kvôli uloženiu maternice v podbrušku.

S faktom mierne väčšieho podbruška sa musia ženy zmieriť.  Tuk, ktorý sa nachádza na tomto mieste, má primárne ochrannú funkciu. Chráni maternicu, a ak žena otehotnie, následne chráni aj plod. Preto je tento tuk a celkovo uloženie maternice v podbrušku veľmi dôležité.

ako schudnúť z brucha, Prinášame ti návod ako schudnúť z brucha

Image by Freepik

Mnoho žien by si prialo mať pekné ploché bruško a je to v poriadku – nie je však v poriadku trápiť sa tým a týrať sa, pretože boj s anatómiou tvojho tela je vopred prehratý. Skús sa radšej zamerať na to, či si zdravá, či tvoje telo má všetko, čo potrebuje a zmeniť vnímanie toho množstva tuku, ktoré si tvoje telo drží pre správne fungovanie a ochranu.

Pozor, tu nehovoríme o nadváhe a obezite, v tom prípade je skutočne nutné schudnúť nejaký ten tuk. Ale zdravé množstvo tuku žena potrebuje. Vedela si, že ženy potrebujú mať trochu viac tuku ako muž, aby ich telo mohlo správne fungovať? Netýraj svoje telo za to, že sa ťa snaží chrániť a udržať ťa pri živote.

Návod ako schudnúť z brucha

Ak si to dočítala až sem, tak si teda zaslúžiš návod na schudnutie z brucha, ktorý ti prinesieme v 3 bodoch.

Kalorický deficit

Prvým bodom návodu je kalorický deficit. Bez neho to proste fungovať nebude.

Kalorický deficit je alfa a omega chudnutia. Keď sa nenachádzaš v kalorickom deficite, nebudeš chudnúť. Jednoducho, tvoj príjem energie z jedla musí byť nižší ako tvoj energetický výdaj. Ak náhodou nevieš, ako na to, určite sa presuň na tento článok, kde sme hlbšie rozobrali, ako ho môžeš dosiahnuť.

Fyzická aktivita

Okrem kalorického deficitu, nie je na škodu byť aktívnejší. Tým vlastne docieliš o niečo ľahšie aj spomínaný deficit, keďže sa zvýši tvoj výdaj energie. To, že sa hýbeš však nie je zárukou toho, že si v kalorickom deficite. A ako sme už písali, určite by si sa nemala hýbať iba kvôli chudnutiu. Dokonca sa odvážime povedať, že chudnutie je len vedľajší účinok, hoci je často tým prvým dôvodom, prečo ľudia začnú cvičiť.

Super bude siahnuť po silovom/odporovom tréningu, ktorý by vlastne mal byť bežnou súčasťou života. O silovom tréningu máme článok na webe, tak na to určite mrkni.

Ďalej svoju fyzickú aktivitu môžeš zvýšiť aj obyčajnou prechádzkou. Časom to môžeš okoreniť niečím trochu intenzívnejším, ako ľahký beh, plávanie alebo jazda na bicykli.

Odporúčania odborných autorít hovoria o 2-3 silových tréningoch a o 1 kardio tréningu týždenne. Nebude určite na škodu k tomu zaradiť počas týždňa pár prechádzok.

Trpezlivosť

A, samozrejme, potrebuješ trpezlivosť.

Trpezlivosť je dôležitou súčasťou tohto procesu. (Obzvlášť, ak hovoríme o tuku uloženom na bruchu, ktorý môže ísť dole trochu ťažšie.) Redukcia hmotnosti si vyžaduje čas. Nebude to trvať 2 dni, ani týždeň a asi ani mesiac. Preto sa priprav a obrň trpezlivosťou. (pozn. autora: čas strávený v diéte je individuálny, a závisí na cieľoch a aktuálnych podmienkach každého človeka)

Záver

Teraz už vieš, že schudnúť osobitne len z brucha, respektíve z konkrétnej časti tela, sa nedá. Nepomôžu cviky na chudnutie brucha, náplaste na chudnutie, pásy na chudnutie obtočené okolo brucha, špeciálne výživové postupy a ani ďalšie jednoduché triky.

Redukcia tukových zásob z brucha môže byť pre niektorých ľudí náročnejšia kvôli genetike, distribúcii telesného tuku, individualite jedinca alebo anatómii ľudského tela. Určite si však netreba myslieť, že je to nereálne.

Na to, aby človek schudol, musí byť v kalorickom deficite – musíš prijímať menej energie ako tvoj organizmus vydá.

Úlohu veľkého pomocníka pri chudnutí bude zohrávať fyzická aktivita. Ideálne, ak zvolíš kombináciu silový tréning + aeróbna fyzická aktivita nízkej až strednej intenzity (aeróbnu aktivitu pravdepodobne poznáš ako kardio).

A pri tom všetkom nezabudni, že musíš byť trpezlivá. Práve trpezlivosť je často kameňom úrazu mnohých neúspešných pokusov schudnúť.

Dosiahni teda kalorický deficit, začni sa viac hýbať a buď trpezlivá. Ver nám, výsledky sa dostavia.

A ak by si s tým potrebovala pomôcť, určite sa na nás neváhaj obrátiť či už v komentári pod článkom alebo nás kontaktuj na mail redakcia@fitlavia.sk – radi ti podáme pomocnú ruku.

 

 

ZDROJE:

https://en.wikipedia.org/wiki/Spot_reduction

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16985258/

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať