Úvod » Blog » Spánok: Poznáš jednotlivé fázy spánku a ich význam?

Spánok: Poznáš jednotlivé fázy spánku a ich význam?

Alexandra
fázy spánku

Iste, každý vie že spánok sa rovná oddych. Nás však zaujíma spánok skôr z toho vedeckého a lekárskeho pohľadu. Spánok ako taký je nutný pre regeneráciu organizmu a má viaceré fázy spánku. Je to čas, kedy náš organizmus prechádza do útlmovej fázy a znižuje sa funkčnosť zmyslov. 

Spánok a jeho dôležitosť

Nedostatok spánku alebo nekvalitný spánok môže byť dokonca príčinou jednotlivých porúch zdravia. Dnes už dobre vieme, že na kvalitu nášho spánku vplývajú rôzne faktory, ako je napríklad typ postele, materiál matracov a posteľnej bielizne, alebo aj to, aká teplota je v spálni.

Mimochodom, vedela si, že odporúčaná dĺžka spánku 8 hodín denne je už prekonaný mýtus? 

Koľko hodín spánku je zdravé pre organizmus?

Dospelému človeku stačí spánok v rozmedzí 6 – 8 hodín denne. Záleží to hlavne od fyzickej kondície a aktivity. Takže sa môže stať, že aj keď si napríklad študentka a sedíš celý deň nad knihami, 8 hodín spánku budeš potrebovať tak či onak. Naopak, ak si zvyknutá na svojich 6 hodín spánku každý deň a stačí ti to, nie je dôvod sa znepokojovať, alebo to „dospávať“ po víkendoch. Takisto je nežiaduce spať viac ako 8 hodín. Neráta sa predsa len fyzická, ale aj duševná aktivita a celkový životný štýl jednotlivca.

fázy spánku, Spánok: Poznáš jednotlivé fázy spánku a ich význam?

Fázy spánku, poznáš ich všetky?

Fázy spánku alebo aj spánkové cykly – poznáme dva základné, pričom jedna fáza spánku sa ešte delí na jednotlivé štádiá, ktoré si rozoberieme neskôr. Čítaj ďalej. 

REM fáza spánku (Rapid Eye Movement)

Podľa vedeckých štúdií je táto fáza spánku vlastne paradoxná, pretože telo sa pri nej správa akoby bdelo. Charakteristická je rýchlym pohybom očí počas 10 až 20 sekúnd. Je to fáza, v ktorej spíš plytšie a počas nej sa aj ľahšie prebudíš.  Zaberá len 20 % z celkovej doby spánku, pričom sa opakuje niekoľkokrát za noc. 

Taká malá zaujímavosť, o ktorej si zrejme netušil. Práve v tejto fáze vznikajú všetky tvoje zaujímavé a niekedy aj divoké sny.

fázy spánku, Spánok: Poznáš jednotlivé fázy spánku a ich význam?

Obrázok z freepik.com

NON REM fáza spánku (Non Rapid Eye Movement)

Ako ti názov napovedá, ide presne o opak prvej fázy. Je to skrátka to, čo si typicky predstavíš pod hlbokým spánkom. Pre túto fázu je charakteristická nízka aktivita neurónov, nízka teplota mozgu a žiadny pohyb očí. Tvorí až okolo 80 % z celkovej doby spánku a počas nej sa tvoje telo regeneruje. Táto fáza je najdôležitejšia.

Vedci prišli na to, že počas tejto fázy sa striedajú štyri rôzne štádiá.

  • NREM 1:  je to akýsi prechod medzi bdením a spánkom. Môžu sa objaviť aj zášklby tela, netreba sa toho obávať, je to úplne normálne. V tomto štádiu sa objavujú mozgové vlny zvané alfa, čo znamená, že mozog stále pracuje na plné obrátky, ale zároveň sa postupne dostáva do stavu pokoja.
  • NREM 2:  alebo aj ľahký spánok, kedy sa ešte môžeš prebudiť aj na menšie zvukové vnemy. Mozog prepína na theta vlny, myseľ sa dostáva z vonkajšieho sveta do toho vnútorného.
  • NREM 3: je cyklom veľmi hlbokého spánku, počas ktorého je skutočne ťažké prebudiť sa. Avšak dĺžka takéhoto spánku je približne len 10 minút. Práve v tomto cykle sa môžu objaviť spánkové problémy, ako nočné mory, námesačnosť či hovorenie zo spánku. Tu je mozog už v stave delta vĺn, ktoré sú pomalé, hlboké a vonkajšie povedomie je úplne zastavené.
  • NREM 4: posledné a najhlbšie štádium NON REM fázy. Trvá zhruba 30 minút a je charakteristické hlbokými delta vlnami, a tým, že tvoje telo aj myseľ úplne vypína. V týchto momentoch dochádza k hojeniu a regenerácii na bunkovej úrovni. Bez tejto fázy by náš spánok bol úplne zbytočný.

5 zaujímavostí o spánku na záver

  1. Okrem poklesu krvného tlaku, pohybov očí a zášklbov tela dochádza počas spánku aj k iným zaujímavým úkazom. Ktoré sú to? Svalová paralýza počas REM fázy spánku úplne znehybní telo. Chráni ho totiž pred nekontrolovateľnými vedomými pohybmi, ktorými by sme si mohli ublížiť. 
  2. Omladzovanie pokožky a rast počas spánku nie sú len povedačky, ale vedecky podložené fakty. Počas spánku sa uvoľňuje rastový hormón zodpovedný za rast u detí, ale aj za regeneráciu svalov u dospelých. Okrem toho, len počas spánku sa vytvára a zabudováva kolagén do pokožky, chrupaviek a kostí.
  3. Ak trpíš akoukoľvek ťažkosťou so zaspávaním alebo ťa trápi kvalita tvojho spánku, lekári odporúčajú viesť si spánkový diár.  Pomôže ti detekovať problém. Zaznač si do neho všetky detaily, napríklad aj to, aké lieky berieš. Kvalitu spánku ovplyvňuje skoro všetko – aj to, čo ješ a piješ. Ak máš naozaj dlhodobé ťažkosti so spánkom, neváhaj sa obrátiť na špecialistu. V takzvanom spánkovom laboratóriu sa vyspíš pod dohľadom lekárov, a tí ti následne ušijú terapiu presne na mieru.
  4. Spánková deprivácia ťa môže zabiť, a to doslova! Už 24 hodín bez oddychu a s tvojím telom a mozgom sa začnú diať nepekné veci, ako napríklad bunkový stres alebo poruchy zmyslov. Pre každého je to individuálne, no nikto by to nemal skúšať. Odhaduje sa, že bez spánku by človek vydržal okolo 10 dní. Potom by došlo k úplnému kolapsu organizmu a ohrozeniu života. 
  5. Posilňovanie zlepšuje kvalitu spánku.

Tak teda, milá čitateľka, nezabudni si dopriať kvalitný spánok každú noc! Lebo len dobre vyspatá budeš na druhý deň aktívna a produktívna. Drž sa tvojho spánkového rytmu každý deň, snaž sa ísť do postele a vstávať vždy v rovnaký čas. Nepodceňuj spánkové fázy, ale dopraj si plnohodnotný oddych každý deň a tvoje zdravie sa ti poďakuje.

Myslíš si, že sa dá počas spánku aj schudnúť? Čítaj a zistíš!

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať