Oleje sa už dávno osvedčili aj v použití mimo kuchyne. Pár rokov dozadu zažil svoj veľký boom kokosový olej, na rast vlasov je skvelý rozmarínový či argánový olej, rôzne tipy olejov sa používajú aj na strie a jazvy, poškodenú pokožku či výživu suchých rúk. Čo všetko zvládne ricínový olej a kedy ho, naopak, nepoužívať?
Čo je ricínový olej a odkiaľ sa získava?
Ricínový olej sa získava ako výťažok plodov z tropického stromu Ricinus Communis. Zaujímavé však je, že v čerstvom stave môžu byť tieto plody pre naše telo toxické. Obsahujú totiž toxín ricín. Podľa Guinnessovej knihy rekordov je Ricinus najjedovatejšia rastlina sveta. No neboj sa, neodporúčali by sme ti tu nič nebezpečné ani smrteľné. Ricín sa totiž počas procesu extrakcie denaturuje a deaktivuje. Aj preto by sa tento olej mal používať až po vhodnom technologickom spracovaní.
A kde všade sa ricínový olej používa?
- Na technické účely – bionafta, mazivá,
- vo farmácii – laxatívum (preháňadlo – dnes sa od neho ustupuje),
- v kozmetike – vlasové produkty, krémy, séra na rast mihalníc,
- v medicíne – veľmi málo, nakoľko je jednoduché sa ním predávkovať.
Využitie v kozmetológii: čo všetko ricínový olej dokáže?
Ricínový olej má obrovské množstvo pozitívnych účinkov. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
1. Vlasy – koruna krásy a ricínový olej, ktorý podporí ich rast
Mnoho žien, ktoré chcú mať dlhé a zdravé vlasy, sa zameriava najmä na podstrihávanie rozštiepených končekov. No pravdou je, že pre urýchlenie rastu vlasov potrebujeme mať najmä zdravú pokožku hlavy pri korienkoch. Na to je vhodné pravidelné olejovanie, správne umývanie, rozmarínové zábaly a vlasové masáže.
Pre lesklejšie a pevnejšie vlasy sa odporúča aspoň 2x týždenne, tesne pred umytím, používať oleje na masáž pokožky hlavy. Jeden z olejov, ktorý môžeš použiť, je práve olej ricínový:
- pôsobí antibakteriálne, hojivo a regeneračne,
- vďaka antioxidantom podporuje tvorbu keratínu vo vlasoch,
- urýchľuje rast a zabraňuje vypadávaniu vlasov,
- znižuje tvorbu lupín.
Pozor: Nikdy nenechávaj oleje na pokožke hlavy cez noc. Zachytáva sa na ne veľké množstvo prachu, nečistôt a zbytočne vlasy zaťažujú – a to úplne nechceme. Najlepšie je ich po nanesení nechať 10-15min pôsobiť, zakryť igelitovou čiapkou a následne zmyť.
Nezabúdaj na pravidelnú masáž hlavy aspoň 3x týždenne, výživu vlasov zvonku aj zvnútra, správne kozmetické prípravky a šetrné umývanie aj sušenie.
2. Uvoľnenie stuhnutého svalstva masážou
Masáže pokožky hlavy sme si už spomínali ako účinnú metódu pre urýchlenie rastu vlasov. No okrem toho je možné ricínový olej použiť na akýkoľvek iný typ masáže – tváre, chodidiel či celého tela.
3. Ako na dlhšie mihalnice a hustejšie obočie?
Ricínový olej je často odporúčaný aj pre rýchlejší rast mihalníc a obočia, ich predĺženie a zhustenie. Hydratuje mihalnice a zabraňuje ich lámaniu.
- Nanes niekoľko kvapiek oleja na vatovú tyčinku a pretri si nimi mihalnice alebo obočie vo svojej každovečernej rutine.
Dôležité je však podotknúť, že pre spomínaný efekt je nutné ho používať pravidelne – no zároveň netreba zabúdať, že naše oči sú dosť citlivé a užívanie tohto oleja v ich okolí môže viesť k ich dráždeniu! Taktiež ide skôr o babskú radu – žiadna štúdia tento efekt nikdy nepotvrdila. Nijak špeciálny efekt od neho teda neočakávaj.
Vedela si? Niektoré séra na mihalnice či riasenky majú v svojom zložení sčasti aj ricínový olej.
4. Vyživená pleť bez vrások a akné
Hydratácia pleti je nesmierne dôležitá a mala by sa stať bežnou rutinou u každej z nás. Pleť je potom krásne vyživená, svieža a pôsobí zdravo.
Vieš, ako ricínový olej pôsobí na pleť?
- Hydratuje ju a vyživuje,
- jeho protizápalové účinky sú výborným prostriedkom v prevencii a boji proti akné,
- znižuje tvorbu vrások vďaka obsahu vitamínu E.
5. Hydratovaná pokožka, rýchlejšie hojenie a boj proti striám
- Používanie ricínového oleja pôsobí hydratačne na pokožku, čo je veľmi výhodné pre udržanie jej mladistvého vzhľadu,
- vďaka jeho veľkej hustote je výborný na suchú a popraskanú pokožku rúk či chodidiel, ktoré pekne zmäkčí,
- vlhké prostredie, ktoré tento olej vytvára, umožní tiež rýchlejšie hojenie rán či malých bradavíc a podporí obnovovanie tkaniva,
- jeho protizápalový účinok zároveň bráni vzniku infekcie v okolí rany – no tu znova pozor, priamo do otvorenej rany ho nenanášaj, nie je sterilný a mohol by tam, naopak, infekciu zaniesť,
- ukazuje sa, že môže dokonca znižovať aj bolestivosť a svrbenie,
- používa sa aj v lete na spálenú pokožku od slnka či minimalizovanie jaziev a strií.
Pozor: Ricinus je veľmi silný alergén a u niektorých ľudí sa môže objaviť alergická reakcia. Všetky produkty určené na kožu sa odporúča najskôr použiť na menšej ploche – napríklad na zápästí.
6. Upravené ruky a dlhé, zdravé nechty
Rovnako ako pri účinkoch na vlasy, obočie či mihalnice, aj na nechty pôsobí ricínový olej blahodárne. Vyživuje ich, zabraňuje ich lámaniu a regeneruje, čím podporuje ich rast a zosilní ich.
- Nanes ho vatovým tampónom na nechty a okolitú pokožku. Nechaj 20 min pôsobiť a následne ho umy.
Dávaj si pozor na odporúčania internetu a kamarátok!
Mnohokrát sme sa v lekárni aj na internete stretli s rôznymi odporúčaniami, ako sa dá ešte ricínový olej využiť. No tieto rady by si rozhodne nemala skúšať! Hneď si povieme prečo:
-
Očné kvapky na podráždenie, pálenie, či jačmeň
Hoci Kleopatra ricínový olej údajne používala na rozjasnenie očných bielok, ty to prosím nikdy, ale naozaj nikdy nerob! Oči sú extrémne citlivé a pri akýchkoľvek problémoch je naozaj dôležité, aby boli všetky prípravky sterilné. Kvapky do očí z lekárne podliehajú mnohým skúškam na sterilitu a ich použiteľnosť je väčšinou 1 mesiac. Rozhodne ti neodporúčame si do očí kvapkať oleje. Ani ricínový, ani žiadny iný!
-
Problémy so zápchou
V úvode sme si síce spomenuli, že ricínový olej pôsobí pri vnútornom užití laxatívne (ako preháňadlo), no bežne sa na tento účel nepoužíva (používal sa tisícročia dozadu v Mezopotámii a starom Egypte). Dnes už máme účinnejšie a bezpečnejšie prostriedky. Nasadzuje sa len pri naozaj akútnej zápche, pri čistení čreva pred zákrokom, no veľmi obmedzene a na odporúčanie lekára, maximálne na 7 dní.
-
Menštruačné bolesti
Mnohé články tvrdia, že ricínový olej pomáha pri problémoch s bolestivou, silnou či nepravidelnou menštruáciou. No farmaceuti ho v tomto prípade vyslovene neodporúčajú, nakoľko zvyšuje krvácanie a jeho účinky na bolesť neboli nikdy potvrdené! Ak máš problém so zápchou alebo PMS, navštív lekáreň, kde ti poradia niečo omnoho lepšie, účinnejšie a hlavne bezpečnejšie.
Nie všetko, čo má prívlastok „prírodné“, je automaticky zdravé a bezpečné.
-
Odvary, džúsy a lektvary
Tento olej je určený najmä na vonkajšie použitie, vnútorne ho užívať vyslovene neodporúčame a keď už, tak by si to mala:
- vždy konzultovať s lekárom alebo farmaceutom,
- užívať vo forme na to určených kapslí či emulzie – nepiť ktovieaký prípravok z drogérie,
- dodržať odporúčané dávkovanie,
- užívať ho krátkodobo.
Existuje tu totiž riziko závislosti, vracania, kolitídy či hnačky. Pri predávkovaní sa môže objaviť až tachykardia, záchvaty či prílišné zníženie tlaku pretrvávajúce až týždeň.
-
Detox organizmu
Prečistenie organizmu od toxínov? Na to máme pečeň. Ktokoľvek ti tvrdí, že by si mala ricínový olej používať ako detox, nevie absolútne nič o fungovaní organizmu a ani o ricínovom oleji!
-
Chudnutie a zrýchlenie metabolizmu
Rôzne články tvrdia, že pri nesprávnom stravovaní sa hromadia v črevách toxické látky a poruší sa metabolizmus. A že práve ricínový olej vedie k urýchleniu metabolizmu, zníženiu hmotnosti a vyčisteniu tela od týchto látok.
Ak pravidelne čítaš Fitlaviu, pravdepodobne vieš, aká veľká hlúposť toto tvrdenie je. Ricínový olej neurýchli metabolizmus, nevyčistí tvoje telo od toxínov, ani nezníži tvoju hmotnosť.
Zaujímavosť: Ricínový olej sa v minulosti používal ako trest pre služobníkov, ktorí nevládali ďalej pracovať. Vo vyšších dávkach spôsoboval hnačku a dehydratáciu, v niektorých prípadoch až smrť.
Pre koho je ricínový olej zakázaný?
- Tehotné a kojace ženy,
- malé deti,
- pacienti trpiaci duodenálnymi vredmi, žalúdočným krvácaním, črevnými ochoreniami,
- ľudia s poruchami pečene,
- pri dehydratácii a hnačke.
Rada na záver: Nikdy nepoužívaj olej dlhšie ako 6-8 mesiacov.
Dúfame, že sme ti v dnešnom článku vysvetlili, na čo je ricínový olej vhodný a ktorým babským radám by si zase až tak úplne nemala veriť. Vždy sa pri užívaní čohokoľvek, čím si nie si istá, poraď s odborníkom. Ochotne ti poradí a ty sa vyhneš problémom, ktoré nesprávne užívanie prípravkov (aj tých prírodných) môže priniesť.