Úvod » Blog » Fit recepty » Pšeno, proso alebo jáhly: čo je správne + prečo by sme ho mali zaradiť do jedálnička?

Pšeno, proso alebo jáhly: čo je správne + prečo by sme ho mali zaradiť do jedálnička?

admin

Nedávno sme písali článok o zdrojoch komplexných sacharidov. Jeden bod v krátkosti spomínal aj pšeno – a keďže v našich končinách ide o stále podceňovanú obilninu, poďme si o nej a jej výhodách povedať viac.

Pšeno, proso alebo jáhly?

Kto sa v tom má vyznať, však? Keď hovoríme o pšene, hovoríme vlastne o lúpanom prose. Po odstránení plevy z prosa ostane malá gulička – pšeno. Jáhly je český výraz pre pšeno. V angličtine sa stretneš s názvami „millet“ alebo „proso millet“.

Zaujímavosťou je, že aj v anglicky hovoriacich krajinách poznajú pšeno (proso) ako „proso“ – toto pomenovanie pochádza zo slovanských jazykov (aj Chorváti či Slovinci majú „proso“).

Pšeno poznáme viac ako 10 000 rokov

Podľa archeológov bolo proso domestikované už pred viac ako 10 000 rokov pred Kristom prevažne v severnej Číne. Proso (Panicum miliaceum) je obľúbené najmä v Ázii (Čína, Rusko, India, Stredný východ), ale v posledných rokoch si našlo stabilné miesto aj v európskom a americkom jedálničku. Zaujímavosťou je, že dodnes nebolo kultivované v Afrike.

Akú výživovú hodnotu má proso?

Z výživového hľadiska radíme proso medzi zdroje komplexých sacharidov, ktoré sú zdrojom energie, ktorá sa v našom tele uvoľňuje postupne.

Proso obsahuje aj bielkoviny, pričom limitujúcou aminokyselinou je lyzín. Znamená to, že proso je vhodné kombinovať minimálne v rámci dňa, ideálne priamo v jedle buď so živočíšnymi zdrojmi bielkovín, ktoré majú lyzínu dostatok, alebo napríklad so sójovými bôbmi, kukuricou či arašidmi.

Neuvarené proso obsahuje na 100 gramov:

Kalórie: 352

Sacharidy: 71 gramov, z toho cukry 0,7 gramov

Bielkoviny: 13 gramov

Tuky: 1 gram, z toho nasýtené mastné kyseliny 0,2 gramy

Vláknina: 4 gramy

Ak zvolíš proso ako prílohu k hlavnému jedlu a snažíš sa pridržiavať racionálneho jedálnička, bežná porcia sa bude pohybovať od 30 – 60 gramov surového prosa.

pšeno, Pšeno, proso alebo jáhly: čo je správne + prečo by sme ho mali zaradiť do jedálnička?

Prečo zaradiť proso do jedálnička?

Proso obsahuje aj horčík, ktorý ti pomôže v boji proti stresu a únave, fosfor, folát, ktorý môžeš poznať aj ako kyselinu listovú, ktorá má v strave miesto najmä pre tehotné, a či železo. Približne v jednej šálke uvareného prosa nájdeš takmer pätinu odporúčaného denného príjmu horčíka.

Okrem toho je proso bohaté na antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom v tele a znižujú tak negatívny dopad oxidačného stresu. Máme o nich aj celý článok, klikni sem. Alebo ak ťa viac zaujíma oxidačný stres, v tomto článku si prídeš na svoje.

Proso pomáha kontrolovať hladiny cukru v krvi, čo pomôže diabetikom a taktiež zníži riziko vzniku cukrovky.

A čo je ešte skvelé? Proso je vhodné aj pre celiatikov!

Pred varením treba pšeno spariť

Mnoho ľudí nemá so pšenom dobrú skúsenosť. Prečo? Pravdepodobne ho pred varením zabudli spariť. Ide o proces, počas ktorého viackrát preleješ pšeno vriacou vodou, čo pomôže odstrániť horkosť.

Po tomto kroku ti už nič nebráni tomu využiť pšeno všetkými možnými spôsobmi.

Má proso nejakú temnú stránku?

Jedna látka, ktorú obsahuje, zabraňuje v vstrebávaní niektorých iných vitamínov či minerálov, čo môže byť z dlhodobého hľadiska problém. Aj z toho hľadiska môže pomôcť sparenie prosa, lebo sa tým limitujú nežiaduce látky.

Ak však nebudeš jesť proso denne a to na raňajky, obed aj na večeru, nemal by to byť vôbec problém. A pri vyváženom jedálničku plnom všetkých potrebných živín už vôbec nie.

Ako sa dá proso využiť v kuchyni?

Proso sa dá v receptoch využiť naozaj všestranne. Poslúži ako samostatná príloha alebo môžeš zapojiť fantáziu a využiť ho nasladko aj naslano – ako napríklad aj ryžu.

Môžeš z neho uvariť napríklad:

  • obilninovú kašu
  • pšenovo-vajíčkovú omeletu
  • pšenový nákyp (nasladko aj naslano, ako vidíš na obrázku vyššie)
  • pšenový šalát s mäsom a zeleninou
  • príkrm pre bábätká (s ovocím aj zeleninou)
  • pšenové rizoto
  • pšenové placky
  • ukrajinský kuleš – kuleš je národná polievka Ukrajiny, ktorej hlavnými ingredienciami sú zemiaky, pšeno a slanina

Aká je tvoja skúsenosť s pšenom? Chcela by si si u nás prečítať recepty, v ktorých pšeno využijeme? Budeme radi, ak nám dáš vedieť v komentároch.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať